Źródła – logo

Warsztaty: klasy 4-8

Wiosną polecamy szczególnie

Nauka idzie w las

Opis

Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie znaczenie lasów dla człowieka i środowiska, poznają przyrodnicze, kulturowe, materialne funkcje lasów, rozpoznają wyroby, których produkcja zależy od korzystania z zasobów leśnych. Uczniowie poznają pojęcie i problem wylesiania oraz zrozumieją jego przyczyny, a także zastanowią się nad sposobami ochrony lasów. Celem zajęć jest kształtowanie właściwych nawyków konsumenckich związanych z użytkowaniem przedmiotów papierowych i drewnianych.

Globalne śniadanie

Opis

Podczas zajęć poruszony zostanie problem nierównego dostępu do żywności na świecie, uczniowie uświadomią sobie, że wiele osób w różnych częściach świata nigdy nie ma możliwości najedzenia się do syta, podczas gdy w najbogatszych krajach marnuje się codziennie wiele ton jedzenia. Zastanowimy się nad tym z jakich części świata przybywają składniki naszych potraw i ile muszą pokonać kilometrów zanim trafia na nasze stoły. Przy pomocy wizualizacji pokażemy nierówności w dostępie do żywności na różnych kontynentach, porozmawiamy tez o przyczynach tych nierówności.

Fair Trade - Sprawiedliwy Handel

Opis

Celem zajęć jest zwrócenie uwagi uczniów na to jaki wpływ mają nasze nawyki konsumenckie na życie mieszkańców Globalnego Południa oraz wskazanie pozytywnej inicjatywy, której celem jest wsparcie rolników z krajów uboższych. Uczniowie zapoznają się z ideą sprawiedliwego handlu i certyfikatem Fairtrade. Warsztat składa się z gry symulacyjnej i innych zajęć aktywizujących oraz pokazu filmu.

Niebieska planeta - warsztat o wodzie

Opis

Celem zajęć jest uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Zastanowimy się, dlaczego Ziemia nazywana jest niebieską planetą, uczniowie obejrzą pokaz, który wykaże jak niewiele mamy wody słodkiej (proporcje wody słodkiej i słonej na Ziemi). Uczniowie dowiedzą się, ile wody zużywamy na co dzień do poszczególnych czynności, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Ze starszymi uczniami porozmawiamy o tym czym jest ślad wodny i jak można go ograniczać.

Dzikie jest piękne

Opis

Zajęcia wyjaśniają czym jest dzika przyroda, czym się różni przyroda rządząca się własnymi prawami od przyrody "zorganizowanej" przez człowieka, co to znaczy, że przyroda jest samowystarczalna, jakie są jej wartości i jak możemy ją chronić. Uczniowie oglądają fotografie dzikiej przyrody oraz zdjęcia ukazujących monokultury leśne, park miejski, skwery, aleje drzew przy drodze, starają się odpowiedzieć na pytanie czym jest dzika przyroda. W trakcie zajęć odbędzie się projekcja fragmentu filmu "Tętno pierwotnej puszczy". Zastanowimy się dlaczego warto chronić tereny dzikie, jaka jest ich wartość. Porozmawiamy o roli martwego drzewa w ekosystemie lasu.

Parki narodowe Polski

Opis

Podczas zajęć uczniowie poznają prawne formy ochrony przyrody takie jak parki narodowe, rezerwaty, pomniki przyrody, parki krajobrazowe i sieć Natura 2000. Odszukają je na mapie. Przypomną sobie gdzie znajdują się najbliższe tereny chronione. W drugiej części zajęć poznają dokładniej kilka wybranych parków narodowych, stworzą ich prezentacje na podstawie gotowych materiałów. Opowiedzą co warto zobaczyć w danym parku.

Wszystko kwitnie

Opis

Warsztat poświęcony kwiatom i kwitnieniu. Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się, co to jest zapylanie i jak przebiega, czy wszystkie kwiaty są kolorowe i pachną, co to jest wiatropylność i owadopylność, czy nietoperze, ślimaki, ptaki, gryzonie potrafią zapylać kwiaty. Rozłożymy różne kwiaty na części pierwsze i sprawdzimy dlaczego motyl nie potrafi zapylać tych samych kwiatów co trzmiel i na odwrót.

Szkoła na łące - wiosenny warsztat terenowy

Opis

Uczestnicy warsztatów, wyposażeni w szkła powiększające jako badacze tajemniczej przyrody odkrywają wielki świat maleńkich stworzeń i roślin. Warsztaty pozwalają na zwrócenie uwagi dzieci na wielkie bogactwo świata przyrody, na najdrobniejsze ślady życia... Zajęcia warsztatowe "Co w trawie piszczy?", "Łąka kolorów". Pora roku: wiosna Czas trwania: 120 min. Miejsce: dowolna duża niekoszona łąka w okolicy przedszkola.

