Źródła – logo

Aktualności

Źdźbła, żaby i bąki! Wakacje z przyrodą dla dzieci

ŹDŹBŁA/ŻABY/BĄKI! czyli najdziksze i najbliższe naturze wakacje w mieście wracają! Zapraszamy dzieciaki w wieku od 6 do 12 lat na źródlane, bardzo przygodowe i jeszcze bardziej zielone wakacje w Łodzi.
Pięć dni w tygodniu wypełnionych od rana do popołudnia warsztatami terenowymi o tematyce ekologicznej, przyrodniczej i globalnej, zabawami i odpoczynkiem w naturze. Zostawiasz dziecko pod naszą opieką rano i o nic się nie martwisz. Po pracy odbierasz niby to samo dziecko, ale jakby bardziej, bo z uśmiechem wielkim jak plaster arbuza i z bateryjką naładowaną czystą witaminą D. Gdzie? W Lesie Łagiewnickim lub Parku Na Zdrowiu. Z kim? Z doświadczonymi trenerkami Źródeł, które pracują z tysiącami dzieciaków rocznie i które kochają to, co robią. Zapisy przyjmujemy za pośrednictwem formularza.
Więcej informacji w zakładce wakacje z przyrodą w mieście oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Z ochotą poznam małą ochotkę

Żeby poznawać podwodny świat, nie trzeba jechać nad ocean. Wodne stwory, które bogatymi życiorysami nie ustępują dalekim kuzynom z tropikalnych raf koralowych, mieszkają tuż za miedzą, w stawach Arturówka. Urodą też im nie ustępują, pod warunkiem, że patrzy się na nie przez różowe okulary - i to właśnie zamierzamy robić. Zapraszamy was na rodzinne odkrywanie podwodnych stworów.
Warsztaty odbędą się w niedzielę, 29 maja 2022 r. w Lesie Łagiewnickim w Łodzi. Spotykamy się o godz. 11:00 przy ujęciu wody na parkingu „Kaloryfer” przy ulicy Wycieczkowej skąd pójdziemy wspólnie do najbliższego, spokojnego stawu w Arturówku. Warsztaty są bezpłatne. Obowiązują zapisy przez formularz.

Czytaj więcej

Spacerem po wiedzę / po parku - szkolenie

Uwaga, uwaga! Bezpłatne terenowe szkolenie dla nauczycieli. Zalecane wygodne obuwie, ponieważ będzie to szkolenie w ruchu. Podczas spaceru po największym łódzkim parku będziemy rozpoznawać gatunki drzew, krzewów i roślin zielnych (ten park jest pełen przyrodniczych perełek). A przy okazji pokażemy kilka botanicznych zabaw, zajęć i obserwacji przyrodniczych do wykorzystania na zajęciach z dziećmi i młodzieżą.
Spotykamy się 24 maja (wtorek) o godzinie 17:00 pod Falą w Parku na Zdrowiu.
Szkolenie jest bezpłatne. Zapisy przyjmujemy poprzez formularz zgłoszeniowy. Liczba miejsc ograniczona.
Szkolenie realizowane jest w ramach projektu "EkoRok ze Źródłami w naturze" współfinansowanego przez Fundację Drzewo i Jutro.

Dołącz do Dnia Pustej Klasy 2022

Dzień Pustej Klasy równo za miesiąc. W tym roku spotykamy się pod chmurką w piątek, 10 czerwca. Chcesz by twoja szkoła lub przedszkole dołączyła do świętowania edukacji w przyrodzie - wypełnij formularz zgłoszeniowy.
Choć naukowcy wielokrotnie udowodnili, że kontakt z przyrodą jest niezbędny do zachowania zdrowia psychicznego i fizycznego tak dzieci jak i dorosłych (więcej na ten temat tutaj) to wciąż zajęcia w terenie nie są traktowane jako pełnoprawna forma edukacji w polskiej szkole, a pogoda potrafi skutecznie odstraszać nauczycieli przedszkolnych od zapewnienia dzieciom codziennej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Ale wiemy też, że jest mnóstwo nauczycieli, którzy wierzą w moc natury i korzystają z jej dobrodziejstw na co dzień. Tak, to Was zapraszamy do świętowania Dnia Pustej Klasy.

