Źródła – logo

Aktualności

Pomoc dla wszystkich uchodźców niezależnie od narodowości

Domagamy się takiej samej pomocy dla wszystkich uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy niezależnie od ich narodowości.
Od najazdu Rosji na Ukrainę przybywają do Polski osoby uciekające przed atakami rosyjskich wojsk. Wśród nich są zarówno obywatele i obywatelki Ukrainy, jak również osoby pochodzące z innych państw, które w Ukrainie znalazły swój dom. Pamiętajmy, że wszyscy oni uciekają przed tym samym wrogiem i są w takiej samej sytuacji. Wszyscy oni muszą zostać wpuszczeni do Polski i traktowani na takich samych zasadach. Stąd, zarówno działania na samej granicy, jak i planowane przez polski rząd przepisy, muszą objąć w takim samym stopniu pomocą i ochroną wszystkich uciekających.

Czytaj więcej

Prezydent Duda zawetował Lex Czarnek

Zwyciężyła wolna szkoła!
Dziś ok. godz. 14.10 Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę Lex Czarnek. “Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili” - powiedział prezydent. To wspaniała i oczekiwana przez nas wiadomość. Polska szkoła wciąż jest wolna! Presja obywatelek i obywateli ma sens!
Jest to jedyna właściwa decyzja, bo ustawa Lex Czarnek to złe prawo, które przyniosłoby niepowetowane szkody w polskiej edukacji. Prawo, które zostało zbudowane na fałszywych przesłankach i potrzebie scentralizowanej kontroli.

Czytaj więcej

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Papierkiem lakmusowym globalnego ocieplenia jest Arktyka, a jego symbolem niedźwiedź polarny. Czy niedźwiedzie chcą być symbolem zmian klimatu? Wątpię. Wyobrażam sobie, że wolałyby zimne zimy, smaczne fok i spokojne powiększanie rodziny od czasu do czasu.
Topi się lód pokrywający Morze Arktyczne, jego wielkość z roku na rok zmniejsza się, a pokrywa lodowa jest coraz cieńsza. Głównym składnikiem niedźwiedziej diety są foki, na które niedźwiedzie polują, przemieszczając się do ich siedlisk po powierzchni lodu, który do tej pory, zimą, pokrywał duże powierzchnie wód Arktyki. Dziś jest go coraz mniej.
Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Czytaj więcej

Żyrafa na rowerze. Bajka o uchodźcach z Ukrainy

💙💛 W 2018 roku wydaliśmy bajkę kamishibai pt. „Żyrafa na rowerze” autorstwa Rafała Witka zilustrowaną przez Joanna Rusinek. Opisuje ona historię rodzeństwa Tatiany i Dawida oraz ich rodziców, którzy na skutek wojny musieli uciekać ze swojego domu. Przypominamy tę bajkę dzisiaj mając nadzieję, że rodziny takie jak Tatiany nie będą musiały uciekać ze swojej ojczyzny, a te które już uciekły będą mogły bezpiecznie wrócić do swoich domów lub znaleźć nowy dom w Polsce - tak jak rodzina bohaterki bajki.
Wiemy jak trudno jest towarzyszyć dzieciom i tłumaczyć im świat w sytuacji, gdy sami jesteśmy przerażeni, zdezorientowani i smutni. Być może bajka „Żyrafa na rowerze” pomoże Wam w tych rozmowach.

Czytaj więcej

Dzień Języka Ojczystego

W Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego chcieliśmy podzielić się z wami pięknem naszego języka (oraz finezją i humorem naukowców, którzy wymyślają nazwy nowo odkrytym i opisanym gatunkom).
Krocznik odwrotnik, kruszynka rdzawoczułka, obnażacz kwaśnicówka, opuchlak chropawiec, piórolotek śnieżynka, plujka burczało, pobzyga cebularz, tantniś krzyżowiaczek, zmięk żółty... Czytasz te nazwy i od razu ten wietrzny szary lutowy poniedziałek wydaje się przyjemniejszy.

