Źródła – logo

21 marca - Międzynarodowy Dzień Lasów

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2014 roku).

Dzisiaj, 21 marca, nie tylko z utęsknieniem wypatrujemy wiosny, ale także po raz pierwszy obchodzimy, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, Międzynarodowy Dzień Lasów.

Lasy obejmują blisko jedną trzecią naszego globu i są one niezbędne dla istnienia życia na Ziemi. Przynoszą nieocenione korzyści gospodarcze całym społeczeństwom. Trzy czwarte wody pitnej pochodzi z zalesionych rejonów. Lasy rosnące na stokach zapobiegają osuwaniu się ziemi, chronią społeczności nadmorskie przed tsunami i sztormami. Ponad 3 miliardy ludzi używa drewna jako paliwa, około 2 miliardy ludzi utrzymuje się z lasów i czerpie z nich dochody, a 750 milionów osób żyje na zalesionych obszarach. Ustanawiając Międzynarodowy Dzień Lasów i Drzew, Organizacja Narodów Zjednoczonych dąży do zwiększenia świadomości na temat ekosystemów leśnych i ich znaczenia dla zrównoważonego rozwoju – mówi w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moo. Przeczytaj pełną treść przesłania.

A my w tym dniu zachęcamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych poświęconych lasom, a przygotowanych przez Polską Zieloną Sieć.

A poza tym oszczędzajcie papier i sadźcie drzewa!