Źródła – logo

Aktualności

Dotacje na edukację ekologiczną

Uwaga szkoły i przedszkola! Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił konkurs dotacyjny pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – II edycja”. Możecie uzyskać dofinansowanie m.in. na warsztaty, szkolenia, zajęcia terenowe, wycieczki i inne działania ekologiczne. Jeśli macie ochotę nas do siebie zaprosić albo chcecie odwiedzić nas z dzieciakami w Łodzi – serdecznie zapraszamy. Oprócz warsztatów stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży organizujemy też plenerowe warsztaty rodzinne, szkolenia dla rad pedagogicznych, wycieczki i zielone szkoły.
Wnioski można składać od 2 do 19 kwietnia 2024 r. Więcej informacji na stronie WFOŚiGW.
A naszą ofertę na przyszły rok szkolny znajdziecie w pliku: oferta_warsztatowa_2024-2025.pdf.

Park Zdrowie to nie miejsce dla głośnych imprez masowych

Chrońmy Park na Zdrowiu przed głośną masową imprezą

Co sądzimy o organizacji Festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu? Nam też szkoda Zdrowia. Jako stowarzyszenie zajmujące się edukacją ekologiczną i przyrodniczą, od dawna wykorzystujemy przestrzeń parku do realizacji naszej misji. Organizujemy tam warsztaty dla dzieci w różnym wieku, cykle zajęć terenowych dla chętnych klas a także letni wypoczynek dla małych mieszczuchów w całości w plenerze. Zdarzyło nam się również parę razy prowadzić tam szkolenia dla nauczycieli i trenerów edukacji ekologicznej, a także weekendowe rodzinne spacery.
Park na Zdrowiu jest oazą, miejską ostoją przyrody. W naszych działaniach wykorzystujemy park, aby uwrażliwiać dzieci i dorosłych na przyrodę, by ich z nią oswajać i zaprzyjaźniać, by dać im przekonanie, że przyroda jest ogromną wartością i że powinniśmy ją szanować, zostawić dla niej przestrzeń, chronić ją również w mieście.
Organizacja Festiwalu Audioriver w tym miejscu stoi w całkowitej sprzeczności dbałością o przyrodę w mieście i z naszym przekazem. Nie mamy złudzeń, że wydarzenie w którym weźmie udział kilkanaście tysięcy osób będzie miało ogromny negatywny wpływ na ekosystem parku. Dlatego jesteśmy przeciwni tej lokalizacji i bardzo nam przykro, że miejscy urzędnicy nie potrafią docenić bogactwa przyrodniczego, jakie kryje się na Zdrowiu. Może powinniśmy zaprosić ich na nasze zajęcia?

Czytaj więcej

Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0 - inauguracja

Dwudniowym szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu Łódzkie szkoły dla klimatu, który realizujemy wraz z Urzędem Miasta Łodzi i dwunastoma łódzkimi szkołami.
Dzień pierwszy poświęciliśmy na integrację i wprowadzenie do edukacji globalnej. Drugiego dnia rozkładaliśmy kryzys klimatyczny na części pierwsze i zastanawialiśmy się, jak rozmawiać o tym z młodzieżą. Nauczyciele wybrali eksperymenty do przeprowadzenia na sobie (podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób wybrało testowanie wegetarianizmu). A na koniec akcent przedświąteczny, czyli edukacja konsumencka - jak kupować mniej i co oznaczają certyfikaty (ekoznaki) na produktach.
Przed nami jeszcze 3 dni szkoleń dla nauczycieli, ponad 70 lekcji w szkołach i 48 warsztatów z edukatorami Źródeł, eksperymenty edukacyjne i szkolne akcje klimatyczne.
W projekcie biorą udział: XV LO, XVIII LO, XXI LO, XXIII LO, XLIII LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Zespół Szkół Politechnicznych, Technikum nr 3, SP nr 7, SP nr 36, SP nr 70.

Nowa strona o zakazie polowania

Dzisiaj Hubertus - święto patrona myśliwych. Z tej okazji mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować . A my z tej okazji uruchomiliśmy całkowicie nową, atrakcyjną i przejrzystą stronę projektu Zakaz polowania.

