Źródła – logo

Wspomnienia z planety Ziemia

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

Jak może już słyszeliście, nasza dzieciata kadra zaczytuje się książkami dla dzieci i młodzieży. Nawet ci z nas, którzy dzieci nie mają wcale, albo mają dzieci bardzo wyrośnięte, też książki dla dzieci regularnie czytają, Półki z literaturą dziecięcą w źródlanej biblioteczce z roku na rok zajmują coraz więcej miejsca. Teraz do zbioru dołączyła nowość - "Wspomnienia z Planety Ziemia. W tunelach" autorstwa Moniki Kamińskiej wydana przez Wydawnictwo Mamania pod patronatem Źródeł.

Jest rok 2103. Wojtek ma 11 lat i jedno marzenie: chce wyjść na dwór i odetchnąć świeżym powietrzem. Ale mieszka na planecie, która umarła, dlatego przy każdym wyjściu musi zakładać szczelny kombinezon i maskę, a do szkoły przedostawać się tunelami. Dawny świat zna tylko ze starych książek i filmów. Nowych już nie ma, bo na wszystko brakuje surowców.
Tymczasem Instytut Rozwoju, w którym pracuje tata chłopca, dokonuje niebywałego odkrycia: oto bowiem odnaleziono planetę, która zdaje się nadawać do zamieszkania przez ludzi. Całe społeczeństwo ogarnia ekscytacja związana z szansą powrotu do życia sprzed katastrofy ekologicznej.
Ale dlaczego rodzice Wojtka zachowują się w tak niepokojący sposób? Czyżby coś ukrywali przed dziećmi? Czym rzeczywiście zajmuje się ojciec? I dlaczego nagle kilka osób z rodziny zaczyna śnić te same sny o roślinach? Babcia odkrywa przed rodziną tajemnicę swojej tożsamości, która zmusza ją do opuszczenia domu i ukrywania się przed władzami. Czy naprawdę jest aż tak niebezpieczna?

Wciągająca, z zagadkami, dająca do myślenia i co ważne - bez dydaktycznego smrodku - tak częstego w książkach dla dzieci o ochronie środowiska. Polecamy!

A nauczycieli i bibliotekarzy zapraszamy na spotkanie autorskie on-line, które odbędzie się w czwartek, 27 stycznia, o 20.00. O książce "Wspomnienia z planety Ziemia" i o tym, jak literatura dla dzieci zmienia ich spojrzenie na los naszej planety, opowie pisarka Monika Kamińska.