menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, 42 632 03 11
fax 42 291 14 50, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


1% zbieramy we współpracy
z PITax.pl Łatwe podatki.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.


Nasza strona na Google Plus Nasz profil na Facebooku


edukacja ekologiczna na wysokim poziomie
. . .


Serdecznie zapraszamy szkoły i przedszkola z terenu województwa łódzkiego do udziału w warsztatach ekologicznych w roku szkolnym 2019/2020. Szczegóły oferty w pliku pdf.

Chcesz, aby dzieci wiedziały:
 • jak kupować mniej i żyć w duchu zero waste,
 • czym jest smog i niska emisja,
 • ile wody potrzeba do wyprodukowania dżinsów,
 • dokąd trafiają nasze elektrośmieci,
 • co pływa w ocenie,
 • jak dbać o powietrze i powstrzymać zmiany klimatu,
 • co to jest ślad wodny i jak go zmierzyć?
  zamów warsztaty ekologiczne poświęcone zanieczyszczeniom powietrza, wodzie lub odpadom
  .  Na warsztaty można uzyskać dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu dotacyjnego pn. „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2019/2020”. Wnioski można składać do 19.04.2019 r. Regulamin konkursu i wzór wniosku znajduje się na stronie: www.wfosigw.lodz.pl


  WARSZTATY EKOLOGICZNE W ŁODZI
  w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Zielona 27" lub w szkole


  Zapraszamy uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach organizowanych przez nas już od kilkunastu lat. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi grupę, z wykorzystaniem technik twórczego myślenia, zajęć ruchowych, plastycznych, parateatralnych. Niektóre zajęcia uzupełnione są krótkimi filmami i prezentacjami multimedialnymi. Na naszych warsztatach uczniowie się nie nudzą, gdyż uczą się poprzez zabawę i aktywne uczestnictwo. Zajęcia zostały przystosowane do założeń aktualnej podstawy programowej, zostały skonsultowane z metodykami i wielokrotnie sprawdzone w praktyce.

  Zajęcia dostosowane są do różnych grup wiekowych (przy tej samej tematyce stosowane są inne metody).
  Ze względu na formy pracy, grupy powinny liczyć od 18 do 26 osób.
  Zajęcia trwają 90 minut i odbywają się u nas w ośrodku „Zielona 27” lub w Państwa szkole.
  Klasy, które uczestniczą w cyklu warsztatów otrzymują Dyplom Młodego Ekologa.

  Zajęcia w Ośrodku "Zielona 27"
  Ponieważ nasze stowarzyszenie przeznacza środki pochodzące z 1% podatku na dofinansowywanie edukacji ekologicznej, dla klas szkolnych zajęcia ekologiczne w ośrodku są bezpłatne. Ze względu na ograniczoną ilość środków w roku szkolnym 2018-19 bezpłatnie klasa może skorzystać z pięciu zajęć, kolejne będą odpłatne.
  Koszt zajęć plastycznych podany jest przy opisie zajęć.
  Zajęcia w ośrodku rozpoczynamy o 8.30, 10.30 i 12.30.
  Na zajęcia w ośrodku „Zielona 27” prosimy zabrać obuwie na zmianę.

  Zajęcia w Państwa szkołach na terenie Łodzi
  Edukatorzy mogą dojechać na umówione zajęcia do szkoły. Koszt zajęć w szkole w sytuacji gdy na opłatę składają się rodzice, zależy od tego, ile warsztatów w ciągu dnia zamówi Państwa placówka. O ile przy opisie warsztatów nie podano inaczej, wysokość opłaty przedstawia się następująco:
  5 zł od osoby, jeśli szkoła zamówi 3 warsztaty w ciągu dnia (dla tej samej lub różnych grup),
  6 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 2 warsztaty w ciągu dnia,
  8 zł od ucznia, jeśli szkoła zamówi 1 warsztat w ciągu dnia.
  Jednak część tematów, ze względów organizacyjno-sprzętowych dostępna jest tylko w ośrodku „Zielona 27”

  Uwaga! Podane wysokości opłat dotyczą sytuacji, kiedy za uczestnictwo płacą rodzice.
  W przypadku zajęć finansowanych ze środków zewnętrznych (np. WFOŚiGW, UE) obowiązują ceny "za warsztat" a nie "od osoby". Aktualny cennik na rok szkolny 2019/2020 znajduje się tutaj.

  Zajęcia terenowe
  Zajęcia odbywają się na wybranych terenach zielonych w Łodzi.
  Zajęcia trwają 90 lub 180 minut w zależności od tematu.
  Koszt zajęć w terenie opłacnych ze składek rodziców: 8 zł/os. za zajęcia 90-minutowe, 10 zł/os. za zajęcia 120 minutowe, 12 zł/os. za zajęcia 180 minutowe. W przypadku zajęć finansowanych ze środków zewnętrznych (np. WFOŚiGW, UE) obowiązują ceny "za warsztat". Aktualny cennik na rok szkolny 2019/2020 znajduje się tutaj.


  Klasy zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 42 632 81 18, kom. 507 575 535 lub e-mail: edukacja@zrodla.org
  Zapraszamy!