Szumi dokoła las - warsztat terenowy

Opis

Zajęcia leśne obejmują zajęcia dotyczące funkcji i roli lasu, znaczenia martwych i żywych drzew dla zwierząt - drzewo środowiskiem życia, poznajemy warstwy lasu i budowę drzewa. Pospolite gatunki roślin i zwierząt typowe dla kolejnych pięter lasu. W trakcie również nauka szkicowania z natury. Pora roku: wiosna, lato, jesień Miejsce: las

Pracowite pszczoły - warsztat o zapylaczach

Opis

Nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby los pszczół nie zaprzątał nam myśli. Poranna kawa, dżem malinowy, herbata z cytryną, sok jabłkowy, ciastka z wiśnią, jabłecznik, lody truskawkowe, a nawet kapuśniak, ogórkowa czy grochówka, to wszystko możemy mieć dzięki pracy pszczół - nie tylko pszczół miodnych, które mogliśmy dobrze poznać w filmie o pszczółce Mai, ale również puchatych trzmieli czy pszczół samotnic. Podczas zajęć uczniowie uświadomią sobie jak wielką rolę odgrywają owady w procesie zapylania i jak ważna jest ochrona zapylaczy. Poznają najważniejsze zapylacze, dowiedzą się w jaki sposób zapylają one kwiaty, dlaczego zapylacze są zagrożone i jak możemy je chronić.

Prawdziwa Afryka… jest różnorodna

Opis

Czy my, mieszkańcy europejskiego kraju jakim jest Polska, potrafimy powiedzieć o Afryce coś więcej niż kilka stereotypowych zdań? Czytając prasę czy przeglądając szkolne podręczniki, widzimy, że wokół kontynentu afrykańskiego pokutuje wiele mitów, z którymi już dawno powinniśmy się rozprawić. Podczas zajęć uczniowie sprawdzą jak duża jest Afryka, jakie kraje leżą na tym kontynencie, poznają największe miasta Afryki i osiągnięcia Afrykanów.

Bałtyk i jego mieszkańcy

Opis

Bałtyk – małe, płytkie, słabo zasolone, zimne i dość brudne morze. A może fascynujące, z pięknymi plażami, bursztynami, ciekawymi zwierzętami i kojarzące się z wakacyjnym wypoczynkiem? W pierwszej część zajęć uczniowie porządkują swoją wiedzę nt. Bałtyku jego geografii, przyrody, gospodarki, stosunków politycznych, turystyki a następnie zapoznają się z zagrożeniami przyrody bałtyckiej oraz inicjatywami na rzecz jej ochrony. W drugiej części zajęć skoncentrujemy się na poznawaniu ssaków bałtyckich: morświna i foki.

Sensoryczne zabawy w przyrodzie

Opis

Zajęcia terenowe podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć lato. Mamy mnóstwo zabaw, które pozwolą spojrzeć na oko-liczny park zupełnie inaczej niż zwykle. Uwaga: obuwie i ubranie może się pobrudzić w terenie, warto zabrać coś do picia i nakrycie głowy jeśli jest gorąco.

oraz wiele innych tematów

Warsztaty terenowe

Ślady i tropy zwierząt (warsztat terenowy)

Opis

Nie tak łatwo jest spotkać zwierzęta w lesie. Zwykle dobrze się ukrywają przed ludźmi. Jeśli chcecie dowiedzieć się kto mieszka w lesie, szukajcie tropów (czyli śladów łap, nóg, kopyt na śniegu, piasku czy błocie) i innych śladów, które zostawiły zwierzęta. Podczas warsztatów nauczymy się odnajdywać znaki świadczące o tym, że jakieś zwierzę tu było. Będziemy szukać śladów żerowania, kup, wyplówek, piór i sierści, gniazd, legowisk i zwierzęcych ścieżek. Bądźcie cierpliwi i uważni, a las odkryje przed nami wiele tajemnic.

Nieskończona różnorodność przyrody (zajęcia terenowe)

Opis

Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w parku, kwiaty, owoce, liście jako cechy charakterystyczne tych gatunków roślin. Karta pracy "Drzewa i krzewy". Spacer poświęcony będzie przede wszystkim różnorodności gatunkowej w parku. Zabawa "Co zdepczą stopy?". Efektem rzeczowym ze spaceru będzie wykonany na miejscu zielnik. Pora roku: późna wiosna, lato, jesień Miejsce: dowolny park

Z mapą i kompasem (zajęcia terenowe)

Opis

Podczas zajęć uczniowie trenować będą korzystanie z map i kompasów (orientacja w terenie, ocena i pomiar odległości; posługiwanie się skalą i podziałką, znaki topograficzne, sporządzanie planu sytuacyjnego, orientacja mapy). Drugim elementem zajęć jest obserwacja i opis krajobrazu. Uczniowie będą opisywać i szkicować różne rodzaje krajobrazu, analizować sposoby użytkowania gruntów i ich wpływu na środowisko przyrodnicze, analizować formy architektoniczne i lokalizację istniejącej zabudowy, oceniać wpływ człowieka na krajobraz. Pora roku: wiosna, lato, jesień Miejsce: park na Młynku, Wiączyń, Las Komunalny - Lublinek, Łagiewniki, park na Zdrowiu

Oczyśćmy atmosferę (zajęcia terenowe o jakości powietrza)

Opis

Zajęcia terenowe podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak mogą samodzielnie zbadać jakość powietrza w najbliższym otoczeniu oraz jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizmy żywe, a także jak chronić powietrze w codziennym życiu.

