Źródła – logo

Ratujmy Dolinę Rospudy! …

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2007 roku).

Budowa obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy grozi wycinką 20 tys. drzew nad jedną z najdzikszych polskich rzek. Ma tam m.in. powstać półkilometrowa estakada na palach. Przebicie żelbetowymi palami pokładów torfu będzie prawdziwą zagładą dla doliny - niepowtarzalnych storczyków, wilków, rysi, głuszców czy orłów bielików żyjących na obszarach chronionych w ramach programu "Natura 2000". Minister Środowiska wydał wyrok na Rospudę odrzucając ostatecznie uwagi i propozycje organizacji pozarządowych dla alternatywnego przebiegu obwodnicy Augustowa. Jeśli Polska natychmiast nie wstrzyma budowy niszczącej przyrodę, Komisja Europejska nałoży na nasz kraj surowe sankcje, ze wstrzymaniem funduszy strukturalnych włącznie.

Adam Wajrak pisze: Zielona wstążka to znakomity pomysł. Nie każdy będzie mógł pojechać nad Rospudę, by tam jej bronić. Nie każdy ma na to czas i zdrowie. Ale niech ci, którzy wydali wyrok na Rospudę, mają świadomość, ilu nas jest i że nie zapomnimy im tej decyzji. Niech zielone wstążki ich kłują w oczy. Ja od dziś zaczynam nosić zieloną wstążkę. Bo wiem, że będzie ona symbolem ludzi którzy szanują przyrodę, piękno, a dobro wspólne jest dla nich dobrem najwyższym. Że to znak ludzi, dla których wspólne polskie i europejskie dziedzictwo to nie tylko puste słowa. Będę z nią chodził wszędzie i jak będzie trzeba, z zieloną wstążką przypnę się do drzewa nad Rospudą. Choć wciąż mam nadzieję, że w Polsce jest ktoś, kto nie pozwoli, by nasz kraj się okrył się taką hańbą.

Przypnij zieloną wstążeczkę! W Łodzi możesz otrzymać ją za darmo w siedzibie ODE Źródła przy ul. Więckowskiego 33 p. 310 w godz. 10.00-15.00 oraz w Bukieciarni przy ulicy Organizacji WiN 59 (niedaleko Dworca Północnego) w godz. 10.00-18.00.

Zobacz też: