Źródła – logo

Dzień Pustych Klas - zabierz uczniów do przyrody

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2016 roku).


Drogie Nauczycielki, Drodzy Nauczyciele,

Czy słyszeliście oDniu Pustej Klasy? W tym roku, po raz pierwszy, Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” chciałby Was zaprosić do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – dnia, w którym dzieci i młodzież, wspólnie ze swoimi nauczycielami, porzucają naukę w klasie na rzecz nauki w przyrodzie.

Zachęcamy Was z całego serca – w najbliższy piątek, 19 czerwca, zabierzcie swoje uczennice i uczniów na dwór: do parku, lasu, na łąkę, na pole na obrzeżach miasta, gdziekolwiek tam, gdzie będziecie mogli poczuć bliski kontakt z naturą. Niech bawią się, obserwują, dotykają, niech doświadczają przyrody wszystkimi zmysłami. Jako nauczyciele mają Państwo wspaniałą okazję, aby tego dnia stworzyć swoim uczennicom i uczniom przestrzeń do beztroskiego obcowania z przyrodą.

Bez względu na to, czy opuścicie klasę tylko na godzinę, czy spędzicie na dworze cały dzień (namawiamy do tego drugiego!), warto zadbać, aby był to inspirujący i twórczy czas. Możecie leżeć na trawie i uczyć się rozpoznawania chmur; możecie buszować wśród traw w poszukiwaniu owadów; możecie uczyć się rozróżniania gatunków ptaków; możecie też zorganizować dla uczniów zabawy grupowe, wzmacniające ich koleżeńskie więzi – takie, podczas których każdy z uczestników może pokazać swoje mocne strony. W tym dniu warto otworzyć się na nowe: nowe metody pracy, nowe spojrzenie na swoich uczniów, nowe podejście do procesu uczenia. Zarówno dla Was, jak i Waszych uczniów, Dzień Pustej Klasy może być prawdziwą edukacyjną przygodą.

W poszukiwaniu inspirujących pomysłów, zajrzyjcie np. do pakietów edukacyjnych, które publikujemy na stronie www.ekokalendarz.pl. Dzielimy się w nich z Wami naszymi najlepszymi pomysłami na twórcze zajęcia z dziećmi w różnym wieku. Jeśli zaś Wy podzielicie się z nami zdjęciami z obchodów dnia (można je przesłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl), my odwdzięczymy się prezentem: bogato ilustrowanym ściennym kalendarzem ekologicznym do zawieszenia w klasie.

Natura jest tuż tuż, czeka na Was za rogiem szkoły, dzieli Was od niej zaledwie odległość spaceru. Niech więc w Dniu Pustej Klasy, wszystkie ławki będą puste. Skorzystajcie z zaproszenia od przyrody i pozwólcie Waszym uczniom pobierać lekcję właśnie u niej – u źródła wszelkiej mądrości.

Zespół Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła”
– teoretycy i praktycy edukacji terenowej, prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie

P.S. Dzień Pustej Klasy to święto zainicjowane w 2012 roku w Wielkiej Brytanii (więcej informacji: www.emptyclassroomday.com). Co roku do akcji przyłączają się tysiące nauczycieli, którzy tego dnia, organizują niebanalne lekcje na świeżym powietrzu. Akcja systematycznie powiększa swój zasięg i dociera do najdalszych zakątków globu. W tym roku, 19 czerwca, opustoszeją klasy m.in. w Australii, Pakistanie czy Chinach. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu apelowi, stanie się tak także w Polsce.

Wychodzimy z założenia, że Natura jest wspaniałą nauczycielką i tylko trzeba do niej wyjść i nauczyć się jej słuchać. Niepokoi nas coraz większe oderwanie się ludzi od przyrody i traktowanie jej jako zasobu z którego można czerpać bez końca. Czujemy, że syndrom deficytu natury jest poważnym problemem, a kontakt z przyrodą jest ogromną wartością.

Jeśli masz podobne przemyślenia i chcesz wspomóc naszą akcję, wydrukuj list do nauczycieli i zanieś go do swojej szkoły, zainteresuj dniem dyrekcję szkoły i nauczycieli. Napisz o akcji na swojej stronie (możesz wykorzystać treść listu oraz zamieszczone poniżej zdjęcia).

Zapraszamy organizacje i osoby indywidualne do nasyłania poprać dla akcji. Poparcia można przesyłać na adres ekokalendarz@zrodla.org.pl