Czytaj więcej

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej

1% najbogatszych ludzi na świecie jest odpowiedzialny za dwukrotnie większą emisję CO2 niż 50% najbiedniejszych.
Dane dotyczą lat 1990-2015. W ciągu tych 25 lat ilość CO2 w atmosferze podwoiła się. Jak donosi raport Oxfam i Sztokholmskiego Instytutu Środowiska pt. „Confronting Carbon Inequality” z września 2020 roku 10% najbogatszych na świecie osób, czyli 630 mln, odpowiada za ponad połowę emisji (52%), z czego 15% emisji to „zasługa” jednego procenta krezusów z dochodami netto powyżej 109 tys. dolarów rocznie. Biedniejsza połowa mieszkańców Ziemi (zarabiających poniżej 6 tys. dolarów rocznie) ponosi odpowiedzialność za 7% emisji CO2.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwości Społecznej.
Według raportu Oxfam z 2020, najbogatszy jeden procent ludzkości posiada dwa razy więcej niż 6,9 miliarda ludzi. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła nierówności, najbogatsi powiększyli swoje majątki, podczas gdy kolejne miliony pogrążały się w ubóstwie.

Wspomnienia z planety Ziemia

Jest rok 2103. Wojtek ma 11 lat i jedno marzenie: chce wyjść na dwór i odetchnąć świeżym powietrzem. Ale mieszka na planecie, która umarła, dlatego przy każdym wyjściu musi zakładać szczelny kombinezon i maskę, a do szkoły przedostawać się tunelami. Dawny świat zna tylko ze starych książek i filmów.
Polecamy "Wspomnienia z Planety Ziemia. W tunelach" autorstwa Moniki Kamińskiej. Książka wydana przez Wydawnictwo Mamania pod patronatem Źródeł. I zapraszamy na spotkanie on-line z autorką!

Czytaj więcej

Rząd planuje rzeź dzików

Pod pretekstem "walki z ASF" rząd planuje zabić w najbliższym czasie nawet 2 miliony dzików. Prasa do ilustracji artykułów na ten temat wykorzystuje "Mapę ognisk i przypadków ASF w Polsce". Zwróćcie jednak uwagę, że pokazuje ona głównie "ogniska" w hodowlach świń, gdzie nawet ponad tysiąc świń jest zamkniętych w budynku i intensywnie tuczonych. Takich umęczonych zwierząt żyje w Polsce ponad 11 milionów, żyją niecały rok i trafiają do ubojni.

Czytaj więcej

Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu i sprawiedliwej transformacji

Właśnie TERAZ decyduje się przyszłość mieszkanek i mieszkańców Bełchatowa i całego regionu. Wydobycie węgla, które definiowało życie w mieście i jego okolicach przez ostatnie kilka dekad, nieodwołalnie trafiło na cenzurowane. Już wiadomo, że trzeba szukać lepszych, zdrowszych źródeł energii. Ale czy młodzież z regionu bełchatowskiego też to wie? Czy mają świadomość, że ich przyszłość nie będzie wyglądała tak, jak życie ich rodziców i dziadków? planują swoją przyszłość i karierę w oparciu o rzetelną wiedzę o tym jakie zmiany szykują się w regionie
Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich regionu bełchatowskiego na bezpłatne szkolenie on-line "Jak rozmawiać z młodzieżą o zmianach klimatu i sprawiedliwej transformacji". Warsztat jest bezpłatny.
Szkolenie odbędzie się 3 listopada o godzinie 17:00 (uwaga, termin zmieniony z 27.10 na 3.11). Potrwa 1,5 godziny i dla większej dostępności odbędzie się on-line.
Zgłoszenia przyjmujemy poprzez prosty i krótki formularz

Czytaj więcej

Dzień Nauczyciela

W Dniu Nauczyciela życzymy wszystkim uczniom i uczennicom, nauczycielom i nauczycielkom oraz rodzicom WOLNEJ SZKOŁY. Szkoły, która otwiera horyzonty i przygotowuje do wyzwań XXI wieku. Szkoły wolnej od dyskryminacji, przemocy, strachu i kontroli. Szkoły, która uczy niezależności myślenia, a nie ślepego posłuszeństwa władzy. Która inspiruje, rozbudza ambicje i wyobraźnie, a nie wtłacza w schematy i równa w dół. Chcemy szkoły wolnej od przesądów, w której liczą się wiedza i fakty, nie opinie ministra czy kuratorów. Chcemy szkoły, w której wartością jest każdy człowiek. Szkoły opartej na zaufaniu i współpracy, poszanowaniu godności i wzajemnym szacunku.

Dlatego dziś na naszym profilu widzicie czerwoną ekierkę, symbol sprzeciwu wobec absurdom Lex Czarnek. Nie chcemy by ziściła się czarna wizja szkoły.

