Źródła – logo

Tydzień Edukacji Globalnej 2015 w Zieleniaku w Warszawie

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2017 roku).

Co roku od 17 lat w trzecim tygodniu listopada obchodzimy Tydzień Edukacji Globalnej.
Wydarzenie obchodzone będzie w tym roku w dniach 14-22 listopada pod hasłem: Równość – od słów do czynów.
Zieleniak (Warszawa, ul. Zamieniecka 35) we współpracy z Ośrodkiem Działań Ekologicznych Źródła już drugi rok z rzędu organizuje z tej okazji kilka wyjątkowych wydarzeń!

Sobota, 21 listopada 2015

16.00 - Tajemnice Czekolady

Czeko, czeko, czekolada,

kup Pan swojej żonie, a będzie bardzo rada...

Zapraszamy na spotkanie poświęcone czekoladzie. Zapraszamy wszystkich - starszych i młodszych - amatorów słodkości, wiedzy i podróżniczych opowieści. O czekoladzie, jej historii, znaczeniu kulturowymi społecznym opowie Błażej Popławski z wykształcenia historyk i socjolog, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego, współautor wydanej przez PAH głośnej książki "Gorzka czekolada. Społeczne aspekty uprawy kakao w Wybrzeżu Kości Słoniowej".

Niedziela, 22 listopada 2015

13.00-16.00 - Zieleniakowa Wymienialnia Książek

Zapraszamy wszystkich na wymianę! To wspaniały sposób, by puścić w obieg przedmioty, które nam się już nie przydadzą! Skupimy się na książkach,ale mile widziane są tez płyty, puzzle, gry planszowe itp! Wymieniamy się w stosunku 1:1 a książki, których nikt nie zabierze do siebie zostaną oddane do grochowskich bibliotek.

16:00 - Tajemnice Kawy

Pijemy ją codziennie, wiele jej zawdzięczamy, jednak czy wiemy o kawie wystarczająco wiele? Czym się różni Robusta od Arabiki? Czym dokładnie jest Fair Trade? Skąd kawa do nas przyjeżdża, jak najlepiej ją pić i na co zwracać uwagę podczas jej kupowania - na te wszystkie pytania odpowie nam ekspert Karol Skałowski, który do Zieleniaka przyjedzie prosto z plantacji kawy w Etiopii! Sam o sobie pisze: "Z wykształcenia jestem fizykiem oraz absolwentem stosunków międzynarodowych. Pracuję przy projektach międzynarodowej pomocy humanitarnej oraz rozwojowej (w tym roku byłem między innymi w Nepalu oraz Etiopii). Pracuję bezpośrednio z ludźmi dzięki czemu jestem w stanie dobrze poznać ich życie codzienne oraz tradycyjne zwyczaje. Tak właśnie poznałem techniki uprawy oraz zaparzania kawy. W 2012 roku spędziłem 3 miesiące w regionie Kaffa, w południowej Etiopii – jest to jedyne miejsce na świecie gdzie rośnie dziki las kawowy, stąd kawa rozprzestrzeniła się na inne kontynenty i temu miejscu zawdzięcza swoją nazwę"
Będzie sporo ciekawostek!

Spotkaniu towarzyszyć będzie degustacja kawy z Ameryki Południowej i poczęstunek!

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Zapraszamy do Zieleniaka!