Źródła – logo

Aktualności

Dzień Pustej Klasy już za kilkanaście dni

Przygotowania do Dnia Pustej Klasy nabierają rozpędu. Do akcji z dnia na dzień zgłasza się coraz więcej szkół i przedszkoli. W tym roku będziemy świętować w piątek, 7 czerwca. Tego dnia uczymy i bawimy się na dworze.
Jeśli chcesz, by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Następnie skorzystaj z oferty natury - 7 czerwca wyjdź z dziećmi/młodzieżą w teren, a na koniec otrzymasz certyfikat udziału w akcji.
Bieżące informacje znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebooku.

zdjęcie z warsztatów z młodzieżą w ramach projektu Łódzkie Szkoły Dla Klimatu

Zakończyliśmy eksperymenty klimatyczne

Za nami już wszystkie merytoryczne warsztaty w ramach projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu, który realizujemy we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz 12 łódzkimi szkołami. Na ostatnim zastanawialiśmy się jaki wpływ na klimat ma przemysł modowy. Na spotkaniach podsumowaliśmy też zrealizowane przez uczniów eksperymenty. To chyba najprzyjemniejsza część projektu - słuchać i czytać co się udało i jak dużo udział w projekcje zmienił w jego uczestnikach - jeszcze będziemy się tym dzielić, bo to miód na serce edukatorów. Ponad 200 osób postanowiło sprawdzić się w konkretnym działaniu na rzecz klimatu. Z ewaluacji wynika, że było satysfakcjonująco, młodzież miała poczucie, że wkładany w działanie wysiłek ma sens i warto go kontynuować.

Czytaj więcej
zdjęcie z wycieczki w górach w ramach Bardzo Zielonej Szkoły

Bardzo Zielone Szkoły - czas zacząć gorący sezon

W tym roku sezon Bardzo Zielonych Szkół zapowiada się bardzo pracowicie. Siedemnaście edukatorek i edukatorów w tym roku będzie zarażać pasją przyrodniczą i miłością do natury. To dzięki nim las staje się najlepszym placem zabaw i salą lekcyjną jednocześnie, a dzieci z takiego wyjazdu wracają niby takie same, ale jednak inne. Czterdzieści trzy klasy ze szkół w całej Polsce rozjadą się na cztery strony świata (właściwie to kraju, do Rabki, Bachotka, Spały, Wysowej, Małego Cichego, Mikoszewa, Podlesic i Smardzewic), by bawić się, odpoczywać, budować szałasy, podglądać zwierzęta, rozpoznawać rośliny...
Zielone szkoły zbyt często są zielone wyłącznie z nazwy. Nasze są zielone, bo barwimy je czystym chlorofilem.
Więcej informacji o źródlanych Bardzo Zielonych Szkołach - www.zieloneszkoly.pl

źdźbła, żaby, bąki - terminy letnich warsztatów

Wakacje 2024 - zaczynamy zapisy na "Źdźbła, żaby i bąki"

ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają po raz piąty! Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 11 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu (poniedziałek - piątek) wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce przyrodniczej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką rano i o nic się nie martwisz. Po południu odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D.
Gdzie i kiedy? W Parku Na Zdrowiu w terminach 24-28 czerwca i 1-5 lipca 2024 lub Lesie Łagiewnickim w tygodniach 5-9 sierpnia, 19-23 sierpnia i 26-30 sierpnia 2024 . Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł, które pracują z tysiącami dzieciaków rocznie i które kochają to, co robią.
Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem formularza.
Więcej informacji tutaj.

tajemnica znikających drzew - rodzinna gra terenowa

Tajemnica znikających drzew - rodzinna gra terenowa

Zapraszamy Was na pierwszą w tym roku kalendarzowym grę rodzinną ze Źródłami. Tym razem wcielimy się w dociekliwych detektywów, którzy rozwiążą zagadkę tajemniczego znikania drzew, a także odkryją ich sekretne supermoce. Po przejściu trasy będziemy mieć dla Was dodatkowe aktywności, a na koniec teatrzyk Kamishibai pt."Dlaczego zwierzęta mieszkają w bloku Maćka?". Kiedy: do wyboru czwartek, 25 kwietnia, g. 17:00 lub lub sobota, 27 kwietnia, g. 11:00. Gdzie: Las Okręglik w Łodzi
Zapisy przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy. Warsztat jest bezpłatny, ale liczba miejsc ograniczona!

