Źródła – logo

Akademia EKO-idei

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2014 roku).

Źródła są partnerem projektu Akademia EKO-idei realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Nędzy (woj. śląskie).
Projekt jest realizowany na terenie małej gminy miejskiej w powiecie raciborskim. Jego uczestnikami będą mieszkańcy tej gminy. Zdobędą oni wiedzę i praktyczne umiejętności, jak w zgodzie z naturą prowadzić domowe uprawy warzywne i owocowe, aby dawały one smaczne i zdrowe plony. Dowiedzą się, jakie są zasady zdrowego, zgodnego z naturą odżywiania i nauczą się praktycznego ich stosowania w codziennym gotowaniu. Zaproszeni eksperci pokażą, jak samodzielnie i zdrowo przetwarzać własne produkty i robić z nich smakowite, domowe wyroby, które będą mogli sprzedawać pozostałym mieszkańcom gminy i całego powiatu podczas jarmarku ekologicznej żywności, który będzie finałowym działaniem projektu.

13.07.2013 sobota, g. 16.00

"O przemysłowych i ekologicznych metodach produkcji żywności, ich wpływie na środowisko i zdrowie konsumentów" – wykład - Piotr Dominiak.

Współczesne przemysłowe metody produkcji rolnej i wynikające z tego zagrożenia ekologiczne, wpływ rolnictwa przemysłowego na zdrowie konsumentów, dodatki chemiczne do żywności przemysłowej, zasady funkcjonowania rolnictwa ekologicznego, pozytywny wpływ produktów rolnictwa ekologicznego na zdrowie konsumentów oraz funkcjonowanie obszarów wiejskich.

Piotr Dominiak - certyfikowany trener Edukacji Ekologicznej, członek Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” w Łodzi, doradca ds. obszarów wiejskich w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku, animator społeczny i koordynator licznych projektów społecznych i kulturalnych. Specjalizuje się w tematyce rolnictwa przemysłowego, energetyki odnawialnej i konwencjonalnej oraz globalnych zagrożeń i zależności ekologicznych i społeczno-ekonomicznych.

13.07.2013 sobota, ok. g. 17.30

Projekcja filmu „Food, inc.” (Korporacyjna żywność) - 2008, reż. Robert Kenner

Dzisiejsze metody hodowli oraz produkcji rolnej są odpowiedzią na wielkość konsumpcji i sprzedaży tzw. fast foodów, która obejmuje coraz szerszy zasięg od lat 50. Zysk zaczął liczyć się dużo bardziej od zdrowia konsumentów, pracujących przy taśmach ludzi, a także humanitarnych sposobów zabijania zwierząt. Film dokumentalny "Korporacyjna żywność" bez ogródek ukazuje przekleństwo dzisiejszego świata, w którym konsumpcja jest najważniejsza i nic poza nią nie ma znaczenia.

27.07.2013 sobota, g. 16.00

"Tradycyjny sad - źródło bioróżnorodności" - wykład i warsztaty - Katarzyna Krakowska
Bioróżnorodność jako podstawa funkcjonowania człowieka. Różnica pomiędzy sadem towarowym a tradycyjnym. Gatunki w tradycyjnym sadzie oraz ich przeznaczenie. Zakładanie, pielęgnowani i ochrona tradycyjnego sadu. Źródła pozyskiwania tradycyjnych odmian. Jak zarobić, posiadając tradycyjny sad w Polsce. Część praktyczna warsztatów będzie dotyczyła niekonwencjonalnego wykorzystania owoców w kuchni.

Katarzyna Krakowska - geograf z wykształcenia, z zamiłowania przyrodnik, fotograf, podróżnik. Od lat związana zawodowo z Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Instruktor Ochrony Przyrody PTTK, Instruktor Krajoznawstwa PTTK, członek ODE Źródła. Autor wielu publikacji z dziedziny ochrony przyrody, georóżnorodności i krajoznawstwa. Ekspert w lokalnych, regionalnych i krajowych programach przyrodniczych. Organizator szkoleń m.in. nt. ochrony tradycyjnych sadów.

3.08.2013 sobota, g. 10.00-16.00

„Wstęp do Permakultury” - PERMAculture CHALLENGE 2013 – DESIGNING for ABUNDANCE – warsztaty z Łukaszem Nowackim

W programie warsztatów: ekologia ogrodów permakulturowych i podstawy sukcesji ekologicznej i projektowania permakulturowego, strategie i techniki zakładania ogrodów permakulturowych, wytwarzanie żywności i zestawianie gildii do ogrodu permakulturowego, grzyby i ich rola w ogrodzie permakulturowym i w procesie uprawy zdrowej żywności, kompostowanie, nawożenie i tworzenie biologicznie czynnej gleby, obieg wody i tworzenie odpowiedniego mikroklimatu w ogrodzie permakulturowym, budowa wyniesionej grządki – zajęcia praktyczne.

