menu:strona główna
menu:stowarzyszenie
menu:edukacja
menu:projekty i działania
menu:publikacje
menu:kontakt
kalendarz Źródeł galeria Źródeł
Nasz profil na Facebooku Przekaż 1% podatku na projekty Żródeł
 
  

kontakt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła"
Łódź 90-602, ul. Zielona 27
tel. 42 632 81 18, 42 632 03 11
fax 42 291 14 50, kom. 507 575 535
e-mail: office@zrodla.org.pl


1% zbieramy we współpracy
z PITax.pl Łatwe podatki.

Ta strona używa cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.


Nasza strona na Google Plus Nasz profil na Facebooku


edukacja ekologiczna na wysokim poziomieO STOWARZYSZENIU

dane stowarzyszenia
statut
członkostwo
raporty roczne
historia
nasi ludzie


logo
Logo do pobrania 747x288px (6 kB)
Logo zamienione na krzywe - AI (72 kB)

. . .


NASI LUDZIE

Karolina Baranowska Karolina Baranowska – w Źródłach od 2003 roku, l latach 2006-2010 prezeska Źródeł, wcześniej i obecnie w zarządzie. W Źródłach prowadzi warsztaty, wyjeżdża na zielone szkoły i organizuje imprezy popołudniowe (spotkania, pokazy filmów). Szczególnie interesuje się tematyką zwierzęcą i konsumencką oraz kulturowo-etnologiczną – a to z racji wykształcenia, bo Karolina jest etnologiem. Jej zainteresowania i hobby to czytanie, spacery piesze i rowerowe i ogólnie wyjazdy wszelakie, baaardzo lubi psy a szczególnie Fraszkę i Dzidkę :-) Chodzi na jogę i uczy się grać na zachodnioafrykańskich bębnach.

Gosia Świderek Gosia Świderek – w Źródłach od początku, współzałożycielka, od początku w zarządzie stowarzyszenia. W Źródłach od zawsze zajmuje się edukacją: najpierw warsztaty, później zielone szkoły, później duże projekty edukacyjne, obecnie przede wszystkim opracowywanie materiałów dydaktycznych, szkolenia i pisanie wniosków o dotacje. Ostatnio pochłonęła ją edukacja globalna. W wolnych chwilach szyje broszki z filcu, robi laurki, wycina z gumek stemple, piecze mufinki, lubi czytać Calvino, Steinbecka i Podsiadłę. Ma zdecydowanie za dużo pomysłów w stosunku do czasu, który może poświęcić na ich realizowanie.

Krzysztof Wychowałek – w Źródłach od początku, współzałożyciel i wieloletni wiceprezes, obecnie dyrektor. Zajmuje się administracją i finansami stowarzyszenia, promocją w internecie oraz ogólnym ogarnianiem chaosu. Prowadził różne działania dotyczące ochrony zwierząt. Od 20 lat zdeklarowany, ideologiczny wegetarianin, miłośnik bakłażanów i czerwonego gruzińskiego wina. Hobby: gra w Cywilizację, Minecraft i Agario i parzenie dobrej kawy (koniecznie faitrade).

Marta Karbowiak Marta Karbowiak - z wykształcenia filmoznawca, z pasji ekolożka. Dołączyła do Źródeł jako uczestniczka Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej, ale z rozpędu została na dłużej i teraz sama koordynuje projekty. Obrończyni praw zwierząt wszelakich, od pszczół po wieloryby. Szczególne miejsce w jej życiu zajmują bezdomne koty, które w kryzysowych sytuacjach, zawsze wiedzą gdzie ją znaleźć, żeby była im szpitalem, pomocą społeczną i jadłodajną w jednym. Prywatnie wyznawczyni Brunona Schulza, teatromanka, a kiedy odwiedza przyjaciół posiadających odbiornik telewizyjny, także wierna oglądaczka TVP Kultura. Gna ją w świat, nie przegapia żadnej okazji do podróży. Jest pewna, że w poprzednim życiu była Skandynawką, obstawia że w przyszłym zamieszka na Bałkanach. Na wypadek gdyby miała zreinkarnować się jako zwierzę, od nastu lat nie je mięsa. Koleżanki z pastwiska by jej nie darowały.

