Źródła – logo

Warsztaty dla szkół w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2010 roku).


W listopadzie mamy dla Państwa mnóstwo propozycji warsztatowych, a to dlatego, że listopad jest wyjątkowym miesiącem. Po pierwsze w listopadzie po raz kolejny będziemy obchodzić TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ. Ty-dzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, której celem jest zwrócenie uwagi społeczeństw Europy na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych po-przez intensywne i różnorodne działania skierowane przede wszystkim (ale nie tylko) do dzieci i młodzieży. Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur. Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań.

Po drugie wkrótce zaczyna się trwające blisko dwa miesiące zakupowe szaleństwo. Ani się obejrzymy a hipermarkety zaroją się od mikołajów, choinek i ozdób bożonarodzeniowych, a z głośników będą dobiegać kolędy przypominające o konieczności kupienia prezentów na mikołajki a potem pod choinkę. Ale w listopadzie jest też dzień, który ma nam uświadomić, że zakupy to nie wszystko. To DZIEŃ BEZ KUPOWANIA obchodzony w całej Europie w ostatnią sobotę listopada. To dzień, który prowokuje do zastanowienia się czy wszystko co kupujemy rzeczywiście jest nam potrzebne, czy dokujemy świadomych i dobrych wyborów konsumenckich, jaki wpływ mają nasze zakupy na środowisko, na życie innych ludzi i na nas samych.

Edukacja konsumencka, ekologiczna, obywatelska, edukacja nt. praw człowieka to wszystko składa się na edukację globalną. W listopadzie chcielibyśmy zaproponować udział w zajęciach poświęconych właśnie tym zagadnieniom, a jedno-cześnie chcemy pokazać co sami możemy robić, pokażemy alternatywę do kupowania czyli własnoręczne wykonanie pięknych podarunków. Dajmy coś od siebie i bliskim, i mieszkańcom odległych krajów.

Choć Tydzień Edukacji Globalnej trwa od 16 do 22 listopada 2009 warsztaty edukacji globalnej realizujemy przez cały miesiąc (i dłużej). Świąteczne warsztaty plastyczne zaczynamy realizować od 23 listopada.

Do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Ze względu na formy pracy, grupy powinny liczyć od 18 do 30 osób. Zajęcia trwają 90 minut (dwie godziny lekcyjne) i odbywają się u nas w ośrodku „Zielona 27” lub w Państwa szkole. Uwaga! Na zajęcia w ośrodku „Zielona 27” prosimy zabrać obuwie na zmianę. W czasie zajęć nauczycieli zapraszamy na filiżankę kawy lub herbaty.


Większość zajęć w naszym ośrodku dzięki środkom pochodzącym z 1% podatku jest bezpłatnych. Koszt zajęć plastycznych to 5 zł od osoby.
Klasy zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 042 632 81 18, kom. 507 575 535
Zapraszamy serdecznie!

PROPOZYCJE ZAJĘĆ

KUPUJ ODPOWIEDZIALNIE

Podczas zajęć zastanawiamy się jak robić zakupy z głową, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy, a z zakupów wrócić zadowolonym i z towarami wy-sokiej jakości. Zastanowimy się, w jaki sposób sprzedawcy oddziałują na klientów aby ci kupowali jak najwięcej (reklama, promocje, super oferty). Zwrócimy też uwagę na to, które przedmioty są niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak rozpoznać towary przyjazne dla środowiska. Co wiąże się z wyprodukowaniem i transportem kupowanych przez nas rzeczy, co dzieje się z nimi dalej (problem zbędnych opakowań, śmieci).

Grupa wiekowa: bez ograniczeń

Koszt zajęć: bezpłatne

EKOZNAKI

Podczas zajęć uczniowie poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Dowiedzą się dlaczego warto zawsze czytać to co znajduje się na opakowaniu lub metce.

Grupa wiekowa: od III kl. SP

Koszt zajęć: bezpłatne

FAIR TRADE – SPRAWIEDLIWY HANDEL

Celem zajęć jest zwrócenie uwagi uczniów na to jaki wpływ mają codzienne zakupy Europejczyków i Amerykanów na życie mieszkańców trzeciego świata oraz wskazanie pozy-tywnej inicjatywy, której celem jest wsparcie krajów globalnego południa poprzez "sprawiedliwy handel". Uczniowie podczas zajęć zapoznają się z ideą sprawiedliwego handlu. Warsztat składa się z gry i innych zajęć aktywizujących oraz pokazu filmu.

Grupa wiekowa: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne

Koszt zajęć: bezpłatne

TY I JA W MATERIALNYM ŚWIECIE - WIRUS MANIA POSIADANIA OGARNIA ŚWIAT

Warsztat prowadzony metodą Green Drama, stworzoną w Finlandii, poświęcony zagadnieniu odpowiedzialnej kon-sumpcji. Warsztat w zabawny ale i wymowny sposób uświa-damia jak bardzo dzisiejszy świat opanowała mania posia-dania. Uczniowie samodzielnie stworzą test na obecność „wirusa kupowania” i będą mieli okazję sprawdzić, czy rów-nież są nim „zainfekowani” oraz postarają się wynaleźć anti-dotum. Jeśli podczas warsztatu będzie dostępny projektor, warsztat wzbogaci prezentacja multimedialna.
Grupa wiekowa: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne

Optymalna wielkość grupy: do 25 osób.

