Źródła – logo

Aktualności

EkoRok ze Źródłami w naturze - podsumowanie projektu

Pierwszy pilotażowy "EkoRok ze Źródłami w naturze" za nami! Czas na pierwsze podsumowania. We wrześniu zaprosiliśmy dwadzieścia klas z łódzkich szkół do wspólnego regularnego kontaktu z naturą. Osiem kilkugodzinnych warsztatów w okolicznych lasach i największych parkach. Jesienno-zimowy nawrót pandemii trochę pokrzyżował nam plany, pogoda też nie zawsze sprzyjała, kilka wypraw musieliśmy odwołać ze względu na wichury i burze, ale mimo to siedmiu klasom udało się ukończyć cały cykl, kolejne trzy były na siedmiu warsztatach. Na ostatnich zajęciach dzieci pytały wychowawców „Ale będziemy tu przyjeżdżać jesienią? Bo tu są nasze szałasy. Musimy tu być” - i to była najlepsza informacja zwrotna :-)

Czytaj więcej

Dziękujemy za wspólne świętowanie Dnia Pustej Klasy 2022

Cieszymy się, że byliście z nami. Z przyjemnością oglądaliśmy uśmiechy na twarzach dzieci i zbieraliśmy pomysły na to, co ciekawego można robić z dziećmi w terenie. To było inspirujące. Wszystkie relacje możecie obejrzeć na stronie wydarzenia na Facebooku.
I pamiętajcie Dzień Pustej Klasy może być w Waszej szkole i Waszym przedszkolu tak często jak chcecie. To zależy tylko od Was. Za każdym razem, gdy poczujecie znużenie przygotowywaniem lekcji, sprawdzaniem prac, siedzeniem w dusznej sali, przypomnijcie sobie to uczucie, ten wiatr we włosach, zapach trawy i zabierzcie dzieci na dwór. W czerwcu, wrześniu, listopadzie...
A w 2023 roku spotykamy się w piątek, 16 czerwca. Wpiszcie sobie tę datę do kalendarza. Jeśli chcecie dołączyć do świętowania - wypełnijcie formularz zgłoszeniowy. Bieżące informacje znajdziesz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Dzień przeciwdziałania pustynnieniu i suszy

  • Hydrolog IMGW: od siedmiu lat mamy w Polsce permanentną suszę
  • Rekordowo droga pszenica. Susza i wojna w Ukrainie będą miały wpływ na ceny żywności
  • USA. Rolnicy z Kansas zmagają się z suszą. Wysokie temperatury zabiły tysiące krów
  • Susza w Jemenie. Ludzie rozpaczliwie modlą się o deszcz
  • Połowa populacji Chile mieszka w regionach dotkniętych niedoborem wody
  • Brakuje chili. Produkcja sosów wstrzymana. Winna susza w Meksyku
  • Fala upałów w Hiszpanii wywołuje pożary lasów. Ogień trawi tysiące hektarów
  • "Przeżywamy biblijną plagę". Susza dewastuje Włochy
    To tytuły artykułów z polskich mediów tylko z ostatnich dwóch tygodni. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Przeciwdziałania Pustynnieniu i Suszy.
Czytaj więcej

Źdźbła, żaby i bąki! Wakacje z przyrodą dla dzieci

ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają! Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 12 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką rano i o nic się nie martwisz. Po pracy odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D. Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł, które pracują z tysiącami dzieciaków rocznie i które kochają to, co robią. Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem formularza.
Więcej informacji w zakładce wakacje z przyrodą w mieście oraz w wydarzeniu na Facebooku.

150 tys. dzieci z całej Polski będzie świętować Dzień Pustej Klasy

Do tegorocznego Dnia Pustej Klasy zgłosiło się już ponad 1000 szkół i przedszkoli (ponad 7600 klas i grup) z całego kraju. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Czekamy z niecierpliwością na relacje w Waszych szkół i przedszkoli - wklejcie je w wydarzenie na Facebooku. Wspólnie udowodnijmy, że przebywanie w przyrodzie jest przyjemne i konieczne dla zdrowia psychicznego i fizycznego ale także, że w przyrodzie można się wspaniale uczyć nie tylko przyrody, biologii i geografii, ale także fizyki, muzyki, plastyki, polskiego, języków obcych. Wychodzenie w teren to nie "marnowanie czasu", ale jeden ze sposobów uczenia się. Tak, w terenie z powodzeniem można realizować podstawę programową, nabywać kompetencje kluczowe, rozwijać się. Wspólnie sprawmy, by w każdej polskiej szkole dzień pustej klasy był przynajmniej raz w miesiącu.

Cały rok w naturze!