Czytaj więcej
trzecie szkolenie dla nauczycieli w ramach projektu

Upalne szkolenie w kwietniowy dzień

Wczoraj odbyło się trzecie szkolenie w ramach projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu". Tym razem spotkaliśmy się w terenie - w rozkwitniętym parku na Zdrowiu. Skutki zmiany klimatu możemy tej wiosny obserwować nieustannie. Co miesiąc media donoszą, że za nami najcieplejszy miesiąc w historii pomiarów, najcieplejszy styczeń, najcieplejszy luty, najcieplejszy marzec. Szanse, że w kwietniu będzie podobnie są duże. Podczas szkolenia temperatura w cieniu wynosiła 27 st. C. Było dziwnie. Drzewa, które powinny zakwitnąć za 3 tygodnie już zachwycają (i przerażają jednocześnie). Poznawaliśmy drzewa i rośliny zielne rosnące w parku i wypróbowywaliśmy metody do wykorzystania z uczniami w terenie. Odbyło się też losowanie. W jednej ze szkół w ramach projektu powstanie ogródek dydaktyczny. Los uśmiechnął się do XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi. Gratulujemy!
"Łódzkie szkoły dla klimatu" to wspólny projekt Źródeł i Urzędu Miasta Łodzi.

chodźcie z nami posiedzieć w lesie

Chodźcie z nami posiedzieć w lesie

Mówimy dosłownie: zapraszamy Was do tego, żebyście posiedzieli z nami w lesie. Uważne bycie w lesie ma niezwykłą moc. Korzyści płynących ze spędzania czasu w naturze jest mnóstwo - od wyciszenia, przez różne korzyści zdrowotne, na relaksie kończąc. A jak dodamy do tego jeszcze praktykę bycia tu i teraz oraz możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami w kręgu, to wychodzi nam z tej wyliczanki przepis na popołudnie idealne. Dlatego zapraszamy Was do wspólnej praktyki siedziska. Siedzisko, jak sama nazwa wskazuje, polega na siedzeniu w lesie. Tylko tyle i aż tyle.
Spotykamy się 23 kwietnia 2024 o 17:00 na Parkingu Kaloryfer przy ul. Wycieczkowej w Łodzi. Wydarzenie zakończy się około 19:00. Prosimy o punktualność.

Czytaj więcej
Dzień Pustej Klasy 2024

Dzień Pustej Klasy 2024

Mamy już wiosnę, a to znak, że czas planować tegoroczny Dzień Pustej Klasy. W tym roku spotykamy się pod chmurką w piątek, 7 czerwca. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Bieżące informacje znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebooku
Jak wielokrotnie udowodnili naukowcy kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci jak i dorosłych (więcej na ten temat tutaj) to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole, a pogoda potrafi skutecznie odstraszać nauczycieli przedszkolnych do zapewnienia dzieciom codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Ale wiemy też, że jest mnóstwo nauczycieli, którzy wierzą w moc natury i korzystają z jej dobrodziejstw na co dzień. Tak, to Was zapraszamy do świętowania Dnia Pustej Klasy.

Poradnik na temat bezpieczeństwa w lesie związanego z polowaniami zbiorowymi

Bezpieczne spacery w lesie - poradnik dla bywalców lasów

Każdego roku w Polsce odbywa się ponad cztery i pół miliona polowań. Większość z nich odbywa się pomiędzy wrześniem a styczniem, można więc oszacować, że w trakcie sezonu, każdego dnia w Polsce w ponad 20 tysiącach miejsc możemy natknąć się na myśliwych strzelających do zwierząt!
Chcesz wiedzieć jak sprawdzić, czy w lesie, do którego wybieracie się na spacer albo na grzyby nie trwają właśnie polowania? Gdzie szukać informacji i na co zwrócić uwagę? Pobierz poradnik "Dla bezpiecznych spacerów w lesie".

Czytaj więcej
konkurs dotacyjny WFOŚiGW

Dotacje na edukację ekologiczną

Uwaga szkoły i przedszkola! Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił konkurs dotacyjny pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – II edycja”. Możecie uzyskać dofinansowanie m.in. na warsztaty, szkolenia, zajęcia terenowe, wycieczki i inne działania ekologiczne. Jeśli macie ochotę nas do siebie zaprosić albo chcecie odwiedzić nas z dzieciakami w Łodzi – serdecznie zapraszamy. Oprócz warsztatów stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży organizujemy też plenerowe warsztaty rodzinne, szkolenia dla rad pedagogicznych, wycieczki i zielone szkoły.
Wnioski można składać od 2 do 19 kwietnia 2024 r. Więcej informacji na stronie WFOŚiGW.
A naszą ofertę na przyszły rok szkolny znajdziecie w pliku: oferta_warsztatowa_2024-2025.pdf.

