Źródła – logo

Łódzkie szkoły dla klimatu

„Łódzkie szkoły dla klimatu. Kompetencje przyszłości” to projekt Urzędu Miasta Łodzi i Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” łączący edukację globalną z edukacją ekologiczną i w dodatku naprawdę angażujący uczestników w realne działania na rzecz ochrony klimatu.

Najważniejszym elementem projektu jest eksperyment, do którego zaprosimy młodzież wraz z rodzicami, a wcześniej także nauczycieli i kadrę projektu. Chcemy, żeby młodzi ludzie nie czuli się osamotnieni w swojej trosce o przyszłość planety. Chcemy dać im trochę nadziei i poczucia, że nie są sami. Że są wśród nich odważni, aktywni dorośli, którym zależy i którzy się starają.

Na pomysł na to edukacja przez doświadczanie, która doprowadzi do trwałej zmiany postaw odbiorców (uczniów, nauczycieli, rodziców) w zakresie poszanowania siebie, innych ludzi oraz środowiska. Mamy osiem eksperymentów do wyboru, dotyczą one oszczędzania wody, oszczędzania energii, ekologicznego transportu, ograniczenia jedzenia mięsa, nie marnowania jedzenia, ekologicznych zakupów, ograniczenia korzystania z internetu oraz spędzania określonego czasu w przyrodzie. Każdy uczeń wybierze dla siebie taki temat, który go najbardziej zainteresuje.

Całość dopełnia element inwestycyjny – tworzenie zielonych ogrodów edukacyjnych przy szkołach.

W projekcie bierze udział sześć łódzkich szkół:

Harmonogram projektu

Spotkanie otwierające projekt
16 września 2022, g.11:00 | Lapidarium Detalu Architektonicznego, Łódź, al. Kościuszki 19

Szkolenie dla nauczycieli - etap 1
19-20 października 2022, g. 10:00-16.00 | Fabryka Aktywności, Łódź, Tuwima 10

Szkolenie dla nauczycieli – etap 2, planowanie eksperymentu
9 oraz 10 listopada 2022, g. 10:00-16.00 |

Eksperymentujemy na sobie (nauczyciele i organizatorzy projektu)
druga połowa listopada 2022

Szkolenie dla nauczycieli – etap 3, podsumowanie eksperymentu, weryfikacja założeń
2 grudnia 2022, g. 10:00-16.00

Warsztaty wprowadzające dla uczniów
Z każdą szkołą umawiamy się indywidualnie na warsztaty dla wytypowanych klas. listopad-grudzień 2022

Rekrutacja uczniów do eksperymentu (ok. 20 osób ze szkoły)
do 20 grudnia 2022 należy przekazać nauczycielowi podpisaną przez rodzica zgodę na udział w projekcie

Szkolenia dla uczniów biorących udział w eksperymencie
Z każdą szkołą umawiamy się indywidualnie na termin szkolenia dla młodzieży.
styczeń 2023 (przed feriami), szkolenie trwa 5-6h i odbędzie się w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła”, Łódź, ul. Zielona 27

Młodzież eksperymentuje
1-17 lutego 2023, eksperyment powinien trwać minimum tydzień

Warsztaty podsumowujące dla uczniów uczestniczących w eksperymencie (2 h)
druga połowa lutego 2023, z każdą szkołą umawiamy się indywidualnie na spotkanie w szkole

Warsztat dla nauczycieli podsumowujący projekt, wnioski na przyszłość
30 marca 2023, g. 12:00-15.00 | Fabryka Aktywności, Łódź, Tuwima 10

Aktualności projektowe:

W ramach projektu „Łódzkie szkoły dla klimatu” zakończył się eksperyment edukacyjny, którego celem była zmiana codziennych nawyków na bardziej przyjazne klimatowi. Ostatecznie w wyzwaniu wzięło udział 101 uczniów i uczennic z sześciu wybranych łódzkich szkół. Podczas warsztatów podsumowujących eksperyment uczniowie bardzo pozytywnie ocenili swój udział w tym działaniu. Większość uczestników miała poczucie sensu podjętych działań, czuli że to co robią jest wartościowe a zmiana nawyków ma znaczenie zarówno dla nich jak i dla świata. Duża część młodzieży zadeklarowała kontynuowanie eksperymentu w mniejszej skali także po zakończeniu projektu. Mamy nadzieję, że wykształcone podczas realizacji wyzwań nowe nawyki zostaną z uczestnikami na dłużej.
Czytaj więcej

Spotkania dla rodziców

Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców (nie tylko uczniów zgłoszonych do projektu) na dwa spotkania poświęcone zmianom klimatu. Pierwsze spotkanie pt. "Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu?" odbędzie się 21 lutego i poprowadzi je psycholożka Jolanta Marchlewska, która podpowie jak komunikować się z nastolatkami, by być dla nich wsparciem w oswajaniu lęku, stresu, niepewności, bezradności oraz innych reakcji emocjonalnych związanych ze zmianami klimatu. Drugie spotkanie pt. "Zmiana klimatu od podstaw" odbędzie się 9 marca. Podczas spotkania edukatorki źródeł postarają się uporządkować wiedzę dorosłych o globalnym ociepleniu, tak by mogli być dla swojego dziecka partnerami do rozmowy o klimacie, a jednocześnie być dla niego wsparciem. Spotkania odbędą się w fantastycznej Mediatece MeMo (kto jeszcze nie był, to ma okazję), zaczynamy o godz. 17.00. Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/wXYfKBUEyvzVehA49