Ewa Kamińska-Bużałek Ewa Kamińska-Bużałek - od 2010 roku koordynuje w Źródłach projekty edukacyjne („Nie znikaj”, „Ekozorientowani", „Woda nas uwodzi"). Obecnie pełni też funkcję wiceprezeski (nie wiceprezesa!) Stowarzyszenia. Wcześniej pracowała w Koalicji Karat, gdzie zajmowała się kwestią warunków pracy w globalnym przemyśle odzieżowym. Współtworzy inicjatywę Łódzki Szlak Kobiet. Od czasu do czasu organizuje feministyczne spotkania w Krytyce Politycznej. Jako zwolenniczka zrównoważonego transportu jeździ po mieście rowerem lub tramwajem, mimo iż w Łodzi wymaga to sporego samozaparcia. Chciałaby obalić dyktaturę skowronków.

Agnieszka Gaszyńska Agnieszka Gaszyńska - absolwentka Ochrony Środowiska na UŁ, obecnie zajmuje się w Źródłach projektem „W dziką stronę”. Jest bardzo szczęśliwa, że wreszcie znalazła miejsce, gdzie można wspólnie z innymi zmieniać świat na lepszy. Romantyczka. Lubi podróże dalekie i bliskie, wschody słońca, fotografię i domowe konfitury. Marzy, aby kiedyś opuścić miasto i przenieść się do tradycyjnego domu na wsi.

Magda Piekunko Magdalena Piekunko - Absolwentka Turystyki i Rekreacji na UŁ. Do Źródeł wpadła na chwilę, przejąć koordynację projektu „Woda nas uwodzi”, została na dłużej. Obecnie zajmuje się pracami wszelakimi, związanymi z organizacją „Bardzo Zielonych Szkół”. Z III sektorem związana od 2012 r. i jak się przekonuje jest to związek udany. Łodzianka, bardzo związana z życiem swojego rodzinnego miasta, zaintrygowana jego historią i wielokulturowym dziedzictwem. Miłośniczka podróży z plecakiem, wspinaczki i gór, w szczególności Tatr, do których stara się wracać jak najczęściej. Bardzo lubi koty (ma nadzieję, że ze wzajemnością), ćwiczyć jogę, jeździć na rowerze i szaleć na koncertach.

Ania ChomczyńskaAnia Chomczyńska - w Źródłach od 2012 roku, absolwentka II edycji Szkoły dla Trenerów Edukacji Ekologicznej. Dawno temu przeczytała „Małego Księcia” i wtedy też postanowiła zrozumieć dzieci. Od tamtej pory nie może się nadziwić możliwościom wyobraźni oraz otwartości w myśleniu dzieci, od których nieustanie uczy się optymizmu i czerpania radości z małych rzeczy. Szeroko rozumianą edukację ekologiczną i obywatelską zaraziła się w czasie studiów (ochrona środowiska), podczas których podjęła decyzję o konieczności poświęcenia swojego życia ratowaniu świata :) Zakochana w Puszczy Białowieskiej, górach, małych, starych miasteczkach i potrawach z cukinii. W wolnych chwilach najczęściej tańczy, czyta i robi zdjęcia… zabawkom.

