Źródła – logo

Podsumowanie projektu Łódzkie szkoły dla klimatu

Ta wiadomość jest archiwalna (z 2023 roku).

Wczoraj w Fabryce Aktywności Miejskiej podsumowaliśmy pilotaż projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu", który realizowaliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i sześcioma łódzkimi szkołami. Najważniejszym elementem projektu łączącego edukację globalną z edukacją ekologiczna i praktycznymi działaniami na rzecz ochrony klimatu były eksperymenty edukacyjne w których łącznie wzięło udział 105 uczniów i uczennic. Wspólnie przygotowaliśmy osiem eksperymentów do wyboru. Najpopularniejsze okazały się „Dieta bardziej roślinna” (38 osób wypróbowało dietę wegetariańską i zrezygnowało z jedzenia mięsa na czas eksperymentu, a do części uczniów dołączyły całe rodziny) a także „Nie lej wody” i „W przyrodę”.
„Eksperyment dał mi satysfakcję, że gdy jadłam nikt na tym nie ucierpiał. Udało mi się bez mięsa jeść 18 dni” - mówi Maja ze Szkoły Podstawowej nr 23. Mateusz z XXXII LO, który wybrał eksperyment „Transport na zielono” napisał „Udział w tym eksperymencie dał mi poczucie satysfakcji. Udało mi się m.in. znaleźć w miarę dobrą drogę na dotarcie do szkoły – dojeżdżałem na stację kolejową rowerem i dalej jechałem pociągiem. Dzięki temu udało mi się przejechać na rowerze łącznie 31,16 km i zaoszczędzić około 20,5 kg. CO2”. Oprócz ochrony klimatu w codziennym życiu projekt miał też "skutki uboczne" takie jak poczucie sprawności, duma ze zrealizowanych zobowiązań, zmiana nawyków, dobrze spędzony czas i kontakt z naturą.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich uczestniczek i uczestników projektu a także do inicjatorek: Agnieszki Pietrzak i Magdaleny Martin z Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.

Zdjęcie uczestniczek i uczestników spotkania podsumowującego projekt Łódzkie szkoły dla klimatu w sali warsztatowej Fabryki Aktywności Miejskiej