Źródła – logo

Edukacja w przyrodzie

Zapraszamy szkoły i przedszkola z całej Polski do świętowania Dnia Pustej Klasy! Co roku w drugi lub trzeci piątek czerwca zostawiamy sale lekcyjne i przenosimy się w teren, by tam uczyć się fizyki, muzyki, angielskiego, matmy...
W 2024 spotykamy się w naturze 7 czerwca! Niech tego dnia wszystkie ławki będą puste.
Nauczycielki i Nauczyciele - zabierzcie dzieci na dwór. Bądźcie z nimi blisko natury.

Niech ten dzień będzie dla dzieci i młodzieży okazją do bliskiego kontaktu z przyrodą, do jej uważnej, czułej obserwacji i beztroskiego celebrowania jej piękna.

Dzień Pustej Klasy jest wyjątkową, międzynarodową inicjatywą promującą wartość edukacji na świeżym powietrzu. Zachęcamy nauczycielki i nauczycieli, by tego dnia choć jedną lekcję spędzili ze swoimi uczennicami i uczniami poza budynkiem szkoły. Wszystko po to, aby odkrywać wartość edukacji terenowej – prawdopodobnie najbardziej uszczęśliwiającej formy edukacji na świecie.

Chcesz dołączyć?

Zgłoś swoją szkołę! Wypełnij formularz zgłoszeniowy na stronie www.dzienpustejklasy.pl

Dzień Pustej Klasy to święto zainaugurowane w 2012 roku przez grupę londyńskich nauczycieli, które ma jeden prosty cel: sprawić, aby tego dnia klasy opustoszały. Gdy w 2016 roku jako Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła” zaproponowaliśmy obchodzenie tego święta także w Polsce, nasza propozycja spotkała się z pozytywną reakcją ze strony szkół w całym kraju. Bardzo cieszą nas dziesiątki tysięcy dzieci, które corocznie spędzają ten dzień poza szkołą. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że nie każdy nauczyciel będzie gotowy na taką formę edukacji, dlatego już wcześniej przygotowaliśmy i udostępniliśmy darmowe materiały przygotowujące do edukacji terenowej, znajdziesz je na stronie www.dzienpustejklasy.pl w zakładce materiały oraz pomysły.

dzień pustej klasy