Źródła – logo

Wybieraj jaja z kodem 0-PL lub 1-PL

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2011 roku).

Zbliża się Wielkanoc ze swoimi symbolami: zielenią, kurczaczkami, zającami i jajami. Właśnie w tym przedwielkanocnym okresie warto zwrócić uwagę na kwestię pochodzenia jajek, które jemy.

Choć na opakowaniach jaj zazwyczaj przedstawione są kury spacerujące z kurczaczkami po zielonej trawce to warto sobie uświadomić, że prawie wszystkie jajka dostępne w sklepach pochodzą z ferm kur niosek, gdzie ptaki przez całe życie są zamknięte w klatkach (tzw. chów bateryjny inaczej klatkowy). W chowie klatkowym kury zamknięte są w beto-nowych kurnikach, gdzie klatki ustawione są piętrowo i mieszczą nawet 200 tysięcy kur, żyją one w klatkach zazwyczaj po pięć w jednej, wg norm narzuconych przez Unię Europejską na jedną kurę przypada 550 cm2 powierzchni - tj. mniej niż kartka A4. Na szczęście są też coraz częściej dostępne jaja pochodzą-ce z chowu przydomowego czy ekologicznego, gdzie kury żyją tak jak kiedyś w kurniku, w ciągu dnia wychodzą na zewnątrz jedzą ziarno, grzebią i skubią trawę. Każdy z nas ma wybór jakie jajka kupuje - wystarczy zwrócić uwagę na napisy na opakowaniu jajek lub na pieczątkę, która znajduje się na każdym jajku w całej Unii Europejskiej.

Dla nas najważniejsza jest pierwsza cyfra oznaczająca sposób hodowli:

0 - jaja z produkcji ekologicznej (kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać, karmione pożywieniem bez dodatków chemicznych)

1 - jaja z chowu na wolnym wybiegu (kury żyją w kurniku, ale mogą z niego wychodzić, grzebać, skubać)

2 - jaja z chowu ściółkowego (kury zamknięte w kurniku, ale mogą chodzić swobodnie po ściółce)

3 - jaja z chowu klatkowego (kury siedzą całe życie w małych klatkach)

Pozostałe oznaczenia to kraj pochodzenia i symbol producenta.

Jaja oznaczone 0 lub 1 można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale także w wielu hipermarketach czy stoiskach z jajami na targowiskach (w okolicy naszego ośrodka, na Placu Barlickiego są trzy miejsca gdzie można kupić jaja od szczęśliwych kur).

Zobacz też: