Źródła – logo

Okażmy solidarność z mieszkańcami Afryki Wschodniej

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2012 roku).

.

Okażmy solidarność z mieszkańcami Afryki Wschodniej.

Polska Akcja Humanitarna rozpoczęła niesienie pomocy humanitarnej w związku z kryzysem żywnościowym, który dotknął kraje Afryki Wschodniej. W krajach tzw. Rogu Afryki panuje najgorsza suszy od ponad pół wieku, na skutek której ucierpiało, według szacunków, 10 milionów ludzi. Najbardziej dramatyczna sytuacja panuje w Somalii, gdzie już blisko połowa ludności, 3,7 milionów osób, znajduje się w kryzysie. W środę Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła klęskę głodu w dwóch południowych regionach tego kraju, Bakool i Dolna Shabelle, i jednocześnie ostrzegła, że przy braku natychmiastowych działań głód rozprzestrzeni się w ciągu dwóch miesięcy na wszystkie osiem regionów południowej Somalii.

Klęska głodu ogłaszana jest, gdy u ponad 30% dzieci występuje ostre niedożywienie, każdego dnia odnotowuje się dwa zgony na 10 000 dorosłych lub cztery zgony na 10 000 dzieci, a 20% ludności ma dostęp do żywność o wartości dużo niższej niż 2100 kilokalorii dziennie.

ONZ i organizacje na całym świecie apelują o pilną pomoc dla osób dotkniętych opisywanym kryzysem. W pomoc włączają się też organizacje pozarządowe z naszego kraju: Caritas Polska przekazała 30 tys. euro za pośrednictwem Caritas Internationalis, a Polska Akcja Humanitarna ogłosiła w środę rozpoczęcie akcji pomocy dla Somalii i Etiopii, którą może wesprzeć każdy z nas.

Nie mamy czasu do stracenia. Nie możemy pozwolić na to, aby we współczesnym świecie ludzie umierali z głodu. Najważniejsze jest teraz, abyśmy się zmobilizowali i okazali solidarność z mieszkańcami Afryki Wschodniej. – powiedziała prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Janina Ochojska.

PAH apeluje o wpłaty na konto bankowe BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem ’’Głód’’. Wpłat można dokonywać także przez stronę PAH. Specjalną zbiórkę na rzecz ofiar suszy w Rogu Afryki prowadzi też UNICEF Polska

Nie bądźmy obojętni!

Źródło: Globalne Południe

Zdjęcie: Somalijscy uchodźcy w obozie Dadaab w Kenii, Andy Hall/Oxfam (CC-vy 2.0)