  Kliknij w interesujący Cię temat warsztatów, aby rozwinąć ich listę:

  Ekologia mieszczucha

  Zajęcia poświęcone ekologii w codziennym życiu, w domu i w szkole. Zajęcia pozwalają uświadomić sobie ogromne znaczenia sposobu życia każdego z nas dla stanu środowiska (oszczędność wody, energii, ekologiczne zakupy, transport, odpady). Młodsze grupy wezmą udział w zabawie „ekologiczny pajączek” a starsi uczniowie w „Światowym kongresie ekologów”.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Kupuj odpowiedzialnie

  Podczas zajęć zastanawiamy się jak robić zakupy z głową, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy. Uczniowie dowiedzą się na co zwracać uwagę podczas zakupów, dowiedzą się, w jakim opakowaniu najlepiej wybrać produkt; sprawdzą, z jakiej części świata pochodzi i ocenią jego wpływ na środowisko naturalne, poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia które znajdują się na opakowaniach. Zbadają również etyczną stronę poszczególnych wyborów konsumenckich. Na koniec uczniowie stworzą własny Kodeks Dobrych Zakupów, który pomoże utrwalić nabytą wiedzę i nie pogubić się w gąszczu zakupowych pokus.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Ekoznaki

  Podczas zajęć uczniowie poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Dowiedzą się dlaczego warto zawsze czytać to, co znajduje się na opakowaniu lub metce.
  Grupa wiekowa: klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Energia ziemi

  Podczas zajęć uporządkujemy wiedzę nt. odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz nt. wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomią sobie konieczność oszczędzania energii i poznają proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Góra śmieci rośnie

  Zajęcia ukazują problem śmieci, jako efekt nadmiernej konsumpcji oraz ukazują możliwości przeciwdziałania problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (reduce, reuse, recycle). W przystępnej i działającej na wyobraźnię formie przedstawimy dane dotyczące ilości śmieci powstających w naszych domach.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Od karety do rakiety - o zrównoważonym transporcie

  Zajęcia poświęcone problemowi komunikacji, nadmiernego ruchu samochodowego w mieście i wynikających z tego konsekwencji dla środowiska i człowieka. Wspólnie zastanowimy się jakie środki transportu są najbardziej ekologiczne.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Torba w kwiatki na Dzień Matki (na Dzień Babci, na Gwiazdkę)

  Każdy z nas chodzi na zakupy, które często kończą się przyniesieniem do domu dziesiątek jednorazowych torebek foliowych, które po chwili lądują w śmietniku. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się w czym najlepiej przynosić zakupy ze sklepu. Porównają kilka różnych toreb po względem surowca z którego zostały zrobione, trwałości, estetyki, wygody, ceny i wpływu na środowisko. Okazuje się, że nieodzownym elementem ekologicznych zakupów jest trwała, lekka, wielorazowa torba na przykład najlepiej bawełniana lub lniana. Taką właśnie bawełnianą torbę uczniowie będą mogli pomalować według własnego pomysłu, bo rozbić jedyny w swoim rodzaju prezent dla mamy, dziadka czy przyjaciółki. Zapewniamy gładkie torby z jasnej tkaniny i wszelkie przybory do malowania, dla starszych uczniów również dodatki do naszywania.
  Uwaga! Koszt z materiałami 10 zł/os (w Warszawie 12 zł/os)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Uwaga, alarm antysmogwy - NOWOŚĆ

  Zajęcia mają na celu zapoznanie uczniów z tematem powietrza i jego zanieczyszczeń oraz ochroną przed zanieczyszczeniami. Podczas zajęć, poprzez wykonanie prostych doświadczeń, uczniowie dowiedzą się, czym jest i jak powstaje smog.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Niebieska planeta - warsztat o wodzie

  Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jak sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Po co komu woda?

  Celem warsztatu jest unaocznienie najmłodszym znaczenia wody dla życia człowieka i innych organizmów. Prowadzący za pomocą zabawy pokaże i wytłumaczy dzieciom potrzebę oszczędzania wody. Dzięki warsztatom maluchy dowiedzą się o problemie zanieczyszczenia wody i jego konsekwencjach dla przyrody.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka
  Czas trwania: 60 min.

  Co to jest powietrze?

  Dzięki uczestnictwu w warsztacie dzieci mogą zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czym jest wiatr? Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Dzięki odpowiednio zaprojektowanym doświadczeniom i zabawom dzieci samodzielnie odpowiadać będę na wszystkie te pytania.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka
  Czas trwania: 60 min.

  Małe laboratorium

  W małym laboratorium przyrody dzieci poczują się jak prawdziwi naukowcy i poznają tajniki eksperymentowania, przy użyciu prostych materiałów dostępnych w każdym domu.
  Uwaga! Koszt zajęć wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Oczyśćmy atmosferę

  Zajęcia terenowe podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak mogą samodzielnie zbadać jakość powietrza w najbliższym otoczeniu oraz jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizmy żywe, a także jak chronić powietrze w codziennym życiu.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 4 godz. lekc.

