Źródła – logo

10 rozwiązań na 100 dni – nowe otwarcie dla edukacji

Polska szkoła potrzebuje zmian. SOS dla Edukacji, której Źródła są członkiem, powtarza to od początku swojej działalności.
Poza krytyką idziemy jednak krok dalej i proponujemy konkretne rozwiązania dla najbardziej palących problemów polskiego systemu edukacji. Pod koniec czerwca siedem opozycyjnych ugrupowań politycznych wyraziło chęć ich realizacji.
Polska szkoła potrzebuje zmian – dużych i małych, systemowych, ale też pozornie drobnych. Na początek potrzebuje jednak oddechu i powiewu świeżego powietrza, po latach zaciskania gorsetu centralnej regulacji i kontroli. Po wielkich reformach, które wdrożono, zanim ktoś zbadał rzeczywiste problemy i zastanowił się, czy takie zmiany są w ogóle potrzebne. Szkoła musi wreszcie złapać oddech.
"Obywatelski Pakt dla Edukacji" to przepis na nowe otwarcie dla szkoły. To zestaw 10 działań ratunkowych, możliwych do realizacji w krótkim czasie – w ciągu umownych 100 dni. Ich szybkie podjęcie pokaże determinację nowego rządu i da poczucie zmiany klimatu w polskiej edukacji. Ułatwi też spokojną pracę nad bardziej skomplikowanymi, długofalowymi i głębszymi zmianami.