Źródła – logo

II Ogólnopolskie Seminarium Samorządowe „Smog cichy zabójca”

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2019 roku).

Problem smogu powraca jak bumerang każdej jesieni i zimy. W ostatnich latach zauważany jest nie tylko przez mieszkańców, ale i media, samorządowców i polityków. Według analiz Polska jest jednym z najbardziej zadymionych krajów w Europie. Konsekwentne działania organizacji pozarządowych m.in. Polskiego Alarmu Smogowego, przyczyniły się do zdecydowanych działań samorządowców w niektórych regionach Polski.

Samorządy województw małopolskiego i śląskiego, wdrożyły w życie uchwały smogowe. Uchwalenie przepisów przez samorządy wojewódzkie nie spowoduje od razu, że spadnie liczba pyłów dostających się do atmosfery. Niemniej krok w dobrym kierunku został wykonany. Jednak, by walka ze smogiem była skuteczna, należy działania antysmogowe wprowadzać szeroko. Od przemyślanej polityki antysmogowej na szczeblu krajowym, przez działania samorządów regionalnych i lokalnych, po działania indywidualne posiadaczy pieców i nie tylko. Dlaczego tak szeroko? Należy pamiętać, że smog nie zna granic. Powstały na jednym obszarze może być dotkliwy i dokuczliwy dla mieszkańców innego terenu.

Szkodliwy wpływ smogu na nasze organizmy jest już udowodniony naukowo, w tym roku natężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w miesiącu styczniu zmarło o 11 tys. Polaków więcej niż w roku poprzednim. Można zatem przypuszczać, że ten nagły wzrost zgonów jest spowodowany wpływem zanieczyszczenia powietrza.

Smog nie bierze się znikąd, coraz częściej pojawia się równolegle termin ubóstwa energetycznego. To powoduje, że mieszkańcy chcąc ogrzać swoje mieszkania, a nie posiadając dostatecznych zasobów finansowych, palą w piecach śmieciami lub niskiej jakości węglem. Pomoc najuboższym może w pewnym stopniu ograniczyć smog i jego zgubny wpływ na zdrowie. Wiemy jak i co poprawić, by ograniczyć smog, i jego konsekwencje.

Wymiana doświadczeń i partycypowanie w zmianach w tym zakresie, będzie możliwe podczas II Ogólnopolskiego Seminarium Samorządowego pod tytułem: „Smog cichy zabójca – jak skutecznie rozwiązać problem”. Wydarzenie organizowane przez Fundację REGION PLUS odbędzie się w dniach 11-12 października 2017 roku, a obrady będą się toczyć w Centrum Konferencyjnym ZAWISZA w Bydgoszczy.

Seminarium zbudowane jest z sześciu bloków tematycznych:


Organizowane przez Fundację Region Plus seminarium ma być płaszczyzną, która umożliwia samorządowcom, naukowcom i biznesowi odpowiedzialnemu społecznie współpracę w ograniczaniu szkodliwego smogu. Nie można walki ze smogiem odkładać na kolejne lata, ona musi zostać rozpoczęta już teraz i dziś, bo zdrowie mamy tylko jedno.

Informacje na temat seminarium są dostępne na stronie www.ecometropolis.eu.