W tym tygodniu pierwsze z klas uczestniczących w naszym projekcie "Ekorok ze Źródłami w naturze" skończyły swoją leśną przygodę (ze źródlanymi trenerkami, bo zakładamy, że po roku spędzonym na regularnych spotkaniach i zabawach w naturze ich leśna przygoda nigdy już się nie skończy a miłość i ciekawość przyrody przetrwa latami). W tym tygodniu też świętujemy Dzień Pustej Klasy ogólnopolskie święto edukacji w przyrodzie, do którego dołączyło już 1000 szkół i przedszkoli. W piątek, 10 czerwca, w teren wyruszy 150 tysięcy dzieci i młodzieży.
A wszystkie te działania realizujemy dzięki wsparciu Fundacja Drzewo i Jutro. Dziękujemy!

Ziołowe dykteryjki - szkolenie dla nauczycieli

Drodzy nauczyciele! Wiemy, że czerwiec jest dla Was trudnym i stresującym miesiącem, dlatego zachęcamy do oderwania się od wystawiania ocen, drukowania świadectw, pisania sprawozdań na rzecz resetu i relaksu w przyrodzie.
Zapraszamy na bezpłatne szkolenie w formie spaceru po lesie i jego okrajkach. Podczas spotkania skupimy się na pogłębionej obserwacji botanicznej oraz sposobach zainspirowania nią najmłodszych. Wspólnie z doświadczonym zielarzem, znajdziemy i rozpoznamy najpopularniejsze gatunki dzikich ziół i wysłuchamy opowieści na temat ich właściwości i zastosowań w fitoterapii, surwiwalu, nawigacji czy rzemiośle.
Spotykamy się 15 czerwca (środa) o godzinie 17:00 w łódzkich Łagiewnikach (zbiórka na parkingu przy skrzyżowaniu Wycieczkowej i Okólnej. Szkolenie jest bezpłatne. Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.

Czytaj więcej

Dołącz do Dnia Pustej Klasy 2022

Dzień Pustej Klasy równo za miesiąc. W tym roku spotykamy się pod chmurką w piątek, 10 czerwca. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Choć naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci jak i dorosłych (więcej na ten temat tutaj) to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole, a pogoda potrafi skutecznie odstraszać nauczycieli przedszkolnych od zapewnienia dzieciom codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Ale wiemy też, że jest mnóstwo nauczycieli, którzy wierzą w moc natury i korzystają z jej dobrodziejstw na co dzień. Tak, to Was zapraszamy do świętowania Dnia Pustej Klasy.

Czytaj więcej

Z ochotą poznam małą ochotkę

Żeby poznawać podwodny świat, nie trzeba jechać nad ocean. Wodne stwory, które bogatymi życiorysami nie ustępują dalekim kuzynom z tropikalnych raf koralowych, mieszkają tuż za miedzą, w stawach Arturówka. Urodą też im nie ustępują, pod warunkiem, że patrzy się na nie przez różowe okulary - i to właśnie zamierzamy robić. Zapraszamy was na rodzinne odkrywanie podwodnych stworów.
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 29 maja 2022 r. w Lesie Łagiewnickim w Łodzi. Spotykamy się o godz. 11:00 przy ujęciu wody na parkingu „Kaloryfer” przy ulicy Wycieczkowej skąd pójdziemy wspólnie do najbliższego, spokojnego stawu w Arturówku. Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz.

Czytaj więcej

Spacerem po wiedzę / po parku - szkolenie

Uwaga, uwaga! Bezpłatne terenowe szkolenie dla nauczycieli. Zalecane wygodne obuwie, ponieważ będzie to szkolenie w ruchu. Podczas spaceru po największym łódzkim parku będziemy rozpoznawać gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych (ten park jest pełen przyrodniczych perełek). A przy okazji pokażemy kilka botanicznych zabaw, zajęć i obserwacji przyrodniczych do wykorzystania na zajęciach z dziećmi i młodzieżą.
Spotykamy się 24 maja (wtorek) o godzinie 17:00 pod Falą w Parku na Zdrowiu.
Szkolenie jest bezpłatne. Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "EkoRok ze Źródłami w naturze" współfinansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro.

Szkolenie o wodzie

Za nami kolejne szkolenie dla nauczycielek i nauczycieli z siedmiu podwarszawskich szkół. Było i o zmianach klimatu i o praniu, o śladzie wodnym obiadu i o Celach Zrównoważonego Rozwoju, o dostępie do wody w Azji Południowej i o produkcji róż w Kenii, prywatyzacji wodociągów w Chile i suszy hydrologicznej w Polsce, o obiegu wody w przyrodzie i ledwo słonawym Bałtyku, o ogrodach deszczowych i zabudowywaniu dolin rzecznych... bo woda to temat rzeka 💦

Czytaj więcej

Polski dzień długu ekologicznego 2022

Gdyby wszyscy ludzie na świecie, żyli tak jak Polacy, zużylibyśmy zasoby planety w trochę ponad 4 miesiące. Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Długu Ekologicznego, światowy dzień wypada pod koniec lipca. Biorąc pod uwagę styl życia Polaków, rozwój przemysłu itd. można spodziewać się, że zużywamy zasoby i niszczymy środowisko szybciej i bardziej niż np. Gwatemala, Indonezja czy Namibia. Okazuje się jednak, że kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Japonia też mają mniejszy ślad ekologiczny niż Polska.

