Źródła – logo

Łódzkie szkoły dla klimatu

„Łódzkie szkoły dla klimatu. 2.0” to druga edycja projektu Urzędu Miasta Łodzi i Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” łączący edukację globalną z edukacją ekologiczną i w dodatku naprawdę angażujący uczestników w realne działania na rzecz ochrony klimatu.

Projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli publicznych szkół ponadpodstawowych i podstawowych (uczniowie klas VII i VIII) z terenu Łodzi.
Obejmuje: cykl szkoleń dla nauczycieli (niezależnie od tego, jakiego przedmiotu uczysz), warsztaty dla uczniów prowadzone przez edukatorów Źródeł i szkolne projekty klimatyczne.
Jednak najważniejszym elementem projektu są eksperymenty edukacyjne, do których zaprosimy młodzież wraz z rodzicami, a wcześniej także nauczycieli i kadrę projektu. Chcemy, żeby młodzi ludzie nie czuli się osamotnieni w swojej trosce o przyszłość planety. Chcemy dać im trochę nadziei i poczucia, że nie są sami. Że są wśród nich odważni, aktywni dorośli, którym zależy i którzy się starają.
Mamy osiem eksperymentów do wyboru, dotyczą one oszczędzania wody, oszczędzania energii, ekologicznego transportu, ograniczenia jedzenia mięsa, nie marnowania jedzenia, ekologicznych zakupów, ograniczenia korzystania z internetu oraz spędzania określonego czasu w przyrodzie. Każdy uczeń wybierze dla siebie taki temat, który go najbardziej zainteresuje.

Zapoznaj się ze szczegółami projektu:

Sprawdź, jak wyglądał ubiegłoroczny pilotaż.

AKTUALNOŚCI PROJEKTOWE

Zakończyliśmy projekt, certyfikaty wręczone, ewaluacja zrobiona, żal się żegnać

5 czerwca zakończyliśmy drugą edycję projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu", w której wzięło dziewięć szkół średnich i trzy szkoły podstawowe. Ostatnie siedem miesięcy to pięć dni szkoleń dla nauczycieli i łącznie 120 warsztatów dla młodzieży (prowadzonych przez nauczycieli i edukatorkę Źródeł), a przede wszystkim eksperymenty najpierw nauczycieli, a później uczniów. Sprawdzaliśmy na sobie, czy trudno jest zmienić nawyki tak, by dołożyć cegiełkę do ochrony klimatu. Było trudno, ale jakże satysfakcjonująco. Ponadto młodzież zorganizowała w swoich szkołach akcje klimatyczne, dzięki którym m.in. pojawiło się sporo nowych drzew w okolicach szkół, zbiornik na deszczówkę, szafodzielnia, a młodzież dzieliła się zdobytą wiedzą i doświadczeniami z eksperymentów z kolegami i koleżankami ze szkoły.
Na podsumowującym spotkaniu z nauczycielami zapytaliśmy o rady na przyszłość (liczymy na kontynuację współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i łódzkimi szkołami) i zapytaliśmy, czy poleciliby udział w projekcie innym szkołom. Sto procent odpowiedzi brzmiała TAK :-)

Warsztaty terenowe

Jesteśmy na ostatniej prostej. Uczniowie zamykają cykl warsztatów zajęciami w terenie. Pogoda dopisuje. Zmysły nastrojone do odczuwania przyrody.

Już po eksperymentach, a młodzież chce kontynuować

Za nami już wszystkie merytoryczne warsztaty, uczniowie ukończyli wybrane przez siebie eksperymenty, które udało nam się też już podsumować. To chyba najprzyjemniejsza część projektu - słuchać i czytać co się udało i jak dużo udział w projekcje zmienił w jego uczestnikach - jeszcze będziemy się tym dzielić, bo to miód na serce edukatorów 😉
Ponad 200 osób postanowiło sprawdzić się w konkretnym działaniu na rzecz klimatu. Uczestnicy mieli siedem eksperymentów do wyboru, dotyczyły one oszczędzania wody, oszczędzania energii, ekologicznego transportu, ograniczenia jedzenia mięsa, nie marnowania jedzenia, ograniczenia korzystania z internetu oraz spędzania określonego czasu w przyrodzie. Uczestnicy projektu wybierali dla siebie taki temat, który ich najbardziej zainteresował. Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób postanowiło zmienić swoją dietę na bardziej rośliną. Z ewaluacji wynika, że było satysfakcjonująco, młodzież miała poczucie, że wkładany w działanie wysiłek ma sens i warto go kontynuować. Pojawiło się też sporo nieoczywistych "plusów dodatnich" udziału w wyzwaniu.

