Źródła – logo

Ścieżka bosych stóp - zamów teraz

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2019 roku).

Mamy szczęście znać Anię Komorowską z Pracowni k i podziwiać jej projekty i podkradać pomysły na wspólne spędzanie czasu w przyrodzie z dziećmi. Mieliśmy też przyjemność przeczytać jej najnowszą książkę jeszcze zanim się ukazała. Naprawdę warto! Inspirująca - to najwłaściwsze słowo określające książkę. Jeśli czujecie, że przyroda jest Waszym domem, ale brakuje Wam pomysłów na wyprawyi zabawy... Jeśli codzienne spacery z dzieckiem Wam się powoli nudzą... Jeśli mieszkacie w mieści i szukacie zieleni wokół... Jeśli chcielibyście przydomowy trawnik zamienić w ogród do zabawy... Jeśli prowadzicie szkoły i przedszkola, albo jesteście nauczyciel(k)ami, albo rodzicami... Jeśli jesteście społecznikami i marzą wam się społeczne naturalne place zabaw, gdzie dzieci czują się wolne a rodzice szczęśliwi... nie czekajcie i już teraz zamówcie "Ścieżkę bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw". Przedsprzedaż już ruszyła. Fragmenty książki i spis treści można przeczytać na stronie www.pracowniak.pl/ksiazka.

Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw

Las leczy, las straszy

Yoshifumi Miyazaki dowiódł, że 20 minut „leśnej kąpieli“ (z japońskiego „shinrin-yoku“) obniża poziom stresu o 13,4%. Liczne badania potwierdzają zbawienny wpływ przyrody na dzieci z nadpobudliwością ruchową i problemami z koncentracją. Jednocześnie coraz więcej rodzi¬ców zabrania swoim dzieciom wypadów do lasu czy samodzielnej zabawy na skraju wąwozu. Richard Louv w swojej książce „Ostatnie dziecko lasu“ podkreśla, że rzadkie kontakty z naturą powodują, że staje się dla nas coraz bardziej nieznana, co wywołuje w nas lęk.

Naturalny plac zabaw to rodzaj bezpiecznego kompromisu. Miejsce ogrodzone, sprawdzone, z regulaminem – to dla rodziców. Miejsce na wpół dzikie, z krzewami do zabawy w chowanego, kłodami i głazami do ćwiczenia równowagi, patykami i szyszkami do wykorzystania na milion sposobów, motyle na kwiatach i robale pod kamieniami – to dla dzieci. Tak wykreowana przestrzeń może pozwolić przełamać strach przed nieznanym. Być może będzie to pierwszy krok do wycieczki do lasu, do wąwozu, do parku narodowego.

„Ścieżka bosych stóp. Trzy drogi do naturalnych placów zabaw“.

Droga powrotna do natury wiedzie różnymi ścieżkami. Czasami wystarczy po prostu wyjść za próg lub zbudować szałas w ogrodzie. Warto zacząć od swojego podwórka i działać metodą małych kroków. Ale nie warto na tym poprzestawać. Anna Komorowska w książce „Ścieżka bosych stóp” przedstawia własną drogę od dziewczynki wspinającej się na drzewa do projektantki naturalnych placów zabaw. I zachęca do tworzenia miejsc, gdzie dzieci znów będą mogły swobodnie bawić się patykami i ziemią. Rodzice, którym na tym zależą mają trzy drogi – mogą poszukać odpowiednich miejsc w najbliższym otoczeniu, urządzić naturalny kącik do zabawy we własnym ogrodzie lub przyczynić się do stworzenia publicznego placu zabaw.

Co zawiera książka?

Dla kogo jest ta książka?

Książka skierowana jest głównie do rodziców, którzy chcą podarować swoim dzieciom ten niezwykły skarb, jakim jest kontakt z naturą. Autorka zachęca do jak najczęstszego wychodzenia z dziećmi. Podpowiada, jak zaprojektować ogród przydomowy. Wyjaśnia, w jaki sposób rodzice mogą wpływać na przestrzeń publiczną.

Wiele porad zawartych w książce można odnieść do ogrodów przy przedszkolach, domach kultury, bibliotekach. Dlatego tę książkę można polecić również nauczycielom, animatorom, społecznikom i osobom zarządzającym takimi miejscami.

Nie jest to podręcznik projektowania naturalnych placów zabaw, ale mimo to architekci, architekci krajobrazu i dizajnerzy znajdą tu wiele wskazówek, szczególnie z zakresie procesu projektowego i dostępnych placów zabaw.

Anna Komorowska odpowiada na kilka trudnych pytań, które zawsze pojawiają się, gdy mówimy o naturalnych placach zabaw. Odpowiedzi mogą pomóc osobom odpowiedzialnym za powstawanie publicznych placów zabaw w podjęciu właściwych decyzji. Nie musimy wybierać między naturalnym, kreatywnym placem zabaw, a takim, który jest zgodny z normami bezpieczeństwa. To da się pogodzić.

O autorce

Anna Komorowska – mama, partnerka, architektka krajobrazu, pedagożka, publicystka.

Z Michałem Rokitą tworzy pracownię k., która specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni dla dzieci, głównie ogrodów szkolnych i przedszkolnych, naturalnych placów zabaw i instalacji tymczasowych. Ponad 10-letnie doświadczenie w edukacji architektonicznej dzieci wykorzystuje włączając przyszłych użytkowników placów zabaw do projektowania. Od 2009 r. na stałe współpracuje z „Zielenią Miejską“, gdzie pisze o... placach zabaw. Właśnie pracuje nad 101. projektem. Przed emeryturą planuje zrobić 700.

Anna Komorowska o sobie i swojej książce:

Całe życie mieszkałam w mieście. Całe dzieciństwo spędziłam w lesie. Obecnie jestem mamą dwóch chłopców. Moi synowie nie mają lasu za oknem sypialni, ale chcę im dać jak najwięcej z tego, czego sama doświadczyłam w dzieciństwie. Nie jestem przyrodnikiem ani ekologiem. Jestem architektem krajobrazu i robię to, w czym jestem najlepsza – projektuję place zabaw. Dokładam wszelkich starań, aby były one jak najbliższe naturze i dostarczały dzieciom jak najwięcej możliwości kontaktu z nią. Projektuję zazwyczaj publiczne obiekty, ale widzę ogromne zapotrzebowanie na podobne miejsca w różnych skalach – począwszy od ogrodów przydomowych, po¬przez zieleńce przy bibliotekach, domach kultury, na osiedlowych placach zabaw kończąc.
Myślisz sobie: „Jestem tylko rodzicem. Co ja mogę?" Nie jesteś „tylko“ rodzicem. Jesteś aż rodzicem. Jesteś też mieszkańcem, obywatelem, wyborcą i podatnikiem. Masz prawo decydować o przestrzeni w Twoim mieście. Zagadnienia poruszane w tej książce mogą pomóc Ci w zrobieniu pierwszego kroku na „ścieżce bosych stóp”, na drodze powrotu do natury.