Kamil CzepielKamil Czepiel – dołączył do Źródeł po drugiej edycji Ekozorientowanych. Trener Edukacji Ekologicznej oraz Praw Człowieka. Przyrodą i ochroną środowiska zaczął się fascynować już w szkole średniej, co zaowocowało dwukrotnym tytułem laureata wojewódzkiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Ekologicznej, a następnie ukończeniem Ochrony Środowiska w Zakładzie Botaniki UwB. Od 2010 roku pracował jako specjalista ds. ekologii i edukacji ekologicznej Fundacji Europejskie Centrum Ziemi. Aktualnie także członek krakowskiej grupy edukacyjnej Amnesty International i Towarzystwa Przyjaciół Śląskiego Ogrodu Botanicznego, na którego terenie odtwarza naturalne siedlisko muraw kserotermicznych. Prywatnie – a przynajmniej tak mu się wydaje – „bosochodzący” miłośnik trzmieli, darczyńca Muzeum Ziemi Sokólskiej, pisarz wyróżniony przez Ministerstwo Środowiska, autor wystawy fotografii przyrodniczej „Wschodząca nadzieja”, twórca kulturalnego projektu promującego polską literaturę pn. „Papierowa Orchidea” i organizator ogólnopolskich konkursów literackich. W chwili powstawania tego opisu przywraca świetność przedwojennemu młynkowi do kawy. W wolnym czasie… sypia lub rozkoszuje się dobrą lekturą.

Ewelina Paprocka Ewelina Paprocka - absolwentka pedagogiki animacji i profilaktyki społeczno–kulturalnej UŁ. Jest wolontariuszką w świetlicy socjoterapeutycznej i domu dziecka, działa w kole naukowym, w którym organizuje m.in. zajęcia rękodzielnicze oraz inne artystyczno–ekologiczne. W obszarze pedagogiki szczególnie interesują ją kwestie rozwijania zdolności jako formy wspierania rozwoju, animacji, kreatywności, socjoterapii. Jej zdaniem nie ma dzieci trudnych, są za to dzieci zaniedbane, niekochane, które potrzebują wsparcia i akceptacji. W wolnych chwilach lubi fotografować przyrodę, obserwować ptaki i robić kartki okolicznościowe. W edukacji ekologicznej i pracy z dziećmi odnalazła swoje powołanie i w tym kierunku chce się rozwijać.

Agnieszka Mazur Agnieszka Mazur - absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Łódzkim i Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, swą pasję pedagogiczną realizuje promując wiedzę przyrodniczą, ekologiczną, globalną od przedszkolaków do licealistów. Dba o kondycję pływając i jeżdżąc na rowerze, a dla ducha słucha chilli zet i klasyki rocka, czyta kryminały, rozwiązuje łamigłówki. Uwielbia gry planszowe i towarzyskie. Lubi zarażać uśmiechem. Jest dumną balkonową ogrodniczką marząca w przyszłości o dużo większych połaciach zieleni.

Piotr Gaszyński Piotr Gaszyński - podróżnik, pilot wycieczek, przewodnik po najodleglejszych kawałkach świata. Fotografuje, pisze i fantastycznie opowiada. Tylko w ostatnich trzech latach był w Kenii, Tanzanii (z Zanzibarem), Filipinach, Hongkongu, Brazylii, Indonezji, Grecji, Ugandzie, Chinach, Tybecie, Etiopii, Argentynie, Urugwaju, Paragwaju, Peru, Boliwii, Szkocji, Maroko, Rwandzie, Syrii, Jordanii, Chile (+ Wyspa Wielkanocna), Polinezji Francuskiej, Nepalu i Indiach. W Źródłach od 2001 roku, wiceprezes w latach 2003-2006.

Irka Jazukiewicz Irka Jazukiewicz – ze Źródłami związana od 2012 roku jako absolwentka Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej, a potem Globalnej i Przyrodniczej. Ekolożka i edukatorka, z wykształcenia polonistka, zawsze ciekawa nowych metod zabawy i pracy z dziećmi. Literacka wielbicielka Jose Luisa Borgesa i Olgi Tokarczuk. Z pasją uczy się, dziwi i opowiada o strategiach przystosowawczych roślin i zwierząt. Pisze artykuły, uparcie uprawia balkonowe zioła i organizuje happeningowe koncerty ze Stowarzyszeniem MY. Imigrantka z Wilna w Warszawie, na co dzień rowerzystka i puzonistka od święta z instrumentem-kabaczkiem w orkiestrze warzywnej Paprykalaba.

