menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


Rozlicz PIT Online z PITax.pl dla OPP. Projekt realizujemy we współpracy z IWOP.

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
Nasze stowarzyszenie zajmuje się edukacją ekologiczną od 25 lat. Chcemy dzielić się z Państwem swoimi umiejętnościami i upowszechniać wartości proekologiczne wśród dzieci i dorosłych. Swoją ofertę kierujemy zarówno do całych szkół, jak i pojedynczych uczniów czy zainteresowanych nauczycieli i osób pracujących z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. Serdecznie zapraszamy do włączania się w prowadzone przez nas działania, do korzystania z naszej pomocy oraz oferty edukacyjnej.

Zapraszamy do udziału w prowadzonych przez nas warsztatach:

w Łodzi: w Warszawie:
Oferta warsztatowa na rok szkolny 2021/22 w plikach PDF dla: przedszkoli,
szkół podstawowych, szkół średnich.


. . .
Warsztaty green drama

WARSZTATY METODĄ GREEN DRAMACzym jest Green Drama?


Green Drama jest metodą edukacji ekologicznej młodzieży i osób dorosłych, stworzoną w Finlandii i wykorzystywaną w szkołach skandynawskich od kilkunastu lat. Za główny cel stawia sobie zmianę zachowań i stylu życia uczestników treningu na bardziej przyjazny środowisku. Kładzie nacisk na kształtowanie wrażliwości, pogłębianie wiedzy ekologicznej i zdrowotnej oraz doskonalenie umiejętności społecznych, kreatywności i inwencji. Podczas warsztatów wykorzystuje się aktywne, nowatorskie techniki pracy: plastyczne, ruchowe, pantomimiczne, parateatralne, literackie, zarówno indywidualne jak i grupowe, często nawiązujące do technik treningu kreatywności. Bardzo ważna jest swobodna dyskusja uczestników, która umożliwia wymianę wiedzy, obalenie różnych mitów i często zrewidowanie własnych poglądów.

Jak wygląda sesja Green Dramy?


Jedna sesja Green Dramy poświęcona jest jednemu tematowi z zakresu edukacji ekologicznej. Temat ten przewija się w różnego rodzaju ćwiczeniach i zadaniach, które mają do wykonania uczestnicy sesji.
Sesja Green Dramy trwa 2 godziny lekcyjne i składa się z trzech etapów:
1. rozgrzewka (wprowadzenie w tematykę, koncentracja, rozwijanie zmysłów)
2. praca nad tematem (improwizacje, zadania teatralne, ruchowe, plastyczne, literackie; dyskusje)
3. działania finałowe (prezentacja efektów pracy, „przyrzeczenia”, refleksje)

Informacje praktyczne


Zajęcia skierowane do młodzieży (gimnazja i szkoły średnie)
Optymalna wielkość grupy: do 25 osób.
Zajęcia trwają 90 minut (dwie godziny lekcyjne).
.
Koszt warsztatów jest zróżnicowany w zależności, ile warsztatów w ciągu dnia zamówi Państwa szkoła (dla tej samej lub różnych grup). O ile przy opisie warsztatów nie podano inaczej, cennik ten przedstawia się następująco: 4 zł od osoby, jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia, 5 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia, 7 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia. Dzięki środkom pochodzącym z 1% podatku, zajęcia w ośrodku "Zielona 27" w Łodzi są bezpłatne, koszt zajęć w łódzkich szkołach to 5 zł/os.
Zajęcia odbywają się w sali OD. Źródła w Łodzi i szkołach. Jeśli zajęci odbywają sie w szkole prosimy wziąć pod uwagę, że podczas sesji Green Dramy często wykorzystuje się techniki ruchowe, taneczne i teatralne, dlatego warsztat wymaga większej przestrzeni niż sala lekcyjna (np. (świetlica, sala teatralna, sala gimnastyczna)
Zainteresowane klasy prosimy o kontakt:
Łódź - Karolina Baranowska, tel. 042 632 81 18, kom. 507 575 535 lub e-mail: edukacja@zrodla.org.pl
Zapraszamy!

PROPOZYCJE ZAJĘĆ:


Jak Eko poznał Lansa – warsztat o ekologicznym stylu życia

Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na nasze codzienne przyzwyczajenia oraz ich wpływ na środowisko. Uczniowie poznają zagadnienia związane z odpowiedzialną konsumpcją i etycznym handlem, stworzą portrety i reportaże z fikcyjnymi osobami - żyjącymi ekologicznie oraz tymi, które w ogóle nie przejmują się ekologią, w ciekawy sposób zapoznają się ze statystyką dotyczącą konsumpcji w Polsce i na świecie. Warsztat zamknie dyskusja na temat możliwości bycia bardziej świadomym i czujnym podczas dokonywania konsumenckich wyborów.

Odyseja kosmiczna 2100 – wymiary zrównoważonego rozwoju

Warsztat ma na celu zwrócenie uwagi na różne wymiary zrównoważonego rozwoju oraz ich znaczenia dla przyszłości życia na ziemi. Warsztat oparty jest na technikach treningu kreatywności, które czynią prezentowane treści bardziej przystępnymi i interesującymi. Odbędzie się symboliczna „aukcja rzeczy najważniejszych”, uczniowie przeniosą się do roku 2100, gdzie m.in. stworzą galaktyczne wiadomości telewizyjne.

Stała się ciemność! – warsztat poświęcony wartości energii

Celem warsztatu jest zwrócenie uwagi na ilość zużywanej przez każdego uczestnika energii w codziennym życiu oraz zmotywowanie do jej oszczędzania. Podczas warsztatu uczniowie zmierzą się z fikcyjną sytuacją, kiedy na świecie zabrakło prądu – ich przemyślenia i odczucia staną się bazą do dalszych zadań i dyskusji. Warsztat wykorzystuje techniki pantomimiczne, ruchowe oraz dyskusje i zadania w grupach.

Ty i ja w materialnym świecie –wirus Mania Posiadania ogarnia świat

Warsztat poświęcony jest zagadnieniu odpowiedzialnej konsumpcji, podkreśla fakt, że zasoby przyrody nie są ograniczone oraz stwarza okazję zrewidowania własnych poglądów i przyzwyczajeń. Warsztat w zabawny ale i wymowny sposób uświadamia jak bardzo dzisiejszy świat opanowała mania posiadania. Uczniowie samodzielnie stworzą test na obecność „wirusa kupowania” i będą mieli okazję sprawdzić, czy również są nim „zainfekowani” oraz postarają się wynaleźć antidotum. Jeśli podczas warsztatu będzie dostępny projektor, warsztat wzbogaci prezentacja multimedialna.. . .

design: cztery selery