  Zwierzęta naszymi przyjaciółmi

  Celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na los zwierząt i wskazanie szeregu powiązań pomiędzy działalnością człowieka a sytuacją zwierząt i stanem środowiska. Na zajęciach zastanowimy się wspólnie, co każdy z nas może zrobić, by jak najmniej zwierząt musiało cierpieć. Uczniowie porównują także życie ludzi i zwierząt, znajdują podobieństwa i różnice. Zajęcia obejmują dyskusję, zabawy plastyczne i parateatralne, uczą empatii.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zwierzyniec

  Warsztat ma na celu poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. W trakcie zajęć uczniowie wykonają maski zwierząt, by następnie wcielić się w role lisów, saren, zajęcy czy dzików. Przy pomocy ćwiczeń dramowych zastanowimy się wspólnie co dzieje się ze zwierzętami gdy w terytorium ich bytowania ingeruje człowiek, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Fascynujące zwierzęta

  Podczas zajęć zajmiemy się zwierzętami nie cieszącymi się sympatią większości z nas. Zastanowimy się nad tym, czemu niektóre stworzenia budzą w nas strach, wstręt czy odrazę. Celem warsztatów jest zwrócenie uwagi na bogactwo świata zwierząt i jego różnorodność, ukazanie fascynujących cech zwierząt nie cieszących się popularnością, oraz niwelowanie uprzedzeń do tych zwierząt.
  Grupa wiekowa: klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Kupuj jajka od szczęśliwych kur

  Celem pierwszej części warsztatów jest zachęcenie do świadomego zakupu jaj, wybierania jaj pochodzących z chowu ekologicznego lub wolnowybiegwego. W drugiej części zajmiemy się znaczeniem jajka w kulturze, uczniowie poznają symbolikę jaj i tradycje z nimi związane, udekorują jajko, zagrają w tradycyjną zabawę wielkanocnę - walatkę. Uwaga - na zajęcia każdy uczeń przynosi jedno ugotowane na twardo nie obrane jajko (w skorupce!).
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Dokarmiajmy ptaki mądrze

  Każdy z nas dokarmia lub dokarmiał ptaki w przeszłości. Już najmłodsze dzieci wiedzą, że zimą należy dokarmiać ptaki. Zajęcia mają na celu uzmysłowienie wszystkim, którzy chcą pomagać ptakom, jak robić to z głową. Pokażemy jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Uczniowie nauczą się rozpoznawać pospolite ptaki, które można spotkać u nas zimą. Podczas zajęć zastanowimy się czy powinniśmy wspierać ptaki w tym trudnym dla nich okresie i dlaczego ptaki są tak ważne.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Odpowiedzialny opiekun zwierząt

  Zajęcia mają na celu uzmysłowienie ich uczestnikom ogromu odpowiedzialności, jaka wiąże się z decyzją o posiadaniu zwierzęcia. Podczas warsztatów poszukujemy odpowiedzi na pytania: Dlaczego chcemy mieć zwierzę? Jakie zwierzę czuje się dobrze w domu człowieka? Jakie warunki powinniśmy mu zapewnić? Ile czasu i pieniędzy będziemy musieli wygospodarować? Czy zwierzę jest dobrym pomysłem na prezent? Uczestnicy warsztatu pracować będę nad charakterystyką odpowiedzialnego opiekuna zwierzęcia. I z pewnością dojdą do wnioski, iż wcale nie jest łatwo nim być.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Ekologia dla najmłodszych

  Za pomocą zabaw ruchowych i plastycznych uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami zachowania wobec przyrody: roślin, zwierząt i ludzi. Dowiedzą się jak rośnie drzewo, a także przy okazji zabaw rozszerzą i utrwalą sobie wiadomości na temat zwierząt mieszkających w Polsce.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zima lubi dzieci

  Zajęcia poświęcone fenologicznej zimie. Dzieci podczas zajęć uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat zmian w przyrodzie następujących zimą. Dowiedzą się jakie zwierzęta można spotkać zimą i jak się do zimy przystosowały. Razem zastanowimy się, co jest w zimie przyjemne, a co nie. Nauczymy się rozpoznawać tropy zwierząt.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Wiosna – ach to ty!

  Zajęcia poświęcone wiośnie od strony przyrodniczej. Zajęcia odbywają się częściowo w sali lekcyjnej a częściowo na przyszkolnych terenach zielonych lub pobliskim parku. Uczniowie podczas różnorodnych zabaw uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat wiosennych zmian w przyrodzie, a następnie w ogródku te informacje potwierdzą wyszukując pąków, kwiatów i nasłuchując ptaków. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem gier, zajęć plastycznych i treningu kreatywności oraz obserwacji terenowych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Jesień idzie, nie ma na to rady

  Zajęcia poświęcone fenologicznej jesieni. Zajęcia odbywają się częściowo w sali lekcyjnej a częściowo na przyszkolnych terenach zielonych lub pobliskim parku. Uczniowie podczas zajęć uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat zmian w przyrodzie następujących jesienią. Uczniowie dowiedzą się dlaczego drzewa zmieniają barwę i gubią liście jesienią, jak zwierzęta przygotowują się do zimy oraz jakie ptaki odlatują a jakie przylatują na zimę do Polski. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem zabaw ruchowych i zajęć plastycznych (malowanie naturalnymi barwnikami) oraz obserwacji terenowych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Bzyczące i ćwierkające ogrody

  Celem warsztatu jest ukazanie możliwości ochrony bioróżnorodności we własnym ogródku czy nawet na balkonie. Podczas zajęć dokładnie przyjrzymy się różnicom pomiędzy nowoczesnymi ogrodami z wyrównaną nawierzchnią i krótko przystrzyżonym jednorodnym trawnikiem, a tymi naturalnymi, z bogactwem odmian kwiatów, przyciągających owady, z drzewami i krzewami liściastymi, które są stołówką dla zwierząt. Uczniowie zaprojektują własny ogród przyjazny zwierzętom i zachowaniu bioróżnorodności, a przy okazji poznają „dobrosąsiedzkie” zależności w takim ogrodzie. Ponadto omówimy znaczenie owadów i ptaków w przyrodzie, poszukamy przykładów roślin miododajnych i wyselekcjonujemy informacje nt. wybranych roślin i zwierząt. Warsztat uczy zrozumienia powiązań w przyrodzie i oferuje kreatywną, ciekawą zabawę.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Lato, lato, lato czeka