Wieczorny spacer świetlików

W rankingach popularności biedny listopad jest zawsze w ogonie. Bo zimno, mokro, drzewa już bezlistne, ale śniegu jeszcze nie ma. No i ta noc zaczynająca się w środku dnia… Tymczasem ciemność to piękny prezent, który rok do roku dostajemy od listopada i który zazwyczaj - niewdzięczni! - przyjmujemy z jęknięciem rozczarowania.
Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby te listopadowe długie wieczory były przyrodzie zbędne, to przyroda NA PEWNO by ich nie wymyśliła. Zapraszamy Was więc na spacer, na którym na tę ciemność spojrzymy z czułością i pełnym zrozumieniem. Przygotowaliśmy dla Was pełną przygód grę terenową, niebanalne, rozbudzające wyobraźnię rekwizyty i bajkową trasę po nocnym parku na Zdrowiu. Będzie zaskakująco i ekscytująco!
Kiedy: do wyboru 15 i 17 listopada, po zmroku. Gdzie: park na Zdrowiu w Łodzi. Obowiązują zapisy przez formularz. Warsztat organizujemy dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro

Czytaj więcej
obrazek z fragmentem listu otwartego do przyszłego rządu

List otwarty przyrodników i strony społecznej do przyszłego rządu

W kampanii wyborczej partie opozycyjne obiecywały wiele. Składały deklaracje i zobowiązania dotyczące koniecznych zmian w kwestiach ochrony lasów, rzek, tworzenia i powiększania parków narodowych, ochrony klimatu, niezbędnych reform instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Większość Polek i Polaków poparła te postulaty, a teraz oczekuje ich pilnego i skutecznego wdrożenia.
Liczne organizacje zajmujące się ochroną przyrody i walką o prawa zwierząt z nadzieją przyjęły wyniki wyborów. Deklarujemy chęć bardzo szerokiej współpracy, która usprawni realizację przedwyborczych obietnic w kwestiach środowiskowych.
Liczymy na to, że nowym szefem lub szefową resortu ochrony środowiska zostanie osoba nie tylko o odpowiedniej wiedzy, ale przede wszystkim empatii i wrażliwości. Osoba ta powinna być gwarantem realizacji ambitnego programu przyrodniczego, zadeklarowanego podczas kampanii wyborczej przez partie przyszłej koalicji rządzącej. Osoba niezależna od jakichkolwiek lobby związanych z eksploatacją zasobów przyrody.
Apelujemy do polityczek i polityków, od których odwagi, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za losy nas wszystkich zależy przyszłość całego kraju, aby pamiętali o składanych przed wyborami deklaracjach. Skuteczna ochrona zasobów naturalnych oraz zachowanie różnorodności biologicznej są niezbędne, by zapobiec katastrofie klimatycznej.

Czytaj więcej
demonstracja osób zatroskanych zmianami klimatu

Rusza nabór do projektu Łódzkie szkoły dla klimatu

Wracamy z kolejną edycja projektu "Łódzkie szkoły dla klimatu".
W roku szkolnym 2023/2024 do projektu zapraszamy publiczne szkoły ponadpodstawowe i podstawowe (uczniowie klas VII i VIII) z terenu Łodzi.
Nauczycielko, Nauczycielu, jeśli uważasz, że

 • warto rozmawiać o klimacie z młodzieżą,
 • sądzisz, że nie ma czasu do stracenia i trzeba działać już teraz,
 • masz zaangażowanych uczniów, który martwią się o przyszłość,
 • masz dyrekcję, która wspiera nauczycieli i młodzież w niekonwencjonalnych działaniach.

Nie ważne jakiego przedmiotu uczysz, zgłoś szkołę do projektu - wypełnij formularz zgłoszeniowy. Zgłoszenia przyjmujemy do 17 listopada 2023 r.
Zaplanowaliśmy cykl poruszających, ciekawych i angażujących szkoleń dla nauczycieli, cykl warsztatów dla młodzieży, szkolne akcje klimatyczne a przede wszystkim eksperymenty edukacyjne, w których wezmą udział i nauczyciele i kadra projektu i uczniowie (być może z rodzinami). Zeszłoroczny pilotaż projektu pokazał, jak dużo satysfakcji potrafią dać działania dla klimatu.
Projekt realizowane jest we współpracy z Departamentem Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.
Czytaj więcej

