Źródła – logo

Aktualności

zdjęcie lecących ptaków

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Wędrówki ptaków to fenomen natury, który wzbudza respekt. Szczególnie jeśli uświadomimy sobie jakie trasy i odległości przebywają skrzydlaci podróżnicy, jak wielki jest to wysiłek, ile wymaga przygotowań, niezwykłych umiejętności i odwagi, oraz jak wiele niebezpieczeństw czyha po drodze. Już sama decyzja o momencie wylotu ma strategiczne znaczenie – złe odczytanie warunków pogodowych ptaki mogą przypłacić życiem.
Wszystko po to, by po spędzeniu zimy w strefach klimatycznych zasobniejszych w pokarm, z powrotem wyruszyć wiosną do miejsc, w których rok wcześniej ptaki odbywały lęgi. W niektórych przypadkach jest to rodzaj wyścigu – kto pierwszy dotrze na lęgowisko, ten zajmie bezpieczniejsze i bogatsze w pokarm miejsce na gniazdo. Wyruszając w drogę ptaki ryzykują życie, nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu…
Corocznie od 2006 r. w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.
Więcej informacji oraz bezpłatny pakiet edukacyjny na stronie EkoKalendarz.pl

zdjęcie przedstawiając drzewo arganowe

Dzień drzewa arganowego

Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego ustanowiony został w 2021 roku przez UNESCO. Jest obchodzony w nadziei na poszerzenie wiedzy ludzi na temat drzew arganowych i ich znaczenia dla środowiska. O drzewie arganowym mogł_ś usłyszeć w dwóch kontekstach. Jeden to kozy na drzewach, drugi to olejek arganowy. Argania żelazna, po polsku zwana też żelazodrzewem lub olejarą żelazna lub po prostu drzewem arganowym jest endemitem występującym na południu Maroka. A to oznacza, że większość z nas nigdy na własne oczy nie widziała arganii, choć mogła mieć styczność z wytworem tego drzewa czyli bardzo cennym olejkiem arganowym wykorzystywanym przede wszystkim w kosmetyce. Nazywany jest eliksirem młodości, płynnym złotem, kosmetyczny, cudem z Maroka wytwarza się nasion drzewa. Ponieważ są one dość twarde, tradycyjnie wykorzystywano pestki częściowo nadtrawione przez kozy, które żywą się miąższem owoców podobnych do oliwek. Ale kozy plus argania to nie tylko olejek, ale przede wszystkim turystyka.

Czytaj więcej
zdjęcie stosu książek

Światowy Dzień Książki

W Światowy Dzień Książek mały rzut oka na źródlane biurka. Czasem to stosik wstydu, bo zawsze wpadnie coś pilniejszego, ciekawszego i wciągającego. Czasem nieostające źródło inspiracji z dziesiątkami zakładek i podkreśleń. Czasem nowości, które właśnie dotarły i chciałoby się przeczytać od razu zamiast odłożyć na półkę źródlanej biblioteczki. Książki migrują z jednego biurka na drugie, szczególnie te najnowsze, po które ustawiają się kolejki i które podbiera się z biurka koleżanki, by poczytać w wolnej chwili przy drugim śniadaniu.

Czytaj więcej
Na zdjęciu dzik w lesie oraz napis: Dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo.

Dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo

Co roku w Polsce, w trwającym pół roku sezonie łowieckim, odbywa się ok. 30.000 polowań zbiorowych. Jeśli nie chcesz narażać życia i zdrowia swojego i swoich bliskich, przed spacerem do lasu powinnaś/powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie odbywa się tam polowanie zbiorowe (myśliwego polującego indywidualnie nie sprawdzisz). Aby sprawdzić, czy w lesie będziesz bezpieczna/y musisz wiedzieć po terenie jakiej gminy spacerujesz, a jeśli las jest na granicy dwóch lub większej ilości gmin, musisz przeszukać BIP lub stronę wszystkich tych gmin na wiele miesięcy wstecz. Jest szansa, że nic nie znajdziesz, bo przepisy nakładające obowiązek informowania o polowaniach są łamane.
Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i Sieci Obywatelskiej Watchdog w sierpniu rozpoczniemy realizację projektu „Dla bezpiecznych spacerów w lesie”. Planujemy działania w dwóch obszarach: poradnictwo oraz monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.

Czytaj więcej
Rysunkowy bóbr ścinający drzewo - plansza reklamująca warsztaty: Pora dobra, by poznać bobra.