Czytaj więcej

Szkolenie o wodzie

Za nami kolejne szkolenie dla nauczycielek i nauczycieli z siedmiu podwarszawskich szkół. Było i o zmianach klimatu i o praniu, o śladzie wodnym obiadu i o Celach Zrównoważonego Rozwoju, o dostępie do wody w Azji Południowej i o produkcji róż w Kenii, prywatyzacji wodociągów w Chile i suszy hydrologicznej w Polsce, o obiegu wody w przyrodzie i ledwo słonawym Bałtyku, o ogrodach deszczowych i zabudowywaniu dolin rzecznych... bo woda to temat rzeka 💦

Czytaj więcej

Polski dzień długu ekologicznego 2022

Gdyby wszyscy ludzie na świecie, żyli tak jak Polacy, zużylibyśmy zasoby planety w trochę ponad 4 miesiące. Dzisiaj obchodzimy w Polsce Dzień Długu Ekologicznego, światowy dzień wypada pod koniec lipca. Biorąc pod uwagę styl życia Polaków, rozwój przemysłu itd. można spodziewać się, że zużywamy zasoby i niszczymy środowisko szybciej i bardziej niż np. Gwatemala, Indonezja czy Namibia. Okazuje się jednak, że kraje takie jak Niemcy, Wielka Brytania czy Japonia też mają mniejszy ślad ekologiczny niż Polska.

Czytaj więcej

Webinar o edukacji w terenie

Zapraszamy serdecznie na jutrzejszy (czwartek, 28 kwietnia o godzinie 18.00) webinar Sieci Organizacji Społecznych dla Edukacji, podczas którego będziemy rozmawiać o tym, dlaczego warto zabierać dzieci w teren zawsze, ale szczególnie teraz.
Opowiemy o naszych doświadczeniach z EkoRoku oraz o tym jak doświadczanie przyrody i kontakt z naturą sprzyja integracji uczniów z Ukrainy oraz redukuje napięcie i stres także polskich nauczycieli i dzieci. W naturze jest łatwiej!
Webinar będzie składał się z dwóch części. W pierwszej ekspertki Fundacji Rozwoju Dzieci (https://www.frd.org.pl/) przedstawią program Spynka, czyli lokalne centra animacji dla ukraińskich i polskich dzieci. Druga poświęcona będzie edukacji przyrodniczej i to pojawimy się my :-)

Czytaj więcej

Dzień Ziemi 2022

Szykujecie się na Dzień Ziemi? Osobom dla których troska o naturę jest codziennością, Dzień Ziemi może umknąć. Nas co roku zaskakuje. Zaskakuje nas wzmożone zainteresowanie warsztatami w okolicach 22 kwietnia (terminów brak, ale warsztaty można zamawiać cały rok), pytania o "ekogadżety" na nagrody w konkursach (cokolwiek to jest, nie wiemy, nie mamy, nie produkujemy) i pytania o scenariusze szkolnych apeli (też nie mamy).
Jak więc świętować Dzień Ziemi? Najlepiej w terenie...

Czytaj więcej

Pokoju i nadziei

Życzymy sobie i Wam samych dobrych wiadomości tej wiosny, dużo spokoju, nadziei i radości.

Cykl szkoleń dla nauczycieli

Wczoraj pierwszy raz od bardzo dawna poprowadziłyśmy szkolenie stacjonarne a nie online. I tym samym rozpoczęłyśmy cykl szkoleń dla nauczycielek (może nauczyciele też kiedyś się pojawią?) z gmin Brwinów i Michałowice. Było o tym co robić z dziećmi w terenie, jak zorganizować ogródek przyszkolny, ale przede najważniejsze hasło dnia to - po prostu wyjdźcie na dwór! Kolejne szkolenie o wodzie już 27 kwietnia.