Upalne szkolenie terenowe w kwietniu

Wczoraj odbyło się trzecie szkolenie w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Tym razem spotkaliśmy się w terenie - w rozkwitniętym parku na Zdrowiu. Skutki zmiany klimatu możemy tej wiosny obserwować nieustannie. Co miesiąc media donoszą, że za nami najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów, najcieplejszy styczeń, najcieplejszy luty, najcieplejszy marzec. Szanse, że w kwietniu będzie podobnie są duże. Podczas szkolenia temperatura w cieniu wynosiła 27 st. C. Było dziwnie. Drzewa, które powinny zakwitnąć za 3 tygodnie już zachwycają (i przerażają jednocześnie). Poznawaliśmy drzewa i rośliny zielne rosnące w parku i wypróbowywaliśmy metody do wykorzystania z uczniami w terenie. Odbyło się też losowanie. W jednej ze szkół w ramach projektu powstanie ogródek dydaktyczny. Los uśmiechnął się do XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi. Gratulujemy!

Kończymy drugą serię warsztatów dla młodzieży

Dziś odbył się ostatni warsztat z drugiej serii warsztatów dla uczniów biorących udział w projekcie. Młodzież zajmowała się problemem dostępu do wody oraz do żywności w kontekście zmian klimatu, ale przede wszystkim każdy wybierał dla siebie wyzwanie - eksperyment, w którym weźmie udział w najbliższych tygodniach. W tej edycji projektu zainteresowania były podzielone. Młodzież będzie eliminować mięso z diety, zapobiegać marnowaniu żywności, w latach jest tydzień offline i radykalne oszczędzanie prądu i wody a także wybór ekologicznych środków transportu i uważne spędzanie czasu w przyrodzie. Powodzenia! Żeby zarazić troską o środowisko swoich kolegów, koleżanki (i nauczycieli) uczniowie planują również szkolne akcje klimatyczne.

Za nami pierwsze warsztaty z uczniami zgłoszonymi do projektu

Dużo integracji i jeszcze więcej wiedzy o zmianie klimatu. Tak wyglądały warsztaty dla uczniów, którzy zgłosili się do udziału w projekcie "Łódzkie szkoły dla klimatu". Bite trzy godziny zajęć napakowanych wiedzą, aktywnościami i odpowiednia dawką zabawy i śmiechu - tak zaczynamy część projektu skierowaną do młodzieży. Żeby działać dla klimatu potrzebujemy zgranych, współpracujących i zaangażowanych ludzi, dlatego oprócz sporej dawki pesymistycznych niestety wiadomości nasze warsztaty zawierają też to co łączy ludzi i daje siłę i nadzieję. Wygląda na to, że zajęcia się podobały ;-)

Drugie spotkanie z nauczycielami i podsumowanie eksperymentów

Za nami kolejne szkolenie w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Nauczycielki i nauczyciele dzielili się swoimi wrażeniami z eksperymentów. Najpopularniejsze wyzwanie to "Dieta bardziej roślinna". Osoby które postanowiły zrezygnować z mięsa, wypróbowały wiele nowych smaków i przepisów, odkryły, że półki sklepowe pełne są roślinnych zamienników mięsa, a co cieszy najbardziej namówiły do zmiany diety całe swoje rodziny i część z nich kontynuuje wyzwanie. Satysfakcjonujący okazał się też eksperyment "Nie lej wody".
Podczas szkolenia utwierdziliśmy się, że wybór diety ma znaczący wpływ na emisje gazów cieplarnianych i zużycie wody. Liczyliśmy ślad wodny obiadów, rozmawialiśmy przyczynach głodu i nierównym dostępie do żywności na świecie. A od jutra zaczynamy spotkania z młodzieżą.

Zbieramy chętnych uczniów do projektu

Nauczyciele z 12 łódzkich szkół przeprowadziło w swoich szkołach łącznie 72 lekcje o klimacie na podstawie nowego scenariusza. Celem zajęć było zainteresowanie uczniów tematyką zmian klimatów i wyłonienie chętnych do udziału w projekcie. Podczas lekcji uczniowie wcielali się w fact-checkerów i sprawdzali jak bardzo nieprawdopodobne i nieoczekiwane mogą być skutki globalnego ocieplenia.

Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0 - inauguracja

Dwudniowym szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu Łódzkie szkoły dla klimatu, który realizujemy wraz z Urzędem Miasta Łodzi i dwunastoma łódzkimi szkołami.
Dzień pierwszy poświęciliśmy na integrację i wprowadzenie do edukacji globalnej. Drugiego dnia rozkładaliśmy kryzys klimatyczny na części pierwsze i zastanawialiśmy się, jak rozmawiać o tym z młodzieżą. Nauczyciele wybrali eksperymenty do przeprowadzenia na sobie (podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób wybrało testowanie wegetarianizmu). A na koniec akcent przedświąteczny, czyli edukacja konsumencka - jak kupować mniej i co oznaczają certyfikaty (ekoznaki) na produktach.
Przed nami jeszcze 3 dni szkoleń dla nauczycieli, ponad 70 lekcji w szkołach i 48 warsztatów z edukatorami Źródeł, eksperymenty edukacyjne i szkolne akcje klimatyczne.
W projekcie biorą udział: XV LO, XVIII LO, XXI LO, XXIII LO, XLIII LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Zespół Szkół Politechnicznych, Technikum nr 3, SP nr 7, SP nr 36, SP nr 70.