Jak tropiliśmy bobry

Dziękujemy za uczestnictwo w sobotnich i niedzielnych warsztatach o bobrach! Przesympatyczne bobry Marek 🦫 i Władek 🦫 cierpliwie pokazali nam swoje przystosowania do życia w wodzie, oglądaliśmy liczne ślady obecności bobrów, wczuwaliśmy się w bobrze życie przy pomocy różnych rekwizytów i nawet pogoda nam sprzyjała, bo było mokro, a bobry przecież bardzo lubią wodę. Dzięki wiosennej porze mogliśmy też podejrzeć gody ropuch i 🐸 żab trawnych. Zobacz zdjęcia z warsztatów - klik.
Warsztaty odbywają się dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro.

Zdjęcie uczestniczek i uczestników spotkania podsumowującego projekt Łódzkie szkoły dla klimatu w sali warsztatowej Fabryki Aktywności Miejskiej

Podsumowanie projektu Łódzkie szkoły dla klimatu

Wczoraj w Fabryce Aktywności Miejskiej podsumowaliśmy pilotaż projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu", który realizowaliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i sześcioma łódzkimi szkołami. Najważniejszym elementem projektu łączącego edukację globalną z edukacją ekologiczna i praktycznymi działaniami na rzecz ochrony klimatu były eksperymenty edukacyjne w których łącznie wzięło udział 105 uczniów i uczennic. Wspólnie przygotowaliśmy osiem eksperymentów do wyboru. Najpopularniejsze okazały się „Dieta bardziej roślinna” (38 osób wypróbowało dietę wegetariańską i zrezygnowało z jedzenia mięsa na czas eksperymentu, a do części uczniów dołączyły całe rodziny) a także „Nie lej wody” i „W przyrodę”.

Czytaj więcej
Profil Źródeł na Instragramie

Źródła na Instagramie

Zapraszamy na źródlany Instagram. Znajdziecie tam zdjecia z naszych warsztatów. Będziemy się dzielić naszymi pomysłami na zabawy i ćwieczenia, naszym podejściem do edukacji. Będziemy polecać książki dla dzieci i dorosłych z obszaru edukacja, ekologia, przyroda, edukacja globalna, które zrobiły na nas wrażenie. I nie zabraknie kartek z EkoKalendarza. Polubiajcie i obserwujcie.

nowa strona Bardzo Zielone Szkoły

Nowa strona Bardzo Zielonych Szkół

Serdecznie zapraszamy na odświeżoną stronę Bardzo Zielonych Szkół - www.zieloneszkoly.pl.
„Źródła” od 20 lat zajmują się organizacją kilkudniowych wycieczek z intensywnym programem ekologicznym. Dla podkreślenia tego co dla nas ważne, nazywamy je „Bardzo Zielonymi Szkołami”. Organizujemy je po to, by zaciekawiać uczniów przyrodą, pokazywać im jej piękno i różnorodność. Poprzez gry, zabawy i obserwacje przyrodnicze staramy się przekonać dzieci i młodzież, że natura to doskonały plac zbaw i miejsce wypoczynku, ale i nauki w działaniu. Podnoszenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży, obok dobrej zabawy, jest dla nas najistotniejszym elementem wycieczki.

warsztaty rodzinne o bobrach

Pora dobra, by poznać bobra - warsztaty rodzinne

Zapraszamy na rodzinny spacer do krainy bobrów w Lesie Wiączyńskim. Zanim jeszcze nie utrudni nam zadania bujna zieleń, powędrujemy lasem w poszukiwaniu bobrzych artefaktów, które pomogą odkryć tajemnice związanych z tymi niezwykłymi gryzoniami i zaprowadzą nas do miejsca występowania bobrzej rodziny.
Kiedy? Termin do wyboru sobota, 1 kwietnia lub niedziela, 2 kwietnia 2023. Jednego i drugiego dnia zaczynamy o godzinie 10.00 (spacer potrwa ok. 2-3h zależnie od pogody i kondycji grupy).
Gdzie? Zbiórka na małym leśnym parkingu (wjazd do lasu od strony ulicy Wiączyńskiej) - https://goo.gl/maps/X9yRLniH8SajNvfR8
Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy. Warsztaty są bezpłatne. Ilość miejsc ograniczona.