Dokąd poszedł dzik? - zimowe warsztaty terenowe

Opis

Czy warto chodzić zimą do lasu? Bezlistny i cichutki wydaje się wtedy pozbawiony życia. Ale to tylko złudzenie! W zimowej scenerii las wciąż tętni życiem, którego ślady można odnaleźć na każdym kroku - trzeba tylko wiedzieć jak tych śladów szukać i jak je rozpoznawać. Właśnie tego będziemy się uczyć podczas wspólnego spaceru po zimowym lesie. Pamiętajcie o ciepłym ubraniu i termosach z gorącą herbatą. Miejsce: las

O zwierzętach

Zwierzęta naszymi przyjaciółmi

Opis

Celem zajęć jest uwrażliwienie uczniów na los zwierząt i wskazanie szeregu powiązań pomiędzy działalnością człowieka a sytuacją zwierząt i stanem środowiska. Na zajęciach zastanowimy się wspólnie, co każdy z nas może zrobić, by jak najmniej zwierząt musiało cierpieć. Uczniowie porównują także życie ludzi i zwierząt, znajdują podobieństwa i różnice. Zajęcia obejmują dyskusję, zabawy plastyczne i parateatralne, uczą empatii.

Zwierzyniec - zwierzęta polskich lasów

Opis

Warsztat ma na celu poszerzenie wiedzy o sposobie życia rodzimych gatunków zwierząt oraz uwrażliwienie dzieci na los dzikich zwierząt w Polsce. W trakcie zajęć uczniowie wykonają maski zwierząt, by następnie wcielić się w role lisów, saren, zajęcy czy dzików. Przy pomocy ćwiczeń dramowych zastanowimy się wspólnie co dzieje się ze zwierzętami gdy w terytorium ich bytowania ingeruje człowiek, jakie niebezpieczeństwa czyhają na zwierzęta i w jaki sposób im pomagać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zwierzęta z różnych stron świata - o gatunkach zagrożonych

Opis

Zajęcia poświęcone są zwierzętom zagrożonym wyginięciem tak w Polsce, jak i na świecie. Mają na celu uporządkowanie wiadomości na temat wybranych zwierząt, ich warunków życia, miejsca występowania. Zwrócenie uwagi na rolę przystosowania się wybranych gatunków do warunków życia. Podczas zajęć uczestnicy poszerzają, a przede wszystkim praktycznie wykorzystują swoją wiedzę geograficzną i biologiczną. Najważniejszym elementem zajęć jest zrozumienie, iż wszystkie żyjące organizmy mają taką samą wartość ekologiczną i swoje miejsce w łańcuchu życia.

Dokarmiajmy ptaki mądrze

Opis

Już najmłodsze dzieci wiedzą, że zimą należy dokarmiać ptaki. Zajęcia mają na celu uzmysłowienie wszystkim, którzy chcą pomagać ptakom, jak robić to z głową. Pokażemy jak, czym i kiedy dokarmiać ptaki żeby im pomóc, a nie zaszkodzić. Uczniowie nauczą się rozpoznawać pospolite ptaki, które można spotkać u nas zimą. Podczas zajęć zastanowimy się czy powinniśmy wspierać ptaki w tym trudnym dla nich okresie i dlaczego ptaki są tak ważne dla przyrody.

Odpowiedzialny opiekun zwierząt

Opis

Zajęcia mają na celu uzmysłowienie uczestnikom ogromu odpowiedzialności, jaka wiąże się z decyzją o posiadaniu zwierzęcia. Podczas warsztatów poszukujemy odpowiedzi na pytania: Dlaczego chcemy mieć zwierzę? Jakie zwierzę czuje się dobrze w domu człowieka? Jakie warunki powinniśmy mu zapewnić? Ile czasu i pieniędzy będziemy musieli wygospodarować? Czy zwierzę jest dobrym pomysłem na prezent? Uczestnicy warsztatu pracować będę nad charakterystyką odpowiedzialnego opiekuna zwierzęcia. I z pewnością dojdą do wnioski, iż wcale nie jest łatwo nim być.

Warsztat o dobrym wilku

Opis

Podczas warsztatu przybliżymy uczestnikom zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników. Porozmawiamy o tym ile wilków jest w Polsce, gdzie można je spotkać, jak rozpoznać ślady obecności wilków na danym terenie i co zrobić gdy spotka się wilka. Opowiemy o wilczej komunikacji, zwyczajach i zabawach. Wspólnie zastanowimy się nad tym jaką rolę wilki pełnią w przyrodzie i dlaczego myśliwi za nimi nie przepadają. Rozwiejemy też mit o strasznym wilku, a z licealistami porozmawiamy także o wilczych fakenewsach i medialnej nagonce na te piękne i mądre drapieżniki. Zajęcia podzielone są na część merytoryczną i artystyczną, podczas której uczestnicy wykonają prace inspirowane wilkami.

Śladami zwierząt

Opis

Warsztat o zwierzętach polskich lasów. Dzieci bliżej poznają zwyczaje dzika, wilka, lisa, zająca, borsuka i sarny. Dowiedzą się gdzie najbardziej lubią mieszkać, co jeść, kiedy rodzą się ich dzieci, jak spędzają zimę, czy są samotnikami czy preferują duże rodziny. Podczas zajęć będziemy poznawać tropy zwierząt i samemu zostawiać ślady w piasku, a na zakończenie każdy stworzy swój własny kieszonkowy atlas tropów.

Tupot małych stóp – warsztat o pingwinach

Opis

Czy w swoim naturalnym środowisku życia pingwin może spotkać niedźwiedzia polarnego? Ile jest na świecie gatunków pingwinów i czym się one różnią? Podczas zajęć porównamy wielkość różnych gatunków pingwinów, poznamy miejsca w których żyją i dowiemy się jakie zwierzęta są ich sąsiadami. Porozmawiamy też o tym jak zanieczyszczenie środowiska i zmiany klimatu wpływają na życie pingwinów.

