Źródła – logo

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2023 roku).

Papierkiem lakmusowym globalnego ocieplenia jest Arktyka, a jego symbolem niedźwiedź polarny. Czy niedźwiedzie chcą być symbolem zmian klimatu? Wątpię. Wyobrażam sobie, że wolałyby zimne zimy, smaczne fok i spokojne powiększanie rodziny od czasu do czasu.
Topi się lód pokrywający Morze Arktyczne, jego wielkość z roku na rok zmniejsza się, a pokrywa lodowa jest coraz cieńsza. Głównym składnikiem niedźwiedziej diety są foki, na które niedźwiedzie polują, przemieszczając się do ich siedlisk po powierzchni lodu, który do tej pory, zimą, pokrywał duże powierzchnie wód Arktyki. Dziś jest go coraz mniej.
Lód topi się na wiosnę szybciej, a pod koniec jesieni przyrasta wolniej niż w ubiegłych dziesięcioleciach. Dla niedźwiedzi polarnych oznacza to konieczność pokonywania większych dystansów w poszukiwaniu jedzenia. Zimą, kiedy pokrywa lodowa umożliwiała im skuteczne polowania, niedźwiedzie gromadziły zapasy tkanki tłuszczowej na lato, kiedy dostęp do ofiar był ograniczony.
W ostatnich latach sezon polowań skraca się coraz bardziej, a zwierzęta głodują. Rodzi się mniej młodych, a matki nie są w stanie wykarmić potomstwa. Niedźwiedzie coraz częściej szukają też pokarmu na lądzie, co prowadzi do niebezpiecznych spotkań i konfliktów z ludźmi. Coraz większym problemem jest też chów wsobny. W ciągu ostatnich 20 lat populacje niedźwiedzi polarnych straciły do 10% różnorodności genetycznej z powodu fragmentacji siedlisk.

Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Pracujesz z dziećmi i młodzieżą? Skorzystaj z materiałów edukacyjnych przygotowanych przez autorki ze Źródeł: Gosię Świderek i Karolinę Baranowską