Czytaj więcej

Szkolenie: Nie podgrzewaj atmosfery - wprowadzenie do zmian klimatu

[Warszawa] Na zaproszenie Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego będziemy prowadzić warsztat "Nie podgrzewaj atmosfery – wprowadzenie do zmian klimatu". Szkolenie odbędzie się w ramach projektu „Schools Go Green” i skierowane jest do wszystkich osób zaangażowanych w działalność edukacyjną (m.in. dydaktycy, opiekunowie, NGO, liderzy opinii), które chcą mówić o zmianie klimatu i angażować dzieci i młodzież w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

  • Kiedy: poniedziałek, 20 marca od godz. 10:00.
  • Gdzie: siedziba IOŚ-PIB, ul. Słowicza 32 w Warszawie.
  • Formularz rejestracyjny: bit.ly/3SRYaBq
  • Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia: fb.me/e/3lZRSiswP

Podsumowanie eksperymentów klimatycznych

W ramach projektu „Łódzkie szkoły dla klimatu” zakończył się eksperyment edukacyjny, którego celem była zmiana codziennych nawyków na bardziej przyjazne klimatowi. Ostatecznie w wyzwaniu wzięło udział 101 uczniów i uczennic z sześciu wybranych łódzkich szkół. Podczas warsztatów podsumowujących eksperyment uczniowie bardzo pozytywnie ocenili swój udział w tym działaniu. Większość uczestników miała poczucie sensu podjętych działań, czuli że to co robią jest wartościowe a zmiana nawyków ma znaczenie zarówno dla nich jak i dla świata. Duża część młodzieży zadeklarowała kontynuowanie eksperymentu w mniejszej skali także po zakończeniu projektu. Mamy nadzieję, że wykształcone podczas realizacji wyzwań nowe nawyki zostaną z uczestnikami na dłużej.

Czytaj więcej

Potrójne święto przyrody

Już wkrótce, 3 marca obchodzimy trzy ważne święta związane z ochroną przyrody: Światowy Dzień Dzikiej Przyrody, Dzień Ochrony Środowiska Afryki oraz Dzień Wangari Maathai – kenijskiej aktywistki ekologicznej i feministycznej. W pakiecie edukacyjnym w EkoKalendarzu zebraliśmy te święta w całość. Znajdziecie w nim m.in. opis świąt, historia życia Wangari Maathai – przystosowana do teatrzyku kamishibai, kolorowanka, zajęcia o baobabie i innych drzewach Afryki, scenariusz warsztatu o zagrożonych zwierzętach Afryki oraz afrykańskich parkach narodowych, a także dowiecie się jak zrobić domowym sposobem ramę do teatrzyku kamishibai. Zachęcamy do korzystania z pakietu.

Czytaj więcej

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Papierkiem lakmusowym globalnego ocieplenia jest Arktyka, a jego symbolem niedźwiedź polarny. Czy niedźwiedzie chcą być symbolem zmian klimatu? Wątpię. Wyobrażam sobie, że wolałyby zimne zimy, smaczne fok i spokojne powiększanie rodziny od czasu do czasu.
Topi się lód pokrywający Morze Arktyczne, jego wielkość z roku na rok zmniejsza się, a pokrywa lodowa jest coraz cieńsza. Głównym składnikiem niedźwiedziej diety są foki, na które niedźwiedzie polują, przemieszczając się do ich siedlisk po powierzchni lodu, który do tej pory, zimą, pokrywał duże powierzchnie wód Arktyki. Dziś jest go coraz mniej.
Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Czytaj więcej

Zmiana klimatu od podstaw. Spotkanie dla rodziców

Codziennie docierają do Ciebie informacje o skutkach zmian klimatu, pożary, powodzie, upały, susze, huragany, rosnące ceny żywności, coraz droższa energia i woda. Do tego międzynarodowe spotkania na szczycie, młodzieżowe strajki klimatyczne, Greta Thunberg. Chcesz być dla swojego dziecka partnerem do rozmowy o klimacie, a jednocześnie być dla niego wsparciem? Potrzebujesz uporządkowania wiedzy o globalnym ociepleniu? To spotkanie jest dla Ciebie
Porozmawiamy o tym, co to jest klimat i czym różni się od pogody, jak działa efekt cieplarniany, skąd się biorą gazy cieplarniane, czego możemy spodziewać się w przyszłości, jak zmniejszyć swój wpływ na klimat oraz czego oczekiwać od rządzących oraz jak rozmawiać z dziećmi o zmianach klimatu.
Kiedy: czwartek, 9 marca 2023, godz. 17.00-19.00
Gdzie: Mediateka MeMo, Łódź, ul. Moniuszki 5
Zgłoszenia: https://forms.gle/wXYfKBUEyvzVehA49

