Źródła – logo

Aktualności

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Papierkiem lakmusowym globalnego ocieplenia jest Arktyka, a jego symbolem niedźwiedź polarny. Czy niedźwiedzie chcą być symbolem zmian klimatu? Wątpię. Wyobrażam sobie, że wolałyby zimne zimy, smaczne fok i spokojne powiększanie rodziny od czasu do czasu.
Topi się lód pokrywający Morze Arktyczne, jego wielkość z roku na rok zmniejsza się, a pokrywa lodowa jest coraz cieńsza. Głównym składnikiem niedźwiedziej diety są foki, na które niedźwiedzie polują, przemieszczając się do ich siedlisk po powierzchni lodu, który do tej pory, zimą, pokrywał duże powierzchnie wód Arktyki. Dziś jest go coraz mniej.
Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Czytaj więcej

Zmiana klimatu od podstaw. Spotkanie dla rodziców

Codziennie docierają do Ciebie informacje o skutkach zmian klimatu, pożary, powodzie, upały, susze, huragany, rosnące ceny żywności, coraz droższa energia i woda. Do tego międzynarodowe spotkania na szczycie, młodzieżowe strajki klimatyczne, Greta Thunberg. Chcesz być dla swojego dziecka partnerem do rozmowy o klimacie, a jednocześnie być dla niego wsparciem? Potrzebujesz uporządkowania wiedzy o globalnym ociepleniu? To spotkanie jest dla Ciebie
Porozmawiamy o tym, co to jest klimat i czym różni się od pogody, jak działa efekt cieplarniany, skąd się biorą gazy cieplarniane, czego możemy spodziewać się w przyszłości, jak zmniejszyć swój wpływ na klimat oraz czego oczekiwać od rządzących oraz jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatu.
Kiedy: czwartek, 9 marca 2023, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Mediateka MeMo, Łódź, ul. Moniuszki 5
Zgłoszenia: https://forms.gle/wXYfKBUEyvzVehA49

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Spotkanie dla rodziców

Zmiany klimatu i wymieranie gatunków są faktem, nasza przyszłość może być trudna, na wiele rzeczy nie mamy wpływu i musimy się z tym pogodzić.
Powyższe zdanie jest niezwykle trudne do przyjęcie dla dorosłego człowieka. Do tego stopnia, że niektórzy zupełnie odmawiają przyjęciu go do wiadomości. A inni czują się sparaliżowani strachem, jeszcze innych ogrania wściekłość. Tym bardziej u młodzieży zmiany klimatu oraz niepewna przyszłość mogą wywoływać silne reakcje emocjonalne.
Zapraszamy rodziców, dziadków, osoby pracujące z młodzieżą na spotkanie z psycholożką Jolantą Marchlewską, na którym omówimy sposoby komunikacji i kontaktu z nastolatkami, które będą dla nich wsparciem w oswajaniu lęku, stresu, niepewności, bezradności oraz innych reakcji emocjonalnych związanych ze zmianami klimatu.
Kiedy: wtorek, 21 lutego 2023, godz. 17.00-18.30
Gdzie: Mediateka MeMo, Łódź, ul. Moniuszki 5
Zgłoszenia: https://forms.gle/wXYfKBUEyvzVehA49

Czytaj więcej

Dzień bez oleju palmowego

Szansa, że dzisiaj już korzystał_ś z oleju palmowego jest bliska 100%. Prawdopodobnie był w szamponie, mydle, paście do zębów, kremie do twarzy i kosmetykach do makijażu, w płatkach śniadaniowych, margarynie, ciastku schrupanym do kawy, w karmie dla zwierząt, paliwie do auta (albo autobusu). Jeśli jadł_ś nabiał lub mięso, to prawdopodobnie krowa czy inne zwierzę, jadło paszę z dodatkiem wysokokalorycznego i taniego oleju palmowego. Olej palmowy to najpopularniejszy olej roślinny na świecie. Dziś obchodzimy dzień bez oleju palmowego. Dlaczego?

