Źródła – logo

Warsztat Świętego Mikołaja - Kupuj odpowiedzialnie zabawki przed świętami!

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2012 roku).

Kupuj odpowiedzialnie zabawki przed świętami!

10 grudnia 2010 o godz. 18.00 zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „Warsztat Świętego Mikołaja” w kinie Cytryna (Łódź, ul. Pomorska 39/41)

Czy pamiętacie swoje zabawki? Jak wyglądał wasz pokój? Jak obecnie wygląda pokój dziecięcy? Czy dzisiejsze produkowane masowo zabawki sprzyjają rozwojowi fizycznemu i psychologicznemu oraz kształtują umiejętności emocjonalne i społeczne naszych dzieci?

Czy może wszystkie te zabawki zajmują tylko miejsce w szafie czy na półkach? Czy wzrost liczby zabawek jest proporcjonalny do zmniejszania się terenów zielonych, gdzie dzieci mogą się swobodnie bawić? Czy zabawki kupowane są obecnie z poczucia winy, że
spędzamy z dziećmi za mało czasu? Czy dzieci, które tworzą własne zabawki są szczęśliwsze? Albo bardziej twórcze? A może jedynie bardziej proekologiczne, ponieważ przetwarzają „odpady” budując samochody z puszek po groszku konserwowym?

A wiesz że ponad 75% światowego rynku zabawek wytwarzanych jest w Chinach. Niskie koszty produkcji zachęcają kolejne firmy do przenoszenia swoich fabryk do krajów Dalekiego Wschodu. Jak taki stan rzeczy wpływa na sytuację robotników?
„Warsztat Świętego Mikołaja” to film o tym, co kryje się pod metką z napisem „made in china”. Chińscy robotnicy opowiadają o długim i ciężkim dniu pracy, niskich zarobkach i niebezpiecznych warunkach pracy. Ci którzy protestują lub próbują organizować związki zawodowe są szykanowani i zastraszani wyrzuceniem z pracy.

ODE Źródła, Przedszkole EKOLUDEK, Polska Zielona Sieć i Obywatele Obywatelom zapraszają wszystkich, którzy chcą odpowiedzialnie i etycznie kupować zabawki oraz wszystkich tych, którzy chcą zobaczyć jak wygląda zaplecze rynku zabawkarskiego.