Adam Kaczmarek Adam Kaczmarek – w Źródłach od 2011 r. Z wykształcenia jest etnologiem i antropologiem kulturowym, a z zamiłowania pedagogiem. Uczestnik II edycji Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej. Edukator i trener edukacji ekologiczne, pilot wycieczek. Od 2011 r. prowadzi terenowe zajęcia przyrodnicze i warsztaty na organizowanych przez Źródła Bardzo Zielonych Szkołach. Współpracuje z Fundacją Pracownia Nauki i Przygody przy prowadzeniu zajęć integracyjnych i na budowanie zespołu z wykorzystaniem niskiego parku linowego, ćwiczeń i gier terenowych. W swojej pracy wykorzystuje metody stosowane w experiential learning i outdoor education, a także techniki dramowe. Uwielbia górskie wędrówki i próbuje swych sił we wspinaczce skałkowej. By oddać się czystej rozrywce sięga po hiszpańskie kryminały, a w chwilach relaksu popija yerba mate.

Diana Barańska Diana Barańska – ze Źródłami związana od 2014 r. Z wykształcenia pedagożka, na co dzień animatorka kultury. Dobrze rozumie się z dziećmi, bo sama lubi się bawić i organizować zabawę innym. Pracuje również z migrantami ukraińskimi, gra w orkiestrze warzywnej i jeździ na rowerze. Wychowała się "pod lasem", teraz mieszka w Warszawie i chętnie eksploruje dziką przyrodę z miejskimi dziećmi.

Kasia Kępska Kasia Kępska – absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu, pracowała jako kucharz wegetariański, nauczycielka a obecnie: instruktorka - jurajski przewodnik terenowy. Niespokojny duch, wciąż poszukujący swego (koniecznie dzikiego) miejsca na Błękitnej Planecie. Lubi spotkania z ludźmi o dobrej energii. Mama uroczych rozrabiaków: Jasia i Tosi.


Piotr Dominiak Piotr Dominiak - animator społeczny i kulturalny, dziennikarz, twórca i zarządzający kilku organizacji pozarządowych na Śląsku, radny Miasta Racibórz, aktor teatru alternatywnego i performer uliczny, organizator rowerowych mas krytycznych (skazany za to w 2007 r. przez sąd na 40 godzin segregowania śmieci), twórca i koordynator m.in. Festiwalu Sztuki Ciało-Duch-Miasto, Szkoły Menadżerów Kultury, projektu Puste Miejsce. Tu Byli Żydzi, Inkubatora Organizacji Pozarządowych. Jako dziennikarz specjalizuje się w energetyce. Zdecydowany przeciwnik energetyki jądrowej, żywności transgenicznej i rolnictwa przemysłowego, wycinania lasów oraz zabijania zwierząt w celu poprawy wskaźnika PKB. Wielbiciel żywności organicznej i rolnictwa ekologicznego, autonomicznych społeczności lokalnych, miłośnik dzikiej przyrody, trekkingu wysokogórskiego oraz niekończących się podróży rowerem. Na początku 2012 r. postanowił profesjonalnie zająć się kreowaniem postaw i społecznej świadomości przyjaznej ziemskim ekosystemom i bioróżnorodności, dzięki czemu pół roku później został absolwentem naszej Szkoły Trenerów Edukacji Ekologicznej „Ekozorientowani”.

. . .
 Ośrodek Edukacji i Kultury Ekologicznej Zielona 27 w Łodzi
Bardzo Zielone Szkoły
EkoKalendarz
Edukacja globalna
Woda nas uwodzi
U źródeł Natury
Nie podgrzewaj atmosfery
Wychodzą z cienia podwórkowe wspomnienia
Parki i ogrody oczami młodzieťy
Psubraty - ochrona humanitarna zwierząt
Szkolne ogrody - zielone pracownie

PZS
ODE Źródła jest członkiem
Polskiej Zielonej Sieci

PZS
ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Sprawiedliwego Handlu


Niech żyją!

ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Niech Żyją!


CCP

ODE Źródła jest członkiem
Koalicji Clean Clothes Polska (CCP)


BIP
Biuletyn Informacji Publicznej ODE Źródła

design: cztery selery