Łukasz Nowacki – futurysta i eko-designer. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji TRANSFORMACJA, pionier ruchu permakulturowego w Polsce i projektant ekologiczny z 15-letnim doświadczeniem praktycznym. Otrzymał tytuł magistra Ekohydrologii i biotechnologii ekosystemowych na Uniwersytecie Łódzkim. Po ukończeniu studiów pracował jako konsultant w dziedzinie architektury krajobrazu, specjalizując się w ogrodnictwie biodynamicznym i zrównoważonej architekturze. Zafascynowany ideą autonomicznych osad i projektowaniem funkcjonalnych biosystemów opracował innowacyjną technologię budowy samowystarczalnych, solarnych biohabitatów mieszkalnych (Projekty: SolarHAB i SolarHAB III). Propagator i badacz “żyjących maszyn”, alternatywnych źródeł energii, archilogii oraz budownictwa bioklimatycznego. Ponadto zainteresowany koncepcją biomimikry oraz teorią systemów. Po kilku latach doświadczenia w dziedzinie ekologii stosowanej i permakultury, rozpoczął własne badania i szybko stał się ekspertem i profesjonalnym doradcą. Obecnie przewodzi grupie entuzjastów projektowania zrównoważonego oraz pracuje jako architekt krajobrazu, certyfikowany manager procesów inwestycyjnych w obszarze budownictwa energooszczędnego.

7.09.2013 sobota, g. 16.00

"Zdowie na talerzu" - warsztaty gotowania – Weronika Piasecka
Warsztat pozwoli uczestnikom nabyć praktyczne umiejętności z zakresu przygotowywania posiłków w oparciu o kuchnię makrobiotyczną i pięciu przemian, wykorzystania ziół przyprawowych w kuchni, przygotowania zakwasu chlebowego i upieczenia chleba wieloziarnistego. Te kilka godzin wspólnej warsztatowej pracy, zakończy się mini ucztą, na którą złożą się ugotowane specjały. Główne miejsce na stole zajmie świeży, pachnący, gorący chleb.

Weronika Piasecka – założycielka pierwszego w Raciborzu sklepu ze zdrową żywnością i ziołami. Jej pasje, to gotowanie i odżywianie według pięciu przemian, zbieranie ziół i uprawa ogrodu. Od ponad dwudziestu lat twórczo eksperymentuje w kuchni, bazując na makrobiotyce i pięciu elementach TMC. Lubi gotować z przyjaciółmi i dla przyjaciół. Dzieląc się swymi kulinarnymi doświadczeniami, udało jej się przekonać wiele osób do zmiany przyzwyczajeń żywieniowych. Piecze chleby na zakwasie, których receptury sama opracowała.

21.09.2013 sobota, g. 16.00

„Gotowanie według pięciu przemian i zasad makrobiotyki” – wykład i warsztaty kulinarne z Tadeuszem Bylicą.
Teoria pięciu przemian w podziale żywności ze względu na właściwości energetyczne. Zasady gotowania według pięciu elementów z uwzględnieniem równowagi Yin/Yang. Filozofia makrobiotyki: zasady doboru żywności - standardowa dieta Makrobiotyczna, indywidualne podejście do diety (grupa krwi, konstytucja), żywienie w chorobach cywilizacyjnych, działanie żywności w sferze psychiczno-duchowej, praktyka gotowania makrobiotycznego (śniadanie, obiad, deser).

Tadeusz Bylica: ekspert rolnictwa ekologicznego, doświadczony terapeuta, dietetyk i psycholog, bioterapeuta, konsultant terapii holistycznej. Ekspert d.s. żywienia Stowarzyszenia Ekoland, vice Prezes Fundacji w Służbie Życia.

29.09 2013 (niedziela), g. 10.00 - FINAŁ PROJEKTU
Jarmark produktów ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych – plac targowy w Nędzy
Wystawcami będą mieszkańcy Gminy Nędza oraz zaproszeni przedstawiciele gospodarstw ekologicznych i sklepów ze zdrową żywnością. W sprzedaży m.in. miody, jaja kur zielononóżek, chleby, domowe ciasta, przetwory owocowo-warzywne.

Miejsce warsztatów: GCK w Nędzy, ul. Strażacka 2
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Zapisy i informacje pod nr tel. 506141501

Liczba miejsc ograniczona.