  Zajęcia poświęcone fenologicznemu latu. Podczas zajęć dzieci poprzez różnorodne zabawy uporządkują wiedzę nt. letniej pogody, dowiedzą się jakie rośliny kwitną latem, a które już owocują, poznają słowa "żniwa" i "sianokosy" oraz zamienią się w motyle. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem gier, zajęć plastycznych i treningu kreatywności.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Pracowite pszczoły

  Celem zajęć jest uświadomienie uczniom znaczenia owadów w procesie zapylania oraz uświadomienie konieczności ochrony zapylaczy. Poprzez dopasowane do grupy wiekowej metody uczniowie poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, ile roślin użytkowych jest zależnych od owadów, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić. Wspólnie wykonamy domek dla owadów.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Śladami Zwierząt (NOWOŚĆ - warsztat dostępny od listopada 2018)

  Warsztat o zwierzętach polskich lasów. Dzieci bliżej poznają zwyczaje dzika, wilka, lisa, zająca, borsuka i sarny. Dowiedzą się gdzie najbardziej lubią mieszkać, co jeść, kiedy rodzą się ich dzieci, jak spędzają zimę, czy są samotnikami czy preferują duże rodziny. Podczas zajęć będziemy tropić zwierzęta i samemu zostawiać ślady w piasku, układać duże puzzle ze zwierzętami, poznawać ciekawostki i na ich podstawie podejmiemy próbę nagrania filmików o zwierzętach (coś dla początkujących youtuberów), a na zakończenie każdy stworzy swój własny kieszonkowy atlas tropów.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Nauka idzie w las

  Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, poznają przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów. Celem zajęć jest kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Niebieska planeta - warsztat o wodzie

  Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jak sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zwierzęta naszymi przyjaciółmi

  Celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na los zwierząt i wskazanie szeregu powiązań pomiędzy działalnością człowieka a sytuacją zwierząt i stanem środowiska. Na zajęciach zastanowimy się wspólnie, co każdy z nas może zrobić, by jak najmniej zwierząt musiało cierpieć. Uczniowie porównują także życie ludzi i zwierząt, znajdują podobieństwa i różnice. Zajęcia obejmują dyskusję, zabawy plastyczne i parateatralne, uczą empatii.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zwierzyniec

  Warsztat ma na celu poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. W trakcie zajęć uczniowie wykonają maski zwierząt, by następnie wcielić się w role lisów, saren, zajęcy czy dzików. Przy pomocy ćwiczeń dramowych zastanowimy się wspólnie co dzieje się ze zwierzętami gdy w terytorium ich bytowania ingeruje człowiek, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta i gdzie mogą się one czuć naprawdę bezpiecznie.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Dokarmiajmy ptaki mądrze

  Każdy z nas dokarmia lub dokarmiał ptaki w przeszłości. Już najmłodsze dzieci wiedzą, że zimą należy dokarmiać ptaki. Zajęcia mają na celu uzmysłowienie wszystkim, którzy chcą pomagać ptakom, jak robić to z głową. Pokażemy jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Uczniowie nauczą się rozpoznawać pospolite ptaki, które można spotkać u nas zimą. Podczas zajęć zastanowimy się czy powinniśmy wspierać ptaki w tym trudnym dla nich okresie i dlaczego ptaki są tak ważne.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Ekologia dla najmłodszych

  Za pomocą zabaw ruchowych i plastycznych uczestnicy zapoznają się z podstawowymi zasadami zachowania wobec przyrody: roślin, zwierząt i ludzi. Dowiedzą się jak rośnie drzewo, a także przy okazji zabaw rozszerzą i utrwalą sobie wiadomości na temat zwierząt mieszkających w Polsce.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Dzikie jest piękne

  ajęcia wyjaśniają czym jest dzika przyroda, czym się różni przyroda rządząca się własnymi prawami od przyrody "zorganizowanej" przez człowieka, co to znaczy, że przyroda jest samowystarczalna, jakie są jej wartości i jak możemy ją chronić. Uczniowie oglądają fotografie dzikiej przyrody oraz zdjęcia ukazujących monokultury leśne, park miejski, skwery, aleje drzew przy drodze, starają się odpowiedzieć na pytanie czym jest dzika przyroda. W trakcie zajęć odbędzie się projekcja fragmentu filmu "Tętno pierwotnej puszczy". Zastanowimy się dlaczego warto chronić tereny dzikie, jaka jest ich wartość. Porozmawiamy o roli martwego drzewa w ekosystemie lasu.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Parki narodowe Polski

  Podczas zajęć uczniowie poznają formy ochrony przyrody takie jak parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody, parki krajobrazowe i sieć Natura 2000. Odszukają je na mapie. Przypomną sobie gdzie znajdują się najbliższe tereny chronione. W drugiej części zajęć poznają dokładniej kilka wybranych parków narodowych, stworzą ich prezentacje na podstawie gotowych materiałów. Opowiedzą co warto zobaczyć w danym parku.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zima lubi dzieci

  Zajęcia poświęcone fenologicznej zimie. Dzieci podczas zajęć uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat zmian w przyrodzie następujących zimą. Dowiedzą się jakie zwierzęta można spotkać zimą i jak się do zimy przystosowały. Razem zastanowimy się, co jest w zimie przyjemne, a co nie. Nauczymy się rozpoznawać tropy zwierząt.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Wiosna – ach to ty!

