Źródła – logo

Warsztaty teatralne w Źródach

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2014 roku).

Z okazji Światowego Dnia Teatru mamy przyjemność poinformować, że od dziś zaczynamy przygodę z teatrzykiem Kamishibai, a także przypomnieć o warsztatach warsztaty Green Dramy.

KAMISHIBAI

Kamishibai (jap. 紙芝居 kami – papier, shibai - sztuka) to japoński teatr obrazkowy, który wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych - w niej przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Dzieci poznają opowiadanie a następnie dorysowują dalszą część historii wg własnej wyobraźni. Ilustrację będzie można samemu zaprezentować w magicznej skrzynce Kamishibai. Warsztaty realizujemy w oparciu o materiały przygotowane przez wydawnictwo Tibum

Proponujemy Państwu 2 opowiadania do wyboru:

Kotka Milusia - to historia pewnego spotkania. Historia bardzo pouczająca. Czy kot i mysz znajdą wspólny język? Opowieść o tym, czy możemy żyć samotnie, czym jest wolność i jakie są jej granice. Piękne ilustracje Kotki Milusi sprawiają, że choć na chwilę wchodzimy w koci świat i widzimy go kocimy oczami. Dla wszystkich miłośników i miłośniczek kotów i kotek. Nie tylko tych najmłodszych. Książka polecana dla dzieci w wieku od lat 6.
Groszki - Prosta urzekająca opowiastka o cyklu reprodukcyjnym roślin. Dwukolorowe ilustracje są tak przekonujące, że mogłyby obyć się bez tekstu. Klasyczna pozycja Kamishibai, przeznaczona dla najmłodszych widzów, uwielbiana przez dzieci w każdym wieku.

Gwarantujemy niezwykłą podróż w krainę dziecięcej literatury najwyższej próby, sugestywnej, pięknej ilustracji, magicznych chwil, które zapewnić może seans papierowego teatru.
Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-12 lat. Oferta na razie skierowana jest do szkół śląskich i małopolskich.
Koszt 90 minutowego warsztatu wynosi:
4 zł jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia

5 zł jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia

7 zł jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia

Zamówienia:

Śląsk - Katarzyna Kępska, kom. 519 326 991 lub e-mail: slask@zrodla.org.pl

Małopolska - Anna Rozkosz, kom. 519 326 992 lub e-mail: krakow@zrodla.org.pl

GREEN DRAMA

Green Drama jest metodą edukacji ekologicznej młodzieży i osób dorosłych, stworzoną w Finlandii i wykorzystywaną w szkołach skandynawskich od kilkunastu lat. Za główny cel stawia sobie zmianę zachowań i stylu życia uczestników treningu na bardziej przyjazny środowisku. Kładzie nacisk na kształtowanie wrażliwości, pogłębianie wiedzy ekologicznej i zdrowotnej oraz doskonalenie umiejętności społecznych, kreatywności i inwencji. Podczas warsztatów wykorzystuje się aktywne, nowatorskie techniki pracy: plastyczne, ruchowe, pantomimiczne, parateatralne, literackie, zarówno indywidualne jak i grupowe, często nawiązujące do technik treningu kreatywności. Bardzo ważna jest swobodna dyskusja uczestników, która umożliwia wymianę wiedzy, obalenie różnych mitów i często zrewidowanie własnych poglądów.

Jak wygląda sesja Green Dramy? Jedna sesja Green Dramy poświęcona jest jednemu tematowi z zakresu edukacji ekologicznej. Temat ten przewija się w różnego rodzaju ćwiczeniach i zadaniach, które mają do wykonania uczestnicy sesji.