Czytaj więcej

EkoRok ze Źródłami w Naturze - pilotaż projektu

Wzmacnia odporność, poprawia pamięć, uspokaja i uszczęśliwia.
Co takiego? Przyroda. Kontakt z naturą jest niezbędny do zdrowego i szczęśliwego życia.

Nauczycielko/Nauczycielu. Chcesz żeby dzieciaki z Twojej klasy były zdrowsze i szczęśliwsze? Zabierz je w teren.

A jeśli masz szczęście i mieszkasz w Łodzi (lub okolicach) zgłoś swoją klasę do projektu EKOROK ZE ŹRÓDŁAMI W NATURZE.
Osiem pięciogodzinnych warsztatów terenowych dla dzieciaków z prawdziwymi pasjonatkami z mnóstwem pomysłów na zabawy w przyrodzie + cztery szkolenia dla nauczycieli podczas których nie tylko poszerzysz swoją wiedzę przyrodniczą ale i zanurzysz się w naturze, odpoczniesz od zgiełku szkoły i odetchniesz pełną piersią.

Uwaga, przyjmowanie zgłoszeń zakończone.
Udział w projekcie jest bezpłatny dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.
Zobacz więcej informacji o projekcie.

Natura wzywa

Drugi tydzień września, to czas pierwszych szkolnych wywiadówek. Jedno z kluczowych pytań, które będzie tam padać to: gdzie dzieci pojadą na zieloną szkołę? 🌿 Naszym zdaniem najlepiej tam, gdzie zawartość witaminy N w glebie i powietrzu jest najwyższa. Gdzie to jest? Mamy kilka sprawdzonych miejscówek 😎 Mamy też trenerki i trenerów edukacji ekologicznej, którzy specjalnie dla waszych dzieci wycisną tę witaminę do ostatniej kropelki - niczym syrop z klonu albo sok z brzozy. Bez obaw - to zasób w 100% odnawialny! Ofertę źródlanych Bardzo Zielonych Szkół znajdziecie na stronie zieloneszkoly.pl. Dajcie szansę naturze, żeby rozkochała w sobie Wasze dzieciaki. Gniezno i Kraków poczekają 😉

Rodzinne warsztaty mikołajkowe on-line

Od wielu lat pielęgnujemy w Źródłach tradycję zapraszania was na warsztaty mikołajkowo-świąteczne 🎄 Zawsze w jedną z pierwszych grudniowych sobót, nasza sala warsztatowa jest wypełniona gośćmi w różnym wieku, a w powietrzu fruwają ścinki kolorowego papieru, filcowe skrawki i komety wstążek. W tym roku nie spotkamy się na żywo, ale wciąż bardzo chcemy się z Wami zobaczyć. Tęsknimy!
Dlatego zapraszamy was bardzo serdecznie na Świąteczny warsztat papierniczy podczas którego odkurzymy piękną tradycję własnoręcznego tworzenia kartek świątecznych. Pomożemy wam stworzyć papierowe cuda cudeńka, którymi dacie znać bliskim, że pamiętacie i ściskacie ✉️ 📫 Chodźcie do nas! Spotykamy się w niedzielę, 6 grudnia o godz. 16.00. Obowiązują zapisy - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Na adres mailowy podany w zgłoszeniu, 4 grudnia wyślemy link do platformy internetowej, na której odbędzie się spotkanie. Od środy do piątku można odebrać z Zielonej 27 paczkę z materiałami kreatywnymi.

10 listopada: Dzień Jeża

10 listopada: Dzień Jeża! Jeże nawet nie wiedzą, że dziś obchodzą swoje święto, bo w listopadzie zazwyczaj już śpią - zwinięte w ciasny kłębek w ciepłym gnieździe z liści i trawy. Łapki i zwykle ruchliwy nosek mają wtulone w brzuszek napęczniały zapasami tłuszczu. Jeśli udało im się przytyć do 700-800 g – jest duża szansa, że doczekają wiosny. Jeśli nie… Pewnie obudzą się zimą i będą rozpaczliwie szukać jedzenia. Dotyczy to najczęściej młodych jeży z drugiego miotu, sierpniowego, które nie zdążyły zgromadzić odpowiedniej ilości zapasów. Jeżeli zimą spotkasz jeża na swojej drodze – oznacza to, że ma on kłopoty. Koniecznie go wtedy nakarm. Czym? Nie jabłkami! Jeże to owadożercy. Wystaw mu więc miseczkę z mięsem (nigdy z mlekiem, które bardzo im szkodzi)!