Olej palmowy i zwierzęta lasów równikowych

Opis

Olej palmowy jest wszechobecny. Znaleźć go można w m. in. w żywności, kosmetykach, detergentach, karmie dla zwierząt, biopaliwach. Podczas warsztatu uczniowie poznają konsekwencje ogromnego zapotrzebowania ludzkości na ten surowiec, dowiedzą się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na stan lasów równikowych i poznają gatunki zwierząt zagrożone przez te uprawy. Na zajęciach poznają też inne rośliny oleiste i zastanowią się co mogą zrobić aby ograniczyć konsumpcję oleju palmowego.

W krainie białych niedźwiedzi

Opis

W trakcie warsztatu uczestnicy poznają życie i zwyczaje największego lądowego drapieżnika na ziemi – niedźwiedzia polarnego. Dowiedzą się gdzie żyje niedźwiedź, jak zdobywa pożywienie i dlaczego niedźwiedzi polarnych jest coraz mniej? Zastanowimy się jak zmiany klimatu wpływają na populacje niedźwiedzi. Porównają też niedźwiedzia polarnego i brunatnego, sprawdzą na własnej skórze dlaczego niedźwiedź nie marznie w lodowatej wodzie i porównają wielkość swoich dłoni z łapami niedźwiedzia.

Zdumiewająca przyroda Afryki

Opis

Podczas zajęć udowodnimy, że Afryka to znacznie więcej niż sawanna ze słoniami, lwami, żyrafami i zebrami. Poznamy zwierzęta całego kontynentu oraz niezwykłe afrykańskie drzewa (porównamy baobab z naszym rodzimym dębem). Porozmawiamy o ochronie przyrody kontynentu afrykańskiego i ludziach którzy chronią afrykańską przyrodę.

Gdzie jest ojczyzna bociana białego?

Opis

Bocian biały – najbardziej polski z polskich ptaków. Polskie bociany stanowią 20% światowej populacji tego gatunku a więc co piąty bocian na świecie jest Polakiem. Podczas warsztatów przekonamy się, jak duży jest bocian, jakie są bocianie przysmaki i skąd bociany wiedzą dokąd lecieć na zimę. Oprócz bociana białego poznamy również znacznie bardziej skrytego bociana czarnego.

O przyrodzie

Zwierzęta z różnych stron świata - o gatunkach zagrożonych

Opis

Zajęcia poświęcone są zwierzętom zagrożonym wyginięciem tak w Polsce, jak i na świecie. Mają na celu uporządkowanie wiadomości na temat wybranych zwierząt, ich warunków życia, miejsca występowania. Zwrócenie uwagi na rolę przystosowania się wybranych gatunków do warunków życia. Podczas zajęć uczestnicy poszerzają, a przede wszystkim praktycznie wykorzystują swoją wiedzę geograficzną i biologiczną. Najważniejszym elementem zajęć jest zrozumienie, iż wszystkie żyjące organizmy mają taką samą wartość ekologiczną i swoje miejsce w łańcuchu życia.

Bzyczące i ćwierkające ogrody

Opis

Celem warsztatu jest ukazanie możliwości ochrony bioróżnorodności we własnym ogródku czy nawet na balkonie. Podczas zajęć dokładnie przyjrzymy się różnicom pomiędzy nowoczesnymi ogrodami z wyrównaną nawierzchnią i krótko przystrzyżonym jednorodnym trawnikiem, a tymi naturalnymi, z bogactwem odmian kwiatów, przyciągających owady, z drzewami i krzewami liściastymi, które są stołówką dla zwierząt. Uczniowie zaprojektują własny ogród przyjazny zwierzętom i zachowaniu bioróżnorodności, a przy okazji poznają „dobrosąsiedzkie” zależności w takim ogrodzie. Ponadto omówimy znaczenie owadów i ptaków w przyrodzie, poszukamy przykładów roślin miododajnych i wyselekcjonujemy informacje nt. wybranych roślin i zwierząt. Warsztat uczy zrozumienia powiązań w przyrodzie i oferuje kreatywną, ciekawą zabawę.

Warsztat o dobrym wilku

Opis

Podczas warsztatu przybliżymy uczestnikom zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników. Porozmawiamy o tym ile wilków jest w Polsce, gdzie można je spotkać, jak rozpoznać ślady obecności wilków na danym terenie i co zrobić gdy spotka się wilka. Opowiemy o wilczej komunikacji, zwyczajach i zabawach. Wspólnie zastanowimy się nad tym jaką rolę wilki pełnią w przyrodzie i dlaczego myśliwi za nimi nie przepadają. Rozwiejemy też mit o strasznym wilku, a z licealistami porozmawiamy także o wilczych fakenewsach i medialnej nagonce na te piękne i mądre drapieżniki. Zajęcia podzielone są na część merytoryczną i artystyczną, podczas której uczestnicy wykonają prace inspirowane wilkami.

Plątanina życia - zajęcia o bioróżnorodności

Opis

Każdego z nas coś ze sobą łączy – kłębek wędrujący po sali wyznaczy gęstą sieć powiązań pomiędzy uczestnikami. A co łączy człowieka z dżdżownicą lub pszczołą? Jaki związek mamy z grzybami? Warsztat skupia się na uzależnieniu człowieka od środowiska naturalnego i uświadomieniu istnienia sieci powiązań pomiędzy żywymi organizmami. Uczniowie dowiedzą się, dlaczego różnorodność form życia jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania planety i jakie skutki dla całego systemu spowoduje zniknięcie kilku elementów przyrody. Wspólnie zastanowimy się nad sposobami zapobieżenia temu zagrożeniu.

