Źródła – logo

Z ochotą poznam małą ochotkę

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

Żeby poznawać podwodny świat, nie trzeba jechać nad ocean. Wodne stwory, które bogatymi życiorysami nie ustępują dalekim kuzynom z tropikalnych raf koralowych, mieszkają tuż za miedzą, w stawach Arturówka 🦐 Urodą też im nie ustępują, pod warunkiem, że patrzy się na nie przez różowe okulary - i to właśnie zamierzamy robić 😎 Zapraszamy was na spacer dla odkrywców i eksploratorek, podczas którego dowiecie się między innymi:
💧 jak wyglądają w dzieciństwie ważki
💧 jak pijawki opiekują się swoim potomstwem
💧 kto w dzieciństwie chłepcze muł i co z niego wyrasta
💧 kto umie chodzić po wodzie i to w dodatku od spodu tafli (!)
💧 co nartniki jedzą na obiad
💧 jaki wodny stwór nosi maskę
💧 kto oprócz ślimaków nosi na grzbiecie domek i w dodatku samodzielnie go buduje
💧 kto większość życia spędza jako dziecko, a gdy już dorośnie jest zupełnym niejadkiem
Zaopatrzone w czerpaki, lupy i pojemniczki dzieciaki będą samodzielnie wyławiać, obserwować i rozpoznawać wodne stwory. A wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, na kocyku nad małym stawem. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy mistrzów rozciągania, „chodzące patyczki”, „muchy” z wiosłami i różnorakich żarłocznych wodnych drapieżców 🐜
Po emocjach związanych z łowieniem i czułym pożegnaniu wodnych stworów przed ich wypuszczeniem do domu w stawie, pokażemy Wam jak w prosty sposób zbudować mini tratwę z naturalnych materiałów, które znajdziecie w lesie ⛵️

🦆 GDZIE I KIEDY ?
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 29 maja 2022 r., w godz. 11:00 – 13:30 w Lesie Łagiewnickim w Łodzi nad jednym ze stawów w Arturówku.

🦆 MIEJSCE ZBIÓRKI
Spotykamy się o godz. 11:00 przy ujęciu wody na parkingu „Kaloryfer” przy ulicy Wycieczkowej (MAPA: https://goo.gl/maps/GHYiYnMEDSyg3W467) skąd pójdziemy wspólnie do najbliższego, spokojnego stawu w Arturówku.

🦆 DLA KOGO?
Zapraszamy dzieci (szczególnie w wieku 6-12 lat) oczywiście wraz z opiekunami, nawet jeśli na hasło „wodne bezkręgowce” przechodzą Wam po plecach ciarki. Sprawdziliśmy wielokrotnie, że strach przemienia się w fascynację przy bliższym poznaniu niesamowitych wodnych stworów.

🦆 JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
Liczymy na piękną pogodę, więc nie zapomnijcie o nakryciu głowy i zapasie picia. Ubierzcie się wygodnie i zabierzcie ze sobą kocyk lub karimatę, aby wygodnie siedzieć na trawce i poświęcić się obserwacjom. Gdyby w dniu warsztatów było jednak mokro – mogą się przydać kalosze.

🦆 ZAPISY
Warsztaty są bezpłatne. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy przez formularz: https://forms.gle/8gc8JjAyYfVfdtSG6
Liczba miejsc ograniczona.

🦆 ORGANIZATORZY
Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" (www.zrodla.org) dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.