Sesja Green Dramy trwa 2 godziny lekcyjne i składa się z trzech etapów:

  1. rozgrzewka (wprowadzenie w tematykę, koncentracja, rozwijanie zmysłów)
  2. praca nad tematem (improwizacje, zadania teatralne, ruchowe, plastyczne, literackie; dyskusje)
  3. działania finałowe (prezentacja efektów pracy, „przyrzeczenia”, refleksje)

Propozycje tematów:

Jak Eko poznał Lansa – warsztat o ekologicznym stylu życia

Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na nasze codzienne przyzwyczajenia oraz ich wpływ na środowisko. Uczniowie poznają zagadnienia związane z odpowiedzialną konsumpcją i etycznym handlem, stworzą portrety i reportaże z fikcyjnymi osobami - żyjącymi ekologicznie oraz tymi, które w ogóle nie przejmują się ekologią, w ciekawy sposób zapoznają się ze statystyką dotyczącą konsumpcji w Polsce i na świecie. Warsztat zamknie dyskusja na temat możliwości bycia bardziej świadomym i czujnym podczas dokonywania konsumenckich wyborów.

Odyseja kosmiczna 2100 – wymiary zrównoważonego rozwoju

Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi na różne wymiary zrównoważonego rozwoju oraz ich znaczenia dla przyszłości życia na ziemi. Warsztat oparty jest na technikach treningu kreatywności, które czynią prezentowane treści bardziej przystępnymi i interesującymi. Odbędzie się symboliczna „aukcja rzeczy najważniejszych”, uczniowie przeniosą się do roku 2100, gdzie m.in. stworzą galaktyczne wiadomości telewizyjne.

Stała się ciemność! – warsztat poświęcony wartości energii

Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na ilość zużywanej przez każdego uczestnika energii w codziennym życiu oraz zmotywowanie do jej oszczędzania. Podczas warsztatu uczniowie zmierzą się z fikcyjną sytuacją, kiedy na świecie zabrakło prądu – ich przemyślenia i odczucia staną się bazą do dalszych zadań i dyskusji. Warsztat wykorzystuje techniki pantomimiczne, ruchowe oraz dyskusje i zadania w grupach.

Ty i ja w materialnym świecie –wirus Mania Posiadania ogarnia świat

Warsztat poświęcony jest zagadnieniu odpowiedzialnej konsumpcji, podkreśla fakt, że zasoby przyrody nie są ograniczone oraz stwarza okazję zrewidowania własnych poglądów i przyzwyczajeń. Warsztat w zabawny ale i wymowny sposób uświadamia jak bardzo dzisiejszy świat opanowała mania posiadania. Uczniowie samodzielnie stworzą test na obecność „wirusa kupowania” i będą mieli okazję sprawdzić, czy również są nim „zainfekowani” oraz postarają się wynaleźć antidotum. Jeśli podczas warsztatu będzie dostępny projektor, warsztat wzbogaci prezentacja multimedialna.

Informacje praktyczne

Warsztaty Greendramy prowadzimy w Łodzi, na Śląsku i w Małopolsce i woj. opolskim.
Zajęcia skierowane do młodzieży (gimnazja i szkoły średnie)

Optymalna wielkość grupy: do 25 osób.

Zajęcia trwają 90 minut (dwie godziny lekcyjne).

Koszt warsztatów jest zróżnicowany w zależności, ile warsztatów w ciągu dnia zamówi Państwa szkoła (dla tej samej lub różnych grup). O ile przy opisie warsztatów nie podano inaczej, cennik ten przedstawia się następująco:
4 zł od osoby, jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia,
5 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia,
7 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia.

Dzięki środkom pochodzącym z 1% podatku, zajęcia w ośrodku "Zielona 27" w Łodzi są bezpłatne, koszt zajęć w łódzkich szkołach to 5 zł/os.

Zainteresowane klasy prosimy o kontakt:

Łódź - Karolina Baranowska, tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535 lub e-mail: edukacja@zrodla.org.pl

Śląsk - Katarzyna Kępska, kom. 519 326 991 lub e-mail: slask@zrodla.org.pl

Małopolska - Anna Rozkosz, kom. 519 326 992 lub e-mail: krakow@zrodla.org.pl

Opolskie - Piotr Dominiak, kom. 519 326 990 lub e-mail: piotr.dominiak@zrodla.org.pl.

Zapraszamy!