8 maja

 

Dzień Bibliotek – pakiet edukacyjny

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.


8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.
W Polsce działa prawie osiem tysięcy bibliotek publicznych, ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych, a także biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych oraz biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje i firmy. Dostęp do bibliotek w naszym kraju jest więc całkiem dobry. O ile większość uczniów przynajmniej raz na jakiś czas korzysta z biblioteki, choćby wypożyczając obowiązkową lekturę, to wśród dorosłych Polaków odsetek czytających i korzystających z bibliotek jest znacznie mniejszy. W 2018 roku z bibliotek publicznych skorzystało tylko niecałe 6 milionów czytelników, czyli mniej więcej co szósty Polak. Badania pokazują, że tylko 37% Polaków w 2018 zdeklarowało przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku.
Biblioteki na różne sposoby próbują przyciągnąć czytelników i przekonać Polaków do czytania. W pakiecie znajdziecie dużo przykładów takich działań.

Pobierz cały pakiet.

Czytaj więcej ›

8 maja

 

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy

Biblioteka w Mariehamn w Finlandii, fot. Fetmano, CC by-nc-nd 2.0

Biblioteka w Mariehamn w Finlandii, fot. Fetmano, CC by-nc-nd 2.0

Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana.

Ten cytat można odczytać bardzo dosłownie, mając na myśli konkretny egzemplarz kurzący się na półce. Ileż to fantastycznych książek mamy w swoich prywatnych biblioteczkach, przeczytanych raz lub dwa? Straszliwe marnotrawstwo, nie sądzicie? Wiem, wiem, wydawcy narzekają, że Polacy kupują coraz mniej książek i coraz mniej czytają (poczytaj o tym więcej w artykule poświęconym Światowemu Dniu Książki).  Ale wyobraźcie sobie taki nagłówek w gazetach: „Polacy czytają coraz więcej, ale kupują coraz mniej książek. W każdej bibliotece osiedlowej kilkadziesiąt nowości wydawniczych tygodniowo!”.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

5 maja

 

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Trzy piętra. Szerokie schody, poręcz. Najgorszy pierwszy krok, taki rozpęd. (…) Krok, jeden, drugi. Przystanek. Kurczowe czepianie się uchwytu, wspinaczka na Mount Everest. Codzienna, skromna, bez kamer i wtykania flagi na szczycie.

Sylwia Chutnik, „Kieszonkowy atlas kobiet”

W słowach pisarki zawarty jest opis codziennych zmagań starszej, ponad 80-letniej kobiety, jednak można by je odnieść do doświadczeń milionów osób z niepełnosprawnością ruchową.

Corocznie 5 maja obchodzimy w Europie Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Obchody zostały zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. ubiegłego wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rendez-vous de la Dignité („Spotkanie z godnością”). Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym.

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

4 maja

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka – pakiet edukacyjny

pakiet-05-04-Międzynarodowy-Dzień-Strażaka_Strona_01

Kliknij w okładkę, by pobrać cały pakiet.

Święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej, św. Floriana.

Z okazji Dnia Strażaka przygotowaliśmy pakiet edukacyjny skupiający się na problemie wypalania traw. W pakiecie znaleźć można zestawy zabaw i ćwiczeń, które mają uświadomić dzieciom, jak wiele istot zamieszkuje trawy i nieużytki i jak ogromną katastrofą jest dla nich pożar.

Zachęcamy do spaceru na łąkę i do zapoznania się z jej mieszkańcami! Jeśli nie macie możliwości przeprowadzenia zajęć w terenie, nie szkodzi, większość z nich można również zorganizować w sali.

Pobierz cały pakiet.

Czytaj więcej ›

4 maja

 

Międzynarodowy Dzień Strażaka

Fotografia autorstwa Kancelaria Premiera, CC BY-NC-ND 2.0

Uroczystości z okazji 20 lecia Państwowej Straży Pożarnej, Warszawa 4.05.2012. Fotografia autorstwa Kancelaria Premiera, CC BY-NC-ND 2.0

Święto strażaków i straży pożarnej, chociaż oficjalnie ustanowione dopiero w 2002 r., od setek lat obchodzone jest w Polsce w dniu imienia patrona tej grupy zawodowej, św. Floriana. Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom (zawodowym i ochotnikom) za ich niebezpieczną i ciężką pracę niejednokrotnie ratującą zdrowie i życie ludzi. Podczas oficjalnych, państwowych uroczystości najbardziej zasłużeni funkcjonariusze otrzymują nagrody i odznaczenia oraz nominacje na wyższe stopnie służbowe. W całym kraju odbywają się też mniej oficjalne, lokalne obchody tego święta, podczas których strażacy prezentują swoje umiejętności i sprzęt bojowy, rywalizują między sobą w zawodach oraz bawią się przy akompaniamencie strażackich orkiestr.

