Źródła – logo

Razem dla edukacji

Naszą misją jest stałe zwiększanie stopnia świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez aktywną i angażującą edukację. Od 25 lat uczymy się i innych, jak uczyć lepiej. Dzielimy się naszym doświadczeniem podczas szkoleń, szkół trenerów, wydając ogólnodostępne bezpłatne materiały edukacyjne, wspierając inne organizacje i instytucje w tworzeniu i realizowaniu programów edukacyjnych z zakresu edukacji ekologicznej i edukacji globalnej, lobbując na rzecz lepszej edukacji, inicjując projekty i działania takie jak np. ogólnopolski Dzień Pustej Klasy, motywując do działań poprzez EkoKalendarz. Badamy i analizujemy dostępność oraz jakość edukacji ekologicznej i globalnej, tworzymy rekomendacje. Łączymy edukatorów i wymieniamy się wiedzą. Zapraszamy do współpracy!

Analizy i badania

Lubimy wiedzieć, co się dzieje, czytać analizy i raporty, przeglądać statystyki i słuchać jednostkowych historii. Dzięki temu i wielu rozmowom i rozkminom planujemy działania odpowiadające na realne potrzeby. A jak nie znajdujemy potrzebnych nam danych szukamy odpowiedzi we własnym zakresie prowadząc badania, analizując dokumenty, podręczniki, prowadząc wywiady. A wynikami dzielimy się z innymi zainteresowanymi.

Zobacz szczegóły

Rozumieć lepiej, widzieć wyraźniej. Raport z badania ankietowego dotyczącego edukacji globalnej w edukacji wczesnoszkolnej
Gosia Świderek
wyd. ODE Źródła, Łódź 2019

Nieobecny świat. Edukacja globalna w podręcznikach. Raport z analizy podręczników do edukacji wczesnoszkolnej
Anna Chomczyńska-Czepiel
wyd. ODE Źródła, Łódź 2019

Edukacja klimatyczna potrzebna od zaraz
Oprac. Irka Jazukiewicz, Karolina Baranowska i Anna Chomczyńska (ODE Źródła), Paulina Sobiesiak-Penszko, Marzena Wichniarz, Dominik Madej, Jan Wilkanowski, Aleksandra Czetwertyńska, Gosia Małochleb, Johnny Dąbrowski, Alicja Pacewicz, Olga Gładykowska.
Konsultacje: Monika Sadkowska, Gosia Świderek i Krzysztof Wychowałek, Andrzej Pieńkowski.
wyd. Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji, 2021

Badanie świadomości ekologicznej wśród młodzieży z Bełchatowa i okolic
Bożysława Jaworska-Posiła
wyd. ODE Źródła, Łódź, październik 2019

Wyniki badania świadomości ekologicznej uczniów łódzkich szkół średnich
Bożysława Jaworska-Posiła
wyd. ODE Źródła, Łódź, styczeń 2020

Kto ma czas na ekologię? Raport z badania edukacji ekologicznej w edukacji formalnej
Krzysztof Wychowałek, Gosia Świderek
wyd. ODE Źródła, Łódź 2011

Gdzie schowała się ekologia? Raport z analizy podręczników
Gosia Świderek
wyd. ODE Źródła, Łódź 2011

Konferencje o edukacji

Chociaż konferencje to zdecydowanie nie nasza para kaloszy, to bardzo lubimy spotykać się z ludzmi, którzy nas inspirują i od których możemy się czegoś nauczyć. Czasem sami organizujemy okazje do takich spotkań. Wymiana doświadczeń i opinii jest odświeżająca i daje energię na długie miesiące.

Zobacz szczegóły

Rób dobro - edukacja globalna w szkole podstawowej
konferencja on-line, 15-18 czerwca 2020

W dziką stronę - edukacja przyrodnicza w terenie, wymiana doświadczeń
Podlesice, 27-28.02.2016

W dziką stronę - edukacja przyrodnicza w terenie
Spała, 27-28.09.2014

Współczesne wyzwania edukacji ekologicznej w Polsce
Spała, 25-27 maja 2012

Tworzenie materiałów edukacyjnych

Piszemy pojedyncze scenariusze zajęć, opracowujemy kompleksowe pakiety edukacyjne obejmujące: wprowadzenie do tematu, zestaw scenariuszy zajęć oraz materiały dodatkowe takie jak karty pracy, karty ról, ilustracje, infografiki. Tworzymy na zamówienie gry dydaktyczne i inne pomoce edukacyjne. Zaufali nam miedzy innymi: WWF Polska, Greenpeace, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwo Środowiska, Polska Zielona Sieć. Zobacz co pisaliśmy dla innych.

