[Warszawa] Tydzień Edukacji Globalnej
Ta wiadomość jest archiwalna (z 2015 roku).
Obchodzony corocznie w listopadzie Tydzień Edukacji Globalnej to okazja, aby porozmawiać o zależnościach, jakie łączą nas z ludźmi na całym świecie. Jakie znaczenie dla globalnych wyzwań współczesności mają nasze lokalne wybory i działania?
Nieformalna warszawska grupa Trenerek Edukacji Globalnej oraz Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zapraszają na cykl wydarzeń – warsztaty zabawkarskie dla dzieci, pokazy filmów dokumentalnych (m.in. o dostępie do wody pitnej oraz o rajach podatkowych), dyskusje o problemach współczesnego świata.
16 listopada (niedziela)
Klubokawiarnia Zieleniak, ul. Zamieniecka 35
godz. 15:00: „Galimoto” – warsztaty dla dzieci: afrykańskie zabawki recyklingowe
Prowadzenie: Karkandoo
godz. 19.00: „Pragnienie świata” – pokaz filmu i dyskusja
Dobra wiadomość: wody na Ziemi mogłoby wystarczyć dla wszystkich. Zła wiadomość: tak, to możliwe, ale nie takie proste. W tym momencie ponad 800 milionów ludzi nie ma dostępu o czystej wody, a populacja ludzka rośnie z każdą godziną. Jak pokonać kryzys wodny?
Prowadzenie: Anna Stańczuk (ODE Źródła)
18 listopada (wtorek)
Fundacja Feminoteka, ul. Mokotowska 29a (wejście od Marszałkowskiej 34/50)
godz. 19.00: Spotkanie o Tadżykistanie – o „rosyjskiej chorobie”, bawełnie i wspieraniu lokalnych businesswomen
Od sześciu lat Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wraz z lokalnymi, tadżyckimi organizacjami prowadzi projekty rozwojowe na rzecz tego regionu. Podczas spotkania zostanie przedstawiony dzisiejszy Tadżykistan, z jego szansami i problemami, dowiemy się o wyzwaniach czekających na Polaków pracujących w tym odmiennym kulturowo kraju i o projektach prowadzonych tam przez PCPM, o „białym złocie”, czyli bawełnie, oraz o nowej „rosyjskiej chorobie” coraz częściej pojawiającej się dalekich wsiach tego muzułmańskiego kraju.
Prowadzenie: Magdalena Kowalczyk (koordynatorka projektów w Tadżykistanie z ramienia PCPM)
19 listopada (środa)
Klubokawiarnia Zieleniak, ul. Zamieniecka 35
godz. 19.00: „Okradając Afrykę” – pokaz filmu, dyskusja oraz wystawa „Era miedzi - opowieść o tym, jak pieniądze europejskich podatników wydawane są w Zambii”
Zambia to kraj, który wedle wszelkich przesłanek powinien opływać w bogactwa. Jest zasobny w pożądaną na światowych rynkach miedź. W ciągu ostatnich 10 lat z tamtejszych kopalni wydobyto surowce warte 29 miliardów dolarów. Tymczasem Zambia pozostaje jednym z 20 najbiedniejszych państw na świecie.
Dlaczego miedź nie pomaga Zambijczykom wyjść z ubóstwa? Gdzie podziały się zyski z miedzi? Gdzie zapłacono od nich podatek?
20 listopada (czwartek)
Staromiejski Dom Kultury, Rynek Starego Miasta 2
godz. 15.00: „Dostęp do żywności” – warsztaty dla młodzieży
prowadzenie Krzysztof Wiatr (Polska Akcja Humanitarna)
godz. 19.00: „Koszmar Darwina” – pokaz filmu i dyskusja
W latach 60. XX w. do Jeziora Wiktorii wpuszczono okonia nilowego – drapieżny gatunek inwazyjny, który w krótkim czasie spowodował wymarcie setek lokalnych gatunków ryb. Reżyser przygląda się ekologicznym, społecznym i ekonomicznym konsekwencjom uzależnienia lokalnej gospodarki od przetwórstwa rybnego. Przeprowadza wywiady m.in. z właścicielami fabryk, rosyjskimi i ukraińskimi lotnikami, prostytutkami, rybakami, stróżem nocnym i wiejskim pastorem. Pokazuje panoramę problemów społecznych i tematów takich jak epidemia AIDS, handel bronią, klęska głodu, negocjacje handlowe z Unią Europejską.
Film zdobył wiele nagród, był też nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film dokumentalny.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!
Dołącz do wydarzenia na Facebooku
Partnerzy obchodów TEG: Fundacja Feminoteka, Staromiejski Dom Kultury, klubokawiarnia Zieleniak
Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja" i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.