Czytaj więcej

Bezpłatne warsztaty w Źródłach

[aktualizacja: zapisy wstrzymane, brak miejsc]
Ferie w województwie łódzkim kończą się za tydzień, ale już dziś możecie zapisywać swoje klasy na bezpłatne warsztaty w Źródłach. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Zapraszamy uczniów szkół średnich, podstawowych i zerówek.
Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na stronie zrodla.org/warsztaty

Czytaj więcej

Dzień wiedzy o pingwinach

Myślisz pingwin i od razu robi ci się zimno a jednocześnie trudno się nie uśmiechnąć. Co tu dużo mówić, pingwiny są zabawne, a filmiki z pingwinami plasują się na drugim miejscu, zaraz po filmach o kotkach, na liście ulubionych zajęć wtedy, gdy mamy masę pilnej roboty. Śnieg, lód, Antarktyda, jednym słowem biało i mroźno, w takich okolicznościach przyrody najczęściej widzimy pingwiny. I choć większość z nich preferuje takie warunki, to nie generalizujmy. Są też pingwiny, które lubią poczuć ciepełko. Najdalej na północ żyją pingwiny równikowe, które upodobały sobie wyspy Galapagos. W dzień wiedzy o pingwinach chcielibyśmy zachęcić Was do spędzenia wieczoru na dokładniejsze zapoznanie się z mieszkającym na południowych wybrzeżach Afryki pingwinem przylądkowym.

Czytaj więcej

Uczniowie wybrali swoje eksperymenty dla klimatu

Dzisiaj zakończyliśmy cykl szkoleń dla młodzieży w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Chętni uczniowie wzięli udział w pięciogodzinnych warsztatach przygotowujących do udziału w eksperymentach edukacyjnych, które będziemy realizować w ciągu najbliższych czterech tygodniu. Każdy mógł wybrać dla siebie jedno z siedmiu wyzwań: BLACKOUT, DIETA BARDZIEJ ROŚLINNA, NIE MARNUJĘ JEDZENIA, TRANSPORT NA ZIELONO, W PRZYRODĘ, NIE LEJ WODY oraz OFFLINE. Powodzenia!

Z nadzieją w Nowy Rok 2023

Na Nowy Rok życzymy i sobie i Wam dużo nadziei, spokoju, zakończenia wszelkich wojen, bezpieczeństwa, zdrowia, przewidywalnej pogody i w końcu prawdziwego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na świecie, tak by zmiany klimatu wyhamowały zamiast nabierać pędu.

Jak skutecznie chronić klimat w codziennym życiu?

Za nami już trzeci etap szkoleń dla nauczycieli w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Po dwóch miesiącach prac, wymyślania, precyzowania i testowania na sobie eksperymentów, wyklarowało się jak będą wyglądać i co zaproponujemy młodzieży. Eksperymenty uczniowskie są kulminacyjną częścią projektu. To wtedy młodzież będzie na sobie sprawdzać, ile może dać od siebie dla dobra planety.
Zanim przystąpiliśmy do tworzenia ram poszczególnych eksperymentów, nauczyciele wzięli udział w szkoleniach poświęconych największym wyzwaniom współczesnego świata. Rozkładaliśmy katastrofę klimatyczną na czynniki pierwsze. W końcu wypracowaliśmy kilkanaście pomysłów na eksperymenty, a co najważniejsze podjęliśmy się przetestowania ich.

Czytaj więcej

Cyrkularna Bzura

Już po raz czwarty na zaproszenie @Związek Międzygminny "BZURA" prowadziliśmy szkolenie dla nauczycieli. Spotykamy się regularnie od 2017 roku z przerwą w pandemii, by rozmawiać o nadkonsumpcji i sposobach na zmniejszenie zużycie zasobów. W tym roku nacisk położyliśmy na produkcję i utylizacje elektroniki.
W roku 2021 na całym świecie wytworzono 57 mln ton odpadów elektronicznych, każdy z ludzi wyprodukował średnio 7,6 kg elektroodpadów. Średnia światowa recyklingu wynosi 17%. A przecież produkcja groźnych odpadów to nie jedyny problem związany z produkcją elektroniki.

Czytaj więcej

Szkolenia terenowe w śniegu i mrozie

Wiele osób pewnie zastanawiałoby się nad odwoływaniem zajęć w terenie, gdy temperatura spada poniżej zera, szczególnie, gdy szkolenie ma trwać sześć godzin. My zakładamy ciepłe czapki, rękawiczki, buty i dużo się ruszamy. Sobotę, 19 listopada 2022 spędziliśmy w Lasu Wolskim w Krakowie, na zaproszenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie, który zorganizował kurs „Nauczyciel bliski przyrodzie” dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Testowaliśmy różne metody utrzymania komfortu termicznego dzieci w trakcie zajęć terenowych w niskich temperaturach, było sporo rozgrzewających zabaw ruchowych. W śniegu tropiliśmy mieszkańców lasu. Tropiliśmy tak skutecznie, że podczas zabawy "Locha do pasiaków - kryć się" spotkaliśmy dzika.