  Zajęcia poświęcone wiośnie od strony przyrodniczej. Zajęcia odbywają się częściowo w sali lekcyjnej a częściowo na przyszkolnych terenach zielonych lub pobliskim parku. Uczniowie podczas różnorodnych zabaw uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat wiosennych zmian w przyrodzie, a następnie w ogródku te informacje potwierdzą wyszukując pąków, kwiatów i nasłuchując ptaków. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem gier, zajęć plastycznych i treningu kreatywności oraz obserwacji terenowych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Jesień idzie, nie ma na to rady

  Zajęcia poświęcone fenologicznej jesieni. Zajęcia odbywają się częściowo w sali lekcyjnej a częściowo na przyszkolnych terenach zielonych lub pobliskim parku. Uczniowie podczas zajęć uporządkują i rozszerzą swoją wiedzę na temat zmian w przyrodzie następujących jesienią. Uczniowie dowiedzą się dlaczego drzewa zmieniają barwę i gubią liście jesienią, jak zwierzęta przygotowują się do zimy oraz jakie ptaki odlatują a jakie przylatują na zimę do Polski. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem zabaw ruchowych i zajęć plastycznych (malowanie naturalnymi barwnikami) oraz obserwacji terenowych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Bzyczące i ćwierkające ogrody

  Celem warsztatu jest ukazanie możliwości ochrony bioróżnorodności we własnym ogródku czy nawet na balkonie. Podczas zajęć dokładnie przyjrzymy się różnicom pomiędzy nowoczesnymi ogrodami z wyrównaną nawierzchnią i krótko przystrzyżonym jednorodnym trawnikiem, a tymi naturalnymi, z bogactwem odmian kwiatów, przyciągających owady, z drzewami i krzewami liściastymi, które są stołówką dla zwierząt. Uczniowie zaprojektują własny ogród przyjazny zwierzętom i zachowaniu bioróżnorodności, a przy okazji poznają „dobrosąsiedzkie” zależności w takim ogrodzie. Ponadto omówimy znaczenie owadów i ptaków w przyrodzie, poszukamy przykładów roślin miododajnych i wyselekcjonujemy informacje nt. wybranych roślin i zwierząt. Warsztat uczy zrozumienia powiązań w przyrodzie i oferuje kreatywną, ciekawą zabawę.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Lato, lato, lato czeka

  Zajęcia poświęcone fenologicznemu latu. Podczas zajęć dzieci poprzez różnorodne zabawy uporządkują wiedzę nt. letniej pogody, dowiedzą się jakie rośliny kwitną latem, a które już owocują, poznają słowa "żniwa" i "sianokosy" oraz zamienią się w motyle. Zajęcia prowadzone są w wykorzystaniem gier, zajęć plastycznych i treningu kreatywności.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Wszystko kwitnie

  Zajęcia poświęcone kwiatom i kwitnieniu. Opis w przygotowaniu, warsztat będzie dostępny od wiosny 2015 r.
  Grupa wiekowa: klasy II SP, klasy III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Od nasionka do roślinki

  Warsztat, w którym dzieci w niecodzienny sposób zapoznają się z nasionami: zanurzają się w nich, smakują, wąchają, dotykają, nasłuchują a na koniec wykonują artystyczne mandale. Poznają przy tym symbolikę mandali oraz zastanawiają się po co przyroda stwarza nasiona, w jaki sposób nasiona się przemieszczają, ile nasion rodzi dąb. Na zakończenie posiejemy rzodkiewki, pszenicę lub rzeżuchę.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Dlaczego warto być przyjacielem drzew?

  Warsztat ma na celu zapoznanie dzieci z elementami budowy drzewa. Poza tym zajęcia skonstruowane zostały w taki sposób, aby pokazać dzieciom, że drzewa stanowiąc fabryki tlenu, są niezbędne dla życia człowieka i innych organizmów. Celem warsztatu jest również zwrócenie uwagi najmłodszych na potrzebę ochrony drzew będących schronieniem dla wielu zwierząt oraz wskazanie zachowań, których należy unikać ze względu na dobro drzew.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka
  Czas trwania: 60 min.

  Po co komu woda?

  Celem warsztatu jest unaocznienie najmłodszym znaczenia wody dla życia człowieka i innych organizmów. Prowadzący za pomocą zabawy pokaże i wytłumaczy dzieciom potrzebę oszczędzania wody. Dzięki warsztatom maluchy dowiedzą się o problemie zanieczyszczenia wody i jego konsekwencjach dla przyrody.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka
  Czas trwania: 60 min.

  Co to jest powietrze?

  Dzięki uczestnictwu w warsztacie dzieci mogą zrozumieć czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi i zwierząt. Czym jest wiatr? Czy powietrze można zamknąć? Jaki ma kolor? Jaki zapach? Jaki kształt? Dzięki odpowiednio zaprojektowanym doświadczeniom i zabawom dzieci samodzielnie odpowiadać będę na wszystkie te pytania.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka
  Czas trwania: 60 min.