Czytaj więcej ›

Tagi: , , , ,

3 maja

 

Dzień bez Komputera

Trzeciego maja obchodzimy Dzień bez Komputera (ang. Shutdown Day). Święto jest kontynuacją internetowej kampanii zapoczątkowanej w 2007 roku przez dwójkę Kanadyjczyków, którzy chcieli sprawdzić czy będą w stanie wytrzymać dobę bez włączania komputera i zaprosili internautów do wzięcia udziału w tym eksperymencie. Zadanie może wydaje się banalne – w końcu to tylko jeden dzień – ale wystarczy zastanowić się chwilę nad długą listą czynności, które sprawiają, że nie możemy obyć się bez komputera w naszym codziennym życiu. Maile, portale społecznościowe, media, wyszukiwanie informacji… Przeciętny Polak spędza w internecie ponad prawie 6 i pół godziny dziennie, co w skali rocznej przekłada się na… trzy miesiące bez przerwy. Już 81% Polaków korzysta z internetu, liczna internautów sukcesywnie rośnie i w styczniu 2020 było ich 30,63 mln, a 19 mln Polaków korzystało z mediów społecznościowych (źródło danych: Raport Digital in 2020 ze stycznia 2020).
Czytaj więcej ›

Tagi: , , ,

21 kwietnia 2023 (święto ruchome)

 

Eid al-Fitr

Rodzina w Tadżykistanie świętująca Eid al_Fitr, 2017, fot. Steve Evans CC BY-NC 2.0

Gdy kończy się miesiąc Ramadan, podczas którego muzułmanie na całym świecie poszczą od świtu do zachodu słońca, zaczyna się wypatrywanie nowego księżyca. Gdy na niebie pojawi się cienki rogalik, i gdy zobaczy go choćby jedna osoba, będzie to oznaczało, że Ramadan dobiegł końca, zaczyna się miesiąc Szawwal, a w nim Eid al-Fitr.
Eid al-Fitr, czyli inaczej Ramadan Bajram lub Święto Przerwania Postu, to radosne święto dla muzułmanów. W tym dniu dziękują Bogu, że udało im się dobrze przeżyć cały Ramadan. Dzień zaczyna się od specjalnej modlitwy, często w plenerze. Ale jeszcze przed rozpoczęciem modlitwy należy wypełnić obowiązek zakat al-fitr, czyli przekazać komuś w potrzebie żywność lub pieniądze. Rodziny spotykają się przy suto zastawionych stołach, wszyscy są odświętnie ubrani, a dzieci czekają na prezenty. W różnych krajach są różne tradycje związane z tym świętem. Na przykład w Polsce Tatarzy po modlitwie dzielą się z wszystkimi wcześniej przygotowaną sodogą, czyli słodyczami lub owocami. A w Białymstoku organizowany jest tradycyjny bal bajramowy.
Dzielenie się z innymi to ważny element tego muzułmańskiego święta, jak i całego postu w mięsiącu Ramadan. Gdy muzułmanie poszczą, czyli nie jedzą ani nie piją nic od świtu do zachodu słońca, to ma im to przypomnieć, że głód i pragnienie, który odczuwają, dla wielu ludzi jest codziennością. Bo chociaż na świecie wytwarza się wystarczająco dużo żywności, aby starczyło dla wszystkich, to jednak niektórzy mają jej za dużo i żywność w bogatych krajach się marnuje, podczas gdy inni głodują.
Islam uczy, że całe społeczeństwo ma obowiązek zadbania o to, by nikt nie był głodny, a każdy z nas powinien przynajmniej zadbać o swoich sąsiadów i w razie potrzeby podzielić się z nimi jedzeniem.

W tym roku (2020) z powodu epidemii koronawirusa muzułmanie nie będą mogli spotkać się na modlitwie. Ale na pewno pomodlą się w domu, przygotują odświętny stół dla domowników i wypełnią obowiązek jałmużny.
Czytaj więcej ›

1 maja

 

Święto Pracy

Obchody majowego Święta Pracy to nie tylko nasza lokalna, polska tradycja czy też spuścizna PRL-u, jak się niektórym wydaje. To upamiętnienie heroicznej walki o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników i pracownic na całym świecie. Korzenie święta sięgają końca XIX wieku i są ściśle powiązane z gruntem amerykańskim. Organizowane współcześnie pierwszomajowe wydarzenia (pochody, manifestacje) na ogół są poświęcane konkretnym hasłom czy koncepcjom, stanowiąc przy tym nie tylko pole do dyskusji i wymiany argumentów, ale też różnego rodzaju starć na tle odmiennych poglądów politycznych. Polityczne zaangażowanie to nie jedyna opcja na spędzenie majowego święta, bowiem od dekady Dzień Pracy łączy się ze świętowaniem rocznicy wejścia do Unii Europejskiej, a to okazja, aby przy ładnej pogodzie zorganizować atrakcje dla dzieci i pikniki w plenerze.