Usługi ekosystemów

Opis

Dobre życie zależy od „usług” dostarczanych przez ekosystemy. Zdrowa żywność, woda, naturalne paliwa czy naturalne włókna to bezpośrednie korzyści z przyrody. Korzystamy też z wielu innych darów natury, będących rezultatem skomplikowanych procesów i interakcji. Co by było, gdyby zaniknęły procesy glebotwórcze, zatrzymało się krążenie materii w przyrodzie, czy ustała regulacja jakości wody lub powietrza? Podczas zajęć omówimy i usystematyzujemy z uczniami produkty i usługi, które dostarcza przyroda, a także zastanowimy się nad powiązaniami między podstawowymi założeniami ekologicznymi i ekonomicznymi. Grupa wiekowa: gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne

Od nasionka do roślinki

Opis

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z nasionami w niecodzienny sposób, wykorzystując zmysły wzroku, słuchu, dotyku i smaku. Dowiedzą się jakie znaczenie mają nasiona dla przyrody i dla człowieka, do czego można je wykorzystywać i jakie mają wartości zdrowotne. Spróbują rozpoznać nasiona przy pomocy dotyku oraz odgadnąć jakie rośliny wyrosną z poszczególnych nasion. Obejrzą też i wysłuchają historii o nasionku opowiedzianej z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai oraz stworzą nasienne mandale.

Olej palmowy i zwierzęta lasów równikowych

Opis

Olej palmowy jest wszechobecny. Znaleźć go można w m. in. w żywności, kosmetykach, detergentach, karmie dla zwierząt, biopaliwach. Podczas warsztatu uczniowie poznają konsekwencje ogromnego zapotrzebowania ludzkości na ten surowiec, dowiedzą się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na stan lasów równikowych i poznają gatunki zwierząt zagrożone przez te uprawy. Na zajęciach poznają też inne rośliny oleiste i zastanowią się co mogą zrobić aby ograniczyć konsumpcję oleju palmowego.

Wpływ rolnictwa na wodę

Opis

Zajęcia składają się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest wpływowi rolnictwa na jakość wód na ziemi. Poprzez obrazowe doświadczenia uczniowie zobaczą, w jaki sposób dochodzi do zanieczyszczeń wód powierzchniowych nawozami, gnojówką czy wyciekami z nieszczelnego szamba. Dowiedzą się czym jest eutrofizacja i jak wpływa na życie w zbiornikach wodnych. Porozmawiamy o tym czym jest rolnictwo ekologiczne i jak rozpoznać produkty rolnictwa ekologicznego na sklepowej półce. W drugiej części zajęć zajmiemy się ilością zużycia wody w rolnictwie na świecie oraz koncepcją śladu wodnego. Sprawdzimy ile wody potrzeba do wyprodukowania szklanki mleka, dżinsów, hamburgera czy cytryny. Zastanowimy się, gdzie podziała się woda z Jeziora Aralskiego oraz jaki wpływ mają nasze wybory konsumenckie na dostęp do wody w krajach Globalnego Południa.

Z biegiem rzeki

Opis

Zajęcia poświęcone polskim rzekom. Na początku poszukamy na mapach wód powierzchniowych i je nazwiemy, sprawdzimy, jak rzeki kształtują krajobraz. Poznamy bliżej rzeki Polski i woj. łódzkiego. Później sprawdzimy, co żyje w rzece i w jej pobliżu? Na zakończenie zastanowimy się, jak rzeki wpływają (i dawniej wpływały) na życie ludzi (np. na osadnictwo) oraz jak ludzie wpływają na rzeki.

Drzewa w mieście - naturalny filtr powietrza

Opis

Zajęcia zainspirowane książką Petera Carnavasa pt. „Ostatnie drzewo w mieście”. Podczas spotkania zastanowimy się jaką, rolę odgrywają drzewa w życiu miasta (dla ludzi, zwierząt, stosunków wodnych, mikroklimatu, ograniczaniu zanieczyszczeń i hałasu). Uczniowie dowiedzą się, jakie drzewa najlepiej oczyszczają powietrze i najlepiej znoszą trudne miejskie warunki. W grupach uczniowie wcielą się w miejskich planistów i zaprojektują zielone miasto/dzielnicę. Zastanowimy się także, jak każdy z nas może chronić drzewa w mieście.

Zdumiewająca przyroda Afryki

Opis

Podczas zajęć udowodnimy, że Afryka to znacznie więcej niż sawanna ze słoniami, lwami, żyrafami i zebrami. Poznamy zwierzęta całego kontynentu oraz niezwykłe afrykańskie drzewa (porównamy baobab z naszym rodzimym dębem). Porozmawiamy o ochronie przyrody kontynentu afrykańskiego i ludziach którzy chronią afrykańską przyrodę.

W krainie Posejdona - warsztat o morzach i i oceanach.

Opis

Jak duża jest pacyficzna plama śmieci, czy płetwal błękitny zmieściłby się do autobusu, czy wieloryb do wielka ryba, kto jest największym wrogiem ryb, sprawdzimy dlaczego wyciek ropy jest tak groźny dla morskich zwierząt i dlaczego hałas na morzu wprowadza w błąd oceanicznych podróżników? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas zajęć.