  Małe laboratorium

  W małym laboratorium przyrody dzieci poczują się jak prawdziwi naukowcy i poznają tajniki eksperymentowania, przy użyciu prostych materiałów dostępnych w każdym domu.
  Uwaga! Koszt zajęć wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Pracowite pszczoły

  Celem zajęć jest uświadomienie uczniom znaczenia owadów w procesie zapylania oraz uświadomienie konieczności ochrony zapylaczy. Poprzez dopasowane do grupy wiekowej metody uczniowie poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, ile roślin użytkowych jest zależnych od owadów, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić. Wspólnie wykonamy domek dla owadów.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Śladami Zwierząt (NOWOŚĆ - warsztat dostępny od listopada 2018)

  Warsztat o zwierzętach polskich lasów. Dzieci bliżej poznają zwyczaje dzika, wilka, lisa, zająca, borsuka i sarny. Dowiedzą się gdzie najbardziej lubią mieszkać, co jeść, kiedy rodzą się ich dzieci, jak spędzają zimę, czy są samotnikami czy preferują duże rodziny. Podczas zajęć będziemy tropić zwierzęta i samemu zostawiać ślady w piasku, układać duże puzzle ze zwierzętami, poznawać ciekawostki i na ich podstawie podejmiemy próbę nagrania filmików o zwierzętach (coś dla początkujących youtuberów), a na zakończenie każdy stworzy swój własny kieszonkowy atlas tropów.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Ekoznaki

  Podczas zajęć uczniowie poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Dowiedzą się dlaczego warto zawsze czytać to, co znajduje się na opakowaniu lub metce.
  Grupa wiekowa: klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Energia ziemi

  Podczas zajęć uporządkujemy wiedzę nt. odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz nt. wpływu różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomią sobie konieczność oszczędzania energii i poznają proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zabawki domowej roboty

  Dzieci otoczone setkami głównie plastikowych zabawek, szybko tracą nimi zainteresowanie. Podczas zajęć chcielibyśmy pokazać, że świetnie i kreatywnie można bawić się wykorzystując najzwyklejsze, dostępne w każdym domu przedmioty. Dzieci samodzielnie zrobią dla siebie wybrane zabawki z papieru, sznurka, opakowań, tkanin. Przy okazji porozmawiamy o tym jak zdrowo i pomysłowo spędzać wolny czas oraz czym bawią się dzieci w innych krajach.
  Uwaga! Cena z materiałami 10 zł/os. (w Warszawie 12 zł/os.)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Nauka idzie w las

  Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, poznają przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów. Celem zajęć jest kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Niebieska planeta - warsztat o wodzie

  Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jak sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Daleko do szkoły. O wartości edukacji

  Zajęcia, które pozwalają docenić uczniom możliwość chodzenia do szkoły i uczenia się. Uczniowie porównują szkoły z różnych regionów świata i warunki w jakich uczą się ich rówieśnicy, wyszukują podobieństwa i różnice dotyczące polskich i nepalskich szkół i przedszkoli, dyskutują na temat roli edukacji w życiu człowieka i zastanawiają się, jakie umiejętności daje szkoła, a także dlaczego nie wszędzie dzieci mogą chodzić do szkoły. Po zajęciach uczniowie wiedzą, że każde dziecko na świecie ma prawo do edukacji i warto z niego korzystać.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Torba w kwiatki na Dzień Matki (na Dzień Babci, na Gwiazdkę)

  Każdy z nas chodzi na zakupy, które często kończą się przyniesieniem do domu dziesiątek jednorazowych torebek foliowych, które po chwili lądują w śmietniku. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się w czym najlepiej przynosić zakupy ze sklepu. Porównają kilka różnych toreb po względem surowca z którego zostały zrobione, trwałości, estetyki, wygody, ceny i wpływu na środowisko. Okazuje się, że nieodzownym elementem ekologicznych zakupów jest trwała, lekka, wielorazowa torba na przykład najlepiej bawełniana lub lniana. Taką właśnie bawełnianą torbę uczniowie będą mogli pomalować według własnego pomysłu, bo rozbić jedyny w swoim rodzaju prezent dla mamy, dziadka czy przyjaciółki. Zapewniamy gładkie torby z jasnej tkaniny i wszelkie przybory do malowania, dla starszych uczniów również dodatki do naszywania.
  Uwaga! Koszt z materiałami 10 zł/os (w Warszawie 12 zł/os)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Powrót papieru czyli użyteczna makulatura

  W czasie warsztatów każdy uczeń sam zrobi kartkę papieru z makulatury. Uczniowie poznają cały proces czerpania papieru począwszy od podarcia makulatury, aż po wyczerpanie papieru, który każdy zabiera ze sobą do domu. Papier na miejscu można ozdobić suszonymi roślinami, wycinankami itp. i w ten sposób stworzyć laurkę. Ponadto podczas zajęć uczniowie zapoznają się z historią papieru, metodami przetwórstwa papieru i jego rodzajami. Wspólnie zastanowimy się dlaczego i jak oszczędzać papier.
  Uwaga! Koszt zajęć wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Scrapowe kartki świąteczne i laurki