Łódzkie szkoły dla klimatu - planujemy ekperyment

Za nami kolejne szkolenie w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Rozmawialiśmy o Celach Zrównoważonego Rozwoju, o marnowaniu żywności i wpływie diety na klimat, a także o produkcji i utylizacji elektroniki oraz jej wpływie na zmianę klimatu. Poruszaliśmy temat osobistej odpowiedzialności za stan środowiska. Korzystając z metody greendramy zastanawialiśmy się czym jest ekologiczny styl życia. Rozpracowywaliśmy również różne przykłady greenwashingu. Drugi dzień szkolenia poświęcony przede wszystkim na wymyślaniu wariantów eksperymentu edukacyjnego, w którym będą brać udział uczniowie. Był też blok psychologiczny poświęcony tematyce rozwoju mózgu nastolatków, a także wartościom i postawom w edukacji, które chcemy za pomocą projektu wzmacniać. Piękne drzewo widoczne na zdjęciu to efekt warsztatu na temat znaczenia kontaktu z naturą dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz kształtowania postaw proekologicznych.

Szkolenia z edukacji przyrodniczej w przedszkolach

Jak rozmiłować dzieci w naturze? Jak przekonać się do regularnego wychodzenia w teren i odkrywania przyrody? Jak ułatwić sobie wychodzenie z maluchami do lasu? Na co zwrócić uwagę, co ze sobą zabrać? Co zrobić, żeby nie zmarznąć na zajęciach? Jak poradzić sobie z opornymi rodzicami, którzy boją się zimna, kleszczy, podrapanych kolan i nie lubią, gdy dzieci się brudzą? O tym wszystkim rozmawiamy podczas szkoleń dla nauczycielek przedszkola. A przede wszystkim pokazujemy, co robić w terenie żeby dzieci się dobrze bawiły i przy okazji czegoś nauczyły. W pakiecie otrzymujecie zestaw kilkudziesięciu pomysłów na różne zabawy i aktywności na wszystkie pory roku. Nauczycielki z Miejskiego Przedszkola Publiczne nr 1 w Starogardzie Gdańskim, Przedszkola nr 2 "W Stumilowym Lesie" w Raszynie oraz nauczycielki z przedszkoli miejskich w Tomaszowie Mazowieckim już to mają. To była aktywna szkoleniowo jesień.

Rusza projekt Łódzkie szkoły dla klimatu

Choć formalnie wystartował pod koniec września, a pracowaliśmy nad nim już od późnej wiosny to czujemy, że prawdziwy start odbył się właśnie dzisiaj. Szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy realizację projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu".
„Łódzkie szkoły dla klimatu” to projekt łączący edukację globalną z edukacją ekologiczną i w dodatku naprawdę angażujący uczestników w realne działania. Najważniejszym elementem projektu jest eksperyment, do którego zaprosimy młodzież wraz z rodzicami, a wcześniej także nauczycieli i kadrę projektu. Chcemy, żeby młodzi ludzie nie czuli się osamotnieni w swojej trosce o przyszłość planety. Chcemy dać im trochę nadziei i poczucia, że nie są sami. Że są wśród nich odważni, aktywni dorośli, którym zależy i którzy się starają.

Czytaj więcej

Drzewa mają moc. Warsztaty rodzinne

Chcesz wiedzieć: kto kradnie liście? czego boją się drzewa? co to jest pokrój? co wspólnego z drzewami ma piłeczka kauczukowa i nutella? dlaczego liście jesienią zmieniają kolor? jak wygląda drzewo ciasteczkowe? dlaczego drzewa w mieście są takie ważne?
Zapraszamy na kolejne warsztaty rodzinne w parku na Zdrowiu, tym razem poświęcone drzewom. Ze względu na tematykę spotkania tym razem połączyliśmy siły ze Stowarzyszeniem Społecznie Zaangażowani, twórcą projektu Mapa Drzew Łodzi.
Mapa Drzew Łodzi tym razem dla dzieci. Bo drzewa są dla wszystkich, ale dla dzieci bardziej. Rodziców oczywiście nie będziemy ze spaceru wyganiać ;) Przyjrzymy się różnym drzewom, odkryjemy tajemnice liści, sprawdzimy czy gruszki rosną na wierzbie i czy wszystkie żołędzie wyglądają tak samo. Ale nie zabraknie też myszkowania w smartfonach w poszukiwaniu ankiety inwentaryzacyjnej.
Termin do wyboru sobota, 22 lub niedziela, 23 października. Zaczynamy o godzinie 11.00.
Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy.

