Źródła – logo

Aktualności

obrazek przedstawiający wilka martwiącego się o los swojego gatunku

Europo, nie patrz wilkiem na wilka - petycja

PILNE. Chroń europejskie wilki przed polowaniami. Tylko do piątku, 22 września Komisja Europejska zbiera opinie Europejczyków w sprawie zmiany statusu ochrony wilków. Podpisz petycję przygotowaną przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot.
Wydawało się, że każde dziecko wie, jak ważną funkcję pełni wilk w przyrodzie; że opowieści o śmiertelnie niebezpiecznych wilkach można między bajki włożyć. Wilk to przecież wspaniały gospodarz, dbający o dobrostan także innych gatunków przez regulowanie populacji i eliminowanie chorych osobników. Ograniczając liczebność np. jeleniowatych, zgryzających młode drzewa, wspomaga naturalne procesy odnawiania lasów. W ten sam sposób ogranicza straty w uprawach, więc jest po stronie rolników.
Źródła podobnie jak Pracownia już w latach 90. walczyły o skreślenie wilków z listy gatunków łownych. Udało się to jeszcze przed wejściem do Unii, czy teraz mamy się cofnąć do ponurych czasów zabijania wilków?

Czytaj więcej
napis Lasy dla ludzi, przyrody i klimatu na tle zbliżenia kory drzewa

Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych

Popieramy Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych, który zawiera 10 postulatów, tworzących listę najpotrzebniejszych zmian w gospodarowaniu lasami - takich, które nadążają za potrzebami związanymi ze zmieniającym się klimatem oraz kryzysem bioróżnorodności:

 • Minimum 20% lasów trzeba wyłączyć z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie
 • Społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach
 • Dość marnowania pieniędzy z eksploatacji lasów -więcej środków na ochronę przyrody!
 • Koniec z wydatkami Lasów Państwowych na cele niezwiązane z podstawową działalnością
 • Konieczna jest sprawiedliwa społecznie transformacja obszarów cennych przyrodniczo
 • Godna praca w lesie dla wszystkich, w tym dla pracowników firm leśnych i parków narodowych
 • Wykorzystujmy drewno racjonalnie, nie palmy nim w elektrowniach
 • Gospodarka leśna powinna uwzględniać wymogi ścisłej ochrony gatunkowej
 • Społeczeństwo musi mieć możliwość sprawdzenia legalności gospodarki leśnej w sądzie
 • Pełny dostęp do informacji o lasach i ochronie przyrody dla społeczeństwa i organizacji przyrodniczych.

Dokument już podpisało 200 organizacji i ruchów społecznych. Wkrótce trafi do komitetów wyborczych. Chcemy jasnej deklaracji kandydatów na parlamentarzystów, że zadbają o dobro polskich lasów.

EkoRok w naturze - nabór

Bezpłatne zajęcia w terenie - trwa nabór na EkoRok w naturze

Do 15 września trwa nabór do projektu "EkoRok ze Źródłami w naturze" w roku szkolnym 2023/2024. Do udziału zapraszamy klasy II i III szkół podstawowych z Łodzi i okolic. Zgłoszenia zbieramy przez formularz. Do udziału w projekcie możemy zaprosić 15 klas. NIE decyduje kolejność zgłoszeń.
Przyjęta do projektu klasa weźmie udział w sześciu bezpłatnych zajęciach terenowych trwających od 3 do 5 godzin w zależności od pory roku i pogody. Podczas warsztatów będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, zachwycać się jej bogactwem, odkrywać naturę wszystkimi zmysłami, poznawać mechanizmy funkcjonowania przyrody, tworzyć sztukę z naturalnych surowców, poznawać podstawy orientacji w terenie i surwiwalu, uczyć się samodzielności i współpracy, a przede wszystkim bawić się i odpoczywać od ławek i ekranów.
Chcesz, aby dzieci: miały regularny kontakt z przyrodą, lepiej się uczyły, potrafiły się bardziej koncentrować, rozwijały swoją wyobraźnię, miały więcej ruchu w ciągu dnia, rzadziej chorowały, umiały ze sobą współpracować - zgłoś swoją klasę do projektu.