Dzień Bobrów

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie jeden z tych gatunków, które generują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami, jest to jedyne zwierzę (po człowieku) potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem.
Chroniąc bobra, chronimy wiele rzadkich i ginących gatunków roślin i zwierząt związanych z mokradłami. Ku utrapieniu ludzi, bobry nie ustają w pracy na rzecz klimatu, bioróżnorodności i retencji. Czyli również na rzecz człowieka.
Polecamy nasz pakiet edukacyjny o bobrach dostępny na stronie EkoKalendarz.pl.

Czytaj więcej

Dzień Ptaków

Jutro Dzień Ptaków i to nie jest Prima Aprilis. Nauczycielom i edukatorom poleca się pakiet edukacyjny o 🐦🐧🦆🐥🦉🦅🦩🦢🦜🦚🦃🐓
Jak zwykle do znalezienia w EkoKalendarzu: Dzień Ptaków - pakiet edukacyjny. A przy okazji przypominamy o pakiecie na Dzień Ptaków Wędrownych.

Dzień doceniania chwastów

Zmora i wróg ogrodników. Niechciane, natrętne, niepożądane. Trzeba je zwalczać, usuwać, pozbywać się, wyrywać, niszczyć. Co to takiego? Oczywiście chwasty.
W Światowym Dniu Doceniania Chwastów, obchodzonym corocznie 28 marca, chcemy przekonać Was, że chwasty są bardzo ważnym elementem ekosystemów, a dodatkowo wiele z nich ma wartość użytkową, a w dodatku są piękne.

Czytaj więcej

Nareszcie wiosna

Kiedy tylko zaczyna pojawiać się pierwsze wiosenne słońce, nogi zwykle same niosą do lasu czy na łąkę, a później z każdym słonecznym dniem zbliżającym nas do lata przyroda jest coraz bujniejsza, pachnąca i trudno się oprzeć spacerom i wycieczkom. Doceniliśmy kontakt z przyrodą w trakcie kolejnych lockdownów w poprzednich latach. Teraz znów natura może nam wszystkim pomóc ukoić nerwy, uspokoić się, oderwać od obrazów wojny.
Wykorzystajmy ten zew przyrody i dajmy się ponieść naturze. Zabierz nowych znajomych, przyjaciół, uczniów do swojego ulubionego parku lub lasu. Spacer pełen uważności, wsłuchiwanie się w szelest powoli zieleniących się gałązek i śpiew ptaków, wygrzewanie się w promieniach słońca, dotykanie miękkiego mchu i chropowatej kory, tropienie wiosennych kwiatów i pierwszych motyli... wystarczy o tym tylko czytać i już robi się jakoś lepiej.
W pakiecie edukacyjnym na rozpoczęcie wiosny znajdziecie kilka propozycji zabaw, obserwacji i gier terenowych dla rodzin, grup przyjaciół czy klas.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dopiero co Was zachęcaliśmy do spacerów po lesie, ciągle Was do tego zachęcamy, bo las uzdrawia, wycisza, regeneruje itd. Ale nie zawsze. Niestety podczas naszych regularnych odwiedzin w podłódzkich lasach ciśnienie często nam rośnie zamiast spadać, bo okazuje się, że znów zniknął kawałek ulubionego lasu, znów słychać dźwięk pił, witają nas tabliczki o zakazie wstępu, bo wycinka.
W zeszłym i jeszcze poprzednim roku Lasy Państwowe cięły i cięły. W 2020 i 2021 sprzedały łącznie około 80 milionów metrów sześciennych drewna. Dużo. Skalę wyrębów widać gołym okiem właściwie w całej Polsce.
Dowiedz się więcej i skorzystaj z naszych materiałów edukacyjnych o lasach.

Czytaj więcej

Światowy Dzień Mórz

W przypadającym dzisiaj Światowym Dniu Mórz z niepokojem spoglądamy w kierunku Morza Czarnego. Walki w Rezerwacie Biosfery Morza Czarnego (http://bsbr.org.ua/) największym chronionym obszarze na Ukrainie, wpisanym na Międzynarodową Listę Konwencji Ramsarskiej - spowodowały widoczne z kosmosu pożary.
Inwazja Rosji na Ukrainę stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale ma i będzie mieć również ogromny i długofalowy wpływ na środowisko Ukrainy i całego regionu.
Ponad 902 ekspertów oraz 156 organizacji zajmujących się prawem międzynarodowym, ochroną środowiska i prawami człowieka z ponad 75 krajów, podpisanych pod listem otwartym, ostrzega przed kosztami środowiskowymi wojny w Ukrainie.