Czytaj więcej

Podsumowaliśmy rok w lesie

Wczoraj spotkaliśmy się w gronie fascynatów edukacji w terenie. Siedem prelegentek, pięć panelistek i ponad czterdzieści uczestniczek i uczestników seminarium "W szałasie najlepiej". Mamy nadzieję, że po blisko trzech godzinach spędzonych w sali wszyscy wyszli z głębokim przekonaniem, że warto iść do lasu, biegać po łące, leżeć na trawie, tapaleć w błocie, przytulać się do drzew i uczyć się przyrody przez doświadczenie i osobisty kontakt a nie z podręczników. Dziękujemy prelegentkom i penalistkom za mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i entuzjazm. Dziękujemy Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego za współpracę przy przygotowaniu panelu i udostępnienie sali. Seminarium zorganizowane było w ramach projektu „EkoRok ze Źródłami", który jest współfinansowany przez Fundacja Drzewo i Jutro.

Czytaj więcej

W szałasie najlepiej - seminarium o edukacji w terenie

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" wraz z Wydziałem Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na seminarium o edukacji terenowej pt. W SZAŁASIE NAJLEPIEJ. Podczas spotkanie podsumujemy doświadczenia z realizacji projektu EkoRok ze Źródłami w naturze. Opowiemy Wam o wyprawach pełnych słońca, deszczu, śniegu, radości ze wspólnego odkrywania przyrody, przebywania w naturze „tu i teraz”, ćwiczenia zmysłów, spotkań ze zwierzętami, tropienia, a czasem odpuszczania programu zajęć na rzecz uważności na potrzeby dzieci. Będziemy rozmawiać z nauczycielkami biorącymi udział w projekcie, a całość dopełnią prelekcje naukowczyń z Uniwersytetu Łódzkiego.
Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz, udział w seminarium jest bezpłatny.
Kiedy: czwartek 6 października 2022, godziny 17:00-19:30
Gdzie: Wydział Nauk o Wychowaniu UŁ, ul. Pomorska 46/48, Łódź.

Czytaj więcej

Bezpłatne warsztaty w Źródłach (2022)

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i zerówek na bezpłatne zajęcia w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na podstronie warsztaty. Ilość miejsc ograniczona, jedna klasa może zamówić maksymalnie trzy warsztaty z puli bezpłatnych. Na warsztaty (odpłatne) dojeżdżamy do szkół i przedszkoli na terenie województwa łódzkiego.

Czytaj więcej

Nabór klas na cykl warsztatów terenowych EkoRok w naturze

Wzmacnia odporność, poprawia pamięć, uspokaja i uszczęśliwia.
Co takiego? Przyroda. 🦎🌿🐜🌱🦔🌳 Kontakt z naturą jest niezbędny do zdrowego i szczęśliwego życia.
Nauczycielko/Nauczycielu. Chcesz żeby dzieciaki z Twojej klasy były zdrowsze i szczęśliwsze? Zabierz je w teren.
A jeśli masz szczęście i mieszkasz w Łodzi zgłoś swoją klasę do projektu EKOROK ZE ŹRÓDŁAMI W NATURZE - wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Pięć pięciogodzinnych warsztatów terenowych dla dzieciaków z prawdziwymi pasjonatkami z mnóstwem pomysłów na zabawy w przyrodzie. To gratka nie tylko dla dzieci ale także dla Ciebie. Poszerzysz swoją wiedzę przyrodniczą, ale i zanurzysz się w naturze, odpoczniesz od zgiełku szkoły i odetchniesz pełną piersią. Szukamy wychowawców, którzy kochają i potrzebują przyrody na co dzień.

Czytaj więcej

EkoRok ze Źródłami w naturze - kolejna edycja

W czerwcu skończyliśmy pilotaż projektu edukacji w przyrodzie. Dwadzieścia klas zdecydowało się na regularne zajęcia w lesie (lub parku). Osiem kilkugodzinnych spotkań z przyrodą. Co prawda pandemia i zamknięcie szkół pokrzyżowało nam plany, poza tym nie wszyscy nauczyciele, dyrektorzy i rodzice mieli odwagę posyłać dzieci na dwór w czasie deszczu czy mrozu. Nie wszystkie klasy ukończyły cały cykl. Czy żałujemy? Nie! To było najlepsze doświadczenie, ilość radości, satysfakcji, dobrych słów, które usłyszeliśmy i świadomość, że te wyjścia do lasu naprawdę działają powodują, że chcemy to robić już zawsze. Zabierać dzieci do lasu, odkrywać przyrodę, obserwować zmiany, wspólnie się uczyć i bawić.
Dzięki Fundacji Drzewo i Jutro w tym roku znów możemy zaprosić 15 klas do wspólnej przygody w lesie. Nabór ruszy 1 września.

Czytaj więcej