Źródła – logo

[Łódź] Każda pasja ma swoją cenę. Spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2015 roku).

„W starym sporze o naturę dziennikarskiego fachu jedna szkoła głosi, że naszą rolą jest świat opisywać, inna – że dziennikarz może, a nawet powinien świat zmieniać. Nie wiem, co okazuje się dla dziennikarza boleśniejsze: nieadekwatność wszelkiego opisu do rzeczywistości wojennego koszmaru i ogromu nieszczęścia czy też uświadomienie sobie własnej bezradności – niemożności wpływania na losy świata.

Znam kilku kolegów, którzy po zderzeniu z okrucieństwami wojny postanowili porzucić zawód dziennikarza. (...) Mój znajomy, fotograf z Republiki Południowej Afryki, po powrocie z kolejnej wyprawy do Sudanu odebrał sobie życie. Czeszka Petra, która poświęciła cały swój czas, serce i zdrowie wojnie kaukaskiej w Czeczenii, założyła w Groznym sierociniec i przestała nadsyłać ze zburzonego miasta korespondencje, których nikt nie chciał drukować, czytać ani się nimi przejmować. Z Kaukazu wyjechała do Afganistanu (...), by założyć dobroczynną organizację i pomagać ofiarom wojen, które wcześniej opisywała. Jeśli rozczaruje się Afganistanem – zapewne wyjedzie. Ale zawsze będzie można ją spotkać w jakimś obozie dla uchodźców w sudańskim Darfurze czy w górach Kurdystanu. Bo dziennikarstwo, wieczna podróż i chęć, by zawsze znajdować się w epicentrum wydarzeń, jest także formą poszukiwań. Albo ucieczki”.

Wojciech Jagielski, „Nocni wędrowcy”

nistan, Kaukaz, Czeczenia, Uganda, RPA – to miejsca, do których zawiodło Wojciecha Jagielskiego dziennikarstwo. Przez wiele lat opisywał wstrząsane konfliktami zbrojnymi regiony i pogmatwane losy ludzi, którym przyszło w tych miejscach żyć. Dowódcy i ich ofiary, dzieci-partyzanci, chirurdzy amputujący na rozkaz talibów dłonie lub stopy w trakcie publicznych kaźni. Jaką cenę płaci za swoje teksty korespondent wojenny? Czy informować to próbować pokazać wielość racji zwaśnionych stron? Jak biegnie droga od rozmowy do tekstu?

Zapraszamy na spotkanie z reporterem Wojciechem Jagielskim!

21 listopada (piątek), godz. 18

Łódź, Klubokawiarnia Niebostan, ul. Piotrkowska 17

Wstęp wolny.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Wojciech Jagielski – wieloletni korespondent wojenny (obecnie w „stanie spoczynku”) i reporter związany z „Gazetą Wyborczą” (do 2012 roku). Współpracuje z PAP i BBC. Autor książek: „Dobre miejsce do umierania”, „Modlitwa o deszcz”, „Wieże z kamienia”, „Nocni wędrowcy”, „Wypalanie traw”, „Trębacz z Tembisy”.

Spotkanie stanowi część obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej. Łodzian i łodzianki zapraszamy także na:

Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja” i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.