Źródła – logo

W szałasie najlepiej - seminarium o edukacji w terenie

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" wraz z Wydziałem Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego serdecznie zapraszają na seminarium o edukacji terenowej pt. W SZAŁASIE NAJLEPIEJ. Podczas spotkanie podsumujemy doświadczenia z realizacji projektu EkoRok ze Źródłami w naturze, w ramach którego dwadzieścia klas z łódzkich szkół podstawowych wzięło udział w cyklu ośmiu całodziennych warsztatów terenowych.

Opowiemy Wam o wyprawach pełnych słońca, deszczu, śniegu, radości ze wspólnego odkrywania przyrody, przebywania w naturze „tu i teraz”, ćwiczenia zmysłów, spotkań ze zwierzętami, tropienia, a czasem odpuszczania programu zajęć na rzecz uważności na potrzeby dzieci.

Ponieważ zależy nam na pokazywaniu edukacji terenowej widzianej z różnych perspektyw zaplanowaliśmy również panel dyskusyjny z nauczycielkami, które brały udział w projekcie. Podczas panelu porozmawiamy o korzyściach regularnego zabierania dzieci w teren, a także trudnościach jakie przyszło nam pokonać.

Zaprosimy Was również na prelekcje naukowczyń z Uniwersytetu Łódzkiego, które opowiedzą Wam:
· czym jest syndrom Baby jagi, czyli czego i dlaczego boimy się w lesie (oraz jak przestać) – na przykładzie doświadczeń leśnych przedszkoli i szkół
· jak zaplanować program nauczania dla klas 1-3 tak żeby jego osią była edukacja trenowa
· o swoich obserwacjach naszych warsztatów z pozycji rodzica i jednocześnie badaczki biorącej udział w projekcie.
Udział w seminarium jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną ilość miejsc konieczne są zapisy przez formularz

Kiedy: czwartek, 6 października 2022, godziny 17:00-19:30
Gdzie: Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Pomorska 46/48, Łódź.

Seminarium podsumowujące projekt „EkoRok ze Źródłami w naturze" realizowane jest przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła" i współfinansowane przez Fundację Drzewo i Jutro.