obrazek przedstawiający wilka martwiącego się o los swojego gatunku

Europo, nie patrz wilkiem na wilka - petycja

PILNE. Chroń europejskie wilki przed polowaniami. Tylko do piątku, 22 września Komisja Europejska zbiera opinie Europejczyków w sprawie zmiany statusu ochrony wilków. Podpisz petycję przygotowaną przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot.
Wydawało się, że każde dziecko wie, jak ważną funkcję pełni wilk w przyrodzie; że opowieści o śmiertelnie niebezpiecznych wilkach można między bajki włożyć. Wilk to przecież wspaniały gospodarz, dbający o dobrostan także innych gatunków przez regulowanie populacji i eliminowanie chorych osobników. Ograniczając liczebność np. jeleniowatych, zgryzających młode drzewa, wspomaga naturalne procesy odnawiania lasów. W ten sam sposób ogranicza straty w uprawach, więc jest po stronie rolników.
Źródła podobnie jak Pracownia już w latach 90. walczyły o skreślenie wilków z listy gatunków łownych. Udało się to jeszcze przed wejściem do Unii, czy teraz mamy się cofnąć do ponurych czasów zabijania wilków?

Czytaj więcej
napis Lasy dla ludzi, przyrody i klimatu na tle zbliżenia kory drzewa

Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych

Popieramy Manifest Leśny Organizacji i Ruchów Społecznych, który zawiera 10 postulatów, tworzących listę najpotrzebniejszych zmian w gospodarowaniu lasami - takich, które nadążają za potrzebami związanymi ze zmieniającym się klimatem oraz kryzysem bioróżnorodności:

 • Minimum 20% lasów trzeba wyłączyć z użytkowania gospodarczego, by oddać je ludziom i przyrodzie
 • Społeczeństwo powinno mieć realny wpływ na decyzje o lasach
 • Dość marnowania pieniędzy z eksploatacji lasów -więcej środków na ochronę przyrody!
 • Koniec z wydatkami Lasów Państwowych na cele niezwiązane z podstawową działalnością
 • Konieczna jest sprawiedliwa społecznie transformacja obszarów cennych przyrodniczo
 • Godna praca w lesie dla wszystkich, w tym dla pracowników firm leśnych i parków narodowych
 • Wykorzystujmy drewno racjonalnie, nie palmy nim w elektrowniach
 • Gospodarka leśna powinna uwzględniać wymogi ścisłej ochrony gatunkowej
 • Społeczeństwo musi mieć możliwość sprawdzenia legalności gospodarki leśnej w sądzie
 • Pełny dostęp do informacji o lasach i ochronie przyrody dla społeczeństwa i organizacji przyrodniczych.

Dokument już podpisało 200 organizacji i ruchów społecznych. Wkrótce trafi do komitetów wyborczych. Chcemy jasnej deklaracji kandydatów na parlamentarzystów, że zadbają o dobro polskich lasów.

EkoRok w naturze - nabór

Bezpłatne zajęcia w terenie - trwa nabór na EkoRok w naturze

Do 15 września trwa nabór do projektu "EkoRok ze Źródłami w naturze" w roku szkolnym 2023/2024. Do udziału zapraszamy klasy II i III szkół podstawowych z Łodzi i okolic. Zgłoszenia zbieramy przez formularz. Do udziału w projekcie możemy zaprosić 15 klas. NIE decyduje kolejność zgłoszeń.
Przyjęta do projektu klasa weźmie udział w sześciu bezpłatnych zajęciach terenowych trwających od 3 do 5 godzin w zależności od pory roku i pogody. Podczas warsztatów będziemy obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie, zachwycać się jej bogactwem, odkrywać naturę wszystkimi zmysłami, poznawać mechanizmy funkcjonowania przyrody, tworzyć sztukę z naturalnych surowców, poznawać podstawy orientacji w terenie i surwiwalu, uczyć się samodzielności i współpracy, a przede wszystkim bawić się i odpoczywać od ławek i ekranów.
Chcesz, aby dzieci: miały regularny kontakt z przyrodą, lepiej się uczyły, potrafiły się bardziej koncentrować, rozwijały swoją wyobraźnię, miały więcej ruchu w ciągu dnia, rzadziej chorowały, umiały ze sobą współpracować - zgłoś swoją klasę do projektu.

