Źródła – logo

Edukacja w przyrodzie

Serdecznie zapraszamy szkoły podstawowe z Łodzi i województwa łódzkiego do udziału w terenowych warsztatach ekologicznych i przyrodniczych.

Celem warsztatów jest oswojenie i zaciekawienie uczniów przyrodą, zainteresowanie ich procesami zachodzącymi w przyrodzie, umożliwienie nieskrępowanego obcowania z przyrodą, odkrywania jej znaczenia, zależności w przyrodzie, a także nabywanie przez uczniów umiejętności radzenia sobie w terenie, nabranie przez dzieci wiary we własne siły, integracja grupy.

Koszt zajęć dla szkół (120-150 minut):

jeśli zajęcia odbywają się w Łodzi i aglomeracji - 360 zł
jeśli zajęcia odbywają się w odległości do 70 km od Łodzi - 420 zł
jeśli zajęcia odbywają się w odległości 71 - 100 km od Łodzi - 450 zł

Koszt zajęć dla przedszkoli (60-120 minut):

jeśli zajęcia odbywają się w Łodzi i aglomeracji - 310 zł
jeśli zajęcia odbywają się w odległości do 70 km od Łodzi - 370 zł
jeśli zajęcia odbywają się w odległości 71 - 100 km od Łodzi - 400 zł

JAK ZAMAWIAĆ?

Klasy zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 42 632 81 18, kom. 507 575 535 lub e-mail: warsztaty@zrodla.org Zapraszamy!

Tematy do wyboru

🌿 Wiosną budzi się życie

W zależności od pogody, daty przeprowadzenia zajęć oraz miejsca dzieci poznają wiosenne kwiaty, dowiadują się dlaczego ptaki tak intensywnie śpiewają wiosną, skąd wychodzą bezkręgowce po zimie. Poza tam zagrają w wiosenne bingo i będą bawić się w zwierzęta i zasoby.
Miejsce: park, las, łąka, teren zielony w okolicy przedszkola/szkoły.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP

🌿 Szkoła na łące - wiosenny warsztat terenowy

Uczestnicy warsztatów, wyposażeni w szkła powiększające jako badacze tajemniczej przyrody odkrywają wielki świat maleńkich stworzeń i roślin. Warsztaty pozwalają na zwrócenie uwagi dzieci na wielkie bogactwo świata przyrody, na najdrobniejsze ślady życia... Zajęcia warsztatowe "Co w trawie piszczy?", "Łąka kolorów".
Miejsce: dowolna duża niekoszona łąka w okolicy szkoły/przedszkola.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP

🌿 Gorące słońce - letnie zajęcia terenowe

Lato kojarzy się z kolorami, dojrzewającymi owocami i wakacyjną turystyką i tym właśnie tematom poświęcone będą letnie zajęcia terenowe. Dzieci będą malować naturalnymi barwnikami, poznają feturystów, dowiedzą się jak różnorodne mogą być owoce, poćwiczą pamięć i spostrzegawczość bawiąc się w szachownicę oraz poznają zagrożenia wynikające z wypalania traw.
Miejsce: park, las, łąka, teren zielony w okolicy przedszkola/szkoły.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP

🌿 Na jesieni świat się mieni

Dzieci podczas zajęć rozwiążą zagadkę – kto kradnie liście, będą segregować liście, zrobią zdjęcia przyrody liściastym aparatem fotograficznym, policzą ile kolorów ma jesień i zrobią jesienny bukiet lub jesienną kompozycję-obrazek. Na koniec poprzez zabawę ruchową dowiedzą się jak bardzo potrzebne są drzewa.
Miejsce: park lub las lub inny teren zadrzewiony w okolicy przedszkola/szkoły.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP

🌿 Zimą musi być zimno

Dzieci zastanowią się jak utrzymać ciepło zimą, wykonają eksperyment z wodnymi ludzikami, dowiedzą się co to jest śnieg, skąd się bierze, jakie są rodzaje śniegu, sprawdzają czy śnieg jest czysty... Zajęcia organizujemy mroźną i śnieną zimą.
Miejsce: częściowo w sali oraz w okolicy przedszkola/szkoły.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP

🌿 Dokąd poszedł dzik? - zimowe warsztaty terenowe

Czy warto chodzić zimą do lasu? Bezlistny i cichutki wydaje się wtedy pozbawiony życia. Ale to tylko złudzenie! W zimowej scenerii las wciąż tętni życiem, którego ślady można odnaleźć na każdym kroku - trzeba tylko wiedzieć jak tych śladów szukać i jak je rozpoznawać. Właśnie tego będziemy się uczyć podczas wspólnego spaceru po zimowym lesie. Pamiętajcie o ciepłym ubraniu i termosach z gorącą herbatą.
Miejsce: wybrane lasy
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP

🌿 Sensoryczne zabawy w przyrodzie

Zajęcia terenowe podczas których będziemy koncentrować się na poznawaniu przyrody różnymi zmysłami. Kto nie lubi zapachu lasu (oprócz alergików), miękkości trawy, śpiewu ptaków, aromatów letnich kwiatów, szumu wiatru, uczucia ciepła słońca w pochmurny cień i kojącego cienia w słoneczny. Przyroda daje nam więcej bodźców niż smartfon z internetem. Trzeba tylko spróbować być tu i teraz. Podczas zajęć na prawdę będzie można poczuć lato. Mamy mnóstwo zabaw, które pozwolą spojrzeć na oko-liczny park zupełnie inaczej niż zwykle.
Miejsce: dowolny park lub las.
Grupa wiekowa: przedszkola, zerówka, klasy I-III SP

🌿 Nieskończona różnorodność przyrody

Rozpoznawanie podstawowych gatunków drzew i krzewów występujących w parku, kwiaty, owoce, liście jako cechy charakterystyczne tych gatunków roślin. Karta pracy "Drzewa i krzewy". Spacer poświęcony będzie przede wszystkim różnorodności gatunkowej w parku. Zabawa "Co zdepczą stopy?". Efektem rzeczowym ze spaceru będzie wykonany na miejscu zielnik.
Miejsce: dowolny park lub las.
Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy VII-VIII SP, szkoły średnie

🌿 Szumi dokoła las

Zajęcia leśne obejmują zajęcia dotyczące funkcji i roli lasu, znaczenia martwych i żywych drzew dla zwierząt - drzewo środowiskiem życia, poznajemy warstwy lasu i budowę drzewa. Pospolite gatunki roślin i zwierząt typowe dla kolejnych pięter lasu. W trakcie również nauka szkicowania z natury.
Miejsce: las
Grupa wiekowa: klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy VII-VIII SP

🌿 Oczyśćmy atmosferę

Zajęcia terenowe podczas zajęć uczniowie dowiedzą się jak mogą samodzielnie zbadać jakość powietrza w najbliższym otoczeniu oraz jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na organizmy żywe, a także jak chronić powietrze w codziennym życiu.
Miejsce: park, skwer, okolice szkoły/przedszkola.
Grupa wiekowa: zerówka, klasy I-III SP, klasy IV-VI SP, klasy VII-VIII SP