Czytaj więcej

Manifest klimatyczny 100 dni

Wspólnie z 70 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelujemy do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji. Potrzebujemy kompleksowego podejścia do prowadzenia ambitnej polityki klimatycznej i środowiskowej w wielu obszarach.
Polska przyroda i klimat są dobrami publicznymi. Dlatego domagamy się, aby w ciągu pierwszych 100 dni od uzyskania przez Rząd RP i Parlament wotum zaufania, rozpoczęły się także prace ustawodawcze zmierzające do uchwalenia ustawy o ochronie klimatu.
Szczegółowa treść Manifestu 100 dni znajduje się na stronie Koalicji Klimatycznej (klik)

10 rozwiązań na 100 dni – nowe otwarcie dla edukacji

Polska szkoła potrzebuje zmian. SOS dla Edukacji, której Źródła są członkiem, powtarza to od początku swojej działalności.
Poza krytyką idziemy jednak krok dalej i proponujemy konkretne rozwiązania dla najbardziej palących problemów polskiego systemu edukacji. Pod koniec czerwca siedem opozycyjnych ugrupowań politycznych wyraziło chęć ich realizacji.
Polska szkoła potrzebuje zmian – dużych i małych, systemowych, ale też pozornie drobnych. Na początek potrzebuje jednak oddechu i powiewu świeżego powietrza, po latach zaciskania gorsetu centralnej regulacji i kontroli. Po wielkich reformach, które wdrożono, zanim ktoś zbadał rzeczywiste problemy i zastanowił się, czy takie zmiany są w ogóle potrzebne. Szkoła musi wreszcie złapać oddech.
"Obywatelski Pakt dla Edukacji" to przepis na nowe otwarcie dla szkoły. To zestaw 10 działań ratunkowych, możliwych do realizacji w krótkim czasie – w ciągu umownych 100 dni. Ich szybkie podjęcie pokaże determinację nowego rządu i da poczucie zmiany klimatu w polskiej edukacji. Ułatwi też spokojną pracę nad bardziej skomplikowanymi, długofalowymi i głębszymi zmianami.

Bezpłatne warsztaty w Źródłach już od września

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i szkół średnich oraz zerówkowiczów na bezpłatne zajęcia w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na podstronie warsztaty.
Ilość miejsc ograniczona, jedna klasa może zamówić maksymalnie trzy warsztaty z puli bezpłatnych w roku szkolnym.
Na warsztaty (odpłatne) dojeżdżamy do szkół i przedszkoli na terenie województwa łódzkiego.

Czytaj więcej

We wrześniu rusza piąta edycja projektu EkoRok ze Źródłami

We wrześniu, dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro, rozpoczynamy kolejną, piątą edycję projektu "Ekorok ze Źródłami". A w niej:

 • 200 warsztatów stacjonarnych w naszej sali warsztatowej przy ul. Zielonej 27 dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz najstarszych przedszkolaków. Każda klasa będzie mogła w tym roku szkolnym zapisać się na trzy bezpłatne warsztaty;
 • roczny cykl warsztatów terenowych dla 15 klas (klasy II i III szkół podstawowych) - czytaj więcej;
 • weekendowe i popołudniowe warsztaty rodzinne w terenie;
 • ogólnopolskie obchody Dnia Pustej Klasy - 7 czerwca 2024 - wpiszcie do kalendarzy już dziś.
Czytaj więcej

Źdźbła, żaby i bąki wystartowały

Grupka dzieciaków, dwie trenerki (Ania i Ala), piękny las, słońce, kaczuszki, małe żabki, a do tego hamaki. No i dużo pomysłów i mnóstwo czasu na zabawę w przyrodzie. Pierwszy tydzień naszych dzikich wakacji w mieście właśnie się rozpoczął.
🌾🐸🐝 Źdźbła, żaby i bąki czyli dzieciaki z miejskiej łąki (i lasu)
Jeśli uważasz, że w wakacje jest czas na leżenie na trawie, bieganie po łące, balansowanie na pniach, obserwowanie biedronek i motyli, wygłupy i szaleństwa z innymi dziećmi, to nasze wakacje z przyrodą to jest to. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w trzecim tygodniu lipca w Parku na Zdrowiu. 🦔🌱🐌