  Scrapbooking to bardzo efektowna technika zdobienia albumów fotografii oraz pojedynczych zdjęć oraz tworzenia pocztówek, zaproszeń itp. Metoda łączy wiele elementów: kolorowe tła, wycinanie wzorzystymi nożyczkami i ozdobnymi dziurkaczami zdób, wklejenie różnych przedmiotów (guzików, kwiatów, tasiemek, naklejek, wycinków z gazet), odrysowywanie szablonów, stemplowanie a nawet gryzmolenie i szycie. Uczniowie otrzymują wszystkie potrzebne materiały i pomysły, jak można je wykorzystać. Przy umawianiu zajęć prosimy o ustalenie tematu przewodniego (gwiazdka, dzień matki, dzień babci, walentynki, wakacje, przyjaźń), tak abyśmy mogli przygotować odpowiednio dopasowane ozdoby, cytaty itp.
  Uwaga! Cena z materiałami 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Komplementowniki na dzień mamy, taty, babci lub dziadka

  Komplementownik to wspaniały upominek dzięki któremu obdarowany może sobie poprawiać humor kiedy tylko najdzie go ochota. Obrotowy, pięknie ozdobiony komplementownik wypełniony jest pozytywnymi tekstami skierowanymi do odbiorcy prezentu.
  Uwaga! Cena z materiałami 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Kolorowe drzewko - ozdoby choinkowe

  Podczas zajęć każdy uczeń wykona kilka ozdób choinkowych różnymi metodami i z różnych surowców (papieru, tektury, tkanin, koralików, guzików). Będzie można wykonać przepiękne anioły, mikołajki, renifery, gwiazdki. Podczas zajęć dzieci poznają symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych i związane ze świętami zwyczaje.
  Uwaga! Cena wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Przywitajmy razem wiosnę - obrzędy wiosenne

  Podczas zajęć dzieci poznają obrzędy związane z powitaniem wiosny, oprócz powszechnie kultywowanego topienia marzanny pojawi się także gaik, ciasta obrzędowe, zwyczaje związane z wypędzeniem bydła na pastwiska i pierwszą orką. Zajęcia uzupełnią tradycyjne przesądy i wierzenia oraz przysłowia wiosenne a także współczesne zagadki, wiersze i inne przedstawienia wiosny. Zajęcia kończy wspólne wykonanie i spalenie marzanny. Grupa wiekowa: I-VI SP Koszt zajęć wraz materiałami - 8 zł/os.
  Uwaga! Cena wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zabawki domowej roboty

  Dzieci otoczone setkami głównie plastikowych zabawek, szybko tracą nimi zainteresowanie. Podczas zajęć chcielibyśmy pokazać, że świetnie i kreatywnie można bawić się wykorzystując najzwyklejsze, dostępne w każdym domu przedmioty. Dzieci samodzielnie zrobią dla siebie wybrane zabawki z papieru, sznurka, opakowań, tkanin. Przy okazji porozmawiamy o tym jak zdrowo i pomysłowo spędzać wolny czas oraz czym bawią się dzieci w innych krajach.
  Uwaga! Cena z materiałami 10 zł/os. (w Warszawie 12 zł/os.)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Kolorowe drzewko - ozdoby choinkowe

  Podczas zajęć każdy uczeń wykona kilka ozdób choinkowych różnymi metodami i z różnych surowców (papieru, tektury, tkanin, koralików, guzików). Będzie można wykonać przepiękne anioły, mikołajki, renifery, gwiazdki. Podczas zajęć dzieci poznają symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych i związane ze świętami zwyczaje.
  Uwaga! Cena wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Przywitajmy razem wiosnę - obrzędy wiosenne

  Podczas zajęć dzieci poznają obrzędy związane z powitaniem wiosny, oprócz powszechnie kultywowanego topienia marzanny pojawi się także gaik, ciasta obrzędowe, zwyczaje związane z wypędzeniem bydła na pastwiska i pierwszą orką. Zajęcia uzupełnią tradycyjne przesądy i wierzenia oraz przysłowia wiosenne a także współczesne zagadki, wiersze i inne przedstawienia wiosny. Zajęcia kończy wspólne wykonanie i spalenie marzanny. Grupa wiekowa: I-VI SP Koszt zajęć wraz materiałami - 8 zł/os.
  Uwaga! Cena wraz materiałami - 8 zł/os. (w Warszawie 10 zł/os.)
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Gdy pierwsza gwiazdka na niebie świeci

  Zajęcia poświęcone symbolika Świąt Bożego Narodzenia. Będzie można poznać bardzo popularne kiedyś wigilijne wróżby, poznać zwyczaje wigilijne takie jak np. straszenie drzew, wigilijne żarty, dowiedzą się jakie postacie można było kiedyś spotkać wśród kolędników, poznają prawdziwą historię św. Mikołaja, symbolikę potraw wigilijnych i ozdób świątecznych. Zajęcia prowadzone przez etnografa.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Pisanki, kraszanki - obrzędy wielkanocne

  Zajęcia etnograficzne poświęcone Wielkanocy są elementem cyklu warsztatów “Kultura ludowa i dawne tradycje” dzięki którym uczniowie będą mieli okazję poznać i zrozumieć często zapomniane zwyczaje swoich przodków. Zapoznają się z symboliką poszczególnych elementów dawnych świąt i obrzędów oraz odkryją zawarte w nich sensy i znaczenia. Dowiedzą się też jaki jest rodowód obecnych zwyczajów świątecznych i jak bardzo różnią się one od tych dawnych. Zajęcia prowadzone przez etnografa.
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Wiosna (zajęcia terenowe)