Polski rząd chce zablokować Restore Nature

Donald Tusk zamierza zablokować prawo odbudowy zasobów przyrodniczych

Donald Tusk przeciwko odbudowie zasobów przyrodniczych. To wbrew przedwyborczym deklaracjom – wskazują organizacje pozarządowe
Na wtorkowej konferencji prasowej Premier Donald Tusk ogłosił, że zamierza zablokować prawo odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law). Ta krótkowzroczna decyzja, podjęta w obliczu aktualnych protestów rolników, jest bardzo złą informacją zarówno dla rolników, mieszkańców i mieszkanek miast, jak i dla naszych kieszeni. Podczas głosowania w Radzie UE w poniedziałek 25 marca br. głos polskiego rządu może być decydujący.
Paradoks zapowiedzi Premiera, mającej uspokoić nastroje w trakcie protestów rolników polega na tym, że rolnictwo – jeden z kluczowych sektorów gospodarki naszego kraju – opiera się na zasobach przyrody, takich jak zdrowe gleby, woda, różnorodność biologiczna, w szczególności owady zapylające. Rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law, NRL) to prawo, którego celem jest odbudowa tych zasobów, a w konsekwencji dbałość o nasze bezpieczeństwo żywnościowe.

Czytaj więcej
klip nagrany przez Opus Film

Opus Film nagrał klip o projekcie Łódzkie szkoły dla klimatu

Jesteśmy w środku realizacji projektu Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0, natomiast zeszłoroczny pilotaż projektu doczekał się filmu promocyjnego, w którym udział wzięli młodzi uczestnicy pierwszej edycji. Film stworzył łódzki Opus Film we współpracy z Miastem Łódź.
Po pierwszej edycji programu, w której udział wzięło 6 szkół, miasto Łódź dostało zaproszenie na Światowy Kongres Edukacji Ekologicznej WEEC w Abu Zabi. Na tę okazję łódzki Opus Film przygotował, wspólnie z uczestnikami, specjalny film promujący postawy ekologiczne i jednocześnie zachęcający do włączenia się w eksperyment.
W tegorocznej edycji programu Łódzkie Szkoły dla Klimatu bierze udział dwa razy więcej szkół - 12. W dwóch z tych placówek powstaną też zielone świetlice, czyli ogrody eksperymentalne, gdzie można prowadzić poszerzone zajęcia z ekologii.

Czytaj więcej
Park Zdrowie to nie miejsce dla głośnych imprez masowych

Chrońmy Park na Zdrowiu przed głośną masową imprezą

Co sądzimy o organizacji Festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu? Nam też szkoda Zdrowia. Jako stowarzyszenie zajmujące się edukacją ekologiczną i przyrodniczą, od dawna wykorzystujemy przestrzeń parku do realizacji naszej misji. Organizujemy tam warsztaty dla dzieci w różnym wieku, cykle zajęć terenowych dla chętnych klas a także letni wypoczynek dla małych mieszczuchów w całości w plenerze. Zdarzyło nam się również parę razy prowadzić tam szkolenia dla nauczycieli i trenerów edukacji ekologicznej, a także weekendowe rodzinne spacery.
Park na Zdrowiu jest oazą, miejską ostoją przyrody. W naszych działaniach wykorzystujemy park, aby uwrażliwiać dzieci i dorosłych na przyrodę, by ich z nią oswajać i zaprzyjaźniać, by dać im przekonanie, że przyroda jest ogromną wartością i że powinniśmy ją szanować, zostawić dla niej przestrzeń, chronić ją również w mieście.
Organizacja Festiwalu Audioriver w tym miejscu stoi w całkowitej sprzeczności dbałością o przyrodę w mieście i z naszym przekazem. Nie mamy złudzeń, że wydarzenie w którym weźmie udział kilkanaście tysięcy osób będzie miało ogromny negatywny wpływ na ekosystem parku. Dlatego jesteśmy przeciwni tej lokalizacji i bardzo nam przykro, że miejscy urzędnicy nie potrafią docenić bogactwa przyrodniczego, jakie kryje się na Zdrowiu. Może powinniśmy zaprosić ich na nasze zajęcia?

