Źródła – logo

Jak skutecznie chronić klimat w codziennym życiu?

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2022 roku).

Za nami już trzeci etap szkoleń dla nauczycieli w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Po dwóch miesiącach prac, wymyślania, precyzowania i testowania na sobie eksperymentów, wyklarowało się jak będą wyglądać i co zaproponujemy
młodzieży. Eksperymenty uczniowskie są kulminacyjną częścią projektu. To wtedy młodzież będzie na
sobie sprawdzać, ile może dać od siebie dla dobra planety.

Zanim przystąpiliśmy do tworzenia ram poszczególnych eksperymentów, nauczyciele wzięli udział w ponad 20 godzinach intensywnych szkoleń poświęconych największym wyzwaniom współczesnego świata. Rozkładaliśmy katastrofę klimatyczną na czynniki pierwsze. Omówiliśmy jej przyczyny i skutki, zastanawialiśmy się nad powodami fiaska międzynarodowych działań na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rozmawialiśmy o prywatyzacji winy a także roli indywidualnych działań
proekologicznych i sile wspólnoty zarówno do wywierania wpływu na polityków, jak i w działaniach na rzecz adaptacji do zmian klimatu i mierzenia się z ich skutkami.

Na początku listopada wraz z grupą nauczycieli wypracowaliśmy kilkanaście pomysłów na eksperymenty, a co najważniejsze podjęliśmy się przetestowania ich. Testowali nauczyciele z sześciu szkół, edukatorki Źródeł, psycholożka wspierająca nas w realizacji projektu oraz urzędniczki – pomysłodawczynie całego projektu.
Czy się udało? Różnie. Trzy nauczycielki postanowiły przez tydzień zrezygnować z mięsa, którego produkcja wiąże się z dużą emisją gazów cieplarnianych i były bardzo pozytywnie zaskoczone. Nie było tak trudno jak się wydawało, wypróbowały nowe przepisy, przekonały rodzinę do udziału w eksperymencie. Podczas ewaluacji powiedziały, że ograniczą jedzenie mięsa w przyszłości. Z naszego punktu widzenia to fantastyczny efekt. W grupie testowano też rezygnację z samochodu w dojazdach do szkoły, radykalne zmniejszenie zużycia wody, detoks cyfrowy (czy wiecie, że streaming czyli na przykład oglądanie ulubionego serialu czy słuchanie muzyki z sieci też wiąże się z niemałymi emisjami gazów cieplarnianych?).
Po przetestowaniu pomysłów na eksperymenty i analizie ich rzeczywistego wpływu na klimat wybraliśmy siedem, które maja największy wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w codziennym życiu i jeden motywujący do działania na rzecz przyrody - budowanie kontaktu z naturą.

Teraz czekamy na ruch uczniów. Chętni uczniowie w styczniu wezmą udział w jednodniowym warsztacie w ośrodku edukacji ekologicznej, a następnie będą mogli wybrać w jaki sposób chcą działać dla klimatu.
Mamy osiem eksperymentów do wyboru, dotyczą one oszczędzania wody, oszczędzania energii, ekologicznego transportu, ograniczenia jedzenia mięsa, nie marnowania jedzenia, ekologicznych zakupów, ograniczenia korzystania z internetu oraz spędzania określonego czasu w przyrodzie. Każdy uczeń wybierze dla siebie taki temat, który go najbardziej zainteresuje. Eksperymenty będą trwać od 1 do 2 tygodni w zależności od wybranego tematu. Liczymy jedna na to, że przeciągną się na dłużej i staną się nawykiem na zawsze :-)
Zachęcamy, by rodzice również dołączali do eksperymentów.