Źródła – logo

Łódzkie szkoły dla klimatu

Projekt będzie trwa od listopada 2023 od czerwca 2024.

Rekrutacja

Termin zgłoszeń do projektu - 17 listopada 2023, g. 24:00
Data ogłoszenia szkół przyjętych do projektu - 20 listopada 2023

Szkolenia dla nauczycieli

Spotkamy się 4 razy. Pierwsze dwudniowe spotkanie odbędzie się w dniach 30 listopada -1 grudnia 2023,
g. 10:00-15.30 w Fabryce Aktywności Miejskiej, Łódź, ul. Tuwima 10.
Drugie szkolenie odbędzie się w poniedziałek 15 stycznia 2024,
g. 10:00-15.30 w Fabryce Aktywności Miejskiej, Łódź, ul. Tuwima 10.
Trzecie - terenowe spotkanie odbędzie się 9 kwietnia 2024,
godziny i miejsce podamy bliżej terminu spotkania
ostatnie podsumowujące szkolenie odbędzie się na przełomie maja i czerwca 2024.

Lekcje wprowadzające i rekrutacja uczniów

Minimum 6 lekcji o klimacie w każdej szkole prowadzone przez nauczycieli na podstawie gotowego scenariusza, połączone z rekrutacją grupy uczniów. Lekcje powinny się odbyć w grudniu 2023 lub pierwszej połowie stycznia, tak by zakończyć rekrutację uczniów do 15 stycznia 2024.

Warsztaty dla grup uczniów

Przygotowaliśmy dla grupy uczniów zgłoszonych do projektu cykl czterech warsztatów. Będziemy na nich poruszać zagadnienia związane z przyczynami oraz skutkami zmian klimatu, będziemy zastanawiać się jak skutecznie działać dla klimatu, poruszymy takie tematy jak dostęp do wody, dostęp do żywności, wpływ diety na klimat, odpowiedzialna turystyka, migracje, edukacja konsumencka. Zmotywujemy też uczniów do udziału w eksperymencie edukacyjnym. Wybierzemy się też w teren, by odnowić i umocnić więź z przyrodą i odkryć trochę łódzkiej zieleni.
Z każdą szkołą umawiamy się indywidulanie na 4 warsztaty w odstępie około miesiąca od stycznia do maja 2024.

Eksperymenty

Zakładamy, że w eksperymentach wezmą udział nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele i kadra projektu. Przygotowaliśmy propozycję ośmiu eksperymentów do wyboru, dotyczą one oszczędzania wody, oszczędzania energii, ekologicznego transportu, ograniczenia jedzenia mięsa, nie marnowania jedzenia, ekologicznych zakupów, ograniczenia korzystania z internetu oraz spędzania określonego czasu w przyrodzie. Każdy wybiera dla siebie taki temat, który go najbardziej interesuje.
Nauczyciele i kadra projektu eksperymentować będą w grudniu 2023 lub na początku stycznia 2024 (pomiędzy pierwszym a drugim szkoleniem).
Uczniowie będą eksperymentować po drugim warsztacie czyli wczesną wiosną.
Eksperyment powinien trwać minimum tydzień.

Szkolne projekty klimatyczne

Ważnym elementem projektu są spotkania szkolnego klubu klimatycznego – czyli zespołu zaangażowanego w realizacje projektu. Celem spotkań jest umożliwienie uczniom pracy nad przygotowaniem szkolnego projektu klimatycznego, który należy zrealizować między marcem a końcem maja 2024 w szkołach lub wśród społeczności lokalnej.