Źródła – logo

Wędrujące drzewa

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2016 roku).

Serdecznie zapraszamy łodzianki i łodzian na dzisiejszą inaugurację akcji "Wędrujące drzewa". Wspólnie będziemy zazieleniać najbardziej betonowe ulice Starego Polesia. Spotykamy się jutro, pomiędzy 16:00 a 19:00 na chodniku na wysokości Legionów 44. Wtedy dwie piękne donice dumnie staną na staropoleskim bruku, a my będziemy do nich sypać duuuużo ziemi oraz sadzić drzewa, kwiaty i inne zieloności. Przybywajcie dosypać swój kubełek ziemi i własnoręcznie zazielenić smutno-piękną, betonową ulicę Legionów. Nie może Was tam zabraknąć.
„Wędrujące drzewa” to projekt ekologiczny, społeczny i artystyczny realizowany na osiedlu Stare Polesie w Łodzi, w okresie od sierpnia do listopada 2015 r.

PO CO TA AKCJA?

- aby udowodnić, że nawet na najbardziej betonowych ulicach Starego Polesia jest miejsce dla drzew
- aby pokazać, że zieleń ma wielką moc pozytywnej zmiany przestrzeni
- aby dać wyraźny sygnał władzom Łodzi, że potrzebny jest kompleksowy program planowania i wprowadzania zieleni na ulice Starego Polesia i całego centrum Łodzi
- aby zmotywować mieszkanki i mieszkańców do samodzielnego upiększania zielenią swoich ulic i podwórek

Stare Polesie to osiedle o niepodrabialnym klimacie i fascynującej historii. Jest tylko jeden problem: wśród zwartej, zabytkowej zabudowy i gęstej siatki ulic, zabrakło już miejsca na zieleń. Nasze osiedle jest zabetonowane najszczelniej w całej Łodzi. Na jedną osobę tu mieszkającą, przypada zaledwie 2,5 m2 zieleni, z czego tylko 30 cm2 to zieleń publiczna, ogólnodostępna (to niewiele więcej niż kartka A4). To najgorszy wynik wśród wszystkich łódzkich osiedli.

Kolejne remonty i modernizacje ulic nie przynoszą poprawy. Rządzi beton, zaś drzewa, trawniki i skwerki są na odległych miejscach na liście inwestycyjnych priorytetów. Podobno w wielu miejscach „niedasię” wprowadzić zieleni. Bo „historycznie jej tam nie było”, bo zasłonią kamienice, bo droga za wąska, bo pod ziemią biegną rury i okablowania, którym drzewa będą przeszkadzać.

Projekt „Wędrujące drzewa” powstał z wiary, że jednak się da – potrzebna jest jednak do tego dobra wola urzędników oraz wyraźny głos mieszkańców, którzy upomną się o dobre rozwiązania w swojej najbliższej okolicy. Razem możemy naprawdę zmienić Stare Polesie.

CO SIĘ BĘDZIE DZIAŁO?

Dwa drzewa w wielkich donicach będą przez trzy miesięcy wędrowały po najbardziej zabetonowanych ulicach osiedla. Pięciokrotnie zmienią lokalizację, tak aby mieszkańcy różnych zakątków osiedla mogli zobaczyć jak wielką zmianę może przynieść choćby odrobina zieleni.

Dodatkowo, chcemy zwrócić uwagę staropolesian na wyjątkowość miejsca, w którym mieszkają. Tym co wyróżnia to osiedle są bez wątpienia niezliczone warsztaty rzemieślników, punkty usługowe oraz sklepy wszelkiego autoramentu. Doceńmy to! Pomogą w tym cotygodniowe konkursy, które będą okazją do promocji najciekawszych rzemiosł i usług na Starym Polesiu.

EKOLOGICZNIE, ARTYSTYCZNIE, SPOŁECZNIE

Ekologicznie – bo promujemy wizję miasta, które rozwija się w sposób zrównoważony. Chcemy więcej zieleni, bo wierzymy, że jest to najlepszy sposób na stworzenie przyjaznego miejsca do życia, na poprawę jakości powietrza, ograniczenie hałasu komunikacyjnego i poprawę estetyki osiedla.

Artystycznie – ponieważ donice, w których wędrują drzewa zostały fantastycznie ozdobione przez dwie, młode, super uzdolnione artystki: Marię Apoleikę i Natalię Hołub. Obie wierzą, że zieleń jest super ważna i że Stare Polesie zasługuje na więcej drzew.

Społecznie – ponieważ naszym projektem, chcielibyśmy zintegrować mieszkańców wokół ważnego dla nas wielu tematu - obecności i jakości zieleni na osiedlu

DOŁĄCZ!

Dołącz do akcji: śledź wędrówki drzew po ulicach Starego Polesia i zobacz jak zieleń wygrywa z betonem. Dowiedz się, jak sama/sam możesz zmienić swoją najbliższą okolicę. Zostań adwokatem przyrody na Starym Polesiu i skutecznie upomnij się u władz miasta o wprowadzanie zieleni na ulice naszego osiedla.Fot. Społecznie zaangażowani
Więcej zdjęć z inauguracji projektu Społecznie zaangażowanitutaj.