Zmiana klimatu

Energia Ziemi

Opis

Podczas zajęć uporządkujemy wiedzę na temat odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii elektrycznej oraz porozmawiamy o wpływie różnych sposobów produkcji energii na środowisko. Uczniowie uświadomią sobie dlaczego ważne jest oszczędzanie energii i poznają proste sposoby aby zużywać mniej prądu w codziennym życiu.

Świat za 50 lat. Prognozowane skutki zmian klimatu

Opis

Skutków zmian klimatu doświadczamy na własnej skórze co raz częściej. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym co już się dzieje i co czekać nas może w przyszłości w związku z postępującą zmianą klimatu. Stworzymy wspólnie mapę skutków zmian klimatu w Polsce, omówimy też konsekwencje dotykające mieszkańców innych części globu. Porozmawiamy o tym co możemy robić aby przygotować się do obecnych i prognozowanych zmian.

Klimatyczni – co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu

Opis

Warsztat ma na celu uświadomienie uczniom ich wpływu na zmiany klimatu oraz wskazanie działań na rzecz ochrony klimatu i zmotywowanie do nich. Wspólnie zastanowimy się jak nasze codzienne zachowania zmieniają klimat, w jaki sposób zmieniając swoje codzienne nawyki możemy chronić klimat. Zastanowimy się również w jaki sposób namawiać do ochrony klimatu innych.

Ciepło, cieplej, gorąco! Wprowadzenie do zmian klimatu

Opis

Zajęcia wprowadzają do zagadnień związanych ze zmianami klimatu, wyjaśniają podstawowe pojęcia i procesy. Podczas warsztatu uczniowie dowiedzą się czym jest efekt cieplarniany, które gazy są gazami cieplarnianymi i jakie są ich główne źródła oraz jaki wpływ na zwiększanie się efektu cieplarnianego ma człowiek.

Edukacja globalna

Gry i zabawki z różnych stron świata

Opis

Wszystkie dzieci na świecie uwielbiają się bawić. Chcecie dowiedzieć się w co bawią się dzieci w Azji, Afryce, Ameryce Południowej? Chcecie zrobić i zagrać w prostą planszówkę z Ghany Achi, zrobić gwatemlaskie Worry Dolls, dowiedzieć się czy dzieci w Mongolii grają w Minecraft? Jeśli tak, to zapraszamy na zajęcia!

Kto na nas pracuje?

Opis

Podczas zajęć zastanowimy się, kto uszył nasze ubrania, kto pracował przy produkcji komórki czy plecaka. Porównamy warunki pracy w Polsce i krajach Globalnego Południa. Przeanalizujemy sytuację pracowników w krajach Globalnego Południa w kontekście przestrzegania praw człowieka. Warsztaty składają się z ćwiczenia na wyobraźnię, analizy tekstów dyskusji i części dramowej.

Daleko do szkoły. O wartości edukacji

Opis

Zajęcia, które pozwalają uczestnikom docenić możliwość chodzenia do szkoły i uczenia się. Uczniowie porównują szkoły z różnych regionów świata i warunki w jakich uczą się ich rówieśnicy, wyszukują podobieństwa i różnice dotyczące polskich i nepalskich szkół i przedszkoli, dyskutują na temat roli edukacji w życiu człowieka i zastanawiają się, jakie umiejętności daje szkoła, a także dlaczego nie wszędzie dzieci mogą chodzić do szkoły. Po zajęciach uczniowie wiedzą, że każde dziecko na świecie ma prawo do edukacji i że warto z niego korzystać.

Kto zajdzie wyżej? O znaczeniu równouprawnienia płci

Opis

Celem warsztatów jest ukazanie wpływu nierówności płci na rozwój społeczeństw. Najczęstszą przyczyną nierówności społecznej jest dyskryminacja ze względu na płeć. Problem ten jest ogromnie widoczny w krajach Globalnego Południa. Podczas warsztatu uczniowie oraz uczennice nauczą się m.in. wyjaśniać czym jest równouprawnienie oraz dlaczego poprawa sytuacji kobiet i dziewcząt została ujęta w Milenijnych Celach Rozwoju. Zauważą negatywny wpływ stereotypów na życie jednostek oraz rozwój całego kraju.

Olej palmowy i zwierzęta lasów równikowych

Opis

Olej palmowy jest wszechobecny. Znaleźć go można w m. in. w żywności, kosmetykach, detergentach, karmie dla zwierząt, biopaliwach. Podczas warsztatu uczniowie poznają konsekwencje ogromnego zapotrzebowania ludzkości na ten surowiec, dowiedzą się w jaki sposób uprawy palmy olejowej wpływają na stan lasów równikowych i poznają gatunki zwierząt zagrożone przez te uprawy. Na zajęciach poznają też inne rośliny oleiste i zastanowią się co mogą zrobić aby ograniczyć konsumpcję oleju palmowego.

Daleko do wody

Opis

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że czysta woda jest na wyciągniecie ręki w kranie w naszym domu. Nie wszędzie na świecie dostęp do wody jest tak prosty. Podczas zajęć przyjrzymy się jak wygląda dzień z życia dzieci z Ghany – kraju położonego w środkowej Afryce. Podczas zajęć zastanowimy się do czego potrzebna jest nam woda w codziennym życiu, ile wody zużywamy, skąd bierze się woda w naszym kranie, a skąd biorą wodę mieszkańcy terenów gdzie nie ma wodociągów. Dzieci sprawdzą ile ważą baniaki z wodą i czy ich noszenie kilka godzin dziennie jest łatwe. Podczas zajęć korzystamy z teatrzyku kamishibai – dzieci obejrzą i wysłuchają bajki „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej.