Czytaj więcej

Podsumowanie projektu EkoRok ze Źródłami

Koniec roku szkolnego to dla nas również koniec kolejnej edycji projektu "EkoRok ze Źródłami" realizowanej dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro. To ogromna przyjemność robić rzeczy, które się lubi i widzieć, że to co się robi, ma sens i daje radość innym. I na dodatek mieć wsparcie finansowe, dzięki któremu nie musimy się martwić o to, czy stać nas na organizację kolejnych warsztatów w lesie, czy możemy pozwolić sobie na kupno dodatkowych materiałów edukacyjnych czy książek, dzięki którym możemy się rozwijać. To dzięki dotacji Fundacji Drzewo i Jutro mogliśmy przez cały rok spotykać się z piętnastoma klasami w lesie, rozmawiać i promować edukację w przyrodzie podczas seminarium "W szałasie najlepiej" i podczas Dnia Pustej klasy do którego dołączyło 1300 szkół i przedszkolu, zorganizować 165 warsztatów w naszym ośrodku, bawić się podczas sześciu warsztatów rodzinnych, uzupełnić naszą biblioteczkę... Dziękujemy!

Czytaj więcej

180 tysięcy dzieci wyjdzie w teren

Dzień Pustej Klasy 2023 już w piątek, 16 czerwca.
Zachwycone były dzieci, zachwyceni rodzice, więc nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Dzień Pustej Klasy wpiszemy na stałe do kalendarza imprez. Genialny pomysł!!! Jest to świetna inicjatywa. Chcę wprowadzić takie dni częściej. Scenariusze i działania ekologiczne zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań. Nie sądziłam, że zajęcia terenowe będą tak interesujące dla dzieci. Wspaniała inicjatywa, będę namawiać wszystkich do wspólnej zabawy :) – tak nauczyciele podsumowali zeszłoroczny Dzień Pustej Klasy.
W tym roku już blisko 1300 szkół i przedszkoli z całego kraju przyłączyło się do akcji. W piątek, 16 czerwca 180 tysięcy dzieci i młodzieży zamiast siedzieć w czterech ścianach, będą otoczone zielenią, zapachami lata i dźwiękami natury.

Czytaj więcej

Akademia Przyjaciół Drzew

 • Masz ochotę dowiedzieć się, jak pracujemy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi?
 • Chciał_byś poznać kilka metod edukacyjnych, z których korzystamy na zajęciach w terenie?
 • Chciał_byś poznać standardy ochrony drzew i dowiedzieć się jak skutecznie przygotować wniosek o powołanie pomnika przyrody?

W takim razie to szkolenie jest dla Ciebie.
Wraz z Fundacja EkoRozwoju zapraszamy do Akademii Przyjaciół Drzew. Szkolenie obędzie się w dniach 28-29 czerwca 2023 r. częściowo w Źródłach (Zielona 27 w Łodzi) a częściowo w terenie. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!
Szczegóły wydarzenia na stronie: fer.org.pl/akademia-przyjaciol-drzew-w-lodzi

Gra o dobrych wilkach - rodzinna gra terenowa

Zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty rodzinne ze Źródłami. Tym razem postaramy się przybliżyć Wam zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników – wilka szarego. Chcielibyśmy przekonać Was, że nie taki wilk straszny, jak go malują. Podczas warsztatu połączonego z grą terenową dowiecie się m.in: jak odróżnić trop wilka od tropu psa, jak wygląda struktura wilczej rodziny, w jaki sposób porozumiewają się wilki, w co się bawią, na jakie zwierzęta poluj oraz dlaczego są ważne i potrzebne, by las mógł prawidłowo funkcjonować.
Gdzie i kiedy? Dwa terminy do wyboru: wtorek, 20 czerwca, g. 17:00 lub niedziela, 25 czerwca, g. 10:00. Zbiórka: Staw Bielice na Lublinku.
Zapisy przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy. Warsztat jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!