Czytaj więcej

Pomoc dla wszystkich uchodźców niezależnie od narodowości

Domagamy się takiej samej pomocy dla wszystkich uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy niezależnie od ich narodowości.
Od najazdu Rosji na Ukrainę przybywają do Polski osoby uciekające przed atakami rosyjskich wojsk. Wśród nich są zarówno obywatele i obywatelki Ukrainy, jak również osoby pochodzące z innych państw, które w Ukrainie znalazły swój dom. Pamiętajmy, że wszyscy oni uciekają przed tym samym wrogiem i są w takiej samej sytuacji. Wszyscy oni muszą zostać wpuszczeni do Polski i traktowani na takich samych zasadach. Stąd, zarówno działania na samej granicy, jak i planowane przez polski rząd przepisy, muszą objąć w takim samym stopniu pomocą i ochroną wszystkich uciekających.

Czytaj więcej

Prezydent Duda zawetował Lex Czarnek

Zwyciężyła wolna szkoła!
Dziś ok. godz. 14.10 Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę Lex Czarnek. “Proszę uznać temat za zakończony w tej chwili” - powiedział prezydent. To wspaniała i oczekiwana przez nas wiadomość. Polska szkoła wciąż jest wolna! Presja obywatelek i obywateli ma sens!
Jest to jedyna właściwa decyzja, bo ustawa Lex Czarnek to złe prawo, które przyniosłoby niepowetowane szkody w polskiej edukacji. Prawo, które zostało zbudowane na fałszywych przesłankach i potrzebie scentralizowanej kontroli.

Czytaj więcej

Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Papierkiem lakmusowym globalnego ocieplenia jest Arktyka, a jego symbolem niedźwiedź polarny. Czy niedźwiedzie chcą być symbolem zmian klimatu? Wątpię. Wyobrażam sobie, że wolałyby zimne zimy, smaczne fok i spokojne powiększanie rodziny od czasu do czasu.
Topi się lód pokrywający Morze Arktyczne, jego wielkość z roku na rok zmniejsza się, a pokrywa lodowa jest coraz cieńsza. Głównym składnikiem niedźwiedziej diety są foki, na które niedźwiedzie polują, przemieszczając się do ich siedlisk po powierzchni lodu, który do tej pory, zimą, pokrywał duże powierzchnie wód Arktyki. Dziś jest go coraz mniej.
Dzień Niedźwiedzia Polarnego to doskonała okazja do przypomnienia o tym, że zmiany klimatu zależą od nas wszystkich i że los niedźwiedzia polarnego i jego sąsiadów leży w naszych rękach.

Czytaj więcej

Żyrafa na rowerze. Bajka o uchodźcach z Ukrainy

💙💛 W 2018 roku wydaliśmy bajkę kamishibai pt. „Żyrafa na rowerze” autorstwa Rafała Witka zilustrowaną przez Joanna Rusinek. Opisuje ona historię rodzeństwa Tatiany i Dawida oraz ich rodziców, którzy na skutek wojny musieli uciekać ze swojego domu. Przypominamy tę bajkę dzisiaj mając nadzieję, że rodziny takie jak Tatiany nie będą musiały uciekać ze swojej ojczyzny, a te które już uciekły będą mogły bezpiecznie wrócić do swoich domów lub znaleźć nowy dom w Polsce - tak jak rodzina bohaterki bajki.
Wiemy jak trudno jest towarzyszyć dzieciom i tłumaczyć im świat w sytuacji, gdy sami jesteśmy przerażeni, zdezorientowani i smutni. Być może bajka „Żyrafa na rowerze” pomoże Wam w tych rozmowach.

Czytaj więcej