Źródła – logo

Edukacja w przyrodzie

Rodzinne gry i warsztaty terenowe to nasz pomysł na zapobieganie „deficytowi natury” wśród dzieci i dorosłych, zachęcanie do samodzielnej eksploracji okolicznej przyrody oraz sposób na zdrowo i aktywnie spędzony czas z rodziną i przyjaciółmi.

Zapraszamy placówki oświatowe, gminy, instytucje kultury, firmy do zamawiania gier terenowych i przyrodniczych warsztatów rodzinnych, podczas zajęć trenerzy zapewniają multisensoryczne poznawanie przyrody, zabawę dla dużych i małych i bogatą wiedzę przyrodniczą.

A rodziny z Łodzi i okolic zachęcamy do śledzenia naszej strony i profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy zaproszenia na bezpłatne warsztaty, które regularnie organizujemy w łódzkich parkach i lasach, dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro.

Gry i warsztaty trwają ok. 3 godzin. Organizujemy je na terenach zielonych, w parkach i lasach.
W warsztacie może wziąć udział do 40 osób, w grze terenowej do 20 rodzin (rodziny wyruszają na trasę gry w kilkuminutowych odstępach).

Koszt przystosowania warsztatu/gry do wskazanego przez Państwa miejsca, przeprowadzenie gry/warsztatu wraz ze wszelkimi potrzebnymi materiałami wynosi w zależności od 1800 do 2200 zł (w zależności od kosztów dojazdu i skomplikowania gry).

Instytucje zainteresowane prosimy o kontakt
pod nr 42 632 81 18, kom. 507 575 535
lub e-mail: edukacja@zrodla.org

Gra o dobrych wilkach. Rodzinna gra terenowa

Podczas gry postaramy się przybliżyć Wam zwyczaje jednego z największych polskich drapieżników – wilka szarego. Chcielibyśmy przekonać Was, że nie taki wilk straszny, jak go malują.
Podczas warsztatu połączonego z grą terenową dowiecie się m. in:

Zobacz jak wygląda taka gra.

Wiosenny Spacer Wielkiej Uważności. Rodzina gra terenowa

Co powiecie na wspólne, bardzo uważne świętowanie końca zimy i pierwszych dni wiosny? To przecudowna pora roku, ale ta wczesna przychodzi bardzo dyskretnie i niechcący można przegapić ten wiosenny żłobek pąków, kiełków cichutkiego przebijania się przez śnieg. Ale nie z nami!
Wiosenny Spacer Wielkiej Uważności to rodzinna gra terenowa, podczas której zamienicie się w poszukiwaczy
i poszukiwaczki zwiastunów wiosny.
Spotkacie Wiosnę, poznacie legendę o wierzbowych kotkach, poszukacie pyłku, kwiatów, które łatwo przegapić, owadziej kryjówki, ptasich kolorów oraz malutkich „paczuszek” ze skarbami drzew, które tylko czekają na cieplejsze dni by je rozpakować.
Zobacz jak wygląda taka gra.

Bocianie główkowanie. Rodzina gra terenowa

Bocian biały - nasz nieoficjalny symbol narodowy i niekwestionowany lider polskiego ptasiego rankingu popularności. Nie do pomylenia z żadnym innym ptakiem. Widząc bociana każdy może poczuć się trochę ornitologiem, mówiąc z miną znawcy: „O, oto bocian!”. Na tym jednak nasza wiedza często się kończy, a po właściwym nazwaniu gatunku w naszych głowach robi się grząsko jak na mokradłach i brniemy w stereotyp za stereotypem. Tak, tak, jak na przykład ten o bocianach i żabach.
Podczas gry dowiecie się czy bociany są sobie wierne do końca życia, z jaką prędkością fruwają, z czego budują swoje gniazda i ile potrafią one ważyć, ile zajmuje młodym opanowanie latania przed swoją pierwszą wielką podróżą do Afryki, a także co bociany mają wspólnego z sejmem. Gra będzie wymagała od Was niezwykłej spostrzegawczości, bo tym razem nie dostaniecie od nas mapy, ale zestaw zdjęć z miejscami, które trzeba będzie odnaleźć w terenie. W każdym takim punkcie będzie ukryta wskazówka, która pomoże Wam w poznaniu bocianich sekretów.
Zobacz jak wygląda taka gra