Czytaj więcej
zdjęcie dziecka leżacego na łące

Źdźbła, żaby i bąki 2023 - wakacje z przyrodą

Źdźbła, żaby i bąki czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają po raz czwarty! Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 11 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce przyrodniczej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką rano i o nic się nie martwisz. Po południu odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D.
Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł, które pracują z tysiącami dzieciaków rocznie i które kochają to, co robią. Jak? Z pełnymi brzuchami (zapewniamy wyżywienie) i z pełnym ubezpieczeniem. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy tutaj.

rysunek promujący Dzień Pustej Klasy

Dzień Pustej Klasy 2023

Zbliża się nasze ulubione szkolne święto czyli Dzień Pustej Klasy, które w tym roku obchodzimy 16 czerwca. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Dnia Pustej Klasy.
Choć naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci jak i dorosłych (więcej na ten https://dzienpustejklasy.pl/wzmacnia-uspokaja-uszczesliwia/) to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole, a pogoda potrafi skutecznie odstraszać nauczycieli przedszkolnych od zapewnienia dzieciom codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Ale wiemy też, że jest mnóstwo nauczycieli, którzy wierzą w moc natury i korzystają z jej dobrodziejstw na co dzień. Tak, to Was zapraszamy do świętowania Dnia Pustej Klasy.
PS. Nie czekajcie z wychodzeniem w teren do 16 czerwca, edukacja w przyrodzie na co dzień - to nasze ulubione hasło 🙂

Czytaj więcej
zdjęcie lecących ptaków

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych

Wędrówki ptaków to fenomen natury, który wzbudza respekt. Szczególnie jeśli uświadomimy sobie jakie trasy i odległości przebywają skrzydlaci podróżnicy, jak wielki jest to wysiłek, ile wymaga przygotowań, niezwykłych umiejętności i odwagi, oraz jak wiele niebezpieczeństw czyha po drodze. Już sama decyzja o momencie wylotu ma strategiczne znaczenie – złe odczytanie warunków pogodowych ptaki mogą przypłacić życiem.
Wszystko po to, by po spędzeniu zimy w strefach klimatycznych zasobniejszych w pokarm, z powrotem wyruszyć wiosną do miejsc, w których rok wcześniej ptaki odbywały lęgi. W niektórych przypadkach jest to rodzaj wyścigu – kto pierwszy dotrze na lęgowisko, ten zajmie bezpieczniejsze i bogatsze w pokarm miejsce na gniazdo. Wyruszając w drogę ptaki ryzykują życie, nie wszystkim udaje się dotrzeć do celu…
Corocznie od 2006 r. w drugi weekend maja obchodzimy Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Celem święta jest promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.
Więcej informacji oraz bezpłatny pakiet edukacyjny na stronie EkoKalendarz.pl

zdjęcie przedstawiając drzewo arganowe

Dzień drzewa arganowego

Międzynarodowy Dzień Drzewa Arganowego ustanowiony został w 2021 roku przez UNESCO. Jest obchodzony w nadziei na poszerzenie wiedzy ludzi na temat drzew arganowych i ich znaczenia dla środowiska. O drzewie arganowym mogł_ś usłyszeć w dwóch kontekstach. Jeden to kozy na drzewach, drugi to olejek arganowy. Argania żelazna, po polsku zwana też żelazodrzewem lub olejarą żelazna lub po prostu drzewem arganowym jest endemitem występującym na południu Maroka. A to oznacza, że większość z nas nigdy na własne oczy nie widziała arganii, choć mogła mieć styczność z wytworem tego drzewa czyli bardzo cennym olejkiem arganowym wykorzystywanym przede wszystkim w kosmetyce. Nazywany jest eliksirem młodości, płynnym złotem, kosmetyczny, cudem z Maroka wytwarza się nasion drzewa. Ponieważ są one dość twarde, tradycyjnie wykorzystywano pestki częściowo nadtrawione przez kozy, które żywą się miąższem owoców podobnych do oliwek. Ale kozy plus argania to nie tylko olejek, ale przede wszystkim turystyka.

