Źródła – logo

Scenariusze zajęć: Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2012 roku).

LEKCJE DLA KLIMATU i PRZECIW UBÓSTWU

W ramach międzynarodowej kampanii „Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu” Polska Zielona Sieć prezentuje scenariusze lekcyjne, dzięki którym uczniowie polskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zapoznają się z tematyką zmian klimatu w kontekście ich dramatycznego wpływu na ludzi zamieszkujących kraje najuboższe. Również od dziś na stronie dostępny jest pokaz slajdów, ukazujący w jaki sposób mieszkańcy Globalnego Południa, wskutek globalnego ocieplenia, borykają się z problemami, zagrażającymi ich życiu, zdrowiu i prawu do rozwoju. Scenariusze na zlecenie Polskiej Zielonej Sieci opracowały i przetestowały edukatorki Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”.

W istniejącym programie nauczania brakuje kompleksowego podejścia do tematu zmian klimatu, które stanowią największe wyzwanie humanitarne naszych czasów, a mimo to traktowane są głównie jako zagadnienie geograficzne, biologiczne czy chemiczne. „Zestaw sześciu scenariuszy lekcyjnych 'Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu' wypełnia tę lukę, dostarczając nauczycielom fachowej wiedzy, uwrażliwiając młodzież szkolną na problem ubóstwa klimatycznego i motywując do podejmowania działań odpowiedzialnych globalnie” mówi Aleksandra Antonowicz, koordynatorka kampanii w Polsce.

Zmiany klimatu to rzeczywistość, z którą już dziś musimy się zmierzyć. Skutki antropogenicznych zmian klimatu przyczyniają się do zgonu 300 tysięcy osób rocznie, przewlekłych chorób 45 milionów ludzi, stanowią poważne zagrożenie dla produkcji żywności, hodowli zwierząt, powodują migracje oraz konflikty o kurczące się zasoby na całym świecie. To kraje Globalnego Południa, które nie miały jeszcze szansy na rozwój swoich gospodarek i tym samym poprawę warunków życia najuboższych mieszkańców, odczują około 70 – 80% skutków globalnego ocieplenia, za które odpowiedzialne są przede wszystkim kraje uprzemysłowione, w tym Polska. „Edukacja młodych ludzi w zakresie zmian klimatu i ich ludzkiego wymiaru jest konieczna nie tylko dlatego, że pomaga zrozumieć ogólnoświatowe współzależności, ale również dlatego, że stanowi klucz do uczenia przyszłych pokoleń podejmowania odpowiedzialności za otaczającą nas rzeczywistość, bycia wrażliwym na ludzką krzywdę i tworzenia bardziej sprawiedliwego świata” dodaje A. Antonowicz.

Przygotowane przez Polską Zieloną Sieć materiały edukacyjne w postaci dostępnych na stronie globalnepoludnie.pl gry komputerowej, mapy myśli oraz pokazu slajdów stanowią doskonałe uzupełnienie dla scenariuszy lekcyjnych.

Strona internetowa kampanii: www.dlaklimatu.pl

Kontakt:

Aleksandra Antonowicz, 91 880 38 72 / 601 32 52 42, ola@globalnepoludnie.pl

Katarzyna Zegadło: 91 880 38 72 / 697 185 614, kasia@globalnepoludnie.pl

Patronami medialnymi kampanii są Radio TOK FM oraz Magazyn E!stilo.

Polska Zielona Sieć prowadzi kampanię Dla Klimatu Przeciw Ubóstwu finansowaną ze środków Komisji Europejskiej.