Czytaj więcej
inaugruracja projektu Łódzkie Szkoły dla Klimatu

Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0 - inauguracja

Dwudniowym szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu Łódzkie szkoły dla klimatu, który realizujemy wraz z Urzędem Miasta Łodzi i dwunastoma łódzkimi szkołami.
Dzień pierwszy poświęciliśmy na integrację i wprowadzenie do edukacji globalnej. Drugiego dnia rozkładaliśmy kryzys klimatyczny na części pierwsze i zastanawialiśmy się, jak rozmawiać o tym z młodzieżą. Nauczyciele wybrali eksperymenty do przeprowadzenia na sobie (podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób wybrało testowanie wegetarianizmu). A na koniec akcent przedświąteczny, czyli edukacja konsumencka - jak kupować mniej i co oznaczają certyfikaty (ekoznaki) na produktach.
Przed nami jeszcze 3 dni szkoleń dla nauczycieli, ponad 70 lekcji w szkołach i 48 warsztatów z edukatorami Źródeł, eksperymenty edukacyjne i szkolne akcje klimatyczne.
W projekcie biorą udział: XV LO, XVIII LO, XXI LO, XXIII LO, XLIII LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Zespół Szkół Politechnicznych, Technikum nr 3, SP nr 7, SP nr 36, SP nr 70.

nowy wygląd strony zakazpolowania.pl

Nowa strona o zakazie polowania

Dzisiaj Hubertus - święto patrona myśliwych. Z tej okazji mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować . A my z tej okazji uruchomiliśmy całkowicie nową, atrakcyjną i przejrzystą stronę projektu Zakaz polowania.

Wieczorny spacer świetlików

W rankingach popularności biedny listopad jest zawsze w ogonie. Bo zimno, mokro, drzewa już bezlistne, ale śniegu jeszcze nie ma. No i ta noc zaczynająca się w środku dnia… Tymczasem ciemność to piękny prezent, który rok do roku dostajemy od listopada i który zazwyczaj - niewdzięczni! - przyjmujemy z jęknięciem rozczarowania.
Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby te listopadowe długie wieczory były przyrodzie zbędne, to przyroda NA PEWNO by ich nie wymyśliła. Zapraszamy Was więc na spacer, na którym na tę ciemność spojrzymy z czułością i pełnym zrozumieniem. Przygotowaliśmy dla Was pełną przygód grę terenową, niebanalne, rozbudzające wyobraźnię rekwizyty i bajkową trasę po nocnym parku na Zdrowiu. Będzie zaskakująco i ekscytująco!
Kiedy: do wyboru 15 i 17 listopada, po zmroku. Gdzie: park na Zdrowiu w Łodzi. Obowiązują zapisy przez formularz. Warsztat organizujemy dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro

Czytaj więcej
obrazek z fragmentem listu otwartego do przyszłego rządu

List otwarty przyrodników i strony społecznej do przyszłego rządu

W kampanii wyborczej partie opozycyjne obiecywały wiele. Składały deklaracje i zobowiązania dotyczące koniecznych zmian w kwestiach ochrony lasów, rzek, tworzenia i powiększania parków narodowych, ochrony klimatu, niezbędnych reform instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Większość Polek i Polaków poparła te postulaty, a teraz oczekuje ich pilnego i skutecznego wdrożenia.
Liczne organizacje zajmujące się ochroną przyrody i walką o prawa zwierząt z nadzieją przyjęły wyniki wyborów. Deklarujemy chęć bardzo szerokiej współpracy, która usprawni realizację przedwyborczych obietnic w kwestiach środowiskowych.
Liczymy na to, że nowym szefem lub szefową resortu ochrony środowiska zostanie osoba nie tylko o odpowiedniej wiedzy, ale przede wszystkim empatii i wrażliwości. Osoba ta powinna być gwarantem realizacji ambitnego programu przyrodniczego, zadeklarowanego podczas kampanii wyborczej przez partie przyszłej koalicji rządzącej. Osoba niezależna od jakichkolwiek lobby związanych z eksploatacją zasobów przyrody.
Apelujemy do polityczek i polityków, od których odwagi, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za losy nas wszystkich zależy przyszłość całego kraju, aby pamiętali o składanych przed wyborami deklaracjach. Skuteczna ochrona zasobów naturalnych oraz zachowanie różnorodności biologicznej są niezbędne, by zapobiec katastrofie klimatycznej.

