menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, 42 632 03 11
fax 42 291 14 50, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Oddział w Warszawie
kom. 519 326 983
e-mail: warszawa@zrodla.org.pl


1% zbieramy we współpracy
z PITax.pl Łatwe podatki.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.


stat4u Nasza strona na Google Plus Nasz profil na Facebooku


edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .

AKTUALNOŚCI


Ta informacja pochodzi z dnia 2014-05-25, więc niekoniecznie jest jeszcze aktualna.Kampania Kupuj Odpowiedzialnie, Clean Clothes Polska oraz ODE Źródła zapraszają na spotkanie z działaczami pracowniczymi z Bangladeszu, którzy opowiedzą o społecznych skutkach przeniesienia produkcji odzieży przez globalne koncerny do tego kraju.
Spotkanie odbędzie się w przestrzeni Manufaktury, której losy obrazują zmiany, jakie zaszły w Polsce i w samej Łodzi - niegdyś byliśmy krajem produkującym odzież na znaczną skalę, dziś jesteśmy przede wszystkim konsumentami. A nasze rodzime firmy zlecają produkcję fabrykom z Globalnego Południa.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowany raport „Grubymi nićmi szyte” oparty na 100 wywiadach przeprowadzonych z bangladeskimi pracownicami szyjącymi odzież dla polskich firm: LPP (m.in. Reserved, Cropp, House, Mohito), Monnari oraz Carry.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 31 maja, godz. 17.00.w sali konferencyjnej Muzeum Sztuki ms2, ul. Ogrodowa 19 w Łodzi. Zapraszamy!

Odzież przeznaczona na zachodnie rynki to obecnie ponad 80% eksportu Bangladeszu. Rozwój sieci fabryk przyniósł zatrudnienie setkom tysięcy ubogich mieszkanek i mieszkańców wsi, jednak nie zapewnił im godziwych wynagrodzeń ani bezpiecznych warunków pracy. Wyzysk, łamanie praw pracowniczych, represje to chleb codzienny bangladeskich szwaczek. Taka sytuacja sprzyja jednak interesom globalnych koncernów odzieżowych, które czerpią milionowe zyski dzięki taniej sile roboczej, niskim podatkom i umywaniu rąk od odpowiedzialności za wypadki.

Po tragicznej katastrofie z 24 kwietnia 2013 r., kiedy runął budynek Rana Plaza, grzebiąc ponad 1130 osób i raniąc ponad 2 tysiące, coraz liczniejsze środowiska kwestionują zasadność korporacyjnego wyścigu na dno w zakresie bezpieczeństwa w fabrykach i przerażająco niskich płac. Również polskie firmy odzieżowe, które przeniosły produkcję do Azji spotykają się z coraz silniejszą krytyką ze strony społeczeństwa obywatelskiego.

O możliwościach wprowadzenia globalnych zmian i środkach koniecznych do uczynienia międzynarodowych korporacji odzieżowych odpowiedzialnymi rozmawiać będą:
ROKEYA RAFIQUE - bangladeska specjalistka ds. rozwoju oraz praw kobiet. Jest dyrektorką „Leading Karmojibi Nari”, wiodącej organizacji pozarządowej w Bangladeszu, która zajmuje się wzmacnianiem pozycji kobiet oraz pomocą prześladowanym pracownikom.
BABUL AKHTER - przewodniczący Bangladeskiej Federacji Pracowników Sektora Odzieżowego i Przemysłowego. Był prześladowany za swoją działalność związkową.
TARA SCALLY - przedstawicielka inicjatywy wielostronnej Fair Wear Foundation, której celem jest poprawa warunków pracy w fabrykach odzieżowych szyjących na zlecenie zachodnich marek.

Raport „Grubymi nićmi szyte" przedstawi Ewa Kamińska-Bużałek.
Spotkanie poprowadzi Marta Zdanowska.


Przewidziane jest tłumaczenie rozmowy na język polski.
WSTĘP WOLNY!

Wróć | Przejdź na stronę główną | Przejdź do listy wszystkich wiadomości

. . .

design: cztery selery