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu? Spotkanie dla rodziców

Zmiany klimatu i wymieranie gatunków są faktem, nasza przyszłość może być trudna, na wiele rzeczy nie mamy wpływu i musimy się z tym pogodzić.
Powyższe zdanie jest niezwykle trudne do przyjęcie dla dorosłego człowieka. Do tego stopnia, że niektórzy zupełnie odmawiają przyjęciu go do wiadomości. A inni czują się sparaliżowani strachem, jeszcze innych ogrania wściekłość. Tym bardziej u młodzieży zmiany klimatu oraz niepewna przyszłość mogą wywoływać silne reakcje emocjonalne.
Zapraszamy rodziców, dziadków, osoby pracujące z młodzieżą na spotkanie z psycholożką Jolantą Marchlewską, na którym omówimy sposoby komunikacji i kontaktu z nastolatkami, które będą dla nich wsparciem w oswajaniu lęku, stresu, niepewności, bezradności oraz innych reakcji emocjonalnych związanych ze zmianami klimatu.
Kiedy: wtorek, 21 lutego 2023, godz. 17.00-18.30
Gdzie: Mediateka MeMo, Łódź, ul. Moniuszki 5
Zgłoszenia: https://forms.gle/wXYfKBUEyvzVehA49

Czytaj więcej

Dzień bez oleju palmowego

Szansa, że dzisiaj już korzystał_ś z oleju palmowego jest bliska 100%. Prawdopodobnie był w szamponie, mydle, paście do zębów, kremie do twarzy i kosmetykach do makijażu, w płatkach śniadaniowych, margarynie, ciastku schrupanym do kawy, w karmie dla zwierząt, paliwie do auta (albo autobusu). Jeśli jadł_ś nabiał lub mięso, to prawdopodobnie krowa czy inne zwierzę, jadło paszę z dodatkiem wysokokalorycznego i taniego oleju palmowego. Olej palmowy to najpopularniejszy olej roślinny na świecie. Dziś obchodzimy dzień bez oleju palmowego. Dlaczego?

Czytaj więcej

Bezpłatne warsztaty w Źródłach

[aktualizacja: zapisy wstrzymane, brak miejsc]
Ferie w województwie łódzkim kończą się za tydzień, ale już dziś możecie zapisywać swoje klasy na bezpłatne warsztaty w Źródłach. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Zapraszamy uczniów szkół średnich, podstawowych i zerówek.
Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na stronie zrodla.org/warsztaty

Czytaj więcej

Dzień wiedzy o pingwinach

Myślisz pingwin i od razu robi ci się zimno a jednocześnie trudno się nie uśmiechnąć. Co tu dużo mówić, pingwiny są zabawne, a filmiki z pingwinami plasują się na drugim miejscu, zaraz po filmach o kotkach, na liście ulubionych zajęć wtedy, gdy mamy masę pilnej roboty. Śnieg, lód, Antarktyda, jednym słowem biało i mroźno, w takich okolicznościach przyrody najczęściej widzimy pingwiny. I choć większość z nich preferuje takie warunki, to nie generalizujmy. Są też pingwiny, które lubią poczuć ciepełko. Najdalej na północ żyją pingwiny równikowe, które upodobały sobie wyspy Galapagos. W dzień wiedzy o pingwinach chcielibyśmy zachęcić Was do spędzenia wieczoru na dokładniejsze zapoznanie się z mieszkającym na południowych wybrzeżach Afryki pingwinem przylądkowym.

Czytaj więcej

Uczniowie wybrali swoje eksperymenty dla klimatu

Dzisiaj zakończyliśmy cykl szkoleń dla młodzieży w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Chętni uczniowie wzięli udział w pięciogodzinnych warsztatach przygotowujących do udziału w eksperymentach edukacyjnych, które będziemy realizować w ciągu najbliższych czterech tygodniu. Każdy mógł wybrać dla siebie jedno z siedmiu wyzwań: BLACKOUT, DIETA BARDZIEJ ROŚLINNA, NIE MARNUJĘ JEDZENIA, TRANSPORT NA ZIELONO, W PRZYRODĘ, NIE LEJ WODY oraz OFFLINE. Powodzenia!

Z nadzieją w Nowy Rok 2023

Na Nowy Rok życzymy i sobie i Wam dużo nadziei, spokoju, zakończenia wszelkich wojen, bezpieczeństwa, zdrowia, przewidywalnej pogody i w końcu prawdziwego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na świecie, tak by zmiany klimatu wyhamowały zamiast nabierać pędu.