Czytaj więcej
demonstracja osób zatroskanych zmianami klimatu

Rusza nabór do projektu Łódzkie szkoły dla klimatu

Wracamy z kolejną edycja projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu".
W roku szkolnym 2023/2024 do projektu zapraszamy publiczne szkoły ponadpodstawowe i podstawowe (uczniowie klas VII i VIII) z terenu Łodzi.
Nauczycielko, Nauczycielu, jeśli uważasz, że

 • warto rozmawiać o klimacie z młodzieżą,
 • sądzisz, że nie ma czasu do stracenia i trzeba działać już teraz,
 • masz zaangażowanych uczniów, który martwią się o przyszłość,
 • masz dyrekcję, która wspiera nauczycieli i młodzież w niekonwencjonalnych działaniach.

Nie ważne jakiego przedmiotu uczysz, zgłoś szkołę do projektu - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia przyjmujemy do 17 listopada 2023 r.
Zaplanowaliśmy cykl poruszających, ciekawych i angażujących szkoleń dla nauczycieli, cykl warsztatów dla młodzieży, szkolne akcje klimatyczne a przede wszystkim eksperymenty edukacyjne, w których wezmą udział i nauczyciele i kadra projektu i uczniowie (być może z rodzinami). Zeszłoroczny pilotaż projektu pokazał, jak dużo satysfakcji potrafią dać działania dla klimatu.
Projekt realizowane jest we współpracy z Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Czytaj więcej

obrazek przedstawiający wilka martwiącego się o los swojego gatunku

Europo, nie patrz wilkiem na wilka - petycja

PILNE. Chroń europejskie wilki przed polowaniami. Tylko do piątku, 22 września Komisja Europejska zbiera opinie Europejczyków w sprawie zmiany statusu ochrony wilków. Podpisz petycję przygotowaną przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot.
Wydawało się, że każde dziecko wie, jak ważną funkcję pełni wilk w przyrodzie; że opowieści o śmiertelnie niebezpiecznych wilkach można między bajki włożyć. Wilk to przecież wspaniały gospodarz, dbający o dobrostan także innych gatunków przez regulowanie populacji i eliminowanie chorych osobników. Ograniczając liczebność np. jeleniowatych, zgryzających młode drzewa, wspomaga naturalne procesy odnawiania lasów. W ten sam sposób ogranicza straty w uprawach, więc jest po stronie rolników.
Źródła podobnie jak Pracownia już w latach 90. walczyły o skreślenie wilków z listy gatunków łownych. Udało się to jeszcze przed wejściem do Unii, czy teraz mamy się cofnąć do ponurych czasów zabijania wilków?

Czytaj więcej
napis Lasy dla ludzi, przyrody i klimatu na tle zbliżenia kory drzewa

Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych

Popieramy Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych, który zawiera 10 postulatów, tworzących listę najpotrzebniejszych zmian w gospodarowaniu lasami - takich, które nadążają za potrzebami związanymi ze zmieniającym się klimatem oraz kryzysem bioróżnorodności:

 • Minimum 20% lasów trzeba wyłączyć z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie
 • Społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach
 • Dość marnowania pieniędzy z eksploatacji lasów -więcej środków na ochronę przyrody!
 • Koniec z wydatkami Lasów Państwowych na cele niezwiązane z podstawową działalnością
 • Konieczna jest sprawiedliwa społecznie transformacja obszarów cennych przyrodniczo
 • Godna praca w lesie dla wszystkich, w tym dla pracowników firm leśnych i parków narodowych
 • Wykorzystujmy drewno racjonalnie, nie palmy nim w elektrowniach
 • Gospodarka leśna powinna uwzględniać wymogi ścisłej ochrony gatunkowej
 • Społeczeństwo musi mieć możliwość sprawdzenia legalności gospodarki leśnej w sądzie
 • Pełny dostęp do informacji o lasach i ochronie przyrody dla społeczeństwa i organizacji przyrodniczych.

Dokument już podpisało 200 organizacji i ruchów społecznych. Wkrótce trafi do komitetów wyborczych. Chcemy jasnej deklaracji kandydatów na parlamentarzystów, że zadbają o dobro polskich lasów.