Uczniowie wybrali swoje eksperymenty dla klimatu

Dzisiaj zakończyliśmy cykl szkoleń dla młodzieży w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Chętni uczniowie wzięli udział w pięciogodzinnych warsztatach przygotowujących do udziału w eksperymencie edukacyjnym, które będziemy realizować w ciągu najbliższych czterech tygodniu. Każdy mógł wybrać dla siebie jedno z siedmiu wyzwań: BLACKOUT, DIETA BARDZIEJ ROŚLINNA, NIE MARNUJĘ JEDZENIA, TRANSPORT NA ZIELONO, W PRZYRODĘ, NIE LEJ WODY oraz OFFLINE.
Pamiętajcie o dokumentowaniu przebiegu eksperymentu (dziennik-eksperymentu.pdf).
Powodzenia!

Harmonogram szkoleń dla młodzieży

4 stycznia, g. 9.00-15.00 - Szkoła Podstawowa nr 111
9 stycznia, g. 9.00-15.00 - XXIV Liceum Ogólnokształcące 
10 stycznia, g. 9.00-15.00- IX Liceum Ogólnokształcące
11 stycznia, g. 8.30-14.30 - Szkoła Podstawowa nr 23
12 stycznia, g. 9.00-15.00 - Szkoła Podstawowa nr 37
13 stycznia, g. 8.30-14.30 - XXXII Liceum Ogólnokształcące 

Spotykamy się w sali warsztatowej Źródeł, w Łodzi przy ul. Zielonej 27.

Webinar dla rodziców

Nagraliśmy webinar, w którym opowiedzieliśmy rodzicom o projekcie.

Warsztaty rekrutacyjne w szkołach

Warsztaty dla młodzieży to kolejny etap projektu „Łódzkie szkoły dla klimatu". W każdej ze szkół uczestniczącej w projekcie edukatorzy Źródła przeprowadzą 5-6 warsztatów dla wytypowanych klas. Podczas zajęć uczniowie poznają założenia projektu i warunki dołączenia do eksperymentu. Aby zainteresować ich tematyką zmian klimatu i zależności globalnych trenerzy Źródeł wykorzystywali zagadnienia dostępu do żywności, wpływu diety na klimat, foodmiles.
Teraz czekamy na ruch uczniów. Do 20 grudnia mogą podjąć decyzję o przystąpieniu do eksperymentu. Chętni uczniowie w styczniu wezmą udział w jednodniowym warsztacie w ośrodku edukacji ekologicznej, a następnie będą mogli wybrać w jaki sposób chcą działać dla klimatu.

Jak skutecznie chronić klimat w codziennym życiu? Przetestowaliśmy eksperymenty na sobie

Za nami już trzeci etap szkoleń dla nauczycieli. Po dwóch miesiącach prac, wymyślania, precyzowania i testowania na sobie eksperymentów, wyklarowało się jak będą wyglądać i co zaproponujemy młodzieży. Eksperymenty uczniowskie są kulminacyjną częścią projektu. To wtedy młodzież będzie na sobie sprawdzać, ile może dać od siebie dla dobra planety.
Czytaj więcej

Łódzkie szkoły dla klimatu - planujemy eksperyment

Za nami kolejne szkolenie w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu”. Rozmawialiśmy o Celach Zrównoważonego Rozwoju, o marnowaniu żywności i wpływie diety na klimat, a także o produkcji i utylizacji elektroniki oraz jej wpływie na zmianę klimatu. Drugi dzień szkolenia poświęcony przede wszystkim na wymyślaniu wariantów eksperymentu edukacyjnego, w którym będą brać udział uczniowie.
Czytaj więcej

Rusza projekt Łódzkie szkoły dla klimatu

Choć formalnie wystartował pod koniec września, a pracowaliśmy nad nim już od późnej wiosny to czujemy, że prawdziwy start odbył się właśnie dzisiaj. Szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy realizację projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu"... Czytaj więcej

Nasze eksperymenty:

BLACKOUT

Blackout, czyli spróbuj swoich sił w elektrycznym surwiwalu.
Potrafisz przeżyć tydzień bez suszarki, tostera lub ulubionej gry? Zatrzymaj się w codziennym pędzie i zmniejsz zużycie energii elektrycznej. Zachęcamy żebyś na co najmniej 7 dni wyłączył/a wszystkie sprzęty, które nie są absolutnie koniecznie do przeżycia. Tak, to może być trudne, ale może przynieść też wiele korzyści. Dzięki temu ograniczysz spalanie węgla potrzebnego do produkcji prądu, a co za tym idzie nieco ograniczysz emisję gazów cieplarnianych. Kto wie może przypomnisz sobie gdzie w Twoim domu znajduje się półka z planszówkami? Może spędzisz kilka miłych wieczorów w blasku świec? Lub w końcu się wyśpisz?

