Źródła – logo

[Kraków] Globalny szafing!

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2015 roku).

Chciałabyś/chciałbyś dowiedzieć się, skąd pochodzą Twoje ubrania? Co kryje się za metkami „made in Bangladesz”? Jak wygląda praca w przemyśle odzieżowym? Wiesz, ile kilometrów przebyła Twoja koszulka, zanim trafiła na sklepową półkę? Zdarzyło Ci się kupić coś, co po przyniesieniu do domu straciło swój urok. A może w Twojej szafie zalegają ubrania, których już nigdy nie założysz?

Z okazji Tygodnia Edukacji Globalnej Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” (oddział krakowski) wraz z Fundacją „Kupuj odpowiedzialnie” oraz Cafe Fińską zapraszają na wymianę ubrań.

20 listopada (czwartek), godz. 18:00-21:00

Kraków, Ambasada Krakowian, ul. Stolarska 6/9

Wstęp wolny!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

ień Edukacji Globalnej (15-23 listopada) to dobry termin, aby dowiedzieć się więcej na temat zależności, jakie łączą nas z ludźmi na całym świecie oraz aby zastanowić się nad naszymi codziennymi wyborami. Przemysł odzieżowy jest obecnie jednym z największych przemysłów na świecie. Przy produkcji ubrań codziennie pracują miliony kobiet, głównie z Azji i Europy Wschodniej. Sektor odzieżowy pochłania także ogromne ilości wody, uwalnia do środowiska toksyczne związki chemiczne, podczas produkcji ubrań niejednokrotnie łamane są podstawowe prawa człowieka i prawa pracownicze. W świetle tych informacji rosnąca popularność szafingu nabiera globalnego znaczenia – przyjdź do Ambasady Krakowian i dowiedz się, czym jest etyczna moda.

Co będzie się działo?

• Wspólnie obejrzymy krótki film pt. „Opowieści przemysłu odzieżowego”, który przybliży nam obecne warunki pracy w przemyśle odzieżowym.

• Odświeżymy swoje szafy nie wydając ani złotówki! Zachęcamy, aby przynieść ze sobą nieużywane już ubrania i wymienić je z innymi uczestnikami spotkania (warunki wymiany opisane poniżej).

• Dowiemy się, czym jest etyczna moda oraz na co zwracać uwagę kupując ubrania.

• Miło spędzimy czas przy kawie i herbacie z certyfikatem Sprawiedliwego Hadlu, rozmawiając o tym, czym w dzisiejszych czasach jest etyczna moda.

Uwaga: Film będzie odtwarzany co pół godziny zaczynając od 18:00.

Zasady wymiany ubrań:

  1. Każdy może przynieść na wymianę tyle rzeczy, ile chce.<br>
  2. Wymiana dotyczy zarówno ubrań dla dorosłych jak i dla dzieci. Wymieniać można również nieużywane już zabawki, gry itp.
  3. Do każdego ubrania należy przyczepić karteczkę (metkę) z imieniem i nazwiskiem właściciela. Karteczki można przyczepić np. na sznurku, przywiązując je do guzików lub metki ubrania. Karteczki można przygotować wcześniej przed wymianą i przynieść ubrania już oznaczone lub zrobić to na miejscu (będą dostępne karteczki, sznurki i agrafki).
  4. Na wymianę przynosimy tylko rzeczy niezniszczone, czyste, których można dalej używać.
  5. Jeśli jakaś rzecz ma drobne usterki lub defekty, poinformuj o tym, wypisując informację na metce z nazwiskiem właściciela.
  6. Uczestnicy sami między sobą negocjują, za co wymienią ubranie, które im się podoba. Preferowana „cena” to jedna rzecz za jedną rzecz, ale jeśli uczestnicy wspólnie postanowią ustalić inną „cenę”, z której obie strony będę zadowolone, dopuszczalne są modyfikacje warunków wymiany.
  7. Organizatorzy nie zapewniają wieszaków. Dostępne będą stoły, na których będzie można rozłożyć ubrania.

Kontakt do organizatorów:

e-mail: krakow@zrodla.org.pl

tel.: 519 326 986

Wydarzenie jest częścią projektu „Postaw na rozwój. Zrównoważony! - 2. edycja" i jest współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 roku.