Pomoce dydaktyczne

Tworzymy pomoce dydaktycznych, z których sami chcemy korzystać. Nasze gry planszowe, gry symulacyjne, karcianki, mapy, pomoce do zajęć w terenie najpierw miesiącami testujemy podczas zajęć z dziećmi. Prototypy z czasem zmieniają się w profesjonalnie wydane pomoce, z których nieustająco korzystamy na warsztatch, ale też dzielimy się nimi z nauczycielami i edukatorami. Nasze materiały są w użyciu w tysiącach szkół, korzystają z nich inne organizacje. Zobacz nasze pomoce.

EkoKalendarz

Stworzyliśmy największą bazę świąt ekologicznych i społecznych w Polsce. W EkoKalendarzu opisaliśmy kilkaset dni i świąt, a do ponad 60 dni stworzyliśmy materiały edukacyjne, tak aby ułatwić nauczycielom, edukatorom i rodzicom świętowanie ich z dziećmi. Dzień Pszczół, Dzień Ptaków, Dzień Mórz, Dzień Żywności, Dzień Pluszowego Misia i wiele wiele innych okazji do zabawy i kształtowania postaw. Zajrzyj do EkoKalendarza

Szkoły trenerów i szkolenia

Sami się zdziwiliśmy, ile to już szkoleń za nami. Od początku naszej działalności przeprowadziliśmy 518 szkoleń, w salach szkoleniowych i w terenie (bo tam też szkolimy) w całej Polsce spędziliśmy 3197 godzin i przeszkoliliśmy 9670 osób! Przeprowadziliśmy osiem szkół trenerów: cztery edukacji ekologicznej, trzy edukacji globalnej i jedną edukacji przyrodniczej. Szkolimy nauczycieli, edukatorów, animatorów, bibliotekarzy, studentów..

SOS dla edukacji

Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji to grupa ngosów, które działają na rzecz dobrej szkoły i mądrej edukacji. Monitorujemy jak działa polska oświata. Proponujemy zmiany i rozwiązania systemowe. Promujemy i upowszechniamy dobre praktyki w edukacji. Chcemy żeby polska edukacja odpowiadała na prawdziwe potrzeby młodych ludzi i na wyzwania XXI wieku. Chcemy szkoły nowoczesnej, demokratycznej, przyjaznej. Takiej, do której chce się chodzić, która motywuje do nauki i przygotowuje do życia we współczesnym świecie. Zebraliśmy nasze pomysły na dobrą szkołę i przygotowaliśmy rekomendacje dla władz oświatowych, samorządów lokalnych i środowiska szkolnego. Źródła w SOS dla Edukacji zajmują się edukacją ekologiczną, przyrodniczą i globalną. Sieć Organizacji Społecznych dla Edukacji

Doradztwo, opiniowanie, wsparcie

Piszesz program edukacyjny dla gminy, małej szkoły, masz pomysł na kampanię edukacyjną, tworzysz scenariusze i potrzebujesz konsultacji? Oto jesteśmy. Pomagamy w konstuwaniu programów edukacyjnych, redagujemy scenariusze i materiały edukacyjne, doradzamy, jak wydać pakiet edukacyjny, by był funkcjonalny dla nauczycieli, jak zorganizować cykl warsztatów lub szkoleń, by kampania edukacyjna odniosła skutek i nie kosztowała milionów. Potrzebujesz wsparcia, podzielimy sie swoim 25-letnim doświadczeniem - napisz do nas.

Źródlana biblioteka

W naszej bibliotece zgromadziliśmy całkiem pokaźny zbiór publikacji z zakresu edukacji ekologicznej, przyrodniczej, globalnej, ochrony środowiska, reportaże, atlasy i klucze do rozpocznawania gatunków i wiele innych które ułatwiają nam codzienną pracę, przygotowaywanie szkoleń i pozwalają się rozwijać :-) Kilka półek to literatura dla dzieci i młodzieży.