Czytaj więcej

Webinar o edukacji w terenie

Zapraszamy serdecznie na jutrzejszy (czwartek, 28 kwietnia o godzinie 18.00) webinar Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji, podczas którego będziemy rozmawiać o tym, dlaczego warto zabierać dzieci w teren zawsze, ale szczególnie teraz.
Opowiemy o naszych doświadczeniach z EkoRoku oraz o tym jak doświadczanie przyrody i kontakt z naturą sprzyja integracji uczniów z Ukrainy oraz redukuje napięcie i stres także polskich nauczycieli i dzieci. W naturze jest łatwiej!
Webinar będzie składał się z dwóch części. W pierwszej ekspertki Fundacji Rozwoju Dzieci (https://www.frd.org.pl/) przedstawią program Spynka, czyli lokalne centra animacji dla ukraińskich i polskich dzieci. Druga poświęcona będzie edukacji przyrodniczej i to pojawimy się my :-)

Czytaj więcej

Dzień Ziemi 2022

Szykujecie się na Dzień Ziemi? Osobom dla których troska o naturę jest codziennością, Dzień Ziemi może umknąć. Nas co roku zaskakuje. Zaskakuje nas wzmożone zainteresowanie warsztatami w okolicach 22 kwietnia (terminów brak, ale warsztaty można zamawiać cały rok), pytania o "ekogadżety" na nagrody w konkursach (cokolwiek to jest, nie wiemy, nie mamy, nie produkujemy) i pytania o scenariusze szkolnych apeli (też nie mamy).
Jak więc świętować Dzień Ziemi? Najlepiej w terenie...

Czytaj więcej

Pokoju i nadziei

Życzymy sobie i Wam samych dobrych wiadomości tej wiosny, dużo spokoju, nadziei i radości.

Cykl szkoleń dla nauczycieli

Wczoraj pierwszy raz od bardzo dawna poprowadziłyśmy szkolenie stacjonarne a nie online. I tym samym rozpoczęłyśmy cykl szkoleń dla nauczycielek (może nauczyciele też kiedyś się pojawią?) z gmin Brwinów i Michałowice. Było o tym co robić z dziećmi w terenie, jak zorganizować ogródek przyszkolny, ale przede najważniejsze hasło dnia to - po prostu wyjdźcie na dwór! Kolejne szkolenie o wodzie już 27 kwietnia.

Dzień Bobrów

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie jeden z tych gatunków, które generują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami, jest to jedyne zwierzę (po człowieku) potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem.
Chroniąc bobra, chronimy wiele rzadkich i ginących gatunków roślin i zwierząt związanych z mokradłami. Ku utrapieniu ludzi, bobry nie ustają w pracy na rzecz klimatu, bioróżnorodności i retencji. Czyli również na rzecz człowieka.
Polecamy nasz pakiet edukacyjny o bobrach dostępny na stronie EkoKalendarz.pl.

Czytaj więcej

Dzień Ptaków

Jutro Dzień Ptaków i to nie jest Prima Aprilis. Nauczycielom i edukatorom poleca się pakiet edukacyjny o 🐦🐧🦆🐥🦉🦅🦩🦢🦜🦚🦃🐓
Jak zwykle do znalezienia w EkoKalendarzu: Dzień Ptaków - pakiet edukacyjny. A przy okazji przypominamy o pakiecie na Dzień Ptaków Wędrownych.

Dzień doceniania chwastów

Zmora i wróg ogrodników. Niechciane, natrętne, niepożądane. Trzeba je zwalczać, usuwać, pozbywać się, wyrywać, niszczyć. Co to takiego? Oczywiście chwasty.
W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca, chcemy przekonać Was, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.

Czytaj więcej

Nareszcie wiosna

Kiedy tylko zaczyna pojawiać się pierwsze wiosenne słońce, nogi zwykle same niosą do lasu czy na łąkę, a później z każdym słonecznym dniem zbliżającym nas do lata przyroda jest coraz bujniejsza, pachnąca i trudno się oprzeć spacerom i wycieczkom. Doceniliśmy kontakt z przyrodą w trakcie kolejnych lockdownów w poprzednich latach. Teraz znów natura może nam wszystkim pomóc ukoić nerwy, uspokoić się, oderwać od obrazów wojny.
Wykorzystajmy ten zew przyrody i dajmy się ponieść naturze. Zabierz nowych znajomych, przyjaciół, uczniów do swojego ulubionego parku lub lasu. Spacer pełen uważności, wsłuchiwanie się w szelest powoli zieleniących się gałązek i śpiew ptaków, wygrzewanie się w promieniach słońca, dotykanie miękkiego mchu i chropowatej kory, tropienie wiosennych kwiatów i pierwszych motyli... wystarczy o tym tylko czytać i już robi się jakoś lepiej.
W pakiecie edukacyjnym na rozpoczęcie wiosny znajdziecie kilka propozycji zabaw, obserwacji i gier terenowych dla rodzin, grup przyjaciół czy klas.

Czytaj więcej