Czysta woda prawem człowieka

Opis

Obecnie wciąż ponad 800 mln ludzi na świecie nie ma dostępu do wody pitnej, choć woda jest niezbędna do przeżycia. Podczas zajęć uczniowie uświadamiają sobie, jaką rolę odgrywa woda w życiu pojedynczych ludzi oraz całych społeczności oraz jakie skutki niesie brak dostępu do czystej wody. Uczniowie porównują swoją sytuację z sytuacją rówieśnika z Afryki subsaharyjskiej a następnie w grupach analizują przyczyny i skutki dostępu do czystej wody w różnych częściach świata. Wspólnie będziemy szukać rozwiązań dla problemu dostępności wody na świecie. W czasie warsztatów będziemy rozmawiać o prawach człowieka w tym o prawie do wody, o wpływie zmian klimatu na stosunki wodne na świecie. Z najstarszy-mi uczniami będziemy poruszać również kwestię wpływu niedoboru wody na sytuację społeczno-polityczno-gospodarczą na świecie.

Zdumiewająca przyroda Afryki

Opis

Podczas zajęć udowodnimy, że Afryka to znacznie więcej niż sawanna ze słoniami, lwami, żyrafami i zebrami. Poznamy zwierzęta całego kontynentu oraz niezwykłe afrykańskie drzewa (porównamy baobab z naszym rodzimym dębem). Porozmawiamy o ochronie przyrody kontynentu afrykańskiego i ludziach którzy chronią afrykańską przyrodę.

Żyrafa na rowerze - o migracjach z teatrzykiem kamishibai

Opis

Punktem wyjścia do rozmów o migracjach i uchodźstwie będzie bajka kamishibai autorstwa Rafała witka z ilustracjami Joanny Rusinek pt. "Żyrafa na rowerze". Bajka opowiada historię siedmioletniej Tatiany, jej pluszaka - Pana Żyrafy i jej rodziny, uciekających z kraju ogarniętego konfliktem. Wspólnie zastanowimy się kim jest uchodźca i co zrobić, gdy w klasie pojawia się nowy kolega lub koleżanka, jak pomóc mu/jej się zaaklimatyzować w nowym otoczeniu.

Ekologia na co dzień

Kupuj odpowiedzialnie

Opis

Podczas zajęć zastanowimy się jak robić zakupy z głową, czyli co i jak kupować, aby nie zostać posiadaczem całej masy zbędnych, szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia rzeczy. Uczniowie dowiedzą się na co zwracać uwagę podczas zakupów, poznają stosowane w Polsce i na świecie ekoznaki oraz inne oznaczenia które znajdują się na opakowaniach. Zbadają również etyczną stronę poszczególnych wyborów konsumenckich. Na koniec uczniowie stworzą własny Kodeks Dobrych Zakupów, który pomoże utrwalić nabytą wiedzę i nie pogubić się w gąszczu zakupowych pokus.

Ekoznaki

Opis

Podczas zajęć uczniowie poznają stosowane w Polsce ekoznaki oraz inne oznaczenia, które można znaleźć na opakowaniach różnego rodzaju produktów. Dowiedzą się dlaczego warto zawsze czytać informacje znajdujące się na opakowaniu lub metce, zaprojektują również własne ekoznaki.

Śmieci nie biorą się znikąd

Opis

Zajęcia ukazują problem śmieci, jako efekt nadmiernej konsumpcji oraz ukazują możliwości przeciwdziałania problemowi poprzez stosowanie zasady 3R (reduce, reuse, recycle). W przystępnej i działającej na wyobraźnię formie przedstawimy dane dotyczące ilości śmieci powstających w naszych domach, wspólnie stworzymy piramidę postępowania ze śmieciami i zastanowimy się czy recykling rozwiąże problem nadmiaru śmieci.

Od karety do rakiety - o zrównoważonym transporcie, samolotach i smogu komunikacyjnym

Opis

Zajęcia poświęcone problemowi komunikacji, nadmiernego ruchu samochodowego w mieście i wynikających z tego konsekwencji dla środowiska i człowieka. Wspólnie zastanowimy się, jakie środki transportu są najbardziej ekologiczne.

Torba w kwiatki na Dzień Matki (na Dzień Babci, na Gwiazdkę)

Opis

Każdy z nas chodzi na zakupy, które często kończą się przyniesieniem do domu dziesiątek jednorazowych torebek foliowych, które po chwili lądują w śmietniku. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się w czym najlepiej przynosić zakupy ze sklepu. Porównają kilka różnych toreb po względem surowca z którego zostały zrobione, trwałości, estetyki, wygody, ceny i wpływu na środowisko. Okazuje się, że nieodzownym elementem ekologicznych zakupów jest trwała, lekka, wielorazowa torba najlepiej bawełniana lub lniana. Taką właśnie bawełnianą torbę uczniowie będą mogli ozdobić według własnego pomysłu, by rozbić jedyny w swoim rodzaju prezent dla mamy, dziadka czy przyjaciółki. Zapewniamy gładkie torby z jasnej tkaniny i kredki do rysowania na tkaninie. Koszt warsztatu zgodnie z cennikiem + 10 zł za każdą torbę.