  W zależności od pogody, daty przeprowadzenia zajęć oraz miejsca dzieci poznają wiosenne kwiaty, dowiadują się dlaczego ptaki tak intensywnie śpiewają wiosną, skąd wychodzą bezkręgowce po zimie. Poza tam zagrają w wiosenne bingo i będą bawić się w zwierzęta i zasoby. Pora roku: wiosna (kwiecień, maj) Miejsce: park, las, łąką teren zielony w okolicy przedszkola/szkoły.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Lato (zajęcia terenowe)

  Lato kojarzy się z kolorami, dojrzewającymi owocami i wakacyjną turystyką i tym właśnie tematom poświęcone będą letnie zajęcia terenowe. Dzieci będą malować naturalnymi barwnikami, poznają feturystów, dowiedzą się jak różnorodne mogą być owoce, poćwiczą pamięć i spostrzegawczość bawiąc się w szachownicę oraz poznają zagrożenia wynikające z wypalania traw. Pora roku: lato (czerwiec – wrzesień) Miejsce: park, las, łąką teren zielony w okolicy przedszkola/szkoły.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Jesień (zajęcia terenowe)

  Dzieci podczas zajęć rozwiążą zagadkę – kto kradnie liście, będą segregować liście, zrobią zdjęcia przyrody liściastym aparatem fotograficznym, policzą ile kolorów ma jesień i zrobią jesienny bukiet lub jesienną kompozycję-obrazek. Na koniec poprzez zabawę ruchową dowiedzą się jak bardzo potrzebne są drzewa. Pora roku: jesień Miejsce: park lub las lub inny teren zadrzewiony w okolicy przedszkola/szkoły.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Zima (zajęcia terenowe)

  Dzieci zastanowią się jak utrzymać ciepło zimą, wykonają eksperyment z wodnymi ludzikami, dowiedzą się co to jest śnieg, skąd się bierze, jakie są rodzaje śniegu, sprawdzają czy śnieg jest czysty... Pora roku: zima (najlepiej śnieżna i mroźna) Miejsce: częściowo w sali oraz w okolicy przedszkola/szkoły.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I SP, klasy II SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Szkoła na łące

  Uczestnicy warsztatów, wyposażeni w szkła powiększające jako badacze tajemniczej przyrody odkrywają wielki świat maleńkich stworzeń i roślin. Warsztaty pozwalają na zwrócenie uwagi dzieci na wielkie bogactwo świata przyrody, na najdrobniejsze ślady życia... Zajęcia warsztatowe "Co w trawie piszczy?", "Łąka kolorów". Pora roku: wiosna, lato, jesień Czas trwania: 90 min. Miejsce: dowolna duża niekoszona łąka w okolicy przedszkola.
  Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 2 godz. lekc.

  Nieskończona różnorodność przyrody

  Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w parku, kwiaty, owoce, liście jako cechy charakterystyczne tych gatunków roślin. Karta pracy "Drzewa i krzewy". Spacer poświęcony będzie przede wszystkim różnorodności gatunkowej w parku. Zabawa "Co zdepczą stopy?". Efektem rzeczowym ze spaceru będzie wykonany na miejscu zielnik. Pora roku: późna wiosna, lato, jesień Miejsce: dowolny park
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja, szkoły średnie
  Czas trwania: 4 godz. lekc.

  Szumi dokoła las

  Zajęcia leśne obejmują zajęcia dotyczące funkcji i roli lasu, znaczenia martwych i żywych drzew dla zwierząt - drzewo środowiskiem życia, poznajemy warstwy lasu i budowę drzewa. Pospolite gatunki roślin i zwierząt typowe dla kolejnych pięter lasu. W trakcie również nauka szkicowania z natury. Pora roku: wiosna, lato, jesień Miejsce: las
  Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 4 godz. lekc.

  Funkcje terenów zielonych w mieście

  Zajęcia dotyczą funkcji społeczno-kutrowych parków i innych terenów zielonych w mieście. Podczas spaceru dowiemy się i zaobserwujemy czym różni się park od lasu (tylko park na Zdrowiu), skweru, łąki i innych "zielonych elementów miasta", zastanowimy się jaką rolę odgrywają w miastach. Spojrzymy na park okiem geografa, architekta, kierowcy, dziecka, lekarza, biznesmena. Opierając się na obserwacjach narysujemy mapę parku, wykonamy ranking obiektów, wytypujemy miejsce-wizytówkę parku. W trakcie spaceru uczniowie poznają historię parku. Pora roku: wiosna, lato, jesień Miejsce: Park Źródliska, Park na Zdrowiu, Park 3 Maja, Park Poniatowskiego
  Grupa wiekowa: klasy III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 4 godz. lekc.

  Oczyśćmy atmosferę

  Zajęcia terenowe podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak mogą samodzielnie zbadać jakość powietrza w najbliższym otoczeniu oraz jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizmy żywe, a także jak chronić powietrze w codziennym życiu.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, gimnazja
  Czas trwania: 4 godz. lekc.

  Sensoryczne zabawy w przyrodzie

  Zajęcia terenowe, podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć naturę. Mamy mnóstwo zabaw, które pozwolą spojrzeć na okoliczny park zupełnie inaczej niż zwykle. Miejsce: dowolny park lub las, zajęcia trwają 2 godziny zegarowe. Uwaga: obuwie i ubranie może się pobrudzić w terenie, warto zabrać coś do picia i nakrycie głowy jeśli jest gorąco.
  Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP
  Czas trwania: 120 min.

 • . . .

  design: cztery selery