Źródła – logo

Poznaj Wisłę i jej mieszkańców na spacerze z Przemkiem Paskiem

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2014 roku).

Poznaj Wisłę i jej mieszkańców.

Zapraszamy na wycieczkę wzdłuż Wisły w Warszawie: z Saskiej Kępy na Pragę. Spacer poprowadzi Przemek Pasek z Fundacji Ja Wisła. Spotykamy się w środę, 14 maja o godzinie 18.00 pod pomnikiem Generała Zygmunta Berlinga, w okrążeniu ślimaków Trasy Łazienkowskiej i Wału Miedzeszyńskiego. Trasa spaceru liczy 6 km i prowadzi nadwiślańską ścieżką, trochę piaskiem, trochę po krzakach, należy mieć terenowe buty. Wycieczka zakończy się ok. godz. 20 pod Mostem Gdańskim przy ZOO.

Podziwiać będziemy panoramę rzecznego miasta Warszawy z najlepszej strony w czasie tuż przed zachodem słońca. Poznamy tajemnicze historie Saskiej Kępy, dawnej wyspy wiślanej zamieszkiwanej w XVII w. przez Holendrów. Zanurzymy się w łęgowym lesie. Odwiedzimy kloszarda mieszkającego w szałasie na drzewie. Dowiemy się, w jaki sposób Wisła jest uregulowana w Warszawie i czy grozi nam powódź. Spotkamy mewy, rybitwy i dzięcioły czarne. A przy odrobinie szczęścia także ptaki wędrowne, które 12 maja obchodzą swoje doroczne święto. Poszukamy domku bobra i śladów wydry na piasku. Spojrzymy na Stare Miasto oczyma Mistrza Cannaletta, przywołując jego słynną panoramę Warszawy od strony Pragi. Sprawdzimy, ile jest w Śródmieściu w Warszawie i jak się do nich dostać promem. Na zakończenie możemy zapalić ognisko i upiec kiełbaski. Kiełbaski i inne akcesoria do pieczenia należy zabrać ze sobą w plecaku.

Wydarzenie jest częścią projektu „Ekologia mieszczucha”, realizowanego przez ODE „Źródła” dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szczegóły znajdziecie na: facebooku.