Źródła – logo

180 tysięcy dzieci wyjdzie w teren

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2023 roku).

Dzień Pustej Klasy 2023 już w piątek, 16 czerwca.
Zachwycone były dzieci, zachwyceni rodzice, więc nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Dzień Pustej Klasy wpiszemy na stałe do kalendarza imprez. Genialny pomysł!!! Jest to świetna inicjatywa. Chcę wprowadzić takie dni częściej. Scenariusze i działania ekologiczne zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań. Nie sądziłam, że zajęcia terenowe będą tak interesujące dla dzieci. Wspaniała inicjatywa, będę namawiać wszystkich do wspólnej zabawy :) – tak nauczyciele podsumowali zeszłoroczny Dzień Pustej Klasy.
W tym roku już blisko 1300 szkół i przedszkoli z całego kraju przyłączyło się do akcji. W piątek, 16 czerwca 180 tysięcy dzieci i młodzieży zamiast siedzieć w czterech ścianach, będą otoczone zielenią, zapachami lata i dźwiękami natury.

Coraz więcej rodziców, nauczycieli i dyrektorów placówek oświatowych zauważa, że współczesne dzieci mają za mało kontaktu z przyrodą i przydałoby im się więcej ruchu. Wierzą również, że nauka jest efektywniejsza, gdy odbywa się bez stresu, w dobrej atmosferze i z podążaniem za ciekawością uczniów. Angażująca edukacja w terenie łączy te elementy. Dzieci uczą się a jednocześnie korzystają z dobrodziejstw natury i są w ruchu.
Dzień Pustej Klasy to święto edukacji w naturze obchodzone co roku w czerwcu. Tego dnia dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w najlepszym możliwym miejscu - w przyrodzie.

Wciąż można dołączyć do akcji. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie dzienpustejklasy.pl i 16 czerwca zajęcia prowadzić na łące, w parku lub w lesie. Las, łąka czy parkowa polana to najlepiej wyposażone sale lekcyjne jakie możemy sobie wyobrazić. Jest tu wszystko, czego możemy potrzebować do efektywnego nauczania, bez względu na przedmiot. Natura uczy, dotlenia, aktywizuje, pobudza wyobraźnię, wzrusza i zadziwia. Czemu więc tak rzadko korzystamy z tego, co oferuje? Jeśli brakuje nam motywacji, to czerwcowy Dzień Pustej Klasy stwarza nam wspaniały pretekst do przełamania wewnętrznych oporów. Tego dnia nauczyciele mogą zaoferować uczniom lekcję-przygodę!

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” organizuje obchody Dnia Pustej Klasy w Polsce od 2016 roku. Co roku dziesiątki tysięcy dzieci bawią się i uczą na świeżym powietrzu. Naszym ogromnym marzeniem jest, aby wszystkie dzieciaki w Polsce mogły spędzać czas, uczyć się i bawić w przyrodzie nie tylko od święta, ale na co dzień. Żeby znalazł się czas i chęci, by wychodzić jak najczęściej. By zajęcia w terenie były zwykłą sprawą w przedszkolu, podstawówce i w liceum. Dlatego organizujemy Dzień Pustej Klasy, bo jak czytamy w zeszłorocznych ankietach – Dzień Pustej Klasy, to inspiracja dla innych, którzy jeszcze nie przekonali się do edukacji terenowej.

Na stronie dzienpustejklasy.pl nauczyciele mogą znaleźć mnóstwo pomysłów na zajęcia w terenie. Edukatorzy Źródeł dzielą się tam pomysłami nie tylko na zajęcia przyrodnicze, ale także przedmiotowe, bo natura do doskonałe miejsce do nauki polskiego, muzyki, fizyki, geografii czy WF do wykorzystania w terenie. Wszystko po to, aby zachęcić nauczycielki i nauczycieli, by lekcje jak najczęściej spędzili ze swoimi uczennicami i uczniami poza budynkiem szkoły.
Wszystkie zgłoszone placówki otrzymują całkiem nowy pakiet edukacyjny z pomysłami na zajęcia w terenie, a także certyfikat udziału.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku

Organizatorem Dnia Pustej Klasy jest Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła".

Projekt jest dofinansowany ze środków Fundacji Drzewo i Jutro.