DIETA BARDZIEJ ROŚLINNA

Chcesz zostać klimatycznym superbohaterę/ką? Sprawdź się w roli wegetarianina/ki.
Czy wiesz, że zmieniając dietę na roślinną na tydzień możesz uratować średnio jedno zwierzę, 12,5 kg CO2, 7800 l i 15,9 m2 gruntów? Produkcja mięsa wywiera negatywny wpływ na klimat – wiąże się z produkcją gazów cieplarnianych, nadmiernym zużyciem wody pitnej, wylesianiem oraz zanieczyszczeniem środowiska. Zachęcamy żebyś na tydzień przeszedł/a na dietę wegetariańską i sprawdziła czy jest dla Ciebie. Nawet jeśli po tygodniu nie zmienisz całkowicie diety to może odkryjesz nowe, ciekawe smaki i przepisy, które pomogą Ci ograniczyć ilość spożywanego mięsa na co dzień? Dobrze zbilansowana dieta roślinna jest będzie również korzystna dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

NIE MARNUJĘ JEDZENIA

Unii Europejskiej marnuje się 153,5 mln ton żywności każdego roku (ok. 20% unijnej produkcji żywności) o wartości 143 miliardy euro rocznie. Jednocześnie 33 miliony Europejczyków nie może sobie pozwolić na jakościowy posiłek co drugi dzień. Do udziału w tym eksperymencie zapraszamy Cię razem z całą rodziną. Podejmijcie wyzwanie i spróbujcie tak zaplanować Wasze posiłki, aby przez tydzień nie wyrzucić ani jednej rzeczy. Dacie radę?

TRANSPORT NA ZIELONO

Odkryj moc spacerów i zaoszczędź 36 kg dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. Transport odpowiada za jedną czwartą całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, znacząco wpływa także stan powietrza w mieście oraz poziom hałasu. Podejmij z nami wyzwanie - porzuć samochód na tydzień i znajdź inne sposoby na dotarcie do szkoły. Poranny spacer lub jazda rowerem/hulajnogą pomoże nie tylko dbać o Ziemię, ale też pozytywnie wpłynie na Twoją kondycję, pomoże Ci się obudzić i dotlenić organizm przed dniem pełnym szkolnych wyzwań. Jeśli mieszkasz za daleko od szkoły żeby do niej dojść wsiądź w autobus lub tramwaj, koniecznie weź ze sobą ulubioną książkę.

W PRZYRODĘ

Daj się porwać dzikiej miejskiej przyrodzie. Kiedy ostatnio obserwowałeś/aś ptaki w parku? Ile gatunków drzew mijasz po drodze do szkoły? Kiedy ostatnio spędziłeś/aś godzinę na błogim „nic nie robieniu”? Naukowcy podkreślają, że codzienny kontakt z przyrodą pozytywnie wpływa na nasz organizm, redukuje poziom stresu, zwiększa naszą odporność, może być także codzienną praktyką uważności. Schowaj smartona i daj się uwieść Matce Naturze. Zachęcamy Cię abyś przez co najmniej tydzień spróbował/a znaleźć godzinę na swobodny kontakt z naturą. Możesz iść do lasu lub skorzystać z pobliskiego parku. Ważne żeby spędzić czas w naturze – bez telefonu, obserwując otaczający Cię świat.

NIE LEJ WODY!

Bierzesz za rzecz oczywistą, że woda w Twoim kranie była, jest i będzie? To wyzwanie jest dla Ciebie. Zasoby wodne Polski są niepokojąco niskie, a skutki zmian klimatu będą ten stan pogarszać. Dlatego już dziś naucz się patrzeć na wodę jak na cenny zasób. Zachęcamy Cię do wzięcia udziału w tygodniowym wyzwaniu podczas, którego zobaczysz ile zużywasz wody oraz wypracujesz nowe rozwiązania, które pomogą Ci oszczędzać wodę na co dzień.

OFFLINE

Podejmij wyzwanie i spróbuj swoich sił w „tu i teraz”. W dzisiejszych czasach telefon jest przedłużeniem naszej ręki. Można dzięki niemu załatwić wiele spraw, zdobyć informacje, utrzymywać kontakt z rodziną i znajomymi, sprawdzić drogę – możliwości są ogromne. Jednak czy zastanawiałeś/aś się kiedyś jak korzystanie z internetu wpływa na klimat? Według Respect Energy 30 min. treści oglądanej na platformie streamingowej odpowiada za emisję 1,6 kg CO2, czyli tyle, ile wyprodukujemy średnio podczas 9 km trasy pokonanej samochodem z silnikiem diesla. Zachęcamy abyś spróbował/a przez około tydzień ograniczyć korzystanie z sieci dla dobra naszej planety.