Źródła – logo

Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”

Nasze działania

Aktualności

Dotacje na edukację ekologiczną

Uwaga szkoły i przedszkola! Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłosił konkurs dotacyjny pn. „Edukacja ekologiczna mieszkańców województwa łódzkiego – II edycja”. Możecie uzyskać dofinansowanie m.in. na warsztaty, szkolenia, zajęcia terenowe, wycieczki i inne działania ekologiczne. Jeśli macie ochotę nas do siebie zaprosić albo chcecie odwiedzić nas z dzieciakami w Łodzi – serdecznie zapraszamy. Oprócz warsztatów stacjonarnych i terenowych dla dzieci i młodzieży organizujemy też plenerowe warsztaty rodzinne, szkolenia dla rad pedagogicznych, wycieczki i zielone szkoły.
Wnioski można składać od 2 do 19 kwietnia 2024 r. Więcej informacji na stronie WFOŚiGW.
A naszą ofertę na przyszły rok szkolny znajdziecie w pliku: oferta_warsztatowa_2024-2025.pdf.

Park Zdrowie to nie miejsce dla głośnych imprez masowych

Chrońmy Park na Zdrowiu przed głośną masową imprezą

Co sądzimy o organizacji Festiwalu Audioriver w parku na Zdrowiu? Nam też szkoda Zdrowia. Jako stowarzyszenie zajmujące się edukacją ekologiczną i przyrodniczą, od dawna wykorzystujemy przestrzeń parku do realizacji naszej misji. Organizujemy tam warsztaty dla dzieci w różnym wieku, cykle zajęć terenowych dla chętnych klas a także letni wypoczynek dla małych mieszczuchów w całości w plenerze. Zdarzyło nam się również parę razy prowadzić tam szkolenia dla nauczycieli i trenerów edukacji ekologicznej, a także weekendowe rodzinne spacery.
Park na Zdrowiu jest oazą, miejską ostoją przyrody. W naszych działaniach wykorzystujemy park, aby uwrażliwiać dzieci i dorosłych na przyrodę, by ich z nią oswajać i zaprzyjaźniać, by dać im przekonanie, że przyroda jest ogromną wartością i że powinniśmy ją szanować, zostawić dla niej przestrzeń, chronić ją również w mieście.
Organizacja Festiwalu Audioriver w tym miejscu stoi w całkowitej sprzeczności dbałością o przyrodę w mieście i z naszym przekazem. Nie mamy złudzeń, że wydarzenie w którym weźmie udział kilkanaście tysięcy osób będzie miało ogromny negatywny wpływ na ekosystem parku. Dlatego jesteśmy przeciwni tej lokalizacji i bardzo nam przykro, że miejscy urzędnicy nie potrafią docenić bogactwa przyrodniczego, jakie kryje się na Zdrowiu. Może powinniśmy zaprosić ich na nasze zajęcia?

Czytaj więcej

Łódzkie szkoły dla klimatu 2.0 - inauguracja

Dwudniowym szkoleniem dla nauczycieli rozpoczęliśmy kolejną edycję projektu Łódzkie szkoły dla klimatu, który realizujemy wraz z Urzędem Miasta Łodzi i dwunastoma łódzkimi szkołami.
Dzień pierwszy poświęciliśmy na integrację i wprowadzenie do edukacji globalnej. Drugiego dnia rozkładaliśmy kryzys klimatyczny na części pierwsze i zastanawialiśmy się, jak rozmawiać o tym z młodzieżą. Nauczyciele wybrali eksperymenty do przeprowadzenia na sobie (podobnie jak w zeszłym roku najwięcej osób wybrało testowanie wegetarianizmu). A na koniec akcent przedświąteczny, czyli edukacja konsumencka - jak kupować mniej i co oznaczają certyfikaty (ekoznaki) na produktach.
Przed nami jeszcze 3 dni szkoleń dla nauczycieli, ponad 70 lekcji w szkołach i 48 warsztatów z edukatorami Źródeł, eksperymenty edukacyjne i szkolne akcje klimatyczne.
W projekcie biorą udział: XV LO, XVIII LO, XXI LO, XXIII LO, XLIII LO, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespół Szkół Budowlano-Technicznych, Zespół Szkół Politechnicznych, Technikum nr 3, SP nr 7, SP nr 36, SP nr 70.

Nowa strona o zakazie polowania

Dzisiaj Hubertus - święto patrona myśliwych. Z tej okazji mamy życzenia do całej braci łowieckiej. Weźcie przykład z waszego patrona i przestańcie polować . A my z tej okazji uruchomiliśmy całkowicie nową, atrakcyjną i przejrzystą stronę projektu Zakaz polowania.

Wieczorny spacer świetlików

W rankingach popularności biedny listopad jest zawsze w ogonie. Bo zimno, mokro, drzewa już bezlistne, ale śniegu jeszcze nie ma. No i ta noc zaczynająca się w środku dnia… Tymczasem ciemność to piękny prezent, który rok do roku dostajemy od listopada i który zazwyczaj - niewdzięczni! - przyjmujemy z jęknięciem rozczarowania.
Spójrzmy prawdzie w oczy - gdyby te listopadowe długie wieczory były przyrodzie zbędne, to przyroda NA PEWNO by ich nie wymyśliła. Zapraszamy Was więc na spacer, na którym na tę ciemność spojrzymy z czułością i pełnym zrozumieniem. Przygotowaliśmy dla Was pełną przygód grę terenową, niebanalne, rozbudzające wyobraźnię rekwizyty i bajkową trasę po nocnym parku na Zdrowiu. Będzie zaskakująco i ekscytująco!
Kiedy: do wyboru 15 i 17 listopada, po zmroku. Gdzie: park na Zdrowiu w Łodzi. Obowiązują zapisy przez formularz. Warsztat organizujemy dzięki wsparciu Fundacji Drzewo i Jutro

Czytaj więcej
obrazek z fragmentem listu otwartego do przyszłego rządu

List otwarty przyrodników i strony społecznej do przyszłego rządu

W kampanii wyborczej partie opozycyjne obiecywały wiele. Składały deklaracje i zobowiązania dotyczące koniecznych zmian w kwestiach ochrony lasów, rzek, tworzenia i powiększania parków narodowych, ochrony klimatu, niezbędnych reform instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Większość Polek i Polaków poparła te postulaty, a teraz oczekuje ich pilnego i skutecznego wdrożenia.
Liczne organizacje zajmujące się ochroną przyrody i walką o prawa zwierząt z nadzieją przyjęły wyniki wyborów. Deklarujemy chęć bardzo szerokiej współpracy, która usprawni realizację przedwyborczych obietnic w kwestiach środowiskowych.
Liczymy na to, że nowym szefem lub szefową resortu ochrony środowiska zostanie osoba nie tylko o odpowiedniej wiedzy, ale przede wszystkim empatii i wrażliwości. Osoba ta powinna być gwarantem realizacji ambitnego programu przyrodniczego, zadeklarowanego podczas kampanii wyborczej przez partie przyszłej koalicji rządzącej. Osoba niezależna od jakichkolwiek lobby związanych z eksploatacją zasobów przyrody.
Apelujemy do polityczek i polityków, od których odwagi, zaangażowania i poczucia odpowiedzialności za losy nas wszystkich zależy przyszłość całego kraju, aby pamiętali o składanych przed wyborami deklaracjach. Skuteczna ochrona zasobów naturalnych oraz zachowanie różnorodności biologicznej są niezbędne, by zapobiec katastrofie klimatycznej.

Czytaj więcej

Wszystkie aktualności