🦔 Więcej o jeżach dowiecie się podczas Jeżowych rodzinnych warsztatów on-line – już w niedzielę, 15 listopada! Klikajcie w wydarzenie po więcej informacji. I koniecznie zajrzyjcie do Ekokalendarza: artykuł o jeżach,
pakiet edukacyjny o jeżach - idealny cza czas zdalnego nauczania.


Bezpłatne warsztaty w Źródłach

Uwaga Łódź 🍂 Zapraszamy szkoły i przedszkola do udziału w bezpłatnych zajęciach z obszaru edukacji ekologicznej, edukacji przyrodniczej i edukacji globalnej. Kilkadziesiąt tematów do wyboru. Kto pierwszy ten lepszy! Do końca grudnia mamy dla Was 100 darmowych warsztatów. Możecie przyjechać do nas na Zieloną 27 albo my przyjedziemy do Was (oferta z dojazdem dotyczy placówek z obszaru Łodzi, pod warunkiem, że zamówicie 3 warsztaty w swojej placówce jednego dnia).

Listę tematów znajdziecie tu: 👉 szkoły 👉 przedszkola

Klasy/grupy zainteresowane udziałem prosimy o kontakt telefoniczny 42 632 81 18, kom. 507 575 535 w godz. 10.00-14.00 lub e-mail: edukacja@zrodla.org

Łapcie ostatnie miejsca na najdzikszych warsztatch wakacyjnych w Łodzi

Aktualizacja: Źdźbła, żaby, bąki! Wakacyjne warsztaty przyrodnicze dla dzieci

Lista chętnych na leśne warsztaty w Łagiewnikach jest już zamknięta. Bardzo się cieszymy na spotkanie z Wami 😊

Drodzy rodzice, jeśli chcecie żeby Wasze dzieciaki "wynaturzyły się" na zapas, zanim wrócą do szkolnych ławek albo utkną w domach przez kolejną falę pandemii, mamy dla Was dobra wiadomość. Mamy jeszcze 4 miejsca na trzeci tydzień sierpnia (tj. 16-20.08) i 8 miejsc na czwarty (23-27.08) - te warsztaty będą w naszej zeszłorocznej miejscówce, w Parku na Zdrowiu. Kto pierwszy ten lepszy. Zapraszamy!

To jest informacja z 2021 roku. Sprawdź tegoroczne informacje.

Źdźbła/żaby/bąki - czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają!

🎋🐸🐝 ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają!

Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 12 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu (poniedziałek - piątek) wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką o 9:00 lub 10:00 rano i o nic się nie martwisz. O 16:00 lub 17:00 odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D.

Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł. Kiedy? Do wyboru cztery tygodnie sierpnia 2021.

To jest informacja z 2021 roku. Sprawdź tegoroczne informacje.

Dzień Pustej Klasy - 25 września 2020

Po raz kolejny zapraszamy szkoły z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy! 25 września 2020. Niech tego dnia wszystkie ławki będą puste. Nauczycielki i Nauczyciele - zabierzcie dzieci na dwór. Bądźcie z nimi blisko natury. Uczyńcie ten dzień

...Dniem Lekcji Innych Niż Wszystkie 🦚

...Dniem Inspirujących Spacerów 🌿

...Dniem Odkrywania Lasu 🍂

...Dniem Odpoczynku na Łące 🌼

...Dniem Parkowych Zabaw 🤸‍♀️

Niech piątek 25 września będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

Czytaj więcej

Dzień Pustej Klasy 2021

Po raz kolejny zapraszamy szkoły i przedszkola z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy w piątek, 18 czerwca 2021.
Po kolejnym roku spędzonym przed komputerami zachęcamy Was drodzy Nauczycielki i Nauczyciele do zabierania dzieci i młodzieży na dwór codziennie, przynajmniej na godzinę lub dwie. Ale w Dzień Pustej Klasy niech wszystkie ławki będą puste całą dobę. Niech piątek 18 czerwca będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

Zapraszamy do zgłaszania udziału poprzez formularz. Zgłoszone placówki otrzymają certyfikat udziału. Więcej informacji na stronie dzienpustejklasy.pl