Źródła – logo

Dzień Języka Ojczystego

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego chcieliśmy podzielić się z wami pięknem naszego języka (oraz finezją i humorem naukowców, którzy wymyślają nazwy nowo odkrytym i opisanym gatunkom).
Krocznik odwrotnik, kruszynka rdzawoczułka, obnażacz kwaśnicówka, opuchlak chropawiec, piórolotek śnieżynka, plujka burczało, pobzyga cebularz, tantniś krzyżowiaczek, zmięk żółty... Czytasz te nazwy i od razu ten wietrzny szary lutowy poniedziałek wydaje się przyjemniejszy.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego upamiętnia wydarzenia w mieście Dhace, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu zginęło podczas pokojowej demonstracji, w trakcie której domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu jednego z dwóch języków urzędowych w Bengalu Wschodnim, należącym wówczas do Pakistanu.
Dziś na świecie istnieje ponad 6 tysięcy żywych języków, choć w okresie największego zróżnicowania ludzkość używała około 13 tysięcy języków! Między XV a końcem XX wieku wymarła prawie połowa języków świata. Wśród 6 tysięcy języków używanych współcześnie większość to języki niszowe, którymi posługuje się od kilku do kilkunastu tysięcy osób. W ciągu ostatnich 70 lat zaprzestano używania ponad 200 języków, a proces ten przyspieszył na przełomie XX i XXI wieku na tyle, że do końca tego stulecia może zniknąć niemal połowa używanych języków.

Chcesz wiedzieć więcej - przeczytaj artykuł na temat Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w EkoKalendarzu