Czytaj więcej

Manifest klimatyczny 100 dni

Wspólnie z 70 organizacjami klimatycznymi, ekologicznymi oraz społecznymi apelujemy do komitetów wyborczych o złożenie deklaracji, że w ciągu pierwszych 100 dni sprawowania władzy podejmą pierwsze 16 kluczowych dla ochrony środowiska i klimatu decyzji. Potrzebujemy kompleksowego podejścia do prowadzenia ambitnej polityki klimatycznej i środowiskowej w wielu obszarach.
Polska przyroda i klimat są dobrami publicznymi. Dlatego domagamy się, aby w ciągu pierwszych 100 dni od uzyskania przez Rząd RP i Parlament wotum zaufania, rozpoczęły się także prace ustawodawcze zmierzające do uchwalenia ustawy o ochronie klimatu.
Szczegółowa treść Manifestu 100 dni znajduje się na stronie Koalicji Klimatycznej (klik)

10 rozwiązań na 100 dni – nowe otwarcie dla edukacji

Polska szkoła potrzebuje zmian. SOS dla Edukacji, której Źródła są członkiem, powtarza to od początku swojej działalności.
Poza krytyką idziemy jednak krok dalej i proponujemy konkretne rozwiązania dla najbardziej palących problemów polskiego systemu edukacji. Pod koniec czerwca siedem opozycyjnych ugrupowań politycznych wyraziło chęć ich realizacji.
Polska szkoła potrzebuje zmian – dużych i małych, systemowych, ale też pozornie drobnych. Na początek potrzebuje jednak oddechu i powiewu świeżego powietrza, po latach zaciskania gorsetu centralnej regulacji i kontroli. Po wielkich reformach, które wdrożono, zanim ktoś zbadał rzeczywiste problemy i zastanowił się, czy takie zmiany są w ogóle potrzebne. Szkoła musi wreszcie złapać oddech.
"Obywatelski Pakt dla Edukacji" to przepis na nowe otwarcie dla szkoły. To zestaw 10 działań ratunkowych, możliwych do realizacji w krótkim czasie – w ciągu umownych 100 dni. Ich szybkie podjęcie pokaże determinację nowego rządu i da poczucie zmiany klimatu w polskiej edukacji. Ułatwi też spokojną pracę nad bardziej skomplikowanymi, długofalowymi i głębszymi zmianami.

Bezpłatne warsztaty w Źródłach już od września

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i szkół średnich oraz zerówkowiczów na bezpłatne zajęcia w naszej sali warsztatowej w Łodzi, przy ulicy Zielonej 27. Możecie wybierać spośród kilkudziesięciu różnych tematów dopasowanych do różnych grup wiekowych. Warsztaty o zmianach klimatu, zwierzętach, bioróżnorodności, wodzie, powietrzu, zasobach na świecie... Opisy wszystkich zajęć znajdziecie na podstronie warsztaty.
Ilość miejsc ograniczona, jedna klasa może zamówić maksymalnie trzy warsztaty z puli bezpłatnych w roku szkolnym.
Na warsztaty (odpłatne) dojeżdżamy do szkół i przedszkoli na terenie województwa łódzkiego.

Czytaj więcej

We wrześniu rusza piąta edycja projektu EkoRok ze Źródłami

We wrześniu, dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro, rozpoczynamy kolejną, piątą edycję projektu "Ekorok ze Źródłami". A w niej:

 • 200 warsztatów stacjonarnych w naszej sali warsztatowej przy ul. Zielonej 27 dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz najstarszych przedszkolaków. Każda klasa będzie mogła w tym roku szkolnym zapisać się na trzy bezpłatne warsztaty;
 • roczny cykl warsztatów terenowych dla 15 klas (klasy II i III szkół podstawowych) - czytaj więcej;
 • weekendowe i popołudniowe warsztaty rodzinne w terenie;
 • ogólnopolskie obchody Dnia Pustej Klasy - 7 czerwca 2024 - wpiszcie do kalendarzy już dziś.
Czytaj więcej

Źdźbła, żaby i bąki wystartowały

Grupka dzieciaków, dwie trenerki (Ania i Ala), piękny las, słońce, kaczuszki, małe żabki, a do tego hamaki. No i dużo pomysłów i mnóstwo czasu na zabawę w przyrodzie. Pierwszy tydzień naszych dzikich wakacji w mieście właśnie się rozpoczął.
🌾🐸🐝 Źdźbła, żaby i bąki czyli dzieciaki z miejskiej łąki (i lasu)
Jeśli uważasz, że w wakacje jest czas na leżenie na trawie, bieganie po łące, balansowanie na pniach, obserwowanie biedronek i motyli, wygłupy i szaleństwa z innymi dziećmi, to nasze wakacje z przyrodą to jest to. Mamy jeszcze kilka wolnych miejsc w trzecim tygodniu lipca w Parku na Zdrowiu. 🦔🌱🐌