8736185723_6a7487152e_k

Nowy Jork, 1 maja 2013 roku. Fot. Michael Fleshman, CC BY-NC 2.0

Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

30 kwietnia

 

Światowy Dzień Sprzeciwu wobec Bicia Dzieci

Print

Wg raportu TNS OBOP za 2014 roku sporządzonego na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka wciąż 61% polskiego społeczeństwa aprobuje przemoc w wychowaniu, a 33% dorosłych uważa, że bicie nikomu jeszcze nie zaszkodziło.

Wierzymy, że czytelnicy i czytelniczki EkoKalendarza nie mają wątpliwości, że przemoc (zarówno fizyczna jak i psychiczna) jest najgorszą z możliwych rzeczy jakie mogą spotkać dziecko. Ale nie wystarczy być dobrym rodzicem dla własnego dziecka, ale także reagować w sytuacjach, gdy jesteśmy świadkami przemocy wobec dzieci. Nie reagując – przyzwalamy.

Przemoc domowa a kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.

Organizacje pomagające ofiarom przemocy w rodzinie informują o wzroście przypadków przemocy domowej. Doniesienia takie napływają z różnych stron świata. Zamknięcie na małej powierzchni, lęk o zdrowie, pracę, niepewność jutra wywołują wiele trudnych emocji. To widoczny efekt kwarantanny i dotyczy wszystkich krajów, w których wprowadzono element izolacji społecznej – mówi Izabela Żbikowska z Fundacji „HumanDoc”. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci i młodzież, zamknięte w domu ze swoimi oprawcami, bez możliwości uzyskania wsparcia np. w szkole, świetlicach czy u sąsiadów czy dalszej rodziny (zgodnie z przepisami dzieci i młodzież do 18 roku życia przez kilka tygodni nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania bez opieki dorosłego, wciąż z domu nie mogą wychodzić dzieci poniżej 13 lat).

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę rozpoczyna kampanię “Za drzwiami”, w której apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci, bo kwarantanna NIE izoluje od przemocy! Jej celem jest zachęcenie społeczeństwa do zgłaszania policji zdarzeń związanych z krzywdzeniem dzieci. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia dziecka, odpowiednim kontaktem w takich sprawach jest numer alarmowy 112.

Często nie reagujemy, bo obawiamy się, że możemy kogoś niesłusznie oskarżyć albo, że podjęte działanie nie będzie skuteczne. Tymczasem w wielu sytuacjach dziecko może uratować właśnie ta chwila czyjejś odwagi i odpowiedzialności, by sięgnąć po telefon i zawiadomić odpowiednie służby. Można to zrobić nawet anonimowo – mówi dr Monika Sajkowska, Prezeska Fundacji.

Czytaj więcej ›

28 kwietnia

 

Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Tegoroczne obchody Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy poświęcone są bezpieczeństwu milionów pracowników służby zdrowia i innych pracowników, którzy w walce z pandemią codziennie ryzykują własne zdrowie. Więcej informacji nt. tegorocznych obchodów tutaj.

Międzynarodowa Organizacja Pracy szacuje, że rocznie na całym świecie około 2,3 miliona kobiet i mężczyzn ulega wypadkom w czasie pracy lub zapada na choroby związane w wykonywaną pracą, które powodują śmierć ponad 6000 pracowników każdego dnia. Na całym świecie jest około 340 milionów wypadków przy pracy i 160 milionów ofiar chorób zawodowych rocznie. Statystyki MOP wskazują, że z roku na rok ilość wypadków niestety rośnie a nie spada. Choć najwięcej ofiar to pracownicy branży budowlanej i osoby różnych branż narażone na działanie szkodliwych substancji, to warto zwrócić uwagę, na sytuację milionów osób zatrudnionych w branżach wydawałoby się stosunkowo bezpiecznych, takich jak np. przemysł odzieżowy.

28 kwietnia jest także Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych, organizowanym na całym świecie przez ruch związków zawodowych od 1996 roku.
Czytaj więcej ›

Tagi: , ,

Maj 2024

pon wt śr czw pt sob nie
2
  • Światowy Dzień Tuńczyka
3
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31

Najbliższe święta

Zapisz się do newslettera