Czytaj więcej
zdjęcie stosu książek

Światowy Dzień Książki

W Światowy Dzień Książek mały rzut oka na źródlane biurka. Czasem to stosik wstydu, bo zawsze wpadnie coś pilniejszego, ciekawszego i wciągającego. Czasem nieostające źródło inspiracji z dziesiątkami zakładek i podkreśleń. Czasem nowości, które właśnie dotarły i chciałoby się przeczytać od razu zamiast odłożyć na półkę źródlanej biblioteczki. Książki migrują z jednego biurka na drugie, szczególnie te najnowsze, po które ustawiają się kolejki i które podbiera się z biurka koleżanki, by poczytać w wolnej chwili przy drugim śniadaniu.

Czytaj więcej
Na zdjęciu dzik w lesie oraz napis: Dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo.

Dla bezpiecznych spacerów w lesie - monitoring i poradnictwo

Co roku w Polsce, w trwającym pół roku sezonie łowieckim, odbywa się ok. 30.000 polowań zbiorowych. Jeśli nie chcesz narażać życia i zdrowia swojego i swoich bliskich, przed spacerem do lasu powinnaś/powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie odbywa się tam polowanie zbiorowe (myśliwego polującego indywidualnie nie sprawdzisz). Aby sprawdzić, czy w lesie będziesz bezpieczna/y musisz wiedzieć po terenie jakiej gminy spacerujesz, a jeśli las jest na granicy dwóch lub większej ilości gmin, musisz przeszukać BIP lub stronę wszystkich tych gmin na wiele miesięcy wstecz. Jest szansa, że nic nie znajdziesz, bo przepisy nakładające obowiązek informowania o polowaniach są łamane.
Dzięki wsparciu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca i Sieci Obywatelskiej Watchdog w sierpniu rozpoczniemy realizację projektu „Dla bezpiecznych spacerów w lesie”. Planujemy działania w dwóch obszarach: poradnictwo oraz monitoring przestrzegania przez koła łowieckie i gminy przepisów dotyczących ogłaszania terminów polowań zbiorowych.

Czytaj więcej
Rysunkowy bóbr ścinający drzewo - plansza reklamująca warsztaty: Pora dobra, by poznać bobra.

Jak tropiliśmy bobry

Dziękujemy za uczestnictwo w sobotnich i niedzielnych warsztatach o bobrach! Przesympatyczne bobry Marek 🦫 i Władek 🦫 cierpliwie pokazali nam swoje przystosowania do życia w wodzie, oglądaliśmy liczne ślady obecności bobrów, wczuwaliśmy się w bobrze życie przy pomocy różnych rekwizytów i nawet pogoda nam sprzyjała, bo było mokro, a bobry przecież bardzo lubią wodę. Dzięki wiosennej porze mogliśmy też podejrzeć gody ropuch i 🐸 żab trawnych. Zobacz zdjęcia z warsztatów - klik.
Warsztaty odbywają się dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro.

Zdjęcie uczestniczek i uczestników spotkania podsumowującego projekt Łódzkie szkoły dla klimatu w sali warsztatowej Fabryki Aktywności Miejskiej

Podsumowanie projektu Łódzkie szkoły dla klimatu

Wczoraj w Fabryce Aktywności Miejskiej podsumowaliśmy pilotaż projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu", który realizowaliśmy we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i sześcioma łódzkimi szkołami. Najważniejszym elementem projektu łączącego edukację globalną z edukacją ekologiczna i praktycznymi działaniami na rzecz ochrony klimatu były eksperymenty edukacyjne w których łącznie wzięło udział 105 uczniów i uczennic. Wspólnie przygotowaliśmy osiem eksperymentów do wyboru. Najpopularniejsze okazały się „Dieta bardziej roślinna” (38 osób wypróbowało dietę wegetariańską i zrezygnowało z jedzenia mięsa na czas eksperymentu, a do części uczniów dołączyły całe rodziny) a także „Nie lej wody” i „W przyrodę”.

Czytaj więcej