Jesienna wędrówka szlakiem zwierząt. Rodzina gra terenowa

Na naszą jesienną wędrówkę zapraszamy ciekawskie dzieci i równie ciekawskich dorosłych, którzy kochają leśne zwierzęta i chcą się o niech więcej dowiedzieć. W trakcie gry zamienicie się w prawdziwych przyrodniczych detektywów i detektywki. Będziecie węszyć, podglądać, tropić i łączyć fakty. Korzystając z mapy i wskazówek, będziecie szukać właściwej drogi pośród krętych leśnych ścieżek. Będzie też na was czekała specjalna misja do wypełnienia: wykonanie zadań, które sprawią, że dostrzeżecie w lesie więcej niż kiedykolwiek wcześniej...
Zobacz jak wygląda taka gra

Wieczorny Spacer Świetlików. Gra terenowa po zmroku.

Ciemność to piękny prezent, który rok do roku dostajemy od późnej jesieni i który zazwyczaj - niewdzięczni! - przyjmujemy z jęknięciem rozczarowania.
Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby te listopadowe długie wieczory były przyrodzie zbędne (i powstały wyłącznie aby uprzykrzyć nam życie), to przyroda NA PEWNO by ich nie wymyśliła. Zapraszamy na spacer, na którym na tę ciemność spojrzymy z czułością i pełnym zrozumieniem. W tym zrozumieniu bardzo chętnie wesprzemy Was naszą wiedzą o nocnym życiu przyrody. Wspólnie popatrzymy na świat oczami zwierząt aktywnych po zmroku, wyostrzymy zmysły, poszukamy drobinek światła…
Zobacz jak wygląda taka gra

Z ochotą poznam małą ochotkę. Rodzinne odkrywanie podwodnych stworów.

Żeby poznawać podwodny świat, nie trzeba jechać nad ocean. Wodne stwory, które bogatymi życiorysami nie ustępują dalekim kuzynom z tropikalnych raf koralowych, mieszkają tuż za miedzą, w okolicznych stawach. Urodą też im nie ustępują, pod warunkiem, że patrzy się na nie przez różowe okulary - i to właśnie zamierzamy robić. Zapraszamy was na spacer dla odkrywców i eksploratorek, podczas którego dowiecie się między innymi:

Zaopatrzone w czerpaki, lupy i pojemniczki dzieciaki będą samodzielnie wyławiać, obserwować i rozpoznawać wodne stwory. A wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, na kocyku nad stawem. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy mistrzów rozciągania, „chodzące patyczki”, „muchy” z wiosłami i różnorakich żarłocznych wodnych drapieżców. Po emocjach związanych z łowieniem i czułym pożegnaniu wodnych stworów przed ich wypuszczeniem do domu w stawie, pokażemy Wam jak w prosty sposób zbudować mini tratwę z naturalnych materiałów, które znajdziecie w parku lub lesie.️
Zobacz jak wygląda taki warsztat

Superbohaterki noszą pasiaste spodenki. Rodzinne warsztaty o zapylaczach.

Pszczółka Maja pszczółką Mają, miód miodem, ale prawda jest taka, że kiedy nie reklamują pasiek i nie występują w kreskówkach, ratują świat. Małe słodziaki latające nad umazanym miodem pyszczkiem Kubusia Puchatka to wizerunek, które starannie wykreowały na potrzeby popkultury, licząc na to, że kiedy nas w sobie rozkochają, będziemy je lepiej chronić. Ech, średnio nam - ludziom - idzie ta ochrona. Dlatego w najbliższą niedzielę organizujemy warsztaty, na których postaramy się wesprzeć kampanię PR-ową pszczół, opowiadając Wam więcej o tym jak ratują świat i czemu koniecznie musimy na nie głosować w najbliższych wyborach. Ich partia nazywa się „Superbohaterki dla Planety” i jak nie wygra, to będziemy w poważnych opałach. Chodźcie na wiec!
W ramach miodu wyborczego przewidzieliśmy następujące atrakcje:

Zobacz jak wygląda taki warsztat

Sensoryczne zabawy w przyrodzie. Rodzinne warsztaty.

Zajęcia terenowe podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć naturę!
Jeśli potrzebujecie zabawy i odpoczynku, pomysłów na zabawy w parku i w lesie, to warsztat dla Was. Dla tyk, którzy lubią leżąc na trawie i przesypywać piasek między palcami i dla tych, którzy potrzebą ruchu, wspinania, ćwiczenia równowagi.

Kolejne gry i warsztaty w przygotowaniu...