Czytaj więcej

Podsumowanie projektu EkoRok ze Źródłami

Koniec roku szkolnego to dla nas również koniec kolejnej edycji projektu "EkoRok ze Źródłami" realizowanej dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro. To ogromna przyjemność robić rzeczy, które się lubi i widzieć, że to co się robi, ma sens i daje radość innym. I na dodatek mieć wsparcie finansowe, dzięki któremu nie musimy się martwić o to, czy stać nas na organizację kolejnych warsztatów w lesie, czy możemy pozwolić sobie na kupno dodatkowych materiałów edukacyjnych czy książek, dzięki którym możemy się rozwijać. To dzięki dotacji Fundacji Drzewo i Jutro mogliśmy przez cały rok spotykać się z piętnastoma klasami w lesie, rozmawiać i promować edukację w przyrodzie podczas seminarium "W szałasie najlepiej" i podczas Dnia Pustej klasy do którego dołączyło 1300 szkół i przedszkolu, zorganizować 165 warsztatów w naszym ośrodku, bawić się podczas sześciu warsztatów rodzinnych, uzupełnić naszą biblioteczkę... Dziękujemy!

Czytaj więcej

180 tysięcy dzieci wyjdzie w teren

Dzień Pustej Klasy 2023 już w piątek, 16 czerwca.
Zachwycone były dzieci, zachwyceni rodzice, więc nic więcej do szczęścia nie potrzeba. Dzień Pustej Klasy wpiszemy na stałe do kalendarza imprez. Genialny pomysł!!! Jest to świetna inicjatywa. Chcę wprowadzić takie dni częściej. Scenariusze i działania ekologiczne zainspirowały mnie do dalszych poszukiwań. Nie sądziłam, że zajęcia terenowe będą tak interesujące dla dzieci. Wspaniała inicjatywa, będę namawiać wszystkich do wspólnej zabawy :) – tak nauczyciele podsumowali zeszłoroczny Dzień Pustej Klasy.
W tym roku już blisko 1300 szkół i przedszkoli z całego kraju przyłączyło się do akcji. W piątek, 16 czerwca 180 tysięcy dzieci i młodzieży zamiast siedzieć w czterech ścianach, będą otoczone zielenią, zapachami lata i dźwiękami natury.

Czytaj więcej

Akademia Przyjaciół Drzew

 • Masz ochotę dowiedzieć się, jak pracujemy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi?
 • Chciał_byś poznać kilka metod edukacyjnych, z których korzystamy na zajęciach w terenie?
 • Chciał_byś poznać standardy ochrony drzew i dowiedzieć się jak skutecznie przygotować wniosek o powołanie pomnika przyrody?

W takim razie to szkolenie jest dla Ciebie.
Wraz z Fundacja EkoRozwoju zapraszamy do Akademii Przyjaciół Drzew. Szkolenie obędzie się w dniach 28-29 czerwca 2023 r. częściowo w Źródłach (Zielona 27 w Łodzi) a częściowo w terenie. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!
Szczegóły wydarzenia na stronie: fer.org.pl/akademia-przyjaciol-drzew-w-lodzi

Gra o dobrych wilkach - rodzinna gra terenowa

Zapraszamy na ostatnie w tym roku szkolnym warsztaty rodzinne ze Źródłami. Tym razem postaramy się przybliżyć Wam zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników – wilka szarego. Chcielibyśmy przekonać Was, że nie taki wilk straszny, jak go malują. Podczas warsztatu połączonego z grą terenową dowiecie się m.in: jak odróżnić trop wilka od tropu psa, jak wygląda struktura wilczej rodziny, w jaki sposób porozumiewają się wilki, w co się bawią, na jakie zwierzęta poluj oraz dlaczego są ważne i potrzebne, by las mógł prawidłowo funkcjonować.
Gdzie i kiedy? Dwa terminy do wyboru: wtorek, 20 czerwca, g. 17:00 lub niedziela, 25 czerwca, g. 10:00. Zbiórka: Staw Bielice na Lublinku.
Zapisy przyjmujemy przez formularz zgłoszeniowy. Warsztat jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona!

Czytaj więcej
zdjęcie dziecka leżacego na łące

Źdźbła, żaby i bąki 2023 - wakacje z przyrodą

Źdźbła, żaby i bąki czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają po raz czwarty! Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 11 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce przyrodniczej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką rano i o nic się nie martwisz. Po południu odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D.
Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł, które pracują z tysiącami dzieciaków rocznie i które kochają to, co robią. Jak? Z pełnymi brzuchami (zapewniamy wyżywienie) i z pełnym ubezpieczeniem. Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy tutaj.