Źródła – logo

Międzynarodowy Dzień Lasów

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

Dopiero co Was zachęcaliśmy do spacerów po lesie, ciągle Was do tego zachęcamy, bo las uzdrawia, wycisza, regeneruje itd. Ale nie zawsze. Niestety podczas naszych regularnych odwiedzin w podłódzkich lasach ciśnienie nam rośnie zamiast spadać, po okazuje się, że znów zniknął kawałek ulubionego lasu, znów słychać dźwięk pił, witają nas tabliczki o zakazie wstępu, bo wycinka.
W zeszłym i jeszcze poprzednim roku Lasy Państwowe cięły i cięły. W 2020 i 2021 sprzedały łącznie około 80 milionów metrów sześciennych drewna. Dużo. Skalę wyrębów widać gołym okiem właściwie w całej Polsce.

Jak podaje Gazeta Wyborcza w 2021 roku z Polski za granicę wyjechało ponad 6 mln metrów sześciennych drewna (dane szacunkowe Ministerstwa Klimatu i Środowiska na podstawie pierwszego półrocza 2021 r.).
Trudno sobie wyobrazić. To aż 180 tysięcy wypełnionych po brzegi kontenerów. Wciąż trudne do wyobrażenia? Narysuj sobie na planie swojego miasta teren o powierzchni 1 km2. Przykładowo w Warszawie jeden bok kwadratu to Aleje Jerozolimskie od Alei JP2 do Kruczej, drugi bok ciągnie się do Zachęty, kolejny wzdłuż Królewskiej i Grzybowskiej aż do Alei JP II i ostatni Aleje JP II do Jerozolimskich. I cały ten teren szczelnie wypełniony jest drewnem na eksport do wysokości 6 metrów.
Jeśli składowalibyśmy tam drewno wycięte w latach 2020-21 to stos drewna byłby tak wysoki jak Dom Studencki Riviera!

W Łodzi to będzie na przykład ul. Żeromskiego od Zielonej do Zamenhofa, dalej Zamenhofa do Sienkiewicza i Sienkiewicza do Zielonej. A przy Zielonej, zaraz przy Żeromskiego znajduje się siedziba Źródeł. Stosy wyeksportowanego w 2021 roku drewna sięgałyby do wysokości stropów pomiędzy pierwszym a drugim piętrem naszej kamienicy. Gdyby była to łączna wycinka z 2020 i 2021 stos byłby wyższy niż najwyższe wieżowce na łódzkim Manhattanie.
Przygnębiające, szczególnie gdy wiemy, że równie sprawnie działają piły i harwestery na całym świecie, także w lasach równikowych.

Żeby nie pozostawiać Was z tym przygnębieniem, jak mantrę powtórzymy znów, idźcie do lasu. Przytulcie się do drzewa.
A jeśli macie dzieci/pracujecie z dziećmi obejrzyjcie wspólnie bajkę kamishibai o lasach i ich wycinaniu z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle pt. „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka?” Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz i skorzystajcie z materiałów edukacyjnych do bajki oraz pakietu edukacyjnego na dzień lasów.