Uwaga, alarm antysmogowy

Opis

Podczas zajęć uczniowie dowiedzą się czym jest powietrze i z czego się składa a dzięki prostym doświadczeniom poznają jego niektóre właściwości. Następnie porozmawiamy o tym czym jest smog i czy każde zanieczyszczenie powietrza jest smogiem? Uczestnicy poznają główne przyczyny powstawania smogu i dowiedzą się co robić, aby się przed nim bronić. Wspólnie zastanowimy się też nad tym co możemy robić, aby powietrze wokół nas było dobrej jakości.

Drzewa w mieście - naturalny filtr powietrza

Opis

Zajęcia zainspirowane książką Petera Carnavasa pt. „Ostatnie drzewo w mieście”. Podczas spotkania zastanowimy się jaką, rolę odgrywają drzewa w życiu miasta (dla ludzi, zwierząt, stosunków wodnych, mikroklimatu, ograniczaniu zanieczyszczeń i hałasu). Uczniowie dowiedzą się, jakie drzewa najlepiej oczyszczają powietrze i najlepiej znoszą trudne miejskie warunki. W grupach uczniowie wcielą się w miejskich planistów i zaprojektują zielone miasto/dzielnicę. Zastanowimy się także, jak każdy z nas może chronić drzewa w mieście.

Edukacja artystyczna

Torba w kwiatki na Dzień Matki (na Dzień Babci, na Gwiazdkę)

Opis

Każdy z nas chodzi na zakupy, które często kończą się przyniesieniem do domu dziesiątek jednorazowych torebek foliowych, które po chwili lądują w śmietniku. Podczas zajęć uczniowie zastanowią się w czym najlepiej przynosić zakupy ze sklepu. Porównają kilka różnych toreb po względem surowca z którego zostały zrobione, trwałości, estetyki, wygody, ceny i wpływu na środowisko. Okazuje się, że nieodzownym elementem ekologicznych zakupów jest trwała, lekka, wielorazowa torba najlepiej bawełniana lub lniana. Taką właśnie bawełnianą torbę uczniowie będą mogli ozdobić według własnego pomysłu, by rozbić jedyny w swoim rodzaju prezent dla mamy, dziadka czy przyjaciółki. Zapewniamy gładkie torby z jasnej tkaniny i kredki do rysowania na tkaninie. Koszt warsztatu zgodnie z cennikiem + 10 zł za każdą torbę.

Powrót papieru czyli użyteczna makulatura

Opis

W czasie warsztatów każdy uczestnik własnoręcznie wykona kartkę papieru z makulatury. Uczniowie poznają cały proces czerpania papieru, począwszy od podarcia makulatury aż po wyczerpanie kartki papieru. Kartki będziemy ozdabiać roślinami, liśćmi lub techniką decoupageu. Ponadto podczas zajęć uczniowie zapoznają się z historią papieru, poznają też inne materiały na których utrwalano pismo. Wspólnie zastanowimy się dlaczego warto oszczędzać papier i jak to robić.

Kolorowe drzewko - ozdoby choinkowe

Opis

Podczas zajęć każdy uczeń wykona kilka ozdób choinkowych różnymi metodami i z różnych surowców (papieru, tektury, tkanin, koralików, guzików). Będzie można wykonać przepiękne anioły, mikołajki, renifery, gwiazdki. Podczas zajęć dzieci poznają symbolikę tradycyjnych ozdób choinkowych i związane ze świętami dawne zwyczaje.

Teatr w skrzynce – warsztat teatrzyku kamishibai

Opis

Kamishibai (jap. 紙芝居 kami – papier, shibai - sztuka) to japoński teatr obrazkowy, który wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w niej przed-stawiane są kolejne fragmenty historii. Podczas zajęć dzieci będą mogły zobaczyć jedną z pięciu bajek. Do wy-boru mamy: azjatycką opowieść z literkami w roli głównej pt. „Szkoła Czi-Tam”, afrykańską opowieść o dostępie do wody „Po drugiej stronie gór” oraz kolejną o dostępie do żywności pt. „Gadatliwy ptak Narina” a także opowieść o lasach z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle „Nowy dom rysia Rudka” i piękną opowieść o migracjach pt. „Żyrafa na rowerze”. W drugiej części zajęć dzieci wspólnie wymyślą, zilustrują i przedstawią w teatrzyku własną historię.

Edukacja etnograficzna

Gdy pierwsza gwiazdka na niebie świeci

Opis

Zajęcia poświęcone symbolika Świąt Bożego Narodzenia. Będzie można poznać bardzo popularne kiedyś wigilijne wróżby, poznać zwyczaje wigilijne takie jak np. straszenie drzew, wigilijne żarty, dowiedzą się jakie postacie można było kiedyś spotkać wśród kolędników, poznają prawdziwą historię św. Mikołaja, symbolikę potraw wigilijnych i ozdób świątecznych. Zajęcia prowadzone przez etnografa.

Pisanki, kraszanki - obrzędy wielkanocne

Opis

Zajęcia etnograficzne poświęcone Wielkanocy są elementem cyklu warsztatów Kultura ludowa i dawne tradycje dzięki którym uczniowie będą mieli okazję poznać i zrozumieć często zapomniane zwyczaje swoich przodków. Zapoznają się z symboliką poszczególnych elementów dawnych świąt i obrzędów oraz odkryją zawarte w nich sensy i znaczenia. Dowiedzą się też jaki jest rodowód obecnych zwyczajów świątecznych i jak bardzo różnią się one od tych dawnych. Zajęcia prowadzone przez etnografa.