Koszt zajęć: bezpłatne

NIEBIESKA PLANETA - WARSZTAT O WODZIE

Celem zajęć jest unaocznie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz uświadomienie konieczności oszczę-dzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu.

Grupa wiekowa: I-VI SP, gimnazja

Koszt zajęć: bezpłatne

GLOBALNE ŚNIADANIE – WARSZTAT O ŻYWNOŚCI

Celem zajęć jest zwrócenie uwagi uczniów na pożytki płynące ze zdrowej i zrównoważonej diety. Uczestnicy zajęć do-wiedzą się, jakie produkty żywnościowe pozytywnie wpływają na ich zdrowie, samopoczucie i kondycję, a jakich powinni raczej unikać i dla czego. W drugiej części zajęć poruszony zostanie problem nierównego dostępu do żywności na świecie, uczniowie uświadomią sobie, że wiele osób w różnych częściach świata nigdy nie ma możliwości najedzenia się do syta, podczas gdy w najbogatszych krajach marnuje się codziennie wiele ton jedzenia.

Grupa wiekowa: III-VI SP, gimnazja

Koszt zajęć: bezpłatne

GLOBALNE OCIEPLENIE

Zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniają podstawowe pojęcia i procesy. Podczas zajęć uczniowie poznają przyczyny oraz skutki zmian klimatu oraz zastanowią się nad tym jak każdy z nas może chronić klimat.
Uwaga! Propozycja dla gimnazjalistów i licealistów! Istnieje możliwość przeprowadzenia całego cyklu zajęć nt. zmian klimatu obejmującego następujące zajęcia lub ich wybór: Globalne ocieplenie - wprowadzenie, Zmiany klimatu a prawa człowieka, Międzynarodowe działania na rzecz ochrony klimatu, Klimatyczni - co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu, Społeczeństwo obywatelskie a zmiany klimatu.

Grupa wiekowa: kl. IV-VI SP, gimnazja i szkoły średnie

Koszt zajęć: bezpłatne

PROPOZYCJE ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

CZERPANIE PAPIERU CZYLI UŻYTECZNA MAKULATURA

W czasie warsztatów każdy uczeń sam zrobi kartkę papieru z makulatury. Uczniowie poznają cały proces czerpania pa-pieru począwszy od podarcia makulatury, aż po wyczerpanie papieru, który każdy zabiera ze sobą do domu. Papier na miejscu można ozdobić suszonymi roślinami, wycinankami itp. i w ten sposób stworzyć laurkę. Na życzenie prace moż-na oprawić w antyramy (dopłata 3 zł). Ponadto podczas zajęć przedstawiana jest krótka historia papieru a także uczniowie zapoznają się z metodami przetwórstwa papieru, wykorzystania makulatury oraz prostą statystyką dotyczącą wykorzystania drzew do produkcji papieru.

Grupa wiekowa: bez ograniczeń

Koszt zajęć: 5 zł/os

TORBA W KWIATKI NA MIKOŁAJKI, NA GWIAZDKĘ

Uczniowie zapoznają się problemem opakowań i innych pozostających po produktach odpadach, dowiedzą się jakie opakowania są przyjazne środowisku, czyli jak robić zakupy by nie tworzyć niepotrzebnych śmieci. Nieodzownym ele-mentem ekologicznych zakupów jest trwała wielorazowa torba najlepiej bawełniana lub lniana. Zajęcia składają się z części teoretycznej oraz praktycznej, kiedy to uczniowie przygotują rysunki na torbach z surówki bawełnianej, według własnego pomysłu lub korzystając z szablonów. Zapewniamy gładkie torby z jasnej tkaniny i wszelkie przybory do malowania (mazaki niespieralne, farby akrylowe).
Grupa wiekowa: I-VI SP, gimnazja

Koszt zajęć: 5 zł/os

OZDOBY CHOINKOWE
Podczas zajęć każdy uczeń wykona kilka ozdób choinkowych różnymi metodami i z różnych surowców (papieru, makaronu, tkanin, koralików, guzików). Będzie można wyko-nać przepiękne anioły, mikołajki, pajacyki, gwiazdki. Oprócz ozdób choinkowych można wykonać większe anioły do powieszenia pod sufitem albo na ścianie.

Grupa wiekowa: I-VI SP, gimnazja

Koszt zajęć: 5 zł/os

SCRAPOWE KARTKI ŚWIĄTECZNE I LAURKI

Scrapbooking to bardzo efektowna technika zdobienia albumów, pojedynczych zdjęć oraz tworzenia laurek, zaproszeń itp. Metoda łączy wiele elementów: kolorowe tła, wycinanie wzorzystymi nożyczkami i ozdobnymi dziurkaczami, wkleje-nie różnych przedmiotów (guzików, kwiatów, tasiemek, kora-lików, wycinków z gazet), stemplowanie a nawet gryzmolenie i szycie. Uczniowie otrzymują wszystkie potrzebne materiały i pomysły jak można je wykorzystać.

Grupa wiekowa